Wiadomości z Rudy Śląskiej

Koronawirus - najważniejsze informacje dla mieszkańców Rudy Śląskiej

 • Dodano: 2020-03-17 10:45, aktualizacja: 2021-01-22 10:44

Odwołane zajęcia w szkołach oraz imprezy miejskie i kulturalne, zamknięte urzędy i instytucje miejskie, wstrzymana możliwość odwiedzin w szpitalu – to działania zapobiegawcze związane z SARS-Cov-2, czyli tzw. koronawirusem.

Obecnie kluczowe znaczenie mają szeroko zakrojone działania profilaktyczne, przestrzeganie wydawanych zaleceń oraz zachowanie spokoju. W trosce o zdrowie mieszkańców i porządek publiczny Prezydent Miasta Ruda Śląska Grażyna Dziedzic wydała szereg zaleceń, które przedstawiamy poniżej.Od 24 listopada 2020 r. zmienił się system raportowania nowych przypadków zakażenia Covid-19. Dane dotyczące województwa śląskiego będzie można znaleźć na stronie oraz w komunikatach Ministerstwa Zdrowia.

Sytuacja w Rudzie Śląskiej - dane dzienne (22.01.2021)

 • Potwierdzone zarażenia: 12
 • Zgony (wszystkie przypadki śmiertelne /przypadki śmiertelne w wyniku Covid): 0/0

Sytuacja na Śląsku - dane dzienne (22.01.2021)

 • Potwierdzone zarażenia: 488
 • Zgony (wszystkie przypadki śmiertelne /przypadki śmiertelne w wyniku Covid): 33/33

Sytuacja w Polsce - od początku pandemii (22.01.2021)

 • Potwierdzone zarażenia: 1 464 448 osób
 • Przypadki śmiertelne: 34 908 osób

Odwołane wydarzenia

 • Spotkania prezydent Grażyny Dziedzic z mieszkańcami w poszczególnych dzielnicach miasta,
 • III Festiwal Filmów Nurkowych "Głębiny" w dniach 20 i 21.03.2020 r.
 • Kurs samoobrony dla kobiet
 • Gala finałowa VI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck" (02.04.2020 r.)
 • Giełda Szkół Ponadpodstawowych zaplanowana na 2.04.2020 r.
 • Wydarzenia w Miejskim Centrum Kultury, Domu Kultury, Muzeum Miejskim, filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej - do odwołania
 • Dni Rudy Śląskiej
 • VI Rudzki Półmaraton Industrialny

Czytaj więcej:

Zamknięte placówki

 • Miejskie Centrum Kultury
 • Dom Kultury
 • Młodzieżowy Dom Kultury
 • Muzeum Miejskie
 • baseny
 • Placówka Wsparcia Dziennego,
 • Dzienny Dom "Senior Wigor",
 • Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci Niepełnosprawnych
 • świetlice prowadzące zajęcia profilaktyczno-wychowawcze dla dzieci i młodzieży   

Czytaj więcej: Rudzkie muzeum, biblioteki, baseny, hale sportowe oraz Aquadrom zamknięte do odwołania


Zamknięte obiekty sportowe

Władze miasta poinformowały 21 marca, że w związku z ogłoszeniem przez rząd stanu epidemii rudzki magistrat zmuszony jest od dziś zamknąć stadion lekkoatletyczny, Burloch Arenę oraz boiska typu Orlik.

- Decyzję tę podjęliśmy w związku z wprowadzeniem przez rząd na terenie całej Polski stanu epidemii. Nie była ona dla mnie łatwa, zwłaszcza że w pamięci mam jeszcze ogromną radość biegaczy i całego środowiska lekkoatletycznego, która towarzyszyła otwarciu tego obiektu. Wiem, że mimo tych trudności sobie Państwo poradzicie, bo sportowego ducha nie są, wstanie pokonać żaden przeciwności - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Czytaj więcej: Stadion lekkoatletyczny przy ul. Czarnoleśnej będzie od dziś zamknięty!
 

Zawieszone zajęcia w placówkach oświatowych

AKTUALIZACJA:  Rząd podjął decyzję o wstrzymaniu lekcji w szkołach do czasu świąt Wielkiej Nocy

- Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu lekcji do Świąt Wielkiejnocy; to trudna decyzja, ale potrzebna, żeby nie doszło do rozprzestrzeniania się koronawirusa - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. - Najbliższe dwa, trzy tygodnie, do świąt, muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny [...] Społeczna izolacja nie może oznaczać samotności. Cieszę się, że staramy się pomagać osobom starszym - dodał.

Od 25 marca nauczyciele i uczniowie będą mieli obowiązek realizacji programu. Zajęcia przez internet będą odbywały się już regularnie.

- Prosimy rodziców o wyrozumiałość, bo nie zawsze wszystko się idealnie uda. Doprowadzimy do tego, że nasze dzieci nie tylko będą bezpieczne, ale też wyjdą z tego z dobrze wykorzystanym czasem i nowymi umiejętnościami czy wiedzą - mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków, klubów dziecięcych i uczelni. Wprowadzono je ze względu na bezpieczeństwo, ma to związek ze wzrostem ryzyka zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz zidentyfikowanymi przypadkami zachorowań na COVID-19 w Polsce.

Rząd poinformował także, że wypłata zasiłku opiekuńczego dla rodziców została przedłużona o kolejne 14 dni (od poniedziałku 30 kwietnia).

- Dziękuję nauczycielom, dzieciom, rodzicom, młodzieży, którzy uczestniczycie w zdalnych lekcjach. Dzisiaj to ponad 90 procent. To bardzo ważne, żeby tego czasu nie zmarnować. To nie czas dodatkowych wakacji tylko wyciszenia narodowego - podkreślał szef rządu. - Ta nasza kwarantanna narodowa i jednocześnie tęsknota za normalnością nie będzie oznaczała luzowania reguł. Te najbliższe tygodnie do świąt muszą być czasem zbiorowej dyscypliny - zaznaczał Morawiecki.

 Czytaj więcej: Rząd wprowadził dziś stan epidemii. Lekcje w szkołach wstrzymane do Wielkanocy


Decyzją Ministra Edukacji Narodowej od 12 do 25 marca przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze.

W związku z poleceniem Wojewody Śląskiego od 12 marca do odwołania zamknięte są także wszystkie żłobki i kluby dziecięce wpisane do rejestru żłobków i klubów dziecięcych prowadzących działalność na terenie miasta.

Czytaj więcej: Wszystkie placówki oświatowe w Polsce zostaną zamknięte na dwa tygodnie!
 

Ograniczenia w pracy szpitala

W związku z zagrożeniem epidemicznym na podstawie art. 5 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w Szpitalu Miejskim wprowadzono zakaz odwiedzin w oddziałach szpitala do odwołania.

Od 16.03 wstrzymane do odwołania są przyjęcia planowe w oddziałach:

 • Chorób Wewnętrznych,
 • Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej,
 • Ginekologicznym.

Uwaga! Nie dotyczy pacjentów DILO oraz pacjentek do porodu.

Od 16 marca szpital ogranicza planowane wizyty w poradniach specjalistycznych poza wizytami pilnymi i zaplanowanymi po leczeniu szpitalnym. Szpital prosi o kontakt telefoniczny przed przed przyjściem do poradni. Wszystkie recepty i L4 wystawiane są elektronicznie i nie wymagają osobistej wizyty w poradniach.

Dokumentacja medyczna będzie przesyłana mailowo oraz listownie po uprzednim kontakcie telefonicznym pod numerem 32 779 59 18 lub 502 113 184.

