Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Mieszkańcy Rudy walczą o świetlicę socjoterapeutyczną przy ul. Bujoczka

 • Dodano: 2019-10-08 15:00, aktualizacja: 2019-10-09 12:46

Na ostatnim spotkaniu władz miasta z mieszkańcami Rudy zawrzało. Wiele kontrowersji wzbudziła sprawa zamknięcia świetlicy dla dzieci przy ul. Bujoczka 12. Rodzice wraz ze swoimi pociechami tłumnie zjawili się na spotkaniu i próbowali przekonać władze miasta do zmiany decyzji. Jednak na próżno. Formalnie placówka przestanie działać 1 stycznia 2020 roku.

- Nie rozumiem tej decyzji. Dlaczego to akurat nasza świetlica zostanie zamknięta? Nasze dzieci nie będą miały się gdzie bawić. Nie mamy żadnej alternatywy - mówiła jedna z mieszkanek Rudy, obecna na spotkaniu.

Władze miasta przekonują, że w dzielnicy Ruda funkcjonuje jeszcze jedna placówka wsparcia dziennego oraz inne formy kulturalne m.in. Młodzieżowy Dom Kultury i Osiedlowy Dom Kultury "Matecznik", gdzie dzieci mogą spędzać wolny czas.

- Opieka nad dziećmi sprawowana przez różnego rodzaju jednostki stanowi jedynie formę wsparcia rodziców. Ponadto w dzielnicy Ruda funkcjonuje jeszcze jedna placówka wsparcia dziennego oraz inne formy kulturalne m.in. Młodzieżowy Dom Kultury i Osiedlowy Dom Kultury "Matecznik”, gdzie dzieci mogą spędzać wolny czas. Jednocześnie nadal funkcjonują świetlice szkolne, które są tak przystosowane, że dzieci mogą z nich korzystać - mówiła podczas spotkania w Rudzie, wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Burzliwe spotkanie w Rudzie

Rodzice wraz ze swoimi pociechami tłumnie zjawili się na spotkaniu i próbowali przekonać władze miasta do zmiany decyzji. Przekonywali, że obecnie z usług świetlicy przy ul. Bujoczka korzysta wielu małych rudzian.

- Obecnie do świetlicy uczęszcza 30 dzieci. To jest bardzo dużo. Dzieci czują się tam dobrze. Zmienienie otoczenia może być dla nich stresujące - mówiła mama jednego z dzieci.

Wiceprezydent Krzysteczko zwróciła jednak uwagę, że po analizach prowadzonych w placówkach wsparcia dziennego w ostatnich latach zaobserwowano, iż brakuje regularności w uczęszczaniu dzieci do placówek wsparcia dziennego.

- Dzieci nie zawsze chętnie chodziły do świetlic. Na przykład w świetlicy na ul. Bujoczka organizowane były nawet Dni Otwarte, aby "ściągnąć" dzieci do tej placówki - mówiła podczas spotkania Anna Krzysteczko.

Decyzja ta spowodowana jest obniżonymi dochodami miasta

Obecnie w Rudzie Śląskiej funkcjonuje trzynaście Placówek Wsparcia Dziennego (świetlic), które pomagają ponad 600 dzieciom. Jak zapowiedziała na spotkaniu w Rudzie wiceprezydent Anna Krzysteczko - część świetlic zostanie przekształcona w inne formy wsparcia dzieci. Natomiast 350 dzieci nadal zabezpieczonych będzie opieką dzienną.

Decyzja ta spowodowana jest obniżonymi dochodami miasta związanymi m.in. z obniżeniem podatku od osób fizycznych, zwolnieniem od tegoż podatku osób do 26 roku życia, a także zabezpieczeniem środków na wzrost najniższego wynagrodzenia. Jak informują przedstawiciele rudzkiego magistratu, obecnie miasto musi skupić się na realizacji nałożonych na samorządy licznych zadań obowiązkowych.

- Należy zauważyć, iż obecnie pobyt w tych placówkach jest bezpłatny i nie ma możliwości pobierania żadnych opłat od rodziców dzieci do nich uczęszczających. Z uwagi na powyższe trwają rozmowy z organizacjami pozarządowymi, dotyczące zapewnienia dzieciom miejsc w innych formach wsparcia, w których będzie możliwe wprowadzenie odpłatności rodziców za udział dzieci w zajęciach. Ponadto dotychczas funkcjonujące placówki będą mogły przekształcać się w inne formy wsparcia dzieci - mówi Adam Nowak, rzecznik rudzkiego magistratu.

