Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Mamy wspaniałych zapaśników - Anna Skurczyńska, Szkoła Podstawowa nr 41 im. Józefa Wieczorka

 • Dodano: 2015-01-28 14:00, aktualizacja: 2015-10-01 13:57
O sukcesach rudzkich zapaśników oraz działaniach szkoły rozmawiamy z dyrektor Szkoły Podstawowej nr 41, Anną Skurczyńską.
 
Proszę opowiedzieć o Szkole Podstawowej nr 41 w dzielnicy Ruda.
15 października minęło 60 lat odkąd Szkoła Podstawowa nr 41 rozpoczęła swoją działalność. Dołączyły do nas dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 28, która przekształciła się w gimnazjum. Wtedy też nasz rejon poszerzył się o tereny Kuźnicy, ulicę Sobieskiego. Do naszej szkoły uczęszcza duża liczba uczniów. Jest to 440 osób w 21 oddziałach. Na szczęście klasy nie są zbyt liczne. Dzięki przychylności miasta możemy prowadzić 16-osobowe oddziały. To ułatwia pracę, gdyż wielu uczniów wymaga indywidualnego podejścia. W ciągu minionych 60 lat szkoła przeszła wiele zmian i przeobrażeń. Dążymy do tego, by była coraz lepsza i ładniejsza.
 
Od kiedy pełni Pani funkcję dyrektora szkoły? Od tego czasu w szkole wiele się zmieniło?
Jestem dyrektorem od 8 lat. Cały czas dążę do poprawienia jakości życia w szkole, która jest przecież prawie jak drugi dom. Kiedy objęłam tę funkcję, zaczęłam od remontu toalet, które były w opłakanym stanie. Następnie przy pomocy środków gminy wykonano remont holi, wymieniono ogrzewanie szkoły, okna, oświetlenie, ocieplono budynek. Dzięki projektom unijnym i różnym programom udało nam się wymienić meble w klasach, pozyskać wiele pomocy dydaktycznych. Utworzona została sala zabaw i plac zabaw dla dzieci. Uczniowie w szkole czują się, mam nadzieję, coraz lepiej.
 
Dzięki środkom z budżetu obywatelskiego udało się Pani wywalczyć dla szkoły bieżnię.
Tak. Kiedy tylko dowiedziałam się, że mogę dla swojej szkoły zdobyć środki także z budżetu obywatelskiego, w 2014 roku złożyłam wniosek o wykonanie bieżni ze skocznią w dal. Nasi uczniowie są bardzo zdolni, chętni do uprawiania sportu. Chciałam tym samym dać im możliwość trenowania na terenie szkoły zarówno podczas lekcji jak i w wolnym czasie. My nie zamykamy boiska po południu. Każdy może tu przyjść i spędzić aktywnie czas po zajęciach. Żałuję, że nie złożyłam do budżetu obywatelskiego większej ilości propozycji, gdyż mam mnóstwo innych pomysłów, ale nie wiedziałam, że dopuszczalne jest zgłoszenie więcej niż jednego projektu. W roku 2015 na pewno wykorzystam tę szansę. W minionym budżecie obywatelskim się udało i projekt będzie realizowany.
 
Szkoła nr 41 słynie z dużej grupy uzdolnionych sportowo uczniów. Proszę o tym opowiedzieć.
Kiedy po raz pierwszy zaproponowaliśmy dzieciom zajęcia sportowe, nie otwarliśmy jeszcze klasy sportowej, a jedynie zajęcia pozalekcyjne. Prowadził je Pan Bartosz Dobrowolski. Cieszyły się one bardzo dużą popularnością. Być może także dlatego, że najmłodsi nie mieli innej alternatywy spędzenia czasu po południu. Z biegiem czasu postanowiliśmy, że spróbujemy stworzyć klasy sportowe. Dziś to już u nas tradycja. Uczniowie są bardzo zaawansowanymi zawodnikami. Jestem pełna podziwu dla ich wytrwałości i siły. Staram się jeździć na zawody, w których biorą udział. Wtedy widzę, jak starają się, by osiągać zwycięstwa, których im nie brakuje. 
 
