Wiadomości z Rudy Śląskiej

Miasto tonie w śmieciach? Mieszkańcy narzekają na problemy z wywozem odpadów

 • Dodano: 2021-06-11 12:30, aktualizacja: 2021-06-11 13:35

„Śmieciowy problem” spędza sen z powiek mieszkańcom Rudy Śląskiej. W mediach społecznościowych roi się od zdjęć śmietników dosłownie tonących pod zwałami śmieci. Estetyka miasta w ciągu ostatnich kilkunastu dni wyraźnie ucierpiała, ponieważ niemal przy każdym bloku, kamienicy, osiedlu zalegają śmieci. Dlaczego?


Mieszkańcy Rudy Śląskiej nie kryją oburzenia sytuacją, jaka ma miejsce w mieście. Nie spodziewali się, że zmiana formy zajmującej się wywozem odpadów pociągnie za sobą takie konsekwencje. Pomstują na sposób pracy konsorcjum pod przewodnictwem firmy BM Recykling z Siemianowic Śląskich i pytają kiedy ich problem zostanie rozwiązany.

- Ulica Księdza Niedzieli osiedle w Bielszowicach tonie w śmieciach. Płacimy wysoką składkę na wywóz śmieci, a wchodząc na osiedle, widzimy śmieci smród, robactwo, szczury - pisze w liście do redakcji pani Anna.

Nie tylko Bielszowice borykają się z tym problemem. Jak wskazuje pan Mariusz, źle jest też w Nowym Bytomiu. Zdjęcia, które wykonał 7 czerwca, dokumentują sytuację.

- Od długiego weekendu minęło trochę czasu. Ustawianie śmietników na oznaczonym miejscu dla inwalidy też zostawię bez komentarza. (.) Ulica Spółdzielcza, obok budynku spółdzielni mieszkaniowej. WSTYD - komentuje pan Mariusz.

Dlaczego pojawił się problem z wywozem odpadów?

Wraz z nadejściem czerwca wywozem odpadów zaczęła zajmować się nowa firma. W związku z tą zmianą pojawiły się pewne komplikacje, ponieważ dotychczasowe kontenery trzeba było usunąć i zastąpić je nowymi. Proces ten jednak potrwał nieco dłużej niż początkowo planowano, a mieszkańcy zaczęli się skarżyć na uciążliwości.

- Od 1 czerwca mamy w mieście nowego operatora systemu gospodarki odpadami komunalnymi - tj.  konsorcjum firm BM Recykling Sp. z o.o., PZOM STRACH Sp. z o.o. Sp. k. oraz Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. Zmiana operatora wiąże się z wymianą około 40 tysięcy pojemników na odpady w tej części miasta, która dotychczas obsługiwana była przez PreZero Service Południe Sp. z o.o. To skomplikowana logistycznie operacja, wiążąca się niewątpliwie z czasowymi utrudnieniami dla mieszkańców – wyjaśnia Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Wskazuje też, że przyczyną obecnego stanu rzeczy i „śmieciowego problemu” są zakontraktowane w umowie limity związane z ilością wywożonych śmieci.

- Zalegające na mieście odpady komunalne to także efekt sytuacji, jaka miała miejsce w ostatnim tygodniu maja – od 27 maja firma PreZero Service Południe Sp. z o.o. (lider konsorcjum) nie odbierała odpadów komunalnych z terenu Rudy Śląskiej z uwagi na wyczerpanie limitu określonego w umowie. Miasto zaproponowało podpisanie stosownego aneksu umożliwiającego dalszy odbiór odpadów w okresie od 27 do 31 maja, jednak firma odmówiła jego podpisania. W  południowej części miasta (na południe od autostrady A4) firma Remondis Górny Śląsk Sp. z o.o. na podstawie odrębnej umowy odbierała odpady w ostatnich dniach maja – dodaje Krzysztof Mejer.

Wiceprezydent wskazuje też, że w najbliższych dniach wystąpią jeszcze utrudnienia związane zarówno z akcją wymiany pojemników, jak i zaległymi odbiorami odpadów. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość. 

