Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska będzie miała fotoradar na DTŚ – i to jaki!

 • Dodano: 2021-11-05 16:15, aktualizacja: 2021-11-05 18:08

Fotoradar „łapie” do 32 aut, jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń w Polsce i niebawem stanie na słynnym „zakręcie mistrzów” na DTŚ w Rudzie Śląskiej. Tak miasto chce walczyć z nagminnym przekraczaniem prędkości przez kierowców.

Na "zakręcie mistrzów" będzie bezpieczniej

W ciągu czterech lat zanotowano tu 240 kolizji, a swoisty rekord padł, kiedy jednego dnia na „zakręcie mistrzów” doszło do 16 zdarzeń drogowych. Teraz, za sprawą fotoradaru ma być bezpieczniej. W wyniku przetargu wyłoniono firmę, która dostarczy miastu nowy sprzęt. Wygrał ZURAD, który zaoferował Fotorapid PRO. Ma to być pierwszy fotoradar śledzący zainstalowany w Polsce. Testy, którym przyglądali się przedstawiciele miasta, policji oraz GITD, zostały już przeprowadzone. Jak ustalił dziennik.pl, w zaledwie 30 minut urządzenie ujawniło 262 przekroczenia prędkości na 1133 pojazdy!

Jak się okazuje, Fotorapid PRO sprawdza prędkość do 32 pojazdów znajdujących się w strefie kontroli, która obejmie wszystkie trzy pasy ruchu i pas techniczny. Co więcej, urządzenie prowadzi też pomiary odległości między pojazdami i wykrywa, które pojazdy nie zachowują bezpiecznej odległości. To ewenement na skalę Polski. Umożliwia też jednoczesne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych na 6 pasmach drogi w obu kierunkach. Rudzka policja zapowiedziała, że chciałaby, aby w mieście pojawiło się aż pięć takich urządzeń.

- System Fotorapid Pro (2021) zapewnia uniwersalną pracę, rejestrację foto i wideo dowodów wykroczeń drogowych, przeszukiwanie baz danych oraz bezprzewodową transmisję danych. Przeznaczony jest do montażu zarówno na słupach drogowych i elementach infrastruktury miejskiej, jako urządzenie stacjonarne, jak również na mobilnie na trójnogu, czy w samochodzie. Urządzenie rejestruje prędkość pojazdu mierzonego z dokładnością +/- 1 km/h - czytamy na stronie Zurard.

Radar obejmie zasięgiem wszystkie pasy

Kilka tygodni temu, kiedy informowaliśmy o pomyśle władz miasta dotyczącym zakupu radaru, a później o przetargu na jego dostarczenie, w mediach rozgorzała dyskusja na temat jakości fotoradaru i tego czy będzie w stanie wyłapać wszystkich kierowców jadących z nadmierną prędkością. Zastanawiano się też, gdzie powinien on stanąć i czy ustawiony na poboczu obejmie zasięgiem wszystkie pasy. Teraz już wiadomo, że taki radar z pewnością poradzi sobie na trzypasmowej (w jednym kierunku) Drogowej Trasie Średnicowej.

Ruda Śląska będzie miała fotoradar – i to jaki!

Komentarze (56)    dodaj »

 • Kiero

  Zamiast fotoradaru postawcie tam obowiązkowy punkt Stacji Kontroli Pojazdów...wielu kierowców nie potrafi zadbać o prawidłowe ustawić świateł, a o oponach, zbieżności i poważniejszych rzeczach nie wspomnę...

 • użytkownik

  U nas tak to działa-nie naprawić drogi ale postawić kolejne ograniczenia i zakazy. Po co nam droga ekspresowa, kiedy na 40% jej długości jest mnóstwo ograniczeń.

 • Ruffi

  Pomysł na prawdę dobry ,może wreszcie na tym odcinku drogi zrobi się bezpieczniej. Co do informacji, że policja z Rudy Śląskiej chciały by 5 takich urządzeń , to niech sobie kupi i chociaż to też będzie z moich podatków to przynajmniej wiem ,że albo wcale to nie nastąpi , albo za kilkanaście lat, już wystarczy ,że mieszkańcy miasta R.ŚL zrzucają się na radiowozy .........

 • Doinformowany

  Nie Rudy haha

 • Ziga

  Sukces po 8 latach biadolenia . Policja chce 5 innych fotoradarow !A może pora brać się do roboty?

 • daro

  Jedna z nielicznych dobrych inwestycji miasta. Kasa się zwróci raz dwa.

 • ogarnięty

  Nie zwróci, bo droga nie jest miejska... Kasa popłynie do pisiorów a radarem "opiekować" się będzie ITD..

 • Pomykalski

  Kasa z mandatów z fotoradarów trafia do budżetu centralnego. I bardzo dobrze bo wcześniej była patologia z "maszynkami do robienia pieniędzy".

 • Zyga

  Czy ilość kolizji i wypadków nie świadczy o tym, że zakręt jest źle zaprojektowany i wykonany ?

 • Jaca

  Totalna bzdura. Jest ograniczenie do 80. Tam jednak jadąc 100km/h nie wylatuje się- oczywiście przy dobrym stanie auta i OPON.Wypadają ci co co maja kiepskie opony (patrz filmy- stare graty w przewadze), a prędkość grubo ponad 120km/h.Jedź bezpiecznie!

 • Lis

  Świadczy, że Janusze i Sebixy nie rozumieją co to znaczy ograniczenie prędkości!

 • Rudzielec

  Ograniczenie prędkości, niewątpliwie słuszne w obecnej sytuacji, oznacza zapobieganie skutkom, nie usuwanie przyczyny. Tak jak w chorobie, można leczyć objawy lub zlikwidować przyczyny. Pytanie Zygi jest, moim zdaniem, bardzo zasadne i też chciałbym poznać na nie poważną odpowiedź.

 • Co chcesz

  Nie

 • Iks

  Ilość samochodów, które przejeżdżają tam bez kolizji świadczy o tym, że nie.

 • nowak

  Postawić w mieście kilka takich fotoradarów a dzięki pieniądzom z mandatów utrzymywać kluby sportowe czy dopłacać do śmieci.

 • Zbyszek

  Takich właśnie mamy mieszkańców. Nie masz pojęcia o funkcjonowaniu miasta ani o tym gdzie ida pieniadze i skad ale chcialbys o czymś decydować.

 • nowak

  No to dofinansować z tych pieniędzy 500+

 • MR mystek

  Taniej będzie odpowiednio wyprofilować ten zakręt.Radar jednak będzie sypał kasą

 • Iks

  Ale ten zakręt idzie w wykopie pomiędzy innymi zabudowaniami i działkami. Gdyby się go dało wyprofilować lepiej to by tak było od początku.

 • Rudzielec

  Czy to ograniczenie jest od momentu oddania trasy do użytku? Jeżeli tak to masz rację. Jeżeli postawiono je po pierwszych kolizjach to oznacza, że powód jest inny.

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również