Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ma być szybciej i lepiej! SOR-y będą segregować pacjentów

  • Dodano: 2019-06-25 07:00, aktualizacja: 2019-06-25 07:53

Szpitale, w których funkcjonują SOR-y, podpisały dziś umowę na mocy której będą realizowały projekt dotyczący obsługi pacjenta. Ma być szybciej i lepiej dla pacjentów!

Pacjent będzie dokładnie wiedział jaki jest przewidywany czas oczekiwania. Bardzo mocno wdrażamy system triage, czyli segregacji pacjentów. Ten system od 1 października będzie działał w pierwszych szpitalach (...) będziemy mogli mieć pełną dokumentację ile pacjenci czekają, w jakim stanie, jak jest zorganizowana opieka w poszczególnych szpitalach i będziemy mieli możliwość porównywania szpitali i będziemy ewentualnie wiedzieli jak reagować w tym zakresie – mówi Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Pacjent, który trafi na SOR ma zostać wstępnie zakwalifikowany

Po dokonaniu oceny trafi do jednej z trzech grup – czerwonej, żółtej lub zielonej. Do pierwszej trafią pacjenci z najpoważniejszymi obrażeniami, wymagający pilnej interwencji. Do ostatniej pacjenci którzy mają lżejsze obrażenia i mogą chodzić.

Myślę, że to jest o tyle istotne, że do SOR-u bardzo wiele osób dociera na zasadzie zastępstwa za lekarza rodzinnego, za niedziałający w okolicy żaden ośrodek zdrowia i niestety też jako forma skrócenia kolejki do specjalistów czy do badań diagnostycznych, gdzie kolejki są długie. Myślę, że ten system pozwoli wyeliminować tą grupę chorych do jakiegoś późniejszego rozpatrzenia na rzecz chorych, którzy rzeczywiście wymagają naszej pilnej pomocy – mówi Alicja Cegłowska, dyrektor WSS nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Realizacją projektu ma się zająć Lotnicze Pogotowie Ratunkowe – jednostka, która doskonale wie o tym jak ważny jest, by pacjent otrzymał fachową pomoc na czas.

To, że możemy funkcjonować jako jeden z podmiotów w systemie ratownictwa medycznego poprzez szybsze dotarcie do poszkodowanego i również szybszą ewakuację pacjenta do właściwych, docelowych jednostek zdecydowanie przekłada się na stan pacjentów, na ich szanse na powrót do zdrowia i funkcjonowania – mówi Marek Maślanka, dyrektor regionalny Regionu Południowego LPR.

System triage od września 2016-go roku funkcjonuje już w izbie przyjęć Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Docelowo ma działać na wszystkich szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Gramy fair! Piłkarsko w TOP 5 Silesia Flesz


Źródło: TVS

Komentarze (11)    dodaj »

  • Buszmen

    Paranoja w150000 mieście jeden SOR. Kolejki do 6 godzin. Może tak by rudzka prezydentowa i cała elyta miejska i pisowska też była potraktowana jak przeciętny mieszkaniec.

  • Nie polecam Goduli

    Ja bym coś zrobił z lekarzami którzy idą sobie zrobić przerwę , w momencie zapukania do pokoju widać jak sobie siedzi na telefonie bądź śpi więc segregacja nic nie da . W Niemczech mamy po kilku lekarzy na SOR , w województwie Łódzkim także przyjecie na SOR trwa max godzina u nas miniumum 2 godziny.

  • Aha

    W Warszawie w szpitalu Bródnowskim na Sor jest kartka że konsultacja z lekarzem do 24h od zarejestrowania się! Ludzie z zlamaniami i innymi urazami czekają po kilkanaście godzin

  • Pacjent

    Napewno tam to zadziala cala izba sie di tego zastosuje!!!!!!

  • observer

    Słowo klucz: "segregować" ;))

  • Godulorz

    To co teraz się wybrawia przechodzi ludzkie pojęcia. A segregowac mogą sobie śmieci

  • Pepe

    Kiedyś godyla były bardzo dobre fachowcy

  • Bunia

    Dobre sobie - system DZIAŁA

  • Haszczeiwodorosty

    No, przecież u nas na Goduli segregarcja jest już od dawna. Zaszeregowano mnie (robiły to pielegniarki :)) do kategorii zielonej, a za 4h leżałam na stole operacyjnym...Bajzel

  • ehs

    Przecież tak zawsze było, co to za nowość? Co pewnie nie zmienia faktu, że szpital na Goduli powinni zamknąć, albo wymienić całą załogę...

  • wentyl

    eks to kaj ty sie bedziesz leczył ,na fazancu stukni sie we pa///.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również