Czytaj więcej:

Podstawowa opieka zdrowotna i przychodnie specjalistyczne

Zmieniają się zasady udzielania porad medycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz przychodni specjalistycznych:

 • przed wizytą u lekarza należy skontaktować się telefonicznie ze swoją przychodnią
 • każdemu pacjentowi, również bez infekcji, zgłaszającemu chęć wizyty u lekarza najpierw zostanie udzielona porada telefoniczna.
 • tylko w sytuacjach, kiedy jest to niezbędne, pacjent zostanie umówiony na wizytę lekarską, na konkretną godzinę; o konieczności wizyty decyduje lekarz
 • lekarz udzielający teleporady na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i oceny stanu zdrowia pacjenta ma możliwość wystawienia recepty i zwolnienia lekarskiego
 • do odwołania zostaje wstrzymane pobieranie materiału do badań laboratoryjnych (krew, mocz, kał). W pilnych wypadkach o konieczności badań zdecyduje lekarz

Czytaj więcej: Od 16 marca rudzki szpital ogranicza planowane wizyty w poradniach specjalistycznych
 

Urząd Miasta zamknięty dla klientów

Od poniedziałku 16 marca Urząd Miasta Ruda Śląska będzie zamknięty dla klientów. Urzędnicy będą nadal pracować, ale sprawy będą załatwiane przede wszystkim drogą telefoniczną i elektroniczną. W sprawach pilnych, wymagających osobistego i niezwłocznego stawiennictwa, wizyty w urzędzie będą możliwe po uprzednim, telefonicznym umówieniu się z pracownikiem urzędu.

Czytaj więcej:

Pomoc społeczna

Zgodnie z poleceniem Wojewody Śląskiego w terminie od 12 do 25 marca br. zawieszona jest działalność w: placówkach wsparcia dziennego, centrach integracji społecznej, klubach integracji społecznej, dziennych domach i klubach seniora, środowiskowych domach samopomocy, warsztatach terapii zajęciowej.

Wizyty w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej należy w miarę możliwości ograniczyć i załatwiać sprawy drogą elektroniczną lub telefonicznie.

Od 16 marca Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wstrzymuje wypłacanie świadczeń w kasie. Wszystkie planowane wypłaty przekazywane będą świadczeniobiorcom przekazem pocztowym.

Świadczenia planowane do wypłaty w marcu zostaną wypłacone w trybie przyspieszonym:

 • świadczenia wychowawcze (500+) zostały już wysłane na konta bankowe;
 • świadczenia rodzinne (tj. zasiłek rodzinny wraz z dodatkami do zasiłku rodzinnego, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna) zostaną wysłane na konta bankowe do środy, tj. do 18 marca br., natomiast zasiłki pielęgnacyjne zostały już wysłane na konta bankowe;
 • świadczenia z funduszu alimentacyjnego zostaną wysłane na konta bankowe do środy, tj. do 18 marca br.;
 • świadczenia z pomocy społecznej (tj. zasiłki stałe, zasiłki celowe, zasiłki okresowe) są wysłane na konta bankowe lub przekazem pocztowym na bieżąco.

Talony żywnościowe są wydawane zgodnie z terminem (we wtorki i czwartki) w Dziale Obsługi Stron w siedzibie Ośrodka przy ul. Markowej 20.

Od 17 marca MOPS nie będzie przyjmował stron w kwestii dotyczącej przyspieszenia wypłaty świadczeń.

Pracownicy socjalni, asystenci rodzin, koordynatorzy pieczy rodzinnej oraz pracownicy zajmujący się wypłacanymi świadczeniami ograniczyli do niezbędnego minimum osobisty kontakt ze stronami.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej będzie świadczył usługi tylko interwencyjnie, w uzasadnionych przypadkach. W najpilniejszych przypadkach pozostają do dyspozycji numery telefonów interwencyjnych:

 • 512 139 483,
 • 503 060 016,
 • (32) 344 03 26,
 • oraz adres e-mail: interwencja@oikrsl.org.

Dla osób będących w zagrożeniu, przebywających w kwarantannie oraz zakażonych koronawirusem od 16 uruchomiona zostanie pomoc psychologiczna na SKYPE - oik778970@gmail.com. Godziny funkcjonowania od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00, bez dni świątecznych.

Czytaj więcej: MOPS dokonał wcześniejszej wypłaty świadczeń z państwowego programu "Rodzina 500 plus"
 

Zakończenie kwalifikacji wojskowej

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Minister Obrony Narodowej podpisali rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Na mocy tego przepisu kwalifikacja w roku 2020 r. zostaje zakończona w piątek (13 marca br.).

Wszystkie wezwania wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. tracą ważność.

Czytaj więcej: Kwalifikacja wojskowa w tym roku zostaje zakończona!
 

Zawieszenie działalności w zakresie nieodpłatnej pomocy prawnej

Działalność punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie miasta Ruda Śląska zostaje zawieszona od 16.03 do odwołania.

Odwołuje się wszystkie wcześniej umówione wizyty w punktach nieodpłatnej pomocy prawej oraz punktach nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie miasta Ruda Śląska.
 

Działania podjęte przez Związek Transportu Metropolitalnego

 • Wprowadzenie od 16.03 do co najmniej 25.03, poza dniami weekendowymi, rozkładów jazdy ważnych w dni robocze nieszkolne.
 • Zawieszenie linii tramwajowych nr 38 (od 14.03) oraz nr 0 i 11 (od 16.03).
 • Mycie pojazdów przeprowadzane przez operatorów ze szczególną dokładnością.
 • Wzmożona kontrola czystości pojazdów.
 • Zalecenie automatycznego otwierania wszystkich drzwi.
 • Zawieszenie sprzedaży biletów w pojazdach na dwa tygodnie (od 12.03).
 • Realizacja akcji informacyjnej (plakaty w pojazdach oraz POP, media społecznościowe).
 • Decyzja o przeprowadzaniu dodatkowego czyszczenia automatów biletowych.
 • Regularna obsługa przystanków "na żądanie".
 • Dodatkowe wietrzenie pojazdów.

Czytaj więcej: Od 16 marca zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. ZTM ogranicza i zawiesza niektóre kursy


Akcja "zakupy dla seniora"

Miasto i harcerze rusza z akcją "zakupy dla seniora". Urząd Miasta uruchomił specjalną linię telefoniczną dla osób będących w potrzebie. 32 248 63 59 lub 800 158 800 – to numery Centrum Zarządzania Kryzysowego, pod którymi będą przyjmowane zgłoszenia.

- Seniorzy są szczególnie narażeni na zarażenie koronawirusem, dlatego też trzeba ich chronić i im pomagać. W obecnej sytuacji inicjatywa rudzkich harcerzy jest nie do przecenienia - napisała w mediach społecznościowych Grażyna Dziedzic. - Uczulam jednak naszych seniorów, żeby byli ostrożni i pamiętali, że harcerze skontaktują się z nimi tylko po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym w Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ich wyróżnikiem będą mundurki harcerskie. Pracownik Centrum Zarządzania Kryzysowego będzie prosił tylko o podanie imienia i nazwiska, numeru telefonu i adresu zamieszkania - dodała.

Z każdym mieszkańcem, który jest w potrzebie, skontaktuje się harcerz, który ustali listę zakupów i przyniesie sprawunki do domu. O pomoc mogą poprosić osoby w podeszłym wieku, w szczególności samotne, chore, niepełnosprawne lub po prostu obawiające się wyjść z domu.

Czytaj więcej: Miasto i harcerze ruszają z akcją "zakupy dla seniora"!


Dyspensa od niedzielnej mszy świętej

Kościół również postanowił zaangażować się w walkę z koronawirusem. Z tego powodu arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki, wprowadził dyspensę od udziału w niedzielnych mszach świętych. Wszystko po to, aby Polacy nie wychodzili z domów. Aż do 29 marca włącznie odprawianie wszystkich nabożeństw w kościołach, za wyjątkiem codziennej Mszy św. zostaje zawieszone.

