Banki mają do zaoferowania kilka rodzajów kont płatniczych. Najpopularniejszym z nich jest konto osobiste, które ma większość Polaków, w tym nawet dzieci (niektórzy mają ich kilka w różnych bankach). Innym rodzajem rachunku jest konto oszczędnościowe. Czym różnią się te dwa typy kont i które wybrać? A może lepiej założyć oba?
Do czego służy konto osobiste?
Konto osobiste to tak zwany ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Jest to podstawowy produkt każdego banku i podstawowy produkt każdego klienta. Obecnie niewiele osób nie ma żadnego konta w żadnym banku — w wielu przypadkach jest ono niezbędne, jak chociażby do przelewu świadczenia 500+ czy wynagrodzenia od pracodawcy.
Do konta osobistego jest wydawana karta debetowa, która umożliwia swobodne korzystanie ze środków zgromadzonych na rachunku.
Konto osobiste jest nieoprocentowane, pomimo że jego nazwa to rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy.
Konto osobiste służy przede wszystkim do:
- przechowywania środków pieniężnych;
- wykonywania przelewów z konta osobistego;
- otrzymywania przelewów, np. od pracodawcy czy ZUS-u;
- wykonywania transakcji płatniczych za pomocą karty debetowej, BLIK-a czy płatności mobilnych telefonem np. przez Apple Pay czy Google Pay;
- wypłaty gotówki z bankomatów oraz wpłat we wpłatomatach.
Poszukując najlepszego konta osobistego, warto zwrócić uwagę na opłaty. O ile samo założenie konta charakteryzuje się ich brakiem, o tyle korzystanie z niego może być płatne.
Na jakie opłaty warto zwrócić uwagę, wybierając konto osobiste?
- Opłata za prowadzenie konta. Czy jest to bezwarunkowo darmowe konto bankowe? Czy też musisz zapewniać np. regularne wpływy na konto, by nie ponosić opłaty miesięcznej?
- Opłata za korzystanie z karty debetowej. Opłata za kartę może być stała, i nic wtedy z nią nie zrobisz, lub zależna od spełnienia określonych warunków, np. wykonania iluś transakcji miesięcznie.
- Prowizje za wypłaty z bankomatów w Polsce. Jeśli podróżujesz, weź pod uwagę także prowizje za wypłaty z bankomatów za granicą, które potrafią być wysokie.
- Standardem są bezpłatne przelewy przez bankowość elektroniczną i aplikację mobilną.
Do czego służy konto oszczędnościowe?
Konto oszczędnościowe jak sama nazwa wskazuje, służy do oszczędzania. W przeciwieństwie do konta osobistego jest to oprocentowany rachunek. Dzięki temu zgromadzone tam oszczędności pracują.
Wiele osób zastanawia się, czy rachunek oszczędnościowy może zastąpić konto osobiste? Niestety, w większości przypadków nie.
- Do rachunku oszczędnościowego nie ma karty debetowej, więc nie masz dostępu do wypłaty gotówki z bankomatów.
- Otwarcie i prowadzenie konta oszczędnościowego jest z reguły darmowe, ale za to dostęp do środków jest ograniczony. Banki zazwyczaj pozwalają na jedno bezpłatne polecenie przelewu w miesiącu z konta oszczędnościowego na Twoje konto osobiste, a pozostałe wiążą się z prowizją, od kilku do nawet kilkunastu złotych. Na dodatek najczęściej nie możesz wykonać przelewu na konto należące do innej osoby, np. opłacić rachunku za telefon.
- Środki zgromadzone na oszczędnościowym koncie w banku są oprocentowane. Możesz do niego dopłacać pieniądze w każdym momencie. Jeśli chodzi o wypłatę: jeśli zechcesz podjąć zgromadzoną tam sumę czy jej część, nie stracisz naliczonych do tej pory odsetek. Odsetki są najczęściej dopisywane na koniec miesiąca kalendarzowego i są obarczone podatkiem Belki w wysokości 19%, który jest automatycznie odprowadzany przez bank.
Czym się różni konto osobiste od konta oszczędnościowego?
Czy można mieć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?
To, czy możesz założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego, zależy od banku. Niektóre z nich pozwalają na to, by założyć sam rachunek oszczędnościowy. Takim przykładem jest ING Bank Śląski, Velo Bank, Alior Bank czy Santander Consumer Bank. Inne z kolei wymagają wcześniejszego otwarcia konta osobistego, czyli chcąc skorzystać z oprocentowanego rachunku, musisz założyć również ROR — tak jest np. w PKO BP, Pekao S.A. czy w banku Millennium. Aktualny ranking kont osobistych pozwoli Państwu wybrać najlepszą ofertą dostępną na rynku przygotowaną przez portal e-kursy-walut.pl