Wiadomości z Rudy Śląskiej

KWK Ruda: W Ruchu Bielszowice wizja lokalna po sobotnim wstrząsie

  • Dodano: 2023-08-07 16:15

W kopalni Ruda Ruch Bielszowice w ubiegłą sobotę doszło do tragicznego w skutkach wstrząsu. W jego wyniku pięciu górników zostało poszkodowanych i trafiło do pobliskich szpitali. Szósty górnik niestety nie przeżył wypadku. 

Tragiczny wypadek w kopalni Ruda Ruch Bielszowice

W kopalni Ruda Ruch Bielszowice w sobotę o godz. 6.13 w rejonie ściany 846 w pokładzie 405/2wg na głębokości 1000 metrów doszło do podziemnego wstrząsu. Poszkodowanych zostało sześciu górników. Pięciu - gdy wyjechało na powierzchnię, było przytomnych, trafili do szpitali. Czterech z nich już zostało wypisanych do swoich domów.

Najciężej ranny górnik został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Górnośląskiego Centrum Medycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - Ochojcu. Przebywa na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Mężczyzna jest podtrzymywany w śpiączce farmakologicznej

Szósty górnik, który pozostał na dole, nie przeżył. Ratownicy dotarli do niego wraz z lekarzem, który stwierdził zgon. Rodzina została powiadomiona o tragedii w obecności psychologa.

7 sierpnia przeprowadzona została wizja lokalna

Ściana 846 w pokładzie 405/2wg znajduje się w partii Borowa w południowej części ruchu Bielszowice. Zgodnie z danymi WUG energia sobotniego wstrząsu w tym rejonie wyniosła 6x10 do 6 dżula.

W poniedziałek 7 sierpnia przeprowadzona została wizja lokalna.

Wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą

W Polsce wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą występują na obszarze eksploatacji węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, w obszarze LGOM gdzie eksploatuje się złoża miedzi oraz w rejonie Bełchatowe gdzie odkrywkowo eksploatowany jest węgiel brunatny.

Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi związanych z sumowaniem się wpływów od eksploatacji górniczej z naturalnymi naprężeniami związanymi głównie z występowaniem uskoków tektonicznych. W GZW wstrząsy silne są rejestrowane od ponad 50 lat przez Górnośląską Regionalną Sieć sejsmologiczną i katalogowane są w Głównym Instytucie Górnictwa.

W latach 2018-2022, w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 19 tąpnięć związanych z występowaniem wstrząsów górotworu. W wyniku tych zdarzeń doszło do 23 wypadków śmiertelnych, 3 wypadków ciężkich i 98 powodujących czasową niezdolność do pracy.

Z tego w kopalniach węgla kamiennego zarejestrowano w tym okresie 12 tąpnięć, w wyniku których zaistniały 22 wypadki śmiertelne, 2 wypadki ciężkie i 45 powodujących czasową niezdolność do pracy.

Do jednego z najsilniejszych wstrząsów z ostatnich 20 lat w GZW skatalogowanych w bazie danych GIG doszło w 1993 roku w kopalni Halemba.

Najsilniejsze wstrząsy z ostatnich 20 lat na Śląsku

  • 1992 (kopalnia Czeczott) : energia sejsmiczna E= 2x10 9 J (Joula)
  • 1993 (kopalnia Miechowice): energia sejsmiczna E= 2x10 9 J
  • 1993 (kopalnia Halemba ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
  • 2007 (kopalnia Bobrek ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
  • 2010 (kopalnia Piast): energia sejsmiczna E= 3x10 9 J

Komentarze (1)    dodaj »

  • ruda halemba

    W niedzielę o 7,55 też był wstrząs ale już nie taki mocny.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również