Zgodnie z zarządzeniem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2020 r., mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia, Metropolita Katowicki udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym archidiecezji katowickiej:

 • osobom w podeszłym wieku,
 • osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
 • dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
 • osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie arcybiskup zachęca, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, a także w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. W naszym mieście transmisję na żywo z mszy prowadzi parafia pw. Matki Boskiej Różańcowej.

Czytaj więcej:


Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców

Decyzją Premiera RP od poniedziałku 16 marca do środy 25 marca w całej Polsce zamknięte zostają żłobki, kluby dziecięce oraz wszystkie placówki oświatowe. W czwartek i piątek, tj. 12 i 13 marca, placówki oświatowe pełniły jedynie funkcje opiekuńcze.

Dzięki tzw. specustawie - specjalnej ustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa, rodzicom dzieci w wieku do lat 8, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego.

Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy.

Czytaj więcej: Koronawirus - dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Komu przysługuje? Jak go uzyskać?


Zmiany w funkcjonowaniu sygnalizacji świetlnej dla pieszych

Prezydent Grażyna Dziedzic poinformowała, że w związku z panującym zagrożeniem epidemicznym i koniecznością minimalizowania ryzyka zarażeniem wirusem SARS-CoV-2, rudzki magistrat zadecydował o wprowadzeniu zmian w funkcjonowaniu sygnalizacji świetlnej dla pieszych.

Sygnalizacje zostały przełączone w tryb pracy stało-czasowej a przyciski detekcji pieszych zostały wyłączone.

Wyłączamy przyciski na światłach dla pieszych. W sumie chodzi o trzynaście skrzyżowań na terenie naszego miasta. Może to spowodować utrudnienia dla kierowców w przejeździe przez skrzyżowanie, ale bezpieczeństwo zdrowotne jest teraz najważniejsze. Musimy wszyscy rygorystycznie przestrzegać zasad higieny. Bez wyjątku! - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Zmiana będzie obowiązywała do odwołania.


Czytaj więcej: Miasto wprowadziło zmiany w funkcjonowaniu sygnalizacji świetlnej dla pieszych


Zamknięto miejskie place zabaw

18 marca rudzki magistrat zdecydował o zamknięciu wszystkich miejskich placów zabaw. Zakaz korzystania z tego typu miejsc obowiązuje do odwołania. Ten krok ma ograniczyć ewentualne rozprzestrzenianie się koronawirusa i co za tym idzie zminimalizować ryzyko zakażenia, które ze względu na popularność placów zabaw wśród rudzian mogłoby dotyczyć dużej grupy mieszkańców.

Robimy to w trosce o zdrowie Państwa dzieci, a także z myślą o bezpieczeństwie rodziców, opiekunów, babć i dziadków - napisała na Facebook'u prezydent Grażyna Dziedzic.

  Czytaj więcej: Grażyna Dziedzic: "Zamykamy miejskie place zabaw. Robimy to w trosce o zdrowie dzieci"

 

Aplikacja "Kwarantanna domowa"

Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną – to główny cel aplikacji Kwarantanna domowa. 

Wysłanie zdjęcia zamiast wizyty policjantów – tak, dzięki rządowej aplikacji, może wyglądać kwarantanna domowa. Aplikacja jest darmowa, bezpieczna i dostępna w sklepach Google Play i App Store. Właśnie rozpoczął się proces jej udostępniania.

Czytaj więcej: Aplikacja "Kwarantanna domowa" - ruszył proces jej udostępniania


Ograniczenia w przemieszczaniu się

Rząd właśnie poinformował, że od środy (25 marca) będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się, z wyjątkiem drogi do i z pracy, na wolontariat w walce z koronawirusem, a także na niezbędne zakupy.

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Kolejne zmiany dotyczą transportu zbiorowego. W autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Będzie też obowiązywał zakaz zgromadzeń i imprez. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą członkowie rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu.

Czytaj więcej: PILNE! Rząd poinformował, że od jutra będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się


Pakiet osłon dla przedsiębiorców

Władze Rudy Śląskiej pomogą lokalnym przedsiębiorcom:

 • płatności podatków lokalnych na wniosek podatnika będą odraczane lub rozkładane na raty
 • będzie można starać się o umorzenie zaległości podatkowych
 • przedsiębiorcy wynajmujący lokale gminne, którzy ze względu na sytuację musieli zawiesić działalność, będą zwolnieni z czynszów za ten okres (za wyjątkiem opłat za media - woda ścieki, odpady)
 • do końca maja wstrzymane będą upomnienia i wezwania do zapłaty oraz egzekucja z tytułu niezapłacenia podatków i opłat za marzec i kwiecień, aby nie narażać przedsiębiorców na dodatkowe koszty

Każda firma lub instytucja, która w obecnej sytuacji nie wytwarza odpadów, może złożyć tzw. deklarację "zerową" za ten czas. Deklarację wygaszającą należy złożyć najpóźniej do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do takiej sytuacji. Jeżeli deklaracja była złożona łącznie za całą nieruchomość (np. w budynku oprócz prowadzonej działalności są inne firmy lub mieszkania), informację o zaprzestaniu działalności należy zgłosić właścicielowi nieruchomości, na którym spoczywa obowiązek złożenia nowej deklaracji.

Deklarację można złożyć elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP lub formie tradycyjnej przesyłając ją drogą pocztową lub złożyć w skrzynce podawczej przy wejściu do budynku głównego Urzędu Miasta. W przypadku wznowienia działalności powinna zostać złożona nowa deklaracja śmieciowa.

Czytaj więcej: W Rudzie Śląskiej wprowadzone zostaną rozwiązania, które mają wesprzeć przedsiębiorców


Nowe obostrzenia w związku z koronawirusem

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził nowe obostrzenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia 2020 r. obowiązują poniższe obostrzenia:

 • Dystans 2 metrów od drugiej osoby, za wyjątkiem dziecka lub opieki nad osobą z niepełnosprawnością
 • Osoby poniżej 18. roku życia w przestrzeni publicznej mogą przebywać tylko z osoba dorosłą
 • Ograniczone dostępy do miejsc rekreacji (m.in. parki)
 • Zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich
 • Zamknięte wszystkie punkty kosmetyczne, fryzjerskie i salony tatuażów
 • Limit osób przebywających w sklepie: maksymalnie 3 osoby na 1 kasę. Urzędy pocztowe, maksymalnie 2 osoby na 1 okienko
 • Bazary, targowiska - 3 osoby na 1 stragan/stoisko
 • Obowiązek zakładania rękawiczek w sklepie
 • W weekendy zamknięte wielkopowierzchniowe sklepy budowlane
 • W godzinach 10-12 sklepy, apteki i drogerie otwarte tylko dla osób 65+
 • Dodatkowe wymogi w zakładach pracy (1,5 m odległości między stanowiskami oraz zapewnienie środków ochrony)
 • Ograniczenie działalności hoteli i miejsc noclegowych
 • Obowiązkowa kwarantanna dla domowników osób, które będą nią objęte od 1 kwietnia. Możliwa całkowita izolacja
 • Przewoźnicy prywatni również objęcie limitem miejsc podróżujących
 • Odwołanie wszelkich zabiegów rehabilitacyjnych, które nie są konieczna ze względu na stan zdrowia

Czytaj więcej: Od jutra kolejne obostrzenia w związku z koronawirusem. Co się zmieni?


Lasy Państwowe wprowadziły tymczasowy zakaz wstępu do lasu

Lasy Państwowe wprowadziły tymczasowy zakaz wstępu do lasu. Obostrzenia w tym zakresie będą obowiązywały do 11 kwietnia br. włącznie. Zamknięte pozostają też parki narodowe. Straż Leśna będzie egzekwowała przestrzeganie tego zakazu.

- W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii po rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu. Zamknięte pozostają też parki narodowe - czytamy w oświadczeniu Lasów Państwowych.

