Wiadomości z Rudy Śląskiej

Mieszkańcy Goduli i Orzegowa rozmawiali z prezydent miasta o problemach tych dzielnic

 • Dodano: 2019-10-08 10:00

W Szkole Podstawowej nr 40 odbyło się spotkanie prezydent Rudy Śląskiej Grażyny Dziedzic z mieszkańcami Goduli i Orzegowa. Tradycyjnie na początku wiceprezydent Krzysztof Mejer podał ogólne informacje o stanie miasta oraz o zakończonych, trwających i planowanych inwestycjach, przedstawił również w jak trudnej sytuacji finansowej są obecnie polskie samorządy. Następnie głos oddano mieszkańcom.

Inwestycje na Goduli i Orzegowie

Wśród inwestycji dotyczących Goduli i Orzegowa zostały zrealizowane:

 • budowa mieszkań komunalnych przy ul. Bytomskiej / Stromej - zrealizowana
 • rozbudowa infrastruktury sportowej przy Szkole Podstawowej nr 40 - zrealizowana
 • remont nawierzchni jezdni przy ul. Lipińskiej - zrealizowany
 • remont nawierzchni jezdni przy ul. Joanny - zrealizowany
 • remont nawierzchni jezdni ul. Goduli od ul. Jesionowej do Akacjowej - zrealizowany
 • wykonanie progów zwalniających na ul. Lipa, Lipińskiej i Floriana - zrealizwane

W realizacji wciąż pozostają:

 • budowa dróg dojazdowych do zbytych nieruchomości przy ul. Akacjowej i Leszczynowej - w realizacji
 • plac zabaw z dwupoziomową piaskownicą, trampolinami  oraz innymi atrakcjami przy ul. Fojksia - w realizacji

Mieszkańcy upominali się o miejsca parkingowe oraz o przestrzeganie ciszy nocnej

Spotkanie przebiegło spokojnie, a mieszkańcy tych dzielnic wskazali przede wszystkim dwie sprawy, które są dla nich uciążliwe.

W wielu miejscach w mieście brakuje miejsc parkingowych, zwłaszcza na osiedlach, które dawniej były budowane bez uwzględnienia potrzeb kierowców. Teraz problem ten jest już bardzo poważny, bo bywa, że w jednym gospodarstwie domowym są dwa, a nawet trzy samochody, a miejsc parkingowych w zacieśnionych osiedlach nie przybywa. Mieszkańcy oczekują, że problem ten rozwiąże miasto, to jednak nie ingeruje w tereny prywatne, a więc również należące do zasobów spółdzielni mieszkaniowej.

Parkingi budujemy w miejscach ogólnodostępnych. Przy zasobach nienależących do miasta powinien o to zadbać ich właściciel, czyli spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa - mówił na spotkaniu  wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Czy w  Rudzie Śląskiej będzie zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 22?

Kolejną sprawą dosłownie spędzającą sen z powiek części mieszkańców Goduli jest zakłócanie ciszy nocnej przez osoby pijące pod chmurką alkohol i zachowujące się głośno, zwłaszcza w godzinach nocnych. Przy tej okazji padło z sali pytanie, czy w Rudzie Śląskiej można wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 22.

Podobny pomysł zrodził się kilka lat temu, kiedy w życie weszła ustawa umożliwiająca samorządom ograniczenie sprzedaży "procentów" właśnie w godzinach nocnych. Wówczas radni na obradach komisji uznali, że nie jest to dobry pomysł, teraz jednak sprawa może wrócić pod obrady: Jak zapowiedziała wiceprezydent Anna Krzysteczko, jeżeli taki wniosek wpłynie do prezydent miasta, wówczas odpowiedni projekt uchwały zostanie poddany pod głosowanie rady miasta.

