W kopalni Ruda Ruch Bielszowice w ubiegłą sobotę doszło do tragicznego w skutkach wstrząsu. W jego wyniku pięciu górników zostało poszkodowanych i trafiło do pobliskich szpitali. Szósty górnik niestety nie przeżył wypadku.
Tragiczny wypadek w kopalni Ruda Ruch Bielszowice
W kopalni Ruda Ruch Bielszowice w sobotę o godz. 6.13 w rejonie ściany 846 w pokładzie 405/2wg na głębokości 1000 metrów doszło do podziemnego wstrząsu. Poszkodowanych zostało sześciu górników. Pięciu - gdy wyjechało na powierzchnię, było przytomnych, trafili do szpitali. Czterech z nich już zostało wypisanych do swoich domów.
Najciężej ranny górnik został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Górnośląskiego Centrum Medycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - Ochojcu. Przebywa na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Mężczyzna jest podtrzymywany w śpiączce farmakologicznej
Szósty górnik, który pozostał na dole, nie przeżył. Ratownicy dotarli do niego wraz z lekarzem, który stwierdził zgon. Rodzina została powiadomiona o tragedii w obecności psychologa.
7 sierpnia przeprowadzona została wizja lokalna
Ściana 846 w pokładzie 405/2wg znajduje się w partii Borowa w południowej części ruchu Bielszowice. Zgodnie z danymi WUG energia sobotniego wstrząsu w tym rejonie wyniosła 6x10 do 6 dżula.
W poniedziałek 7 sierpnia przeprowadzona została wizja lokalna.
Wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą
W Polsce wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą występują na obszarze eksploatacji węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, w obszarze LGOM gdzie eksploatuje się złoża miedzi oraz w rejonie Bełchatowe gdzie odkrywkowo eksploatowany jest węgiel brunatny.
Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi związanych z sumowaniem się wpływów od eksploatacji górniczej z naturalnymi naprężeniami związanymi głównie z występowaniem uskoków tektonicznych. W GZW wstrząsy silne są rejestrowane od ponad 50 lat przez Górnośląską Regionalną Sieć sejsmologiczną i katalogowane są w Głównym Instytucie Górnictwa.
W latach 2018-2022, w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 19 tąpnięć związanych z występowaniem wstrząsów górotworu. W wyniku tych zdarzeń doszło do 23 wypadków śmiertelnych, 3 wypadków ciężkich i 98 powodujących czasową niezdolność do pracy.
Z tego w kopalniach węgla kamiennego zarejestrowano w tym okresie 12 tąpnięć, w wyniku których zaistniały 22 wypadki śmiertelne, 2 wypadki ciężkie i 45 powodujących czasową niezdolność do pracy.
Do jednego z najsilniejszych wstrząsów z ostatnich 20 lat w GZW skatalogowanych w bazie danych GIG doszło w 1993 roku w kopalni Halemba.
Najsilniejsze wstrząsy z ostatnich 20 lat na Śląsku
- 1992 (kopalnia Czeczott) : energia sejsmiczna E= 2x10 9 J (Joula)
- 1993 (kopalnia Miechowice): energia sejsmiczna E= 2x10 9 J
- 1993 (kopalnia Halemba ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
- 2007 (kopalnia Bobrek ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
- 2010 (kopalnia Piast): energia sejsmiczna E= 3x10 9 J