Resort środowiska poinformował, że decyzja ta została podjęta w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich. Ostatnie dni pokazały bowiem, że mimo próśb i apeli wciąż są osoby, które wykorzystują czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe.  

Czytaj więcej: Lasy Państwowe wprowadziły tymczasowy zakaz wstępu do lasu!


Kolejne obostrzenia w związku z koronawirusem

W związku z epidemią koronowirusa do 19 kwietnia przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin teatrów, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Do 26 kwietnia przedłużamy zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego i sanitarne kontrole na granicach - dodał.

Morawiecki poinformował o przedłużeniu obowiązujących ograniczeń oraz wprowadzeniu nowych.

Do 19 kwietnia obowiązują:

 • ograniczenia w przemieszczaniu się
 • zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego
 • ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
 • ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych
 • zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe
 • zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.
 • zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich
 • zamknięcie restauracji
 • ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie
 • ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.)

Do 26 kwietnia obowiązuje:

 • zamknięcie szkół i uczelni
 • zamknięcie przedszkoli i żłobków
 • zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego
 • zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego

Do 3 maja obowiązuje:

 • zamknięcie granic
 • obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską

Do odwołania obowiązują:

 • ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

Czytaj więcej: Premier: "przedłużamy obowiązywanie ograniczeń"


Kiedy trzeba nosić maseczkę?

O 16 kwietnia w związku z epidemią koronawirusa mamy obowiązek zakrywania ust i nosa. Czy noszenie maseczek w pracy jest konieczne? Czy trzeba mieć założoną maseczkę w trakcie jazdy samochodem? Sprawdzamy przepisy.

Oto najważniejsze założenia nowych przepisów:

Od 16 kwietnia do odwołania istnieje obowiązek "zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa". Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy wszelkiego sposobu poruszania się na terytorium RP. Zgodnie z rozporządzeniem rządu, maseczki trzeba nosić w:

 • w środkach publicznego transportu zbiorowego;
   
 • w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;
   
 • w miejscach ogólnodostępnych, w tym:
  • na drogach i placach,
  • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,
  • w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach),
  • na terenie nieruchomości wspólnych.

Czytaj więcej: Koronawirus: Kiedy trzeba nosić maseczkę? Sprawdzamy przepisy


Etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej. Rząd podejmuje ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki. Proces ten będzie podzielony na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli.

Podstawy nowej normalności - najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Obywateli będą obowiązywać niezmienne zasady bezpieczeństwa. Muszą się one stać podstawą nowej normalności. Są to:

 • zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych,
 • obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,
 • utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe,
 • ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),
 • kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Cztery etapy znoszenia ograniczeń

Pierwsze ograniczone zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać od poniedziałku 20 kwietnia 2020 r. Daty wejścia w życie pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.

Czytaj więcej: Nowa normalność. Etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19


Zamknięcie szkół przedłużone do 24 maja

Minister Edukacji Narodowej poinformował, że obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na odwieszenie działalności szkół, przedszkoli i żłobków. Dlatego rząd zdecydował o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek - do 24 maja. Do tego czasu przedłużone są też ograniczenia prowadzenia działalności dydaktycznej w szkołach wyższych.

- Obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na to, abyśmy odwiesili działalność szkół, przedszkoli i żłobków; ograniczenie tym razem przesuwamy na znacznie dłuższy termin - do 24 maja - poinformował w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Po piątkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbyła się wspólna konferencja prasowa ministrów: zdrowia Łukasza Szumowskiego, edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego oraz nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka.

- Niestety obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na to, abyśmy odwiesili działalność szkół, przedszkoli i żłobków. Dlatego też zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek - podkreślił minister edukacji narodowej.  - To ograniczenie tym razem przesuwamy na znacznie dłuższy termin, bo do 24 maja" - dodał.

Piontkowski zaznaczył, że uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych kontynuują naukę w formie zdalnej. Zaznaczył jednocześnie, że za kilka dni rząd poda informacje, czy "będzie możliwość w części tych placówek prowadzenia jakiejś formy działalności opiekuńczej".

Podano też terminy egzaminów:

 • matura 2020 będzie odbywała się od 8 czerwca do 29 czerwca (ze względu na sytuację epidemiologiczną nie będzie części ustnej. Będą to tylko egzaminy pisemne);
   
 • egzamin ósmoklasisty będzie odbywał się od 16 do 18 czerwca
   
 • egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) będzie odbywał się od 22 czerwca do 9 lipca
   
 • egzamin zawodowy (Formuła 2019) będzie odbywał się od 17 do 28 sierpnia.

Czytaj więcej: Minister Edukacji Narodowej: zamknięcie szkół przedłużone do 24 maja


Od 4 maja będziemy mogli ponownie korzystać z otwartych obiektów sportowych

Od 4 maja nastąpi udostępnienie boisk i miejsc uprawiania sportu na otwartej przestrzeni, w tym orlików i boisk, gdzie będzie mogło przebywać nie więcej niż 6 osób - poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że sport jest działem istotnym dla gospodarki narodowej, ale wpływa także na kondycję i zdrowie Polaków.

Od poniedziałku 4 maja w Rudzie Śląskiej dostępne będą obiekty:

 • tor do jazdy na rolkach w Orzegowie przy ul. Bytomskiej (limit na 1 godzinie to 6 osób),
 • korty tenisowe w Orzegowie (limit na 1 godzinie, na 1 korcie to 4 osoby),
 • stadion lekkoatletyczny w Nowym Bytomiu przy ul. Czarnoleśnej (limit na 1 godzinie to 6 osób),
 • boisko do piłki nożnej w Nowym Bytomiu przy ul. Czarnoleśnej (limit na 1 godzinie to 6 osób),
 • ORLIK w Nowym Bytomiu przy ul. Hallera (limit na 1 godzinie to 6 osób).

- Żeby ułatwić Państwu korzystanie z tych obiektów, pracownicy MOSiR będą prowadzili rezerwacje telefoniczne, mające zapobiegać niepotrzebnemu przestojowi. Użytkownicy będą mogli zgłaszać swoją obecność na 1 godzinę. Przedziały godzin to: 6.00-7.00; 7.00-8.00 itd. codziennie do ostatniej godziny rezerwacji tj. 20.00 - 21.00 - czytamy na stronie MOSiR Ruda Śląska.

Kontakt do rezerwacji:

 • tor rolkarski Burloch Arena - tel. 32 248 08 53
 • korty tenisowe Orzegów - tel.32 248 08 53
 • stadion lekkoatletyczny ul. Czarnoleśna - tel.510 211 466
 • boisko do piłki nożnej ul. Czarnoleśna - tel.510 211 466
 • ORLIK Nowy Bytom - tel. 510 211 467

W przypadku korzystania z wyżej wymienionej infrastruktury będą obowiązywały zasady:

 • zachowanie dystansu społecznego,
 • brak możliwości korzystania z szatni,
 • obowiązkowa dezynfekcja rąk wchodzących i opuszczających obiekt,
 • korzystanie z osobistego sprzętu treningowego.

 Czytaj więcej: Od 4 maja będziemy mogli ponownie korzystać z otwartych obiektów sportowych


Premier: od 6 maja chcemy otworzyć żłobki i przedszkola

Premier poinformował waśnie, że mają zostać "poluzowane" obostrzenia w gospodarce. W dalszym ciągu będą obowiązywać jednak zasady sanitarne i reguły odstępu między ludźmi!

Od 4 maja:

 • możliwość otwarcia hoteli i miejsc noclegowych;
 • mogą być otwarte galerie handlowe:

- obowiązuje zasada, że na 15 m2 w jednym sklepie może przebywać 1 klient,
- przestrzeń rekreacyjna i restauracje pozostają zamknięte;

 • przywrócenie rehabilitacji:

- dla osób chorych i cierpiących na dolegliwości bólowe,
- uwaga! salony masażu nadal pozostają zamknięte;

 • możliwość otwarcia bibliotek, galerii sztuki, muzeów.


