Najbliższy piątek zapowiada się kosmicznie. Właśnie wtedy w Stacji Biblioteka w Chebziu odbędą się warsztaty „Kosmiczna wiedza: skąd wiemy, że klimat się zmienia?”, które przeprowadzi Europejska Fundacja Kosmiczna. Poza warsztatami skierowanymi do młodzieży, o godz. 10.00 nastąpi też otwarcie wystawy plenerowej „Z Księżyca na Marsa i dalej”, przygotowanej przez Konsulat Generalny USA w Krakowie. Oba wydarzenia koordynowane są przez IV LO im. H. C. Hoovera w Rudzie Śląskiej.
Wystawa powstała przede wszystkim dla upamiętnienia misji Apollo 11 i lądowania człowieka na Księżycu. Ekspozycja przedstawia zarówno historię podboju kosmosu, jak i przyszłych misji planowanych przez NASA. Warto przypomnieć, że 20 lipca 1969 r. Neil Armstrong zszedł z lądownika Eagle i dotknął powierzchni Księżyca.
– Wypowiedziane wtedy zdanie: „To jeden mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości” zna każdy z nas – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent miasta.
– Kolejne loty w kosmos również wzbudzały powszechne zainteresowanie, a podróż do gwiazd czy odkrywanie nowych planet to marzenie wielu osób. Dlatego bardzo się cieszę, że możemy obejrzeć tę ciekawą wystawę, a młodzież weźmie udział w interesujących zajęciach – dodaje.
Z wystawy można się również dowiedzieć o kolejnych planach NASA w zakresie m.in. badania Srebrnego Globu i przygotowania podwalin pod stałą obecność człowieka na Księżycu, a w następnej kolejności lądowania na Marsie. Dzięki prowadzonemu przez NASA programowi Mars Exploration wiemy, że na planecie doszło do bardzo dużych zmian. Teraz to zimna i sucha planeta, a miliardy lat temu panowały tam wilgotne warunki. Kolejne misje zbierają próbki i dane, by stworzyć technologię, która umożliwi lądowanie człowieka na Czerwonej Planecie.
- Plany NASA są bardzo ambitne i na pewno wszyscy będziemy z zainteresowaniem śledzić losy kolejnych misji – zauważa wiceprezydent Krzysteczko.
– Warto podkreślić, że swój udział w podboju kosmosu mają również Polacy oraz Amerykanie polskiego pochodzenia, jak np. George Zamka. Kto wie, może wśród młodych rudzian również jest przyszły astronauta lub kolejny wybitny naukowiec – dodaje.
Warto dodać, że działania podejmowane przez naukowców umożliwią nie tylko eksplorację całego systemu słonecznego, ale też dostarczenie nauce nowej wiedzy i otwarcia możliwości na Ziemi.
Próbkę tego, jak odkrywa się kosmos zobaczą uczniowie szkół ponadpodstawowych, dla których naukowcy z Europejskiej Fundacji Kosmicznej przeprowadzą warsztaty „Kosmiczna wiedza: skąd wiemy, że klimat się zmienia?”.
– Będą to zajęcia o Ziemi i jej klimacie, a także innych planetach Układu Słonecznego – zapowiada Iwona Luszczak, dyrektor IV LO w Rudzie Śląskiej.
- Wykładowcy pokażą np. jak dane pozyskiwane z kosmosu przybliżają nas do zrozumienia naszej planety, ale także poradzą, w jaki sposób zbudować karierę w sektorze kosmicznym – dodaje.
Zajęcia odbędą się w dwóch turach: od godz. 10.00 do 12.45 oraz od 13.00 do 15.45. W obu częściach będą przeprowadzane cztery warsztaty:
- eksperyment Herschela, którego celem jest pokazanie, że nasze oczy widzą tylko niewielką część widma elektromagnetycznego,
- zajęcia z kamerą termalną,
- warsztat z analizy danych satelitarnych
- oraz z praktycznego zastosowania danych satelitarnych i systemów geoinformacyjnych w życiu codziennym.
– Zajęcia zapowiadają się wyjątkowo interesująco – mówi Iwona Luszczak.
– Uczestnicy m.in. użyją ultrafioletu do wykrywania bursztynów na „plaży”, dowiedzą się jak można użyć podczerwień do wykonania pomiarów na odległość czy przekonać się o przydatności programowania w analizie danych przestrzennych – wymienia.
– Jestem pewna, że będzie to nie tylko efektywna lekcja, ale też dobra zabawa – dodaje.
Uczniowie, którzy są zainteresowani udziałem w warsztatach, mogą zgłosić swój udział na adres: zso4hoover@gmail.com lub telefonicznie na numer: 32 248 10 78.
Europejska Fundacja Kosmiczna działa od 2014 roku i zajmuje się działalnością edukacyjną z zakresu inżynierii i techniki, matematyki, astronomii i innych nauk ścisłych oraz wiedzy z eksploracji przestrzeni kosmicznej przez człowieka.