Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ksiądz prałat dr Henryk Bolczyk został Honorowym Obywatelem Rudy Śląskiej

 • Dodano: 2019-12-20 10:15

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Ruda Śląska  odbyło się uroczyste wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Ruda Śląska księdzu prałatowi Henrykowi Bolczykowi. Rudzianin w latach 1980 – 1981 był kapelanem górników kopalni Wujek w Katowicach, a w późniejszych latach m.in. moderatorem krajowym oraz generalnym Ruchu Światło – Życie. Uroczystość była okazją nie tylko do oddania hołdu wybitnemu duchownemu, ale również spotkania Księdza Prałata z kolegami i koleżankami ze szkoły podstawowej.

- Mam świadomość zaciągania bardziej długu, niż wrastania w wielkie honory – powiedział podczas odbierania tytułu "Honorowy Obywatel Miasta Ruda Śląska" ksiądz prałat dr Henryk Bolczyk.

Ks. Henryk Bolczyk urodził się 14 listopada 1938 roku w Halembie

Tam spędził dzieciństwo, a w kościele p.w. Matki Boskiej Różańcowej był ministrantem. W latach 1952-1956 uczył się w Gimnazjum św. Jacka w Katowicach, które przekształcono w Niższe Seminarium Duchowne. W roku 1962 ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie, a w 1978 Katolicki Uniwersytet Lubelski. 24 czerwca 1962 roku w Katowicach przyjął święcenia kapłańskie z rąk bpa Herberta Bednorza. Wtedy też rozpoczął pracę wikariusza w parafiach diecezji katowickiej, najpierw w Świętochłowicach, później w Katowicach, Zebrzydowicach oraz Rybniku.

- Ruda Śląska jest mi bliska. Całe dzieciństwo przeżyłem w Halembie, a tamten czas nieustannie wraca i równocześnie odzwierciedla historię nie tylko moją, ale wszystkich, którzy urodzili się przed 1939 rokiem – mówił ks. Henryk Bolczyk.

Podczas uroczystości ksiądz Henryk Bolczyk wspominał m.in. koszmar wojny, ucieczkę z Halemby do Chełmu i bezpośrednie zderzenie z walkami, widok ofiar czy kilkutygodniowe ukrywanie się w piwnicy przy ul. Sienkiewicza 13 (dzisiaj Harcerska).

- Z perspektywy lat muszę powiedzieć, że nie pamiętam strachu – podkreślił. - Miałem poczucie pokoju i bezpieczeństwa wewnętrznego. Myślę, że to owoc wiary i ufnej rozmowy moich rodziców z Bogiem – dodał.

Od 1968 roku był związany z Ruchem Żywego Kościoła, przekształconym w Ruch Światło-Życie. Od 1985 był moderatorem krajowym, a od 1993 także moderatorem generalnym Ruchu oraz jednym z pomysłodawców i twórcą powstałej w 1989 roku Fundacji "Światło-Życie".

Rudzianin był kapelanem górników kopalni Wujek w Katowicach

Będąc proboszczem parafii p.w. św. Michała w Katowicach (1980–1992) niósł wsparcie górnikom podczas strajku i pacyfikacji w kopalni "Wujek", m.in. prowadził rekolekcje dla załogi i rodzin górniczych, a na prośbę górników odprawił na terenie kopalni mszę św.

- Jako młody reporter uczestniczyłem w pierwszym procesie zomowców, którzy pacyfikowali kopalnię "Wujek" – wspominał wiceprezydent Krzysztof Mejer. - We wszystkich zeznaniach górników, świadków tamtych tragicznych wydarzeń pojawiało się nazwisko księdza Henryka Bolczyka. Była to dla mnie niesamowita rzecz i najlepsza lekcja historii – mówił wiceprezydent.

Po 16 grudnia 1981 roku organizował i odmawiał modlitwy pod krzyżem w miejscu zbrodni, wspomagał duchowo rodziny zabitych i rannych górników oraz pozyskiwał środki finansowe na pomoc potrzebującym. Zainicjował również budowę kościoła Ofiar Wujka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie. Wydarzenia tego okresu opisał w książce "Krzyż nigdy nie umiera. Siedem stacji krzyża kopalni Wujek. Refleksje duszpasterza".