Od 6 maja:

 • dopuszczone będzie otwarcie żłobków i przedszkoli dla dzieci pracujących rodziców:

- decyzję o otwarciu podejmą organy założycielskie,
- otwarcie będzie obowiązywało zgodnie z wymaganiami sanitarnymi,
- rząd ma zapewnić środki dezynfekcyjne w dodatkowych ilościach,
- ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach,
- jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie;

 • zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

- przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
- żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Czytaj więcej: Premier: od 6 maja chcemy otworzyć żłobki i przedszkola

Miejskie żłobki i przedszkola w Rudzie Śląskiej nie wznowią funkcjonowania od 6 maja!

Miejskie żłobki i przedszkola w Rudzie Śląskiej nie wznowią funkcjonowania od 6 maja. Jak mówi prezydent Grażyna Dziedzic "w tym terminie nie da się zorganizować dzieciom opieki w taki sposób, by była ona w pełni bezpieczna".

- Miejskie żłobki i przedszkola w Rudzie Śląskiej nie wznowią funkcjonowania od 6 maja. W tym terminie nie da się zorganizować dzieciom opieki w taki sposób, by była ona w pełni bezpieczna. Jest to także niemożliwe ze względów organizacyjnych, bo musimy skontaktować się z wszystkimi rodzicami i zebrać informacje, ilu z nich będzie chciało posłać swoje pociechy do tych placówek. Dopiero wtedy będziemy mogli zacząć tworzyć mniejsze grupy - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Czytaj więcej: Miejskie żłobki i przedszkola w Rudzie Śląskiej nie wznowią funkcjonowania od 6 maja!


Rząd uruchomił przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem

Od 18 maja z powrotem będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie, zakłady kosmetyczne i wszelkie tego typu zakłady, które zostaną szczegółowo opisane w rozporządzeniu - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki przedstawiając kolejny etap znoszenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

Rząd właśnie poinformował że uruchomiony zostanie trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Od poniedziałku 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni.

- Od 18 maja z powrotem będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie, zakłady kosmetyczne i wszelkie tego typu (zakłady), które zostaną szczegółowo opisane w rozporządzeniu - ogłosił premier.

Premier podkreślił konieczność zachowania rygoru sanitarnego.

- W przypadku zakładów fryzjerskich apeluję, żeby to było umawianie się przez internet czy przez telefon na konkretne godziny, tak żeby nie gromadzili się ludzie w zakładach fryzjerskich, tylko, żeby to dystansowanie społeczne i odpowiednia higiena mogła być tam utrzymana - podkreślił premier.

Poza tym podwyższony zostanie limit pasażerów w transporcie publicznym. Oprócz tego od 25 maja umożliwiona będzie opieka nad uczniami klas 1-3 w szkołach podstawowych. Co ważne, przedłużony zostanie zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8. Co jeszcze nas czeka?

Czytaj więcej: Rząd uruchomił przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem


Od 18 maja będą obowiązywały nowe zasady korzystania z infrastruktury sportowej

Rząd poinformował wczoraj, że uruchomiony zostanie trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Od poniedziałku 18 maja zwiększone zostaną limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych.

Od 18 maja będą obowiązywały nowe zasady korzystania z infrastruktury sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej - zwiększone zostaną limity osób, które mogą ćwiczyć na obiektach sportowych.

 • Stadion lekkoatletyczny przy ul. Czarnoleśnej - 14 osób i 2 trenerów.
 • Tory rolkarskie przy ulicy Bytomskiej, w Parku Strzelnica, pumptrucki oraz boiska typu Orlik, tor modelarski - 14 osób i 2 trenerów.
 • Korty tenisowe - na jednym jednocześnie mogą przebywać maksymalnie 4 osoby.
 • Hala sportowa w Halembie - 32 osoby i 2 trenerów.
 • Hala sportowa w Nowym Bytomiu - 12 osób i 1 trener.
 • Hala sportowa w Orzegowie - 12 osób i 1 trener.
 • Pełnowymiarowe boiska sportowe:
  • piłka nożna przy ul. Czarnoleśnej - 22 osoby i 4 trenerów,
  • rugby przy ul. Bytomskiej - 22 osoby i 4 trenerów.

W przypadku boisk pełnowymiarowych istnieje możliwość podziału boiska na dwie części, strefą buforową, 5-metrową. Na każdej z części może trenować wówczas jednocześnie 16 osób plus 3 trenerów.

- Szanowni Państwo w dalszym ciągu nie będzie dostępne zaplecze sanitarne (szatnie i natryski), prócz WC. Sprzęt każdy przynosi swój, pamiętamy o ogólnych zasadach bezpieczeństwa. Noszenie maseczek na obiektach nie jest obowiązkowe  - czytamy w komunikacie MOSiR Ruda Śląska.

Nadal obowiązują zapisy telefoniczne na korzystanie z obiektów, z podaniem godzin obecności. Przedział godzin to 6.00-21.00. Pozostałe warunki korzystania i odpłatności za to, pozostają bez zmian.

Czytaj więcej: Od 18 maja będą obowiązywały nowe zasady korzystania z infrastruktury sportowej


W Rudzie Śląskiej do odwołania będą zamknięte miejskie żłobki, przedszkola oraz szkoły!

W Rudzie Śląskiej do odwołania będą zamknięte miejskie żłobki, przedszkola oraz szkoły. Prezydent Grażyna Dziedzic poinformowała, że pracownicy tych placówek poddani zostaną przesiewowym testom na obecność koronawirusa.

- Wstrzymujemy decyzję o ponownym otwarciu miejskich żłobków, przedszkoli i szkół w klasach I – III! Placówki będą zamknięte do odwołania. Podjęłam decyzję, że pracowników tych placówek poddamy przesiewowym testom na obecność koronawirusa. Inaczej nie będziemy w stanie zapewnić bezpieczeństwa pracownikom, dzieciom i ich rodzinom. Aktualnie czekamy na odczynniki, które niestety nie są dostępne "od ręki"- napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

W samych przedszkolach i żłobkach trzeba będzie przebadać około 1100 osób. Miasto zbiera jeszcze informacje dotyczące pracowników szkół. Decyzja ta ma związek z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem wśród pracowników kopalń oraz faktu, że gdy podobne badanie wykonano wśród pracowników oświatowych w Łodzi, okazało się, iż ok. 14 proc. jest z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

- Na bieżąco obserwujemy i analizujemy, jak rozwija się sytuacja epidemiologiczna w Rudzie Śląskiej, w województwie i całej Polsce. Na uwadze mamy przede wszystkim lawinowy przyrost stwierdzonych zakażeń w kopalniach, a przecież młodych rodzin górniczych z dziećmi u nas w mieście nie brakuje. Obecnie czekamy na przebadanie i wyniki wszystkich pracowników ruchu Bielszowice KWK Ruda i dopiero te dane dadzą nam szerszy obraz tego, jaka jest u nas skala epidemii. Poza tym korzystamy z doświadczeń innych samorządów. Wczoraj w Łodzi okazało się, że na 3337 przebadanych pracowników żłobków i przedszkoli jest 456 osób z podejrzeniem zakażania koronawirusem. To blisko 14 procent. Te zatrważające! Musimy mieć pewność, że wszystkie osoby, które będą się opiekować dziećmi, są zdrowe - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Podobne stanowisko zajął Związek Nauczycielstwa Polskiego, który zaapelował dziś do premiera o zapewnienie nauczycielom i pracownikom placówek oświatowych dostępu do bezpłatnych i szybkich testów na obecność koronawirusa. Podobny apel wystosowali dziś samorządowcy skupieni w Unii Metropolii Polskich.

