Wiadomości z Rudy Śląskiej

Lektor musi być żywiołowy i dynamiczny - Anna Lipok

  • Dodano: 2014-02-05 08:00, aktualizacja: 2015-10-01 13:42

Rozmawiamy z Anną Lipok, jednym z właścicieli Szkoły Językowej English Best.


Proszę opowiedzieć o prowadzonej działalności.
Nasza firma świadczy usługi informatyczno-edukacyjne. Zajmujemy się głównie nauką języków. Ponadto posiadamy w swojej ofercie elementy programowe dotyczące informatyki. W tym zakresie świadczymy usługi z zakresu grafiki, reklamy w Internecie, tworzenia i pozycjonowania stron internetowych. Jednak od samego początku powstania naszej firmy głównym naszym profilem działalności jest nauka języków obcych. W naszej szkole językowej skupiamy się głównie na języku angielskim, gdyż jest on najbardziej popularny.
Dodatkowo posiadamy także w swojej ofercie  w trochę mniejszym zakresie język hiszpański, niemiecki, włoski, francuski i rosyjski. Natomiast od lutego 2014 roku chcemy poszerzyć naszą ofertę językową o język japoński. Uczymy dzieci już od czwartego roku życia, metodą bezpośrednią w której się specjalizujemy. Oczywiście mamy także ofertę dla młodzieży i dorosłych. Prowadzimy zarówno zajęcia grupowe, jak i indywidualne.


Skąd wzięła się decyzja o uruchomieni takiej działalności?
Nauką języków zajmuje się już od 15 lat. Nie ukrywam też, że jest to coś, co po prostu lubię robić. W związku z tym decyzja o podjęciu takiej działalności jest w tym przypadku oczywista.


W państwa szkole zajęcia prowadzone są zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Czy któraś z tych metod przynosi lepsze efekty?
Są to różne systemy nauki. Głównie jest to zróżnicowane pod kątem finansowym. Lekcje indywidualne są oczywiście droższe. Z kolei zajęcia grupowe prowadzimy dwa razy w tygodniu i są one bardziej dostępne dla szerszego grona zainteresowanych. Grupy nie są jednak zbyt duże – od sześciu, do dziesięciu osób. W związku z tym, tutaj także zachowany jest odpowiedni komfort nauki.  W tym przypadku, zajęcia też prowadzone są metodą bezpośrednią. Jeżeli chodzi o lekcje indywidualne, to tutaj można dołączyć także elementy metod standardowych, czy to pod kątem matury, czy ewentualnych egzaminów, pracy etc. .
Każda z powyższych opcji ma swoje wady i zalety. W związku z tym staramy się pomóc każdemu klientowi z osobna i wybrać najdogodniejszą dla niego opcję.


Proszę opowiedzieć o kadrze.
To młody i dynamiczny zespół. Jest to spowodowane metodą, którą wybraliśmy. Wymaga ona od nauczycieli dużej energii i zaangażowania. Tutaj cały czas się mówi, nie ma ciągnącej się gramatyki, czytania tekstów i rozwiązywania pytań po piętnastu minutach. Metoda wymaga maksymalnej koncentracji. Lektor musi być żywiołowy i dynamiczny. Musi cechować się dobrą wymową i dykcją. Minimalne wykształcenie naszych lektorów, to licencjat z filologii.


Jak szybko osoba, która ma niewiele wspólnego z językiem, może się go nauczyć w stopniu komunikatywnym?
Myślę, że potrzeba około roku. Po tym okresie można poruszać się w miarę swobodnie po podstawowym poziomie. Z uwagi na to, że na naszych zajęciach praktycznie cały czas mówimy, bloki związane z czytaniem i pisaniem są bardzo okrojone. Odbywa się to jednak kosztem zwiększonej ilości rozmów, które jak wiemy, w praktyce są najbardziej potrzebne.
W związku z tym, że pojawia się bardzo dużo powtórek, kursant nie musi przygotowywać się w domu. Jeżeli ktoś pracuje, to przez takie zadania łatwo stracić motywację. W naszym przypadku 90% pracy wykonujemy na zajęciach.
Po roku takiej intensywnej nauki kursanci wracają do nas i mówią, że poradzili sobie na lotnisku, w sklepie, poznali kogoś, pokłócili się, czy zakochali, więc można chyba mówić tutaj o sukcesie.


