Wiadomości z Rudy Śląskiej

Lekarze jakich specjalizacji udzielają porady online?

  • Dodano: 2022-08-26 08:30, aktualizacja: 2022-08-26 08:43

E-porady lekarskie mogą być realizowane przez specjalistów większości dziedzin. W niektórych przypadkach niezbędna jest jednak wizyta stacjonarna. Czy za pomocą teleporady można realizować konsultację z rehabilitantem? W jaki sposób powinna przebiegać prawidłowa e-wizyta z fizjoterapeutą?

Specjalizacje wymagające tradycyjnej wizyty

Chociaż e-porady lekarskie realizowane są przez specjalistów różnych dziedzin, wskazuje się na wyjątki wymagające bezpośredniego kontaktu bez względu na stan zdrowia pacjenta. Są to m.in.: anestezjologia, chirurgia, ortopedia, stomatologia, ginekologia czy okulistyka. Zdalna konsultacja w ramach tych specjalizacji może być formą kolejnej wizyty i dotyczyć jedynie omówienia wyników badań lub wskazówek dotyczących dawkowania leków. Kontrola postępów terapii musi odbyć się stacjonarnie. Zarówno okulistyka, ginekologia, jak i ortopedia są dziedzinami, w których pacjent w żaden sposób nie jest w stanie przeprowadzić samobadania. Tradycyjna wizyta powinna być realizowana również dla pacjentów onkologicznych lub mających objawy wskazujące na chorobę nowotworową. W takich przypadkach podstawą konsultacji jest badanie fizykalne pacjenta, co nie jest możliwe przy zdalnym kontakcie. Teleporada w przypadku pacjentów onkologicznych może zostać zrealizowana jedynie w celu kontroli samopoczucia chorego. 

Zdalna konsultacja z rehabilitantem

Czy możliwa jest zdalna konsultacja z rehabilitantem lub fizjoterapeutą? Obaj specjaliści zajmują się leczeniem dysfunkcji fizycznych i usprawnianiem ciała, a do tego niezbędny jest bezpośredni kontakt z pacjentem. Wywiad lekarski opiera się głównie na poznaniu zakresu ruchowego chorego i badaniu palpacyjnym w celu umiejscowienia bólu. Dopełnieniem wywiadu jest informacja o stylu życia, przyjmowanych lekach, chorobach przewlekłych i przebytych urazach. Tym bardziej zdawać by się mogło, iż niemożliwe jest przeprowadzenie e-konsultacji z rehabilitantem. 

Jak jest w praktyce? Teleporada z tego typu specjalistą może mieć charakter wstępu do właściwej wizyty i opierać się na wywiadzie, podczas którego pacjent zgłosi odczuwane dolegliwości i zasięgnie porady co do dalszych kroków. W przypadku posiadania zdjęć RTG, MRI lub USG warto przesłać ich skany fizjoterapeucie e-mailem, gdyż ułatwią one zaplanowanie dalszego postępowania. 

W przypadku pacjentów potrzebujących rehabilitacji pierwsza wizyta powinna odbyć się stacjonarnie. Jeśli chory wykonuje zadane ćwiczenia dobrze, a ich poziom trudności jest niski, rehabilitacja może być realizowana za pomocą połączenia video, pod okiem specjalisty, który na bieżąco może weryfikować poprawność wykonywanych zadań. W celu określenia postępów w usprawnieniu pacjenta w wyniku zaleconych przez specjalistę ćwiczeń niezbędna jest wizyta stacjonarna. 


Źródło: Materiał zewnętrzny dostarczony przez partnera

Komentarze (1)    dodaj »

  • RedPill

    Jeszcze ginekolodzy przyjmują online, tylko trzeba mieć kamerkę z wysięgnikiem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.