- Ze swojej strony przyłączam się do tych postulatów, bo rząd zostawił nas z tym samych. Dano możliwość otwarcia placówek, wydano wytyczne i to tyle. Zostaliśmy obarczeni całą odpowiedzialnością. Jesteśmy przygotowani technicznie do tego, by otworzyć placówki w poniedziałek, ale w świetle pojawiających się informacji na temat zakażeń, nie możemy tego zrobić. To by było nieodpowiedzialne - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Warto przypomnieć, że rodzice mają pełne prawo do tego, by skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który został wydłużony do 14 czerwca.

- Mam nadzieję, że rodzice i opiekunowie przyjmą naszą decyzję ze zrozumieniem. Nie była ona łatwa, bo część z nich chciałaby wrócić do pracy. Dlatego też przypominam, że rodzice mają pełne prawo do tego, by skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który został wydłużony do 14 czerwca - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Czytaj więcej: W Rudzie Śląskiej do odwołania będą zamknięte miejskie żłobki, przedszkola oraz szkoły!


Powiatowy Urząd Pracy ogłosił ponowne nabory wniosków, w ramach Tarczy Antykryzysowej

Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej ogłosił ponowne nabory wniosków, w ramach Tarczy Antykryzysowej. Sprawdźcie, kto może ubiegać się o dofinansowanie.

Wnioski o dofinansowanie należy złożyć do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na  siedzibę wnioskodawcy. Wnioski należy składać w postaci elektronicznej poprzez platformę praca.gov.pl lub za pośrednictwem Poczty Polskiej (liczy się data stempla pocztowego).

Nabór wniosków prowadzony będzie od 19 maja 2020 r. do 2 czerwca 2020 r.

W celu uzyskania dodatkowych informacji, należy kontaktować się z Urzędem Pracy - Dział Rozwoju Zasobów Ludzkich: 

 • tel. 32 771 59 11; 
 • tel. 32 771 59 17;
 • tel. 32 771 59 15; 
 • tel. 32 771 59 36.

Sprawdźcie, kto może ubiegać się o dofinansowanie.

Czytaj więcej: Powiatowy Urząd Pracy ogłosił ponowne nabory wniosków, w ramach Tarczy Antykryzysowej


Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19!

Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 - taką informacje przekazał właśnie premier. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach.

Oprócz tego – otwarte zostaną kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Będzie także możliwa organizacja wesel do 150 osób. Jedna zasada pozostanie aktualna nadal - wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.

"Trzy miesiące temu postawiliśmy sobie jasny cel, choć trudny do zrealizowania - przesunięcie fali zachorowań, aby nie zabrakło łóżek, respiratorów, środków medycznych; ten cel udało się zrealizować; zapanowaliśmy nad pandemią koronawirusa lepiej niż bogatsze kraje" - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki.

Zmiana zasad dotycząca noszenia maseczek

Od najbliższej soboty nastąpi zmiana zasad dotycząca noszenia maseczek; w przestrzeniach ogólnodostępnych noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe - zapowiedział Morawiecki. Zaznaczył, że w sklepach, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach czy w kinach maseczki będą wciąż obowiązkowe.

Premier podkreślił na konferencji prasowej, że w związku m.in. z rosnącą liczbą powrotów do zdrowia osób, które były zakażone koronawirusem, znoszone będą niektóre obostrzenia. Jak zaznaczył, "od najbliższej soboty od 30 maja sporo się zmienia".

Po pierwsze zmienią się zasady dotyczące zakrywania usta i nosa.

"Będzie obowiązywała jedna generalna zasada: w przestrzeniach ogólnodostępnych, jeżeli to będzie tylko możliwe, zachowanie dystansu dwumetrowego, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Jeżeli dwie osoby idą obok siebie, blisko, to dalej zalecane jest noszenie maseczek" - poinformował premier.

Jak zaznaczył, "zasada ta dotyczy przestrzeni otwartych, ale również przestrzeni zamkniętych, gdzie bezpiecznie da się zachować dystans, jeżeli odpowiednio do tego zostaną przygotowane warunki, na przykład restauracja, zakład fryzjerski czy inne zakłady usługowe".

Premier dodał, że w sklepach, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach czy w kinach maseczki będą wciąż obowiązkowe.

W sklepach i kościołach nie będą obowiązywały już limity osób

Od soboty w sklepach nie będą obowiązywały już limity osób w zależności od powierzchni w sklepu; od niedzieli nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach - poinformował szef rządu.

"Od soboty zdejmujemy również ograniczenia w handlu - to ważny dzień dla wszystkich handlowców. W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób w zależności od powierzchni w sklepu" - zapowiedział premier.

Poinformował także, że podobne ograniczenia przestają od soboty obowiązywać w gastronomii, ale zaznaczył, że nadal będzie obowiązek noszenia maseczek ochronnych w mniejszych sklepach i gastronomii przy doprowadzeniu do stołu lub wyjściu do toalety.

Czytaj więcej: Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19!


Od 6 czerwca możliwość odmrożenia kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury

"Od 6 czerwca wprowadzamy możliwość odmrożenia funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury i cyrków; warunki są dwa: wypełniamy pojemność widowni do 50 proc. i nosimy maseczki" - poinformował w środę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim szef MKiDN podkreślił, że otwarcie od 6 czerwca kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury i cyrków "to nie jest obowiązek, ale możliwość dla właścicieli, organizatorów tych jednostek".

"Oni mogą podejmować decyzje o tym, żeby te kina czy teatry ruszyły. Jest bardzo różna opinia na ten temat. Jedni chcą jak najszybciej się otwierać, inni potrzebują czasu. W teatrach sezon kończy się mniej więcej w czerwcu, więc nie wszyscy chcą zaczynać czy kończyć ten sezon przerwany przez epidemię. Podobnie jeżeli chodzi o kina - te wielkie premiery muszą być odpowiednio przygotowane, ale mniejsze kina czy organizatorzy różnych imprez filmowych chcieliby jak najszybciej przejść do działania" - tłumaczył.

Dodał, że "są dwa podstawowe wymogi" odmrożenia tych instytucji.

"Wypełniamy pojemność widowni do 50 proc., tak żeby jednak ten kontakt był rozluźniony, żeby zachować wymogi sanitarne, oraz nosimy maseczki (...). Niestety, nie możemy w tej chwili określić daty, tak jak powiedział pan premier, pełnego odmrożenia i funkcjonowania tak, jakby tej epidemii nie było. My wciąż wypłaszczamy przecież krzywą" - stwierdził Gliński.

Minister kultury zwrócił uwagę, że w związku z odmrożeniem od 30 maja możliwości zgromadzeń do 150 osób przy zachowaniu rygorów sanitarnych, od tego momentu będą mogły także być organizowane koncerty plenerowe.

"Chcemy być spójni w przekazie i realizacji tych kolejnych etapów odmrażania naszej gospodarki, kultury" - zapewnił.

Gliński zaznaczył, że "kultura jest bardzo ważna" i także w czasie epidemii taka była.

"Chciałbym przy okazji podziękować wszystkim polskim artystom, ludziom kultury, którzy tak sprawnie przeszli do sieci w momencie, kiedy nie mogli funkcjonować na żywo i dostarczali nam treści kulturowe w sposób zintensyfikowany i bardzo ciekawy poprzez internet, media elektroniczne" - powiedział.

Czytaj więcej: Od 6 czerwca możliwość odmrożenia kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury


Od 27 maja otwarty zostanie żłobek "Misiakowo" w Rudzie Śląskiej

Od jutra otwarty zostanie żłobek „Misiakowo” w Rudzie Śląskiej. Znane są już wyniki testów immunoserologicznych tamtejszego personelu. Wszystkie są ujemne. Ogółem żłobek dysponuje 45 miejscami, ale ze względu na konieczność zapewnienia ścisłego reżimu sanitarnego tę liczbę trzeba było zmniejszyć do 13. W pierwszej kolejności zapewniono opiekę dla dzieci, których rodzice są pracownikami systemu ochrony zdrowia i służb mundurowych.

