Wiadomości z Rudy Śląskiej

Krew pilnie potrzebna! Sprawdź gdzie i kiedy możesz oddać krew w Rudzie Śląskiej!

  • Dodano: 2024-02-01 12:15

Pomimo wieloletnich badań i prac naukowo-badawczych, nie udało się dotychczas wytworzyć tak cennego leku, jakim jest krew. Codziennie wielu pacjentów po wypadkach, przeszczepach oraz w trakcie leczenia chorób nowotworowych potrzebuje krwi, dlatego stacje krwiodawcze organizują zbiórki krwi i proszą o jej oddawanie.  

Kto może oddać krew?

Oddanie krwi zazwyczaj nie trwa dłużej niż 10 minut, a jedna jednostka krwi może pomóc nawet trzem osobom. Pobrana dawka krwi to tylko 8% całej krwi człowieka, nie ma więc żadnego zagrożenia powodowanego jej oddaniem.

Krew może oddać każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, która waży przynajmniej 50 kilogramów i jest zdrowa. Krew pełna może być pobrana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzny i 4 razy w roku od kobiety. Przerwa między oddaniami krwi nie może być krótsza niż 8 tygodni. Oddanie krwi trwa około 5-10 minut i odbywa się przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku. Krew oddaje się do jednorazowego pojemnika plastikowego z płynem konserwującym. Przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek. Więcej na temat warunków, które należy spełnić, by oddać krew, możecie dowiedzieć się TUTAJ
 


Gdzie i kiedy oddać krew w Rudzie Śląskiej?
 

MIEJSCE DATA GODZINY
pl. Jana Pawła II  5 lutego 8.30-13.30
pl. Jana Pawła II  7 lutego 8.30-13.30
pl. Jana Pawła II  12 lutego 8.30-13.30
pl. Jana Pawła II  14 lutego 8.30-13.30
ul. Kłodnicka 97 (przy hali MOSiR) 17 lutego 8.00-12.00
pl. Jana Pawła II  19 lutego 8.30-13.30
pl. Jana Pawła II  21 lutego 8.30-13.30
pl. Jana Pawła II  26 lutego 8.30-13.30
pl. Jana Pawła II  28 lutego 8.30-13.30

Komentarze (3)    dodaj »

  • 8*

    Oddam krew którą podczas wielogodzinnej operacji lekarz poda jakiemuś bezdomnemu z odmrożeniami bo ma wszystko gdzieś. Szkoda mojej krwi i pracy tego lekarza bo pacjent po wypisie będzie robił to samo czyli pasozytował. Nie dziękuję. Chociaż już lepiej bezdomnemu niż wyborcu PIS

  • Wiem, że nic nie wiesz...

    Okropnie napisane, ale prawdziwe. Większość zasobów idzie dla pijaków w związku z konsekwencjami nałogu.

  • Lojte

    Człowieku, skąd w tobie tyle jadu, myślisz, że ktoś poza takim głupkiem jak ty zastanawia się, kto otrzyma jego krew, przecież chodzi o ludzkie życie ty kartoflu, czy tatuś cię bił i masz zdeformowany baniak. Nienawiść tego świata jest przez takich jak ty, użyłbym mocniejszych słów, ale nie pozwala mi wychowanie. I jeszcze prośba nie oddawaj krwi z tym jadem, nikt jej nie chce, niech cię ta krew po prostu zaleje.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również