Zobacz także

Komentarze (38)    dodaj komentarz »

 • Rol_nick

  Może należy "podziękować" tym wszystkim radnym i prezydentom naszego miasta, za świetny wybór firmy "śmieciowej" i podwyżkę opłaty za wywóz? Na początek proponuję aby śmieci, zamiast do pojemników na osiedlach, dostarczyć pod urząd miasta. Miejsca jest tam mnóstwo, wszystko ładnie wybetonowane, zmieści się tego "dobra" sporo. Niech na własne oczy i nosy poczują to co my musimy znosić na co dzień. Co wy na to, włodarze naszego miasta?

 • rudzianina

  nic się nie zmieniło, ciągle pojemniki są pełne śmieci i nie ma gdzie wrzucać. Skandal, CBA może się tym zajmie.

 • Rudzianin

  nowa firma nie odbiera śmieci w kontenerach starej firmy! - Skandal!

 • boluś

  Cołki tyn CYRK ze śmieciami wyglondo na ustawka pod powrót PreZero i NOWE 'WYŻSZE stawki za odbiór śmieci ! Już nojwyszy czas wywieżć na hasiok Banda Peppy!

 • Mirek

  Ludzie z urzędu, co wy gadacie i piszecie !!!!!!! Jest 14 czerwca. Nowa firma podstawiła hasioki i ja sie pytam, co ile dni oni po nie mają jeździć, bo u mnie na Kątach na Wirku te nowe hasioki już dawno przebrały i wszyscy zostawiają to na ziemi. Powoli to już i na ziemi nie ma gdzie tego dawać. Czyżby się dowiemy, że jest taniej, bo częstotliwość odbioru sie zmniejszyła???? Jeśli tak, to myślę że trzeba by zobaczyć kto podpisywał te umowy... śmierdzi to jakimś lobbowaniem.

 • rychu

  powinni zabrać kontenery z pod wiaty bo tylko zajmują miejsca a my będziemy wrzucać śmieci do środka, firma niech przyśle furmanki i łopatami je załadują. A poza tym to ludzie niech przestaną marudzić tylko niech zrobią dyżury i co dzień jeden lokator ładuje śmieci do bagażnika i na Chebzie. Raz na miesiąc nikomu korona z głowy by nie spadła a po dwóch tygodniach smród z auta wyleci.ps. pozdrowienia dla bolusia, coś w tym jest bo takiego syfu to nawet w Afryce by nie zaakceptowali.

 • mieszkaniec

  Pani prezydent niech zrezygnuje ze stanowiska i zajmie się śmieciami. W Urzędzie narobiła już duże śmietnisko głupot.

 • zorro

  14.06 i osiedle Paderewskiego w śmieciach i smrodzie. te BM to jest kompletna klapa. Wiem że miasto chciało dobrze i wybrało tańszego operatora ale widać że on zwyczajnie nie daje sobie rady więc walcie w niego karami. Albo się nauczy albo wypad z rynku.

 • aga

  Mejer, za ten [...] który nam zgotowałeś to spadaj tam gdzie pieprz rośnie, a nie siedzieć jeszcze na tym stołku

 • Nick

  A Dziedzic w ogole robi tam cos jeszcze?

 • Robson

  Pobiero kasa

 • boluś

  A kiejsi ? cosi ? robioła ?

 • Łot tak

  Kiejsi liczom ta kasa kero łona pobiero.

 • Pismaki

  Ten portal to jakaś kpina! Miasto tonie w śmieciach a wy zawsze przez weekend nie dodajecie żadnych komentarzy.

 • no to co?

  Pewnie osoby które zorganizowały przetarg i decydowały o jego rozstrzygnięciu otrzymają premię? Oby CBA zawitało w UM.

 • Wstyd i żenada

  Pre Zero wróć bo takiego syfu i burd elu po niecałych 2 tygodniach nie było jeszcze. Wcześniejsza firma na moim osiedlu była codziennie czasem nawet 2 razy na dzień ci Pat ałachy kiedy chcą. Wstyd władzo Rudy.

 • rudzianin

  Skoro Mejer zawalił to teraz niech zakasa rękawy i wywozi sam śmieci

 • Jeżyk

  Gorol jest i mo w … ruda

 • JoIn

  A prezydent na fejsbuku cieszył się z rocznicy urzędowania oraz tego jak dobrze radzi sobie w temacie zarządzania śmieciami. Hahahaha banda!!!!

 • Tylko prawda

  Póki co jestem zadowolony, oczywiście jest to moja opinia. Zamiana kontenerów przebiega bardzo sprawnie. Firma zabiera totalnie wszystko, nic nie zostawiając pod śmietnikiem.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.