Testy przeprowadziliśmy już wśród wszystkich 56 pracowników miejskich żłobków – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. - 5 testów jest wątpliwych, dlatego trzeba wykonać dalsze badania. Z tego powodu wstrzymujemy jeszcze decyzję o otwarciu placówki, która swoje lokalizacje ma Wirku i Orzegowie. Jeżeli ostatecznie okaże się, że nikt z personelu nie jest zakażony koronawirusem, to będziemy mogli uruchomić również i ten żłobek - dodaje.

W sumie wspomniana placówka dysponuje 109 miejscami dla dzieci, jednak będzie można ich przyjąć tylko 56 – 23 w Wirku i 33 w Orzegowie.

Jednocześnie testy prowadzone są wśród personelu miejskich przedszkoli. Do zbadania jest 919 pracowników. 373 osoby przeszły już testy, z czego znane są już wyniki od 140 - wśród nich 7 jest wątpliwych, dlatego będzie prowadzona dalsza diagnostyka.

Czytaj więcej: Od jutra otwarty zostanie żłobek "Misiakowo" w Rudzie Śląskiej


Od poniedziałku miasto otworzy żłobki w Wirku i Orzegowie

Władze Rudy Śląskiej poinformowały, że od poniedziałku miasto otworzy żłobki w Wirku i Orzegowie. Wszyscy pracownicy pomyślnie przeszli już badania pod kątem koronawirusa. W nowym reżimie sanitarnym w obu placówkach będzie mogło przebywać 56 dzieci. Jak na razie zgłosiło się 23 chętnych.

- Cały personel żłobka w Wirku i Orzegowie pomyślnie przeszedł badania pod kątem koronawirusa. Testy wykonaliśmy u 56 osób pracujących tam osób. W związku z tym od poniedziałku placówki będą znów mogły przyjąć podopiecznych. W świetle obowiązujących wytycznych sanitarnych do żłobka w Wirku możemy przyjąć 23 dzieci, a do Orzegowa 33. Do pierwszej placówki mamy jak na razie 10 chętnych, a do drugiej 13 - napisała wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Warto przypomnieć, że w środę (27 maja) otwarty został żłobek "Misiakowo" w Rudzie Śląskiej. Ogółem żłobek dysponuje 45 miejscami, ale ze względu na konieczność zapewnienia ścisłego reżimu sanitarnego tę liczbę trzeba było zmniejszyć do 13. W pierwszej kolejności zapewniono opiekę dla dzieci, których rodzice są pracownikami systemu ochrony zdrowia i służb mundurowych.

- Przypomnę, że od 27 maja br. czynny jest żłobek "Misiakowo” w Rudzie. Tym samym od 1 czerwca będziemy mieć otwarte już wszystkie miejskie placówki tego typu. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych przebadaliśmy pod kątem koronawirusa cały personel żłobków, czyli w sumie 56 osób - napisała wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Jednocześnie testy prowadzone są wśród personelu miejskich przedszkoli. Do zbadania jest 919 pracowników. Jak dotąd próbki pobrano od 832 osób. Jeżeli wyniki będą pomyślne, to od 8 czerwca miasto zacznie sukcesywnie otwierać i te placówki.

- Wykonanie testów wśród samych pracowników przedszkoli to na tę chwilę koszt około 150 tys. zł. To niemałe pieniądze, ale musimy mieć pewność, że nie narazimy dzieci na zakażenie koronawirusem. To miałoby fatalne skutki, bo prowadziłoby do dalszego szerzenia zakażeń wśród ich najbliższych, zwłaszcza rodziców i rodzeństwa – podkreśla odpowiedzialna za sprawy społeczne i oświatę wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pojawił się komunikat, że być może rodzice będą mogli skorzystać dłużej z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

- W Sejmie trwają prace legislacyjne, w świetle których przysługiwałby on do 28 czerwca. Jeżeli te przepisy zostaną uchwalone, to niezwłocznie Państwa o tym poinformuję - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Czytaj więcej: Od poniedziałku miasto otworzy żłobki w Wirku i Orzegowie


Baseny w Rudzie Śląskiej znów będą otwarte

Zgodnie z zapowiedziami, w czwartym etapie znoszenia obostrzeń znalazły się m.in. baseny. Rząd pozwolił na ich ponowne otwarcie od soboty 6 czerwca, wiele obiektów czeka jednak na wytyczne podane w tym zakresie przez Główny Inspektorat Sanitarny. W Rudzie Śląskiej prace przygotowawcze przed przyjęciem mieszkańców idą pełną parą. 

Baseny kryte w Rudzie Śląskiej otwarte zostaną dopiero 15 czerwca i to nie wszystkie! Od tego dnia do dyspozycji mieszkańców będą obiekty MOSiR w Kochłowicach przy ulicy Oświęcimskiej 90 i w Rudzie przy ulicy Chryzantem 10. 

W związku z nowymi rozporządzeniami Prezesa Rady Ministrów w zakresie działalności sportowej, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji poinformował o nowych zasadach korzystania z basenów:

1. Na obiektach sportowych korzystającym udostępnione zostanie zaplecze sanitarne (szatnie i natryski), z zastrzeżeniem konieczności przestrzegania reguł sanitarnych wyznaczonych przez administratora obiektu.

2. Zasady korzystania z basenów są następujące:

 • możliwość użytkowania będzie tylko w pełnych godzinach zegarowych, począwszy od 7.00 do 21.00 (np. 7.00 - 8.00; 8.00 – 9.00, itd.),
 • aby skorzystać z wybranej godziny, konieczna jest wcześniejsza (telefoniczna) rezerwacja:
 • przed wejściem na obiekt konieczna jest dezynfekcja rąk,
 • w czasie użytkowania na jednym torze mogą pływać jednocześnie maksymalnie 4 osoby z zachowaniem 2-metrowego odstępu,
 • szatnie, w tym okresie, będą koedukacyjne w celu stworzenia możliwości dezynfekcji pomieszczeń przez obsługę obiektu bez zaburzenia czasu korzystania z basenu,
 • po sygnale ratownika, oznaczającym zakończenie korzystania z basenu, grupa pływających udaje się do swojej szatni, po czym kolejna grupa zostaje wpuszczona do hali basenowej z szatni drugiej, co wyeliminuje kontakt obydwu grup,
 • na terenie obiektu obowiązuje konieczność zakrywania ust i nosa z wyjątkiem przebywania w basenie lub pod prysznicem,
 • przed kasą może przebywać nie więcej niż 1 osoba,
 • konieczne jest zachowywanie dystansu społecznego,
 • przebywanie klienta w holu obiektu powinno być ograniczone do minimum czasowego,
 • osoby z objawami infekcji dróg oddechowych lub z podwyższoną temperaturą proszone są o niekorzystanie z obiektów.

3. Ważność karnetów OPEN zostaje wydłużona proporcjonalnie o czas niewykorzystany z przyczyny zamknięcia obiektów.

4. Karnety z Nowego Bytomia będą honorowane również na basenie w Rudzie.

- Wszystkich serdecznie zapraszamy i prosimy o dostosowanie się do reguł stworzonych w trosce o Państwa bezpieczeństwo i zdrowie. Dziękujemy za wyrozumiałość - czytamy na stronie MOSiR Ruda Śląska. 

Czytaj więcej: Baseny w Rudzie Śląskiej znów będą otwarte


Ruda Śląska 8 czerwca otwiera przedszkola

Od poniedziałku /8 czerwca/ ponownie zostaną uruchomione miejskie przedszkola w Rudzie Śląskiej. Znane są już wyniki badań, które zostały wykonane wśród personelu tych placówek pod kątem koronawirusa.