- Mojej wewnętrznej wolności i wartości, których nauczyli mnie rodzice, proboszcz, Halemba, rzeczywistość polityczna nigdy nie zachwiała – podkreślał wczoraj ksiądz prałat. - Nie wybierałem dnia urodzin, ani rodziców, Halemby czy czasów komunistycznych. Pan Bóg daje życie, stawia przed człowiekiem różne warunki nie dlatego, by niszczyć, ale hartować i przez czasy, systemy i ludzi uczyć jednego: wygraj życie, bo jest darem. Istota polega na tym, żeby dać się prowadzić temu, który to życie najlepiej zna i kocha – dodał.

Ksiądz Henryk Bolczyk

Warto wspomnieć, że ksiądz Henryk Bolczyk był postulatorem diecezjalnym procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w Carlsbergu w Niemczech, gdzie włączył się w prace Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie. W 2010 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim obronił pracę doktorską z teologii. Za swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej. Postać księdza prałata Bolczyka przedstawiona została w filmie Kazimierza Kutza "Śmierć jak kromka chleba".

Zobacz także

Komentarze (20)    dodaj komentarz »

 • Ahim

  Kogo to obchodzi ? Nie wie ktos kiedy Maka otwieraja

 • andreas

  A gdzie była Pani Dziedzić w takiej wielkiej chwili

 • Drwala

  W Sylwestra od godz. 11 do 22:)))

 • Yaruś

  Pisała smsy do radnych

 • Grazia

  Wysyłała smsy z pogróżkami dla radnego Pakuzy.

 • Kowalski

  Czarownik, czarownik, zepsuć mi się pokrętło od radia ;-)

 • zichera

  My co nigdzie nie uciekali,są normalni honorowi Ślązoki,aszło nom ,roztak aroz bylejak,ale sie pamientomy jak nos traktowali.

 • olo

  Dobrze że chociaż napisali kto to jest. Powszechnie znan bywatel honorowy miasta Ruda Śląska.

 • jerzy

  Wszystko super, tylko napiszcie, ilu głodnych nakarmił i ilu nagich przyodział. Niech weźmie przykład z Matki Teresy z Kalkuty.Jakiego biskupa czy księdza stać na takie poświęcenie "Gdy czynicie coś dobrego, róbcie to bez hałasu, jakbyście wrzucali kamyk do morza" to jej cytat.

 • Truda

  Akurat matka Teresa z Kalkuty to nie jest dobry przykład.

 • Leokadia Gruschka

  Mam 76 lat. 14 lat mojego zycia nalezalam do parafii sw.Michala w Parku Kosciuszki w Katowicach. Od przeszlo 30 lat mieszkam w Niemczech. Dzis moge powiedziec ze czasy ktore moglam spedzic z moja rodzina nalezac do Kosciola pod opieka proboszcza Ks.Pralata Henryka Bolczyka i pozniejszego biskupa Ks.Marka Szkudlo naleza do najmile wspominanych przez nas. Pozdrawiam ulubionych Duszpasterzy serdecznie.

 • Rico

  Co do Matki Teresy, to byłbym ostrozniejszy...

 • Mieszkaniec

  Jakie miasto tacy "honorowi" obywatele - jest na remonty kościołów, religię w szkołach i wiele innych świętych wydatków, a potem podwyżki śmieci, gruntów itp. Honorowe obywatelstwo za różaniec z górnikami żałosne! !!

 • Jorg

  Tak ciężko wspomina wojnę,że prawie od 20 lat mieszka w Niemczech.

 • Ja

  Również, się nie zgadzam, jest tylu honorowych ludzi, którzy naprawdę zasługują,a ten ....wrrr po co.

 • bobo

  Po g....... !!!!!!

 • Mamamuminka

  Ty pewnie wierzący praktykujący?

 • Patopato

  Ruda ma tyle problemów a wy się pierdami zajmujecie. Jako mieszkanka nie zgadzam się by jakikolwiek koszulok został HONOROWYM obywatelem Rudy

 • kpisz?

  A co taka patola jak ty miała zostać honorowym obywatelem?

 • Patopato

  Chciałam ci odpisać. Ale sobie odpuszczę.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.