Wiadomości z Rudy Śląskiej

Lekarze z Rudy Śląskiej i Zabrza uratowali życie ciężarnej kobiety z rozwarstwieniem aorty

 • Dodano: 2021-01-07 11:30, aktualizacja: 2021-01-08 10:21

Zespół ginekologiczno-położniczy ze Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej pod kierownictwem dra hab. Wojciecha Cnoty wsparł kardiochirurgów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w ratowaniu życia ciężarnej kobiety i jej dziecka. Kobieta z pękniętą aortą urodziła dziecko przez cesarskie cięcie! 

Dzisiaj (7 stycznia) o sprawie poinformowali przedstawiciele Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Pod koniec grudnia 2020 r. do rudzkiego szpitala trafiła 26-letnia pacjentka w zaawansowanej ciąży, która skarżyła się na ból w klatce piersiowej i osłabienie. Zdiagnozowano u niej ostre rozwarstwienie aorty – stan bezpośrednio zagrażający jej życiu i życiu dziecka. 

Lekarze ze Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej nawiązali kontakt ze specjalistami w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Tam stawiły się dwa zespoły - kardiochirurgów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i ginekologiczno-położniczy pod kierownictwem dr hab. Wojciecha Cnoty.

Przeprowadzono cięcie cesarskie i na świat przyszła zdrowa dziewczynka, przewieziona następnie do rudzkiego szpitala. Mamą zajęli się specjaliści z Zabrza. 

- Udało się dzięki wspólnej pracy, zaangażowaniu i doświadczeniu obu zespołów. Mama i dziecko czują się dobrze. Pani Nadia jest już w domu. Jej córeczka jutro opuszcza nasz Szpital. To cud narodzin i ratunku na jednej sali operacyjnej - czytamy na stronie rudzkiego szpitala.

O sukcesie śląskich lekarzy poinformował w mediach społecznościowych także dr hab. Michał Zembala. 

- Dzięki wspólnej pracy, zaangażowaniu i doświadczeniu zespołów - kardiochirurgów i ginekologów wraz z towarzyszącymi profesjonalistami z obu dziedzin na naszej sali operacyjnej doświadczyliśmy cudu narodzin i ratunku. Jestem pełen podziwu i szacunku dla obu zespołów, a w szczególności - dla anestezjologów: dr Trejnowskiej i Jasińskiej, które podjęły się nietypowego i ryzykownego znieczulenia. Ukłony w stronę pielęgniarek i położnych oraz zespołu noworodkowego, ale także perfuzjonistów i asystentów lekarza. Głęboko wierzę, że ten rok będzie dla naszej zabrzańskiej grupy jeszcze lepszy, ciekawszy, scalający i jednoczący. Przed nami sporo dobrego - napisał 

Komentarze (6)    dodaj »

 • Marta

  polska służba zdrowia jest najlepsza dla swiecie :)

 • XXX

  Gratulacje dla lekarzy i duzo zdrowia dla matki i dziecka

 • Ika11

  Dużo zdrowka dla malenstwa i Mamy gratulacje dla Lekarzy za uratowanie zycia oby wiecej takich wspanialych Chirurgow

 • Rudzianka

  Dr Cnota jest bardzo dobrym lekarzem brawo dla wszystkich

 • Rudzianka

  Najlepsi lekarze specjalisci w swojej dziedzinie to musialo sie tak skonczyc byla pani i maluszek w ba4dzo dobrych rekach duzo radosci i zdrowia

 • Ela

  Brawo, bardzo budująca wiadomość, oby jak najwięcej takich.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również