 

Komentarze (16)    dodaj komentarz »

 • Awm

  Może pomyśleć o usprawnieniu i odkorkowaniu dojazdu i wyjazdu z rs godula. Godziny sZczytu (nawet poza godzinami szczytu) są koszmarem. Nie będzie to przyciągało mieszkańców a szczerze to zastanawiam się nad przeprowadzka z powodu tak fatalnego dojazdu do średnicowej

 • Pan władza

  Kachol był ? On ma lajt. To nie musiał przychodzić. Zresztą umówi się na pifko.

 • ha!

  Oma była nojlepszo!

 • Służbista

  No i co wysłuchali Was i tyle. Dlaczego miasto musi ciąć koszty?. Może powinien najpierw zacząć od zastępców prezydenta i ich wynagrodzenia. Rozumiem, że macie zarabiać więc ale nie aż tyle.

 • Bożena

  Kiedy na Modrzejewskiej zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy? Czy ktoś w ogóle o tym myśli?

 • uczeń

  właśnie podjęto decyzję że z powodu braku pieniędzy nie będą finansowane w tym roku półkolonie oraz nie będzie stypendiów dla dzieci , brawo mejer !!!!!!!!!!!!!!!!!

 • jo...

  to dlaczego urzędacy parkują na ulicy Parkowej i zainteresuje sie tym urząd miasta że ich pracownicy parkuja sobie pod domami spółdzielni mieszkanowej perspektywa jak pani prezydent tak mówi o tym żeby parkingi budowali spółdzielnie to proponuja aby sobie urz,ad miejski postawij swój parking i będzie dobrze i mieszkańcy Parkowej Damrota i Wojska Polskiego będą mieli miejsca parkingowe .

 • czytelnik

  Parkingi wzdłuż ul. Parkowej (jak i sama ulica) są na terenie miejskim i utrzymywane z pieniędzy miejskich. Widzisz różnicę?

 • Dolas

  Zainteresowanie na żenującym poziomie. Jedna i druga strona to widzi, a jednak przychodzą. Jednych można zrozumieć ( ich interes) ale tych drugich, żal patrzeć.

 • jorg

  W dzielnicy Orzegów a dokładnie na ul. Ziętka (główna droga prowadząca do osiedla Fojkisa, Latki, Piechy) jest w opłakanym stanie.Stan nawierzchni na początkowym odcinku od skrzyżowania z ul Bytomska (wzdłuż ogródków i garaży) nie był naprawiany po zimie. Obecnie są tam dziury o średnicy 50 cm i głębokości około 15 cm. Powoli ciężko będzie już jeździć tam slalomem żeby w nie nie wpaść. Ważne, że są progi spowalniające!

 • Tadeusz Domżalski

  dwa czy 3 lata temu załatałem te dziury w ramach interwencji poselskiej K15 . Miasto obiecało przejęcie terenu, ale potem olali temat. Członkowie RSM też nie są tym zainteresowani, więc teraz wszystko w ich rękach. Mi dojście do tego kto tam odpowiada, kto jest właścicielem 3 dni. Pozdrawiam Tadeusz Domżalski

 • Bart

  sam sie tym interesowałem, pisałem do UM i dostałem odpowiedz ze odcinek drogi od ul.Bytomskiej do ul.Latki jest KWK Karol a nie miasta. Walczę z tym od kwietnia.

 • jorg

  A wiemy czy jest jakiś kontakt do KWK Karol - czy to w ogóle istnieje, do kogo wnioskować? bo jeśli nie to mamy sytuację patową.Ciekawe też czy progi spowalniające postawiło KWK Karol i znak strefa 30 km/h czy już miasto?

 • Tadeusz Domżalski

  Nie KWK Karol tylko SRK a właściwie teraz PG. Urzędnicy mają dokumentację ode mnie. Oraz odpowiednie telefony.

 • Nah

  Tam faktycznie jest masakra, miałem na spotkaniu o tym powiedzieć, lecz zostałem dłużej w pracy i nie dotarłem :(

 • Godulok

  Ulica Lipa jest tak dziurawa ze progi zwalniajace sa zbedneTo samo dotyczy ul.Podlas

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.