Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Wojska Obrony Terytorialnej w stanie gotowości

 • Dodano: 2021-11-08 15:45, aktualizacja: 2021-11-15 14:23

Wojska Obrony Terytorialnej wesprą Straż Graniczną na granicy Polski z Białorusią. Dziś rano (8 listopada) rozpoczęła się największa do tej pory próba masowego wejścia na teren naszego kraju. Rzecznik WOT wezwał żołnierzy niektórych brygad do pełnej gotowości.

Napięta sytuacja na granicy

Dziś rano (8 listopada) rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, poinformował o rozpoczęciu największej dotychczas próby przekroczenia polskiej granicy. Z tego powodu podjęto decyzję o postawieniu w stan gotowości Wojsk Obrony Terytorialnej. Już od godziny 13:00 sytuacja na granicy jest opanowana, jednak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie wyklucza kolejnych tak zmasowanych prób przekroczenia granicy. 

WOT w gotowości

Przedstawicielstwo Wojsk Obrony Terytorialnej o 10:30 opublikowało na Twitterze informację o 6-godzinnej gotowości 100% żołnierzy 1, 2 oraz 4 Brygady Obrony Terytorialnej. Obszarami ich odpowiedzialności są województwa podlaskie, lubelskie oraz warmińsko-mazurskie.

- Żołnierze! Sprawdźcie wyposażenie i środki łączności, powiadomcie pracodawców i bliskich! – apeluje WOT na Twitterze.

Możliwe powołania w innych województwach?

Z opublikowanej przez WOT na Twitterze informacji wynika, że żołnierze dwóch brygad z województwa mazowieckiego mogą spodziewać się wezwania do służby w ciągu nadchodzących 12 godzin, zaś z województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego – w ciągu 24 godzin. W reszcie województw, w tym w woj. śląskim, w ciągu najbliższych 24 godzin nie planuje się powołań.

Komentarze (15)    dodaj »

 • Jaro Wódz

  wysłać tam nie zaszczepionych i tak im zycie nie miłe , za nimi skazanych za ciezkie zbrodnie, morderców pedofilów i inne smieci, potem duchownych , w koncu walczyli by o bliźnich.Następnie piratów drogowych i złodzieji, inna patologie a na samym końcu dopiero wojsko i Nato

 • boluś

  Dostarczyć GOŚCI Merkel' wszak ich zaprosiła! Kosztami obciążyć Bandytów z USA , Izraela i Rosji którzy zdemolowali ich kraje !

 • nowak

  Podobno w pierwszej kolejności będą powoływać do wojska zwolenników konfederacji, bo bardzo chcieli mieć dostęp do broni.

 • obserwer

  Tak się kończy wtrącanie w sprawy innego państwa. Najpierw stworzyli (rząd) sobie problem a teraz z nim walczą. Wbrew temu co myślą nie jesteśmy jeszcze lokalnym "mocarstwem" aby zmieniać rządy w innym kraju. Podobno wg nich legalnie została wybrana pani Cichonouska, która ma willę w Warszawie to dlaczego tam nie szukają wsparcia. Przez wiele lat Białoruś była nam jeżeli nie obojętna to wręcz przyjazna o czy świadczy fakt, że na granicy nie było żadnych umocnień a Łukaszenka wydzielił bezwizowe strefy turystyczne. Jednak w imię obłędu "walki o demokrację" wtryniali się coraz bezczelniej w wewnętrzne sprawy tego kraju. Teraz oczywiście należy bezwzględnie granicy bronić wszelkimi środkami. To już jest generacja potężnych kosztów, które mogły by być przeznaczane na pożyteczniejsze sprawy. Aż strach myśleć o złym rozwoju wypadków. Pamiętamy rok 1939. Zostaliśmy sami i to dosłownie bo rząd też uciekł do [...]ii a rodakom polecił walczyć o kraj. Oby nie gotowali nam podobnego scenariusza.

 • ..

  Dokładnie jak przed rozbiorami

 • *v*.

  Mapa Gomberga daje dużo do myślenia i zatacza historyczne koło.

 • Padre

  Podstawić pociąg na najbiższej stacji, zapakować wszystkich co chcą (czyli tych co nie chcą być w Polsce) i przewieść na zachodnią granicę

 • JP3

  Wystarczy tych ludzi przepuścić do miejsca gdzie chcą się dostać

 • Mieszkaniec

  I dla tego powinna być zasadnicza służba wojskowa 2 lata

 • Pracownik listopadowy

  Zasadnicza służba wojskowa to największa strata czasu, chyba że ktoś jest murcolem to w takim miejscu będzie machał ogonem że szczęścia. Wojsko tylko dla zawodowców, a nie dla harcerzykow.

 • Tusku

  Mam pytanie do moderatora tej strony jakie komentarze poprawnie POLITYCZNIE są dodawane.Rozumiem że nie patryjoteczne i narodowe tylko WŚCIEKŁYCH MACIC, WOLNYCH SĄDÓW, SB.

 • Karmanskie

  Brawo nasi Żołnierze dbają o nasze bezpieczeństwo dziękuje wam i wszystkim służbom mundurowym.Nie martwcie się tymi co plują na wasze mundury to są ludzie którzy nic dla nikogo nie zrobili.Nie szanują własnej Ojczyzny i Obywateli własnego kraju opluwając wasze mundury szkodzą tylko sobie.

 • Dzieło pana

  Strach się bać, jak te harcerzyki z WOT tam wkroczą, a jeszcze połowa z nich to dziewczęta

 • mięsoarmatnie

  Jeśli to co piszecie w powyższym artykule jest prawdą to czeka nas masakra .

 • Maxim

  To ty Cykor? Witaj - pamiętam jak zawsze uciekałeś nawet przed własnym cieniem!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również