Wiadomości z Rudy Śląskiej

"Lekcja historii" w Szkole Podstawowej nr 35 w Rudzie Śląskiej

  • Dodano: 2021-11-26 15:30, aktualizacja: 2021-11-29 11:21

Szkoła Podstawowa nr 35 Specjalna w Rudzie Śląskiej we wrześniu 2021 roku przystąpiła do projektu organizowanego przez Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie" 13 grudnia 1981 – Pamiętamy", upamiętniającego 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. 

- Działania projektowe uczniowie rozpoczęli od rozwieszenia plakatów informujących o przystąpieniu do projektu oraz przygotowania własnego projektu plakatu, w którym wykorzystali archiwalne zdjęcia, dokumenty i fragmenty plakatów z okresu stanu wojennego - mówią przedstawiciele SP nr 35.

W październiku uczniowie klas VII i VIII wspólnie z nauczycielami przygotowali Wystawę  w ramach działań "Młode pokolenia o "Solidarności" 1981 – 2021. 40 lat po wprowadzeniu stanu wojennego". Wystawa w głównym holu szkoły będzie eksponowana do 13 grudnia 2021 roku. Wystawa składa z kilku części tematycznych: 

  • I - Wydarzenia i bohaterowie stanu wojennego w naszym mieście; 
  • II - Tragizm wydarzeń w kopalni "Wujek";
  • III - Wystawa „Stan wojenny 1981–1983” i Wystawa "Czas apokalipsy" - zawierająca materiały udostępnione przez  IPN i  ŚCWiS  w Katowicach;
  • IV - Symbole i absurdy stanu wojennego; 
  • V- Dokumenty i publikacje stanu wojennego. 

- Należy podkreślić, iż część materiałów eksponowanych na wystawie szkoła pozyskała dzięki współpracy i uprzejmości  przewodniczącego ZZS KWK "Halemba" pana Artura Braszkiewicza oraz dzięki panu Stanisławowi Kiermesowi, byłemu przewodniczącemu NSZZS KWK "Halemba" – internowanemu 13 grudnia 1981 roku, który zgodził się na wywiad  i który udostępnił szkole szereg fotografii, dokumentów i spisanych wspomnień z czasów swego internowania i działalności związkowej - mówią przedstawiciele SP nr 35.

W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w projekcji filmu dokumentalnego "Nie zabierajcie mamy", który stał się przyczynkiem do ożywionej dyskusji prowadzonej pod okiem nauczycieli historii i języka polskiego. Film wzbudził zainteresowanie uczniów historią aresztowanych i internowanych działaczek "Solidarności" w stanie wojennym oraz losem ich dzieci, które były naocznymi świadkami tamtych wydarzeń. 

Ponadto uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 35 zaplanowali szereg dodatkowych działań i inicjatyw, których realizację zaplanowali na listopad i grudzień 2021 r., będzie to między innymi: udział uczniów klas VII i VIII wraz z nauczycielem  historii p. Sebastianem Górą w "Biegu Dziewięciu z Wujka", organizowanym przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności; wycieczkę i zwiedzanie wystawy w cechowni KWK "Halemba" w Rudzie Śląskiej, poświęconej wydarzeniom grudniowym na kopalni; spotkanie uczniów z panem Janem Wyżgołem, świadkiem wydarzeń grudniowych oraz uroczystą akademię szkolną w dniu 13 grudnia, podsumowującą działania projektowe szkoły.

"Lekcja historii" w Szkole Podstawowej nr 35 w Rudzie Śląskiej

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.