W każdym roczniku funkcjonuje jedna klasa sportowa o profilu zapaśniczym. Współpracujemy z Zapaśniczym Klubem Sportowym „Slavia”. Jest to klub usytuowany blisko szkoły, z bogatą bazą sportową i przede wszystkim świetnymi trenerami, których dzieci uwielbiają. Współdziałamy ze Szkołą Podstawową nr 6, która także odnosi duże sukcesy w dziedzinie zapasów. Dzieci się znają, wspierają, wyjeżdżają wspólnie na zawody. Klub sportowy udostępnia nam salę, na której klasy sportowe odbywają zajęcia WF-u. To bardzo pomaga szkole w zaplanowaniu zajęć sportowych dla tak wielu uczniów w szkole, mając małą salę gimnastyczną.
Systematyczna praca dzieci i trenerów zarówno podczas lekcji jak i poza nimi procentuje wieloma medalami i nagrodami. Z naszej szkoły wywodzi się mistrzyni świata w zapasach Natalka Kubaty, dwukrotna mistrzyni Polski Nikola Wiezner, czy utytułowany Bartosz Szałowski. Nasza szkoła czterokrotnie wygrała Mistrzostwa Śląska w zapasach. Wygraliśmy także w 2014 roku ogólnopolski projekt „Zapasy w każdej szkole”, za co dzieci otrzymały matę zapaśniczą, materace oraz wyjazd do Austrii. Przy tej ilości dobrych klas sportowych w regionie, np. z Raciborza, to wielki sukces. Nie chciałabym jednak, aby sport przyćmił także inne zdolności naszych uczniów. Mamy wiele dzieci uzdolnionych plastycznie, wygrywamy konkursy recytatorskie. Dzieci pokazują swoje talenty podczas imprez środowiskowych takich jak Wieczór kolęd, Festyn rodzinny, Dzień otwarty dla sześciolatków, Nocne czytanie i wiele innych. 
 
Myśli Pani, że sport to dla niektórych uczniów sposób na oderwanie się od rzeczywistości, nierzadko trudnej?
Dzieci widzą duże korzyści, nie tylko dla swojego rozwoju fizycznego (popatrzmy na szóstoklasistów, którzy są rozciągnięci, nie ulegają wypadkom na zajęciach wychowania fizycznego), ale także w związku ze swoją przyszłością. Wielu zawodników po szkole podstawowej nie rezygnuje z trenowania, ale kontynuuje rozwój np. w szkole mistrzostwa sportowego. Później odnosi dalsze sukcesy, ich kariera się rozwija. U nas, co jest rzadkością, zapasy ćwiczy wiele dziewczyn. Nie mamy też problemu z aktywnym uczestniczeniem w WF-ie, z czym szkoły często się borykają. Widzę tu duży wkład trenerów, Pani Elżbiety Garmulewicz i Tomasza Garczyńskiego. Nigdy nie mamy problemu z naborem do klas sportowych.
 
Jak Pani ocenia dziś zawód nauczyciela?
W dzisiejszych czasach nauczyciel ma przed sobą wiele wyzwań. Ogrom pracy, który wkłada w zajęcia, przygotowywanie zadań indywidualnych, testów sprawdzających, dodatkowo szkolenia, konferencje i obszerne obowiązki szkolne wykonywane w domu. Nie pracujemy 18 godzin, jak każdy myśli. A nie z każdym rodzicem można dojść do porozumienia, nie każdy uczeń chętny jest też do działania. Często, na przykładzie naszej szkoły, odczuwa się brak współpracy z rodzicami. To jest bardzo uciążliwe. Dzieci nie mają motywacji do nauki, w domu nie otrzymują podstaw, które rozwijać mogą w szkole. A przecież szkoła ma wspomagać i rozwijać to, co dziecko nabywa w rodzinie. Sami bez pomocy rodziców nic nie osiągniemy. Staramy się pozyskiwać dla naszych dzieci dofinansowania, posiłki, opiekę po zajęciach, stroje sportowe dla zawodników, mnóstwo kółek zainteresowań. Chcielibyśmy, by spotykało się to z większą aprobatą opiekunów. Szukamy sposobów na pomoc rodzinom naszych uczniów. Zaproponowałam cykl spotkań-szkoleń dla rodziców i nauczycieli. Mam nadzieję, że pomogą one w lepszym zrozumieniu dzieci i ich problemów, a także w integracji.
 
Od września do szkół uczęszczają dzieci sześcioletnie. Proszę opowiedzieć o ich pobycie w szkole.
Mamy od września półtorej klasy dzieci sześcioletnich. Jedna z nich cała złożona jest z dzieci 6-letnich, druga to mieszana klasa 6 i 7-latków. Rodzice i nauczyciele bardzo dobrze oceniają ich funkcjonowanie. Na początku rodziców martwił brak specjalnie wydzielonego miejsca dla najmłodszych, jednak my nie dysponujemy taką powierzchnią, by zapewnić im odrębne miejsce. Szkoła nie ma także szatni, stworzyliśmy wobec tego dla maluchów szatnie w ich klasach. Teraz wszystko funkcjonuje już sprawnie, starsi uczniowie wyczuleni są na dbanie o bezpieczeństwo i opiekę wobec sześciolatków. 
 
