Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Masz obowiązek ułatwić przejazd pojazdom uprzywilejowanym!

 • Dodano: 2019-02-13 07:00, aktualizacja: 2019-02-13 07:13

Przypominamy, że każdy uczestnik ruchu drogowego musi przepuścić policję, straż pożarną czy karetkę pogotowia, które jadą z włączonymi sygnałami świetlnymi oraz dźwiękowymi. Obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym spoczywa na wszystkich uczestnikach ruchu drogowego, bez wyjątku. Tu nie mam miejsca na dyskusję, bo często chodzi o czyjeś życie.

Kierowcy są zobowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne zjechanie z drogi, a w razie potrzeby - zatrzymanie się

Stojący w korku powinni rozjechać się na boki, wjechać na pas zieleni lub zjechać na pobocze. Niezastosowanie się do tego nakazu grozi mandatem oraz punktami karnymi. Obowiązek ułatwienia przejazdu dotyczy także pieszych znajdujących się na drodze.

Niestety, coraz częściej zauważamy, że kierowcy nie reagują prawidłowo na jadące do chorego karetki czy wezwane na pilne interwencje radiowozy. Sprawa nie należy do błahych, gdyż kierowcy karetek, wozów strażackich czy policyjnych radiowozów walczą z czasem, który może decydować o czyimś życiu.

Należy mieć na uwadze, że kierujący pojazdami uprzywilejowanymi, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, mogą nie stosować się do przepisów ruchu drogowego

Ustawa dopuszcza w ich przypadku możliwość przekraczania prędkości, jazdy pod prąd, wyprzedzania na zakazie, czy wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Powinni o tym pamiętać także piesi, których obowiązkiem jest np. powstrzymanie się od przejścia przez przejście, nawet jeśli z sygnalizatora emitowane jest zielone światło, w sytuacji, gdy na drodze znajduje się pojazd uprzywilejowany.

Masz obowiązek ułatwić przejazd pojazdom uprzywilejowanym!

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • Halymbiorz

  Pytanie: czy mam obowiązek przepuścić pojazd, który wysyła tylko sygnały świetlne? (bo takie przypadki już widziałem) Wydaje mi się, że wtedy taki pojazd nie jest pojazdem uprzywilejowanym a kierujący chce szybciej zjeść obiad.

 • Marek

  Wg przepisów nie jest pojazdem uprzywilejowanym, ale jeśli np policja, straż miejska, straż graniczna, itd, służba celna jedzie za Tobą na sygnałach świetlnych to może chce zatrzymać Cię do kontroli, wieć powinnneś zjechać do prawej krawędzi jezdzi i się zatrzymać, więć równocześnie gdy nie będą chcieli Cię skontrolować to umożliwisz im przejazd

 • jo

  Zgadzam się aby pojazd uprzywilejowany przepuścić ale kilka razy byłem świadkiem jak pogotowie jechało na sygnałach ul.Niedurnego a jak skręcili na na ul.Markowo w Rudzie Śląskiej to nagle wyłączyli sygnały i śmiech kierowcy z ratownikiem.

 • Kierowca

  Ktoś tu nie zna przepisów samochód uprzywilejowany musi zachować szczególna ostrożność a nie na odwród

 • Kierowca

  Taki co nieprzepusci karetki strazy czy policja powinien dostac taką kare ze mu sie odechce blokowania

 • kiki

  Nie dotyczy policji i PKS-BOR

 • Marek

  Jesteś idiotą, i przez takie myślenie i takie podejście kiedyś ktoś może zginąć !!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.