Do przetestowania było ponad 900 próbek. Wszyscy pracownicy są zdrowi

Zajęcia będą odbywały się z zachowaniem reżimu sanitarnego, stąd też liczebność grup została ograniczona.

Ogółem do miejskich przedszkoli w Rudzie Śląskiej zapisanych jest prawie 4,5 tys. dzieci. Po uwzględnieniu wszystkich wytycznych sanitarnych będziemy mogli zapewnić 1790 miejsc. Z pierwszego rozeznania, które robiliśmy wśród rodziców wynikało, że opieka musiałaby zostać zapewniona ponad 1,1 tys. dzieci. Sytuacja zmienia się jednak z dnia na dzień, więc podejrzewamy, że liczba ta może ulec zmianie – tłumaczy odpowiedzialna za resort oświaty wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Opieka nad dziećmi będzie zorganizowana zgodnie z wytycznymi sanitarnymi, które stanowią, że: w grupie może przebywać 12 dzieci (w uzasadnionych przypadkach można zwiększyć o 2); minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 dziecko i każdego opiekuna; z sali należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie da się zdezynfekować; poszczególne grupy dzieci nie mogą się ze sobą stykać; jedna grupa dzieci powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali; opiekunowie powinni zachować między sobą dystans min. 1,5 m; do grupy podporządkowani mają być ci sami opiekunowie.

Po publikacji wytycznych sanitarnych dla przedszkoli dyrektorzy placówek nadesłali do samorządu zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej, które będą niezbędne do tego, by spełnić wytyczne sanitarne w miejskich przedszkolach. Potrzebnych będzie: ponad 1000 litrów płynu do dezynfekcji powierzchni; niemal 1000 litrów płynu do dezynfekcji rąk; 70 dozowników do dezynfekcji; prawie 900 przyłbic; ponad 30 tysięcy rękawiczek jednorazowych; 7600 rękawiczek foliowych; ponad 1800 fartuchów ochronnych; prawie 40 spryskiwaczy ciśnieniowych; niemal 40 termometrów bezdotykowych; około 9 tysięcy maseczek ochronnych; 220 ochraniaczy na obuwie; prawie 400 opakowań chusteczek dezynfekujących, a do tego kombinezony ochronne, dozowniki łokciowe, mydła antybakteryjne, preparaty do odkażania zabawek, taśmy zabezpieczające i inne środki.

Zakup materiałów ochronnych to spory wydatek. Według naszych szacunków to kwota rzędu 220 tys. zł. Stąd też dziękuję za każdą okazaną nam pomoc w tym zakresie – mówi wiceprezydent Anna Krzysteczko. Natomiast wykonanie testów wśród pracowników przedszkoli to koszt około 150 tys. zł. Badania finansowane są ze środków miasta.

Przypomnijmy, że w Rudzie Śląskiej działają już wszystkie miejskie żłobki

Od środy 27 maja został otwarty żłobek w dzielnicy Ruda, a od poniedziałku 1 czerwca ponownie funkcjonuje żłobek w Wirku i Orzegowie. Ogółem placówka w Rudzie dysponuje 45 miejscami, ale ze względu na konieczność zapewnienia ścisłego reżimu sanitarnego liczbę tę trzeba było zmniejszyć do 13. Z kolei żłobek w Wirku może przyjąć 23 dzieci, a w Orzegowie 33. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo podopiecznych władze miasta zdecydowały o przebadaniu całego personelu, czyli 56 osób.

Jak na razie w Rudzie Śląskiej nie będzie zajęć w szkołach podstawowych w klasach I – III.

Czytaj więcej: Ruda Śląska 8 czerwca otwiera przedszkola


Źródło: Redakcja

Zobacz także

Komentarze (78)    dodaj komentarz »

 • Jo

  Trzeba chyba być kompletnym idiotom żeby dali wierzyć w te brednie z tym koronowirusym!!!

 • Olej

  Moi drodzy. Otwórzcie oczy i logikę. Nie ma żadnego koronawirusa. Czysta bujda.

 • Jo

  Tyn koronowirus to jedna [...]no ściema!!!!

 • Anonim

  Mam pytanie co w sytuacji gdy posiadam dom oddalony o 80 km od miejsca zamieszkania i chciałbym się tam "zamelinowac " z rodziną na dłuższy czas

 • Olej

  Rób to śmiało, człowieku, nie ma żadnego koronawirusa:)

 • nowa moda na tatu

  Fajowy ten koronawirus na zamieszczonej fotce , dam się go wytatuować na plecach ,ładna grafika,pozdrawiam wszystkich zwolenników tatuażu . .

 • giekar

  Same ograniczenia !, a gdzie ułatwienia ? Gdzie dostępne maski ochronne i proste rękawiczki z folii itp itd . O jakichś nieszablonowych pomysłach już nie wspomnę. Ty tych kilkaset pracowników UM nie ma jakiegoś sensownego pomysłu ? Wymyślmy coś nowego, to i cała Polska się dowie, że istnieje takie miasto jak Ruda Śląska z ludźmi o otwartych umysłach. To byłaby najlepsza reklama dla miasta.

 • Kuba

  Sam sobie wymyśl i zastosój maseczkę rączki umyj siedź w domu nie czekaj na to że ktoś za Ciebie maseczkę Ci zalożý. .że sprzęt ochronny jest niedostępny dla szerokich Mas mialeś i masz okazję okazać w wyborach

 • Mieszkaniec

  U nas sa osoby ktore maja kwarantanne a chodza po miescie. Tak policja i sasiedzi kontroluja. Kaufhaus

 • Bunia

  To powiadom służby, zrób zdjęcie. Myślisz, że każego durnia będzie pilnował jeden policjant?

 • Gizd

  Jak uważacie, czy wobec tego, co dzieje się wokół nas (ale nie tylko w Polsce), wobec tego co mówi i robi min. Szumowski (za którego trzymam kciuki), wobec tego co mówią epidemiolodzy i specjaliści od chorób zakaźnych, kpiną z nich właśnie, a z ministra Szumowskiego i jego wysiłków zwłaszcza, nie jest to co powtarza jak katarynka, od pewnego czasu, pewien szeregowy poseł? Czy obecna sytuacja, przynajmniej, jakiejś części społeczeństwa uświadomi, kto faktycznie nami rządzi, co się dla niego liczy i jaki jest jego kontakt z rzeczywistością?

 • Rudzianin

  Wyjdzmy do okien i balkony w sobote o 20 i wszyscy razem pomodlmy się "Ojcze nasz...". Nie patrzmy na strony polityczne, kościół a poprostu pomódlmy się do Boga. Czy pomoże? Nie wiem... a zaszkodzi? Napewno nie... Sprobujmy

 • jak trwoga to do Boga

  Jestem za:)

  • jak trwoga to do Boga
   2020-03-24 14:52
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • fafik

  A co powiecie o graffiti na Bykowinie? Duże czerwone koło a w środku przekreślone 60. Pod spodem stosowny napis, jakby komuś trzeba było jaśniej tłumaczyć: "J...ać!" Nie rozwijam ale każdy w miarę rozgarnięty się domyśli, co jest zamiast kropek. Ja nic nie mówię bo słów mi brak ale może ktoś jakies znajdzie

 • Kora

  Strona nie aktualizowana. Nie ma dla nas ważnych wiadomości czy utajnione?

 • Pola

  O co dokładnie Ci chodzi?

 • Aktualizacja

  No, właśnie...Śląskie - liczba przypadków: 79, w tym śmiertelnych: 1.

 • xyz

  jest aktualizowana...

 • Kora

  Tak dzisiaj,a przez weekend to nie ma kto?

 • Darek

  90%zakażeń wirusem pochodzi od osób wracających zza granicy.

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.