Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Spotkania w dzielnicach na półmetku. Wczoraj zebranie odbyło się w Nowym Bytomiu

 • Dodano: 2019-10-09 08:30, aktualizacja: 2019-10-09 09:30

Zagospodarowanie centralnej części miasta, wymiana starych pieców na ekologiczne ogrzewanie oraz problemy z parkowaniem - takie tematy najczęściej poruszali wczoraj uczestnicy spotkania z prezydent miasta Grażyną Dziedzic. Dotyczyło ono spraw Nowego Bytomia i Chebzia. Było to już czwarte zebranie dzielnicowe tej jesieni.

Na początku uczestnicy spotkania zapoznali się z sytuacją finansową miasta oraz problemami, z jakimi władze samorządowe będą musiały zmierzyć się z powodu ustawowych zmian w prawie. Te zaś będą skutkowały ograniczeniem dochodów z podatków oraz zwiększeniem wydatków na wynagrodzenia oraz ponoszonych na bieżące utrzymanie miasta. Następnie omówiono zakończone, realizowane i planowane inwestycje w ich dzielnicach.

- Zarówno  w dzielnicy Nowy Bytom jak i Chebzie prowadzone są działania związane z rewitalizacją - przypomniała prezydent Grażyna Dziedzic.

To właśnie w ramach tych działań 26 września br. Na dworcu w Chebziu została oficjalnie otwarta "Stacja Biblioteka”.  Dworzec stał się siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej, w której znalazła się: wypożyczalnia ogólna, mediateka, wypożyczalnia historyczna, czytelnia oraz galeria. Jest też miejsce na kawiarnię. Prócz działalności bibliotecznej obiekt nadal spełnia funkcje hali dworcowej. 

Poza tym trwa rewitalizacja zabytkowej części Nowego Bytomia. Finalizowana jest przebudowa "Florianki", a także prowadzona jest rewitalizacja budynku obok, która powinna zakończyć się w grudniu 2020 roku. Trwa też konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania Wielkiego Pieca. Spośród 28 koncepcji Sąd Konkursowy wyłonił 5 najlepszych prac, które zakwalifikowały się do ostatniego etapu. Jego rozstrzygnięcie będzie miało miejsce w grudniu.

W dalszej części spotkania mieszkańcy dopytywali o plany związane z Parkiem Dworskim i rynkiem. Prezydent miasta Grażyna Dziedzic poinformowała, że rewitalizacja parku związana będzie z budową kolejnego etapu Traktu Rudzkiego, który obejmie także ten teren.

- Tę inwestycję będziemy realizować w przyszłym roku – powiedziała. – Jeżeli chodzi o rynek, to faktycznie skończyła się już tzw. trwałość projektu i moglibyśmy plac Jana Pawła przebudować, ale ze względu na ograniczony budżet musieliśmy ograniczyć inwestycje do tych najbardziej potrzebnych. W większości będziemy realizować tylko te, na które będziemy mieć przyznane dofinansowanie zewnętrzne. Jak tylko będą środki w budżecie miasta, to zabierzemy się za przebudowę rynku – tłumaczyła prezydent Dziedzic.

Podobnie wygląda sytuacja z budową węzła przesiadkowego w dzielnicy Chebzie. W tym roku opracowano dokumentację budowy parkingu PARK & RIDE, budowy połączeń komunikacyjnych, ścieżek pieszo-rowerowych oraz budowy przejścia podziemnego.

– Na razie jednak nie wiemy, kiedy będziemy tę inwestycję realizować. To zależy od tego jakie będą wpływy do budżetu – mówił wiceprezydent Mejer.

Podczas jesiennych spotkań z mieszkańcami powraca temat ekologicznego ogrzewania. Uczestnicy dopytują o dofinansowanie wymiany systemu ogrzewania oraz o inwestycje związane z możliwością podłączenia do sieci. Wiceprezydent Krzysztof Mejer przypomniał, że aby otrzymać dofinansowanie, należy najpierw podpisać umowę z miastem, a dopiero później dokonać zakupu i wymiany urządzenia. Z kolei prezydent miasta Grażyna Dziedzic zapewniła mieszkańców Chebzia, że będą mieli możliwość przyłącza gazu.

– Do roku gazowania powinna przeprowadzić stosowną inwestycję i umożliwić mieszkańcom podłączenie do sieci – powiedziała.

Jednym z najczęściej zgłaszanych przez mieszkańców tematów był problem małej liczby miejsc parkingowych w centrum Nowego Bytomia.

– Mamy koncepcję i wstępną wycenę na parking i garaże przy ul. Grochowskiej, jednak na razie nie zrealizujemy tej inwestycji z powodu ograniczeń budżetowych – powiedział wiceprezydent Michał Pierończyk. - Przypomnę, że w tym roku powstały 42 nowe miejsca parkingowe przy ul. Objazdowej i Ofiar Katynia – dodał.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkania:

Kolejne spotkanie odbędzie się w poniedziałek 14 października o godz. 17:00 w III Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Oświęcimskiej 90 w dzielnicy Kochłowice.

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Andrzej

  PANIE MAJER JEST PAN ŁGARZEM PAN ZAWSZE ZNAJDZIE WTŁUMACZENIE PANU SIĘ MÓWI ŻE COŚ JEST ŹLE A PAN NAPISZE ŻE TAK JEST DOBRZE MASAKRA JAKIM PRAWEM JEST PAN NA TYM STANOWISKU SKORO NIE DOSTAŁ SIĘ PAN NAWET DO RADY MIASTA I NIE CIESZY SIĘ PAN ZAUFANIEM MIESZKAŃCÓW TYLKO PANI PREZYDENT TA WŁADZA POWINNA ODEJŚĆ RUJNUJE MIASTO !!!!!!

 • Edmund

  "Myślałam że jestem znana". Oj Dorotko Dorotko. Za mało plakatów z realny zdjęciem a za dużo po fotoshopie. Pan poprosu pani nie poznał.

 • Niebieski111

  Po co pisać relacje z tych spotkań? Może od razu lepiej napisać, nie zrobimy nic bo nie ma pieniędzy w budżecie?

 • cast

  Oczywiście na sam koniec kandydatka do Senatu musiała się pokazać:)))

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.