Marzenia dla szkoły?
Pierwszym i najistotniejszym marzeniem jest to, aby rodzice naszych uczniów posiadali stałe zatrudnienie, zapewniali dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Znajdowali czas na kontakt  z dziećmi i szkołą. Dla szkoły marzę o pracowni komputerowej i językowej, a także o remoncie boiska szkolnego. Asfaltowa nawierzchnia nie pozwala nam na jego bezpieczne użytkowanie. To miejsce jest dla nas szczególnie istotne z powodu braku miejsca w sali gimnastycznej. Remont jest ujęty w planach finansowych miasta, jednak nie wiemy jeszcze, kiedy zostanie wykonany. Poza tym? Dalszych sukcesów naszych uczniów i uśmiechu na ich twarzach, który zabłyśnie dzięki naszej wspólnej pracy.
 
Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję.
 

Komentarze (28)    dodaj komentarz »

 • były uczen

  Najlepsza była Pani Borgiel

 • Jacek Słowik

  Pożniej zmieniła nazwisko ,ale nie pamiętam na jakie. Wiem ,że miała siostrę Celinkę , którą zresztą też uczyła.

 • osiedle

  Piszecie o boisku , o które walczył pan Marek. Ciekawe po co komu taki obiekt skoro nawet na obecne asfaltowe młodzież ma zakaz grania i ciągle jest przeganiana przez panią S.

 • bw

  Boże co za kobieta!!!! O elewacje szkoły walczyła poprzednia dyrektor szkoły przez kilka lat, a ta kobieta zebrała plony interwencji pana Jana W. W szkole poza budynkiem nie ma nic, kiedyś ta placówka miała serce...niestety minęło i przez najbliższe lata nie wróci..szkoda

 • Orły grać !!!

  Trochę skromności, mało licząca się w kraju dyscyplina sportu z 20 klubów, każdy jest medalistą i czym się tu podniecać. 20 klubów piłkarskich to jest w samej Rudzie i Zabrzu.

 • obserwator

  Skąd takie informacje, prosze zapoznać się dokładnie z tą dyscypliną. Widzę,że w tej szkole zapasy solą w oku dla niektórych. Zazdrość nie pozwala patrzeć trzeźwo na pracę jaką się robi w tej szkole. ...tylko koniom żal......

 • Klemenska

  Dobrze, że Pani Dyrektor się chwali. Nie sobą a wysportowanymi uczniami! W naszym kraju za mało ludzie chwalą się swoimi talentami. Te dzieciaki je bezwzględnie mają! Brawo!

 • zorientowana

  Czy w SP 41 jest tylko dwóch n-li uczących w-fu? Pozostali nie mają żadnych osiągnięć? Oj, Pani Dyrektor...

 • anonimowy

  a tu widzę, że odezwali się nauczyciele :-) Musicie dać przykład dzieciakom a wy ciągle między sobą koty drzecie. Nieładnie, nieładnie.

 • nauczyciel

  Niestety doprowadziła do tego obecnie panująca!!!

 • mama

  A co z dziećmi, które nie są uzdolnione sportowo i mają rodziców, którzy się nimi interesują? Czy w tej szkole jest dla nich miejsce? Cieszę się, że moje dzieci, chociaż mieszkamy na starym osiedlu chodzą do innej szkoły.

 • tata

  Każdy rodzic może zapisać dziecko do jakiej chce szkoły, ma pełne prawo do takiej decyzji, ale nie może jej tłumaczyć, mówiąc źle o innej placówce. Do SP 41 chodzi sporo dzieci z poza rejonu. Ich rodzice wybrali właśnie tę szkołę, a nie inną.

 • mama

  Ale każdy ma prawo do swojej oceny.

 • janek

  A kto każe belfrom wykonywać obowiązki szkolne w domu? Wystarczy codziennie posiedzieć od 8 do 16 w szkole i w tym czasie przygotować zajecia, sprawdzić testy itp.

 • jo

  To jest nic w porównaniu z sukcesami w Konkursie 5 milionów.Cała Polska to oglądała.To były piękne czasy.

 • Adam

  Będzie bieżnia i skocznia w dal. Sukces, a pochwali się pani dyrektor zablokowaniem budowy boiska ze sztuczną trawą o które zabiegał pan Wesoły?

 • Rudzianin

  Proszę czytać ze zrozumieniem. Chodzi o boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią a nie o boisko typowo piłkarskie. Pan W wymyślił coś sobie i chciał sobie nabić głosów zamiast kompleksowo podejść do sprawy.

 • osiedle

  Pan W jest mieszkańcem osiedla i działał w imieniu mieszkańców, a pani S ze starym osiedlem nie ma nic wspólnego niech wraca na Orzegów

 • jo

  To już na Slavia małym paniczom za daleko.

 • rodzic

  W tej szkole liczą się tylko z dziećmi klas zapaśniczych. Nasze dzieci z pozostałych klas są traktowane dużo gorzej.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.