Kto najczęściej trafia do szkoły? Kto potrzebuje nauki języka?
Myślę, że wszyscy. W chwili obecnej największą grupę stanowią młodzi kursanci. Rodzice zdają sobie bowiem sprawę, że języka warto uczyć się już od najmłodszych lat. Przy metodzie standardowej najczęściej chodzi o rysowanie, wycinanie, czy śpiewanie piosenek w obcym języku. Niestety słabo przekłada się to na wyniki w nauce. Natomiast przy metodach bezpośrednich możemy być pewni, że dziecko będzie mówiło krótkimi i prostymi zdaniami. W tym sposobie nauki nic nie stoi na przeszkodzie, aby sześciolatek budował owe proste zdania. Dzieciom bardzo łatwo przyswaja się język, bez większego wysiłku intelektualnego. Trudniej jest niestety z osobami starszymi.
Ci ostatni najczęściej potrzebują języka do konkretnych celów. Do pracy, szkoły, czy wyjazdów.


Kilka słów o lokalizacji. Czy Ruda Śląska, Nowy Bytom, to dobra lokalizacja?
Myślę, że bardzo dobra. To centrum miasta. Ponadto dojazd jest bardzo wygodny. Łatwo trafić tutaj ze wszystkich dzielnic Rudy Śląskiej oraz z miast ościennych.
Ponadto prowadzimy także zajęcia w innych lokalizacjach. Jest szkoła nr 30, szkoła nr 3 i 4. Są też przedszkola – 34, 12 czy 44. Staramy się więc wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Prowadzimy także wspomniane indywidualne zajęcia.
Warto wspomnieć także o lekcjach przez Internet. Mamy grupę klientów, która uczy się poprzez komunikatory.


Jak sprawdza się zdalna forma nauczania?
Metoda polega głównie na mówieniu więc jeżeli kursant posiada dobre łącze internetowe, co obecnie nie jest problemem, to lektor jest w stanie bezproblemowo prowadzić zajęcia. W ten sposób prowadzimy zajęcia z niemieckiego, angielskiego czy hiszpańskiego.


Co można by zmienić w Rudzie Śląskiej, aby ułatwić Pani funkcjonowanie?
Raczej nie odczuwamy zbytnich przeszkód ze strony Urzędu Miasta, czy podobnych instytucji. Jednak niektóre ustawy, przykładowo te dotyczące prowadzenia zajęć w przedszkolach po godzinach pracy, są ogromnym utrudnieniem, nie tylko dla szkół językowych, ale i rodziców. Z kolei współpraca z dyrektorami szkół i przedszkoli jest bardzo dobra i przyjemna. 


Co mogłaby Pani doradzić osobie, która zastanawia się nad uruchomieniem własnej działalności?
Warto, aby miała ona trochę doświadczenia oraz wiedzy w dziedzinie, którą chce się zajmować. Warto popracować wcześniej w miejscach o dobrej reputacji. Takich, z których można brać przykład. Dopiero wtedy, kiedy czujemy się na siłach, można rozważać otwieranie interesu. Najczęściej jest to kwestia charakteru. Cech osobowości danej osoby. Prowadzenie biznesu wymaga wielu różnorodnych zdolności, zbierających się na późniejszy sukces.


Gdyby miała Pani uruchamiać ten interes raz jeszcze, czy zdecydowałaby się Pani na ten krok?
Zdecydowanie tak.


Czym powinien kierować się dobry przedsiębiorca?
Myślę, że zdrowym rozsądkiem, wiedzą, praktyką i dobrymi kontaktami z ludźmi. Musi potrafić dobrze liczyć. Musi wiedzieć, czy jego plany będą opłacalne. Powinien także przez cały czas szukać szansy na rozwój.


Dziękuje za rozmowę

O FIRMIE


ENGLISH BEST

ul. Czarnoleśna 1
41-709 Ruda Śląska

tel. kom. 606 104 490

WWW