Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kredyt czy pożyczka - gdzie i jak pożyczyć pieniądze w Rudzie Śląskiej?

  • Dodano: 2021-03-03 12:45

Dodatkowe pieniądze przydają się w trudnej sytuacji, są również niezbędne, gdy chcemy spełniać marzenia oraz wtedy, gdy chcemy poprawić sobie i innym jakość życia. Oczywiście powodów, by sięgnąć po pożyczkę czy kredyt nie brakuje, a na rynku znaleźć można szereg propozycji banków, firm z sektora pozabankowego oraz osób prywatnych. W dużej mierze to właśnie od tego zależą warunki, na jakich udzielany jest kredyt lub pożyczka. Te dwa pojęcia, choć są używane synonimicznie, różnią się jednak od siebie pod wieloma względami.

  1. Pożyczka na wyciągnięcie ręki
  2. Czym wyróżniają się kredyty i pożyczki?
  3. Co na to prawo?
  4. Skąd pożyczka i kredyt?

Pożyczka na wyciągnięcie ręki

Po pieniądze z banku czy też z parabanku można starać się zarówno w punktach stacjonarnych, jak i przez internet. To bardzo wygodne opcje. Warto pamiętać o tym, że w wielu wariantach będziemy musieli spełnić szereg wymagań, a nasza historia kredytowa zostanie bardzo dokładnie sprawdzona. Instytucje będą uważnie analizować zdolność kredytową klienta, ponieważ w pewien sposób zabezpieczają swój interes.

Choć wiele osób pojęć „kredyt” i „pożyczka” używa zamiennie, to warto wiedzieć, że obie formy zewnętrznego finansowania znacząco się od siebie różnią. Dotyczy to zarówno tego, kto udziela danego wsparcia, jego kosztów oraz samej procedury.

Czym wyróżniają się kredyty i pożyczki?

Już na początki warto podkreślić, że kredyt https://www.get-money.pl/banki/kredyty-gotowkowe jest udzielany wyłączenie przez bank. Natomiast pożyczkę można otrzymać w różnych firmach, a także od osób prywatnych. Zarówno jedna, jak i druga forma finansowania może być przeznaczona  na bardzo różne formy. Sam kredyt nie musi też mieć zawsze określonego celu i dlatego wyróżniamy te gotówkowe, limity na kartach kredytowych czy też na koncie. Oczywiście w ofertach banków są również opcje związane z konkretnym celem – takim jak zakup mieszkania, samochodu czy też inwestycję w firmę.

Gdy chce się rozróżnić kredyt i pożyczkę, najczęściej wskazuje się kryterium wysokości udzielonego wsparcia oraz bierze się pod uwagę podmioty, jakie ich udzielają. Z zasady kredyty są oferowane przez instytucje, które mają status banku. Tym samym podlegają one przepisom prawa bankowego. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku pożyczek. Ich może udzielać każdy, jeśli oczywiście ma odpowiednie środki finansowe. Może to być więc firma pozabankowa, ale też osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Poza tym działają także pożyczki społecznościowe, rodzinne czy prywatne. W tych wszystkich przypadkach każdą ze stron obowiązują zapisy kodeksu cywilnego. Warto również zwrócić uwagę, że zazwyczaj pożyczki mają niższe kwoty niż kredyty, choć nie jest to zasadą obligatoryjną. Z pewnością banki będą stawiać zdecydowanie bardziej restrykcyjne warunki swoim klientom.

Co na to prawo?

W zależności od tego, czy sięgasz o kredyt gotówkowy, czy też po pożyczkę na przykład na raty https://www.get-money.pl/banki/pozyczki-na-raty, będziesz podlegać innym aktom prawnym. Prawo bankowe jasno wskazuje, że w umowie kredytu bank oddaje klientowi określoną kwotę na oznaczony czas i z przeznaczeniem na ustalony cel. Kredytobiorca natomiast zobowiązuje się do wykorzystania jej na ustalonych warunkach oraz zwrócenia pieniędzy oraz odsetek i opłat dodatkowych w wyznaczonym terminie. W zakres kosztów zazwyczaj wchodzi również prowizja. Umowa z bankiem zawsze ma charakter pisemny niezależnie od tego, na jaką kwotę bierzemy kredyt.

Na tym tle pożyczka jest zdecydowanie bardziej liberalnie traktowana. Jej definicję można znaleźć w kodeksie cywilnym. W umowie pożyczki dający przenosi na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo wyszczególnionych rzeczy, a w zamian ten musi zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Jeśli pożyczka jest wyższa niż 1000 złotych, to wymagana jest forma pisemna umowy.

Skąd pożyczka i kredyt?

Tylko w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych można otrzymać kredyt. W każdym innym miejscu możemy starać się o pożyczkę. Najczęściej dostaniemy ją w parabanku, firmie pożyczkowej lub od osoby fizycznej. Tu też zdecydowanie mniej ważny jest cel, na jaki pożyczamy pieniądze, więc ta opcja jest zdecydowanie bardziej elastyczna niż kredyt. Bank ma prawo nawet kontrolować, w jaki sposób wydaliśmy środki i wyciągnąć konsekwencje takie jak na przykład wypowiedzenie umowy i nakaz zwrotu całej kwoty.

Różnice pomiędzy tymi formami będą również widoczne w samej procedurze starania się o pieniądze oraz w czasie oczekiwania na decyzję. Niekiedy banki każą czekać kilka dni lub nawet tygodni, ponieważ starannie oceniają zdolność klienta. Natomiast pożyczki w różnych wariantach udzielane są w ciągu kilkunastu minut, ponieważ wiele firm nie sprawdza wiarygodności klienta w BIK-u lub BIG-u. Tym samym łatwiej i szybciej można je dostać. I dlatego wiele z takich pożyczek można uzyskać przez internet, co zajmuje tylko chwilę, a elektroniczne narzędzia pozwalają porównać oferty, rozłożyć spłatę na dogodny termin lub też określić wysokość rat. Są to zazwyczaj zdecydowanie niższe kwoty niż w przypadku kredytów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.