Władze miasta podkreślają także, że statystyki wykazują, iż nastąpiła znaczna poprawa funkcjonowania dzieci w środowiskach. Dlatego miasto planuje zintensyfikowanie działań w innym kierunku.

W związku z poprawą sytuacji materialnej rodzin z terenu Miasta Ruda Śląska planujemy zintensyfikowanie działań w kierunku profilaktyki i walki z uzależnieniami - zapowiada wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Zobaczcie nagranie ze spotkania w Rudzie. Sprawa świetlicy została poruszona w 75 minucie nagrania.

Zobacz także

Komentarze (38)    dodaj komentarz »

 • Kadra świetlicy

  Proszę Państwa. Pracuje w świetlicy od lat. Rozumiem wszystkie żale Ale chciałabym wyjaśnić, że praca w świetlicy nie polega wyłącznie na odrabiania zadań z dziećmi, czy zabawie. To głównie prowadzony proces wychowawczy nie tylko dzieci Ale także ich rodzin. Wychowawcy pomagają w różnych problemach od szkolnych po poważne problemy rodzinne. Udzielają wsparcia, podają rozwiązania. Pracują nad poprawą relacji w rodzinie, kształcą rodziców pod względem wychowawczym pomagają w sytuacjach kryzysowych, współpracują z instytucjami, itp. Ponadto organizują kolonie, wycieczki, itp. Wielu ludzi nie ma pojęcia na czym polega praca w świetlicy. To nie tylko zabawy i nauka. Poza tym prowadzi się zajęcia każdego dnia. Dzieci kształcą swoje zdolności plastyczne, sportowe, kulinarne, zdobywają wiedzę na temat szkodliwości różnych substancji psychoaktywnych i wiele innych. A czy dom kultury tego uczy? To placówki przeznaczone głównie do rozwijania poszczególnych pasji i zdolności. Długo mogłabym pisać. Mam takie życzenie żeby ludzie odwiedzali nasze placówki, zobaczyli jak żyjemy, jak organizujemy święta dla dzieci. Zapraszamy

 • Zyczliwa

  Niech wladze Miasta Ruda Slaska zamkna wszystkie swietlice na terenie Miasta jak twierdza ze poprawila sie sytuacja dzieci bo dostaja rozne swiadczenia od Panstwa.

 • Kukus

  Jak ja czytam komentarze i nostop wytykane jest te 300 i 500+ to zygac się chce te 300 raz w roku rodzice dostajom i za to kupujemy przybory szkolne 500+ jest przeznaczane na dzieci też na leki i inne wszystko drożeje wszystko do góry idzie dzieci rosną po żeby są większe a jak dzieci są chore i co miesiąc czeba kupować leki albo badania robić prywatnie to co wiemy jak jest z służba zdrowia to tego nikt pod uwagę nie bierze tylko wytykanie a 500+ nie jest z gumy i nie mnozy się a w urzędzie miasta też majom dzieci i też dostajom 500+ a świetlica na bujoczka była pierwsza świetlica która została otwarta

 • fafik

  Ciekawe. Funkcjonującą świetlicę się likwiduje, a nieczynną koksownię się rewitalizuje. No i porównanie kosztów ... Ciekawa ekonomia ...

 • Patol

  Wysyłomy dzieci na świetlica i potym przez 3-4 godziny momy wolne. Mogymy pić, ćpać, kurzyć i bzykać i nikt nom niy przeszkodzo. A jak nom zamknom świetlico to co ? Może jeszcze som mom sie zajmować moimi bajtlami ? Abo 500+ zamiast na imprezy mom na dzieci przeznaczyć ? No chyba ogupieliście ! Chca żeby świetlica ostała !

 • noa

  Jeśli były takie matki świetlicowych dzieci, które piły i ćpały w czasie i przewalały 500, gdy dzieci były w świetlicy, to będą to robiły nadal, tyle że dzieci nie będą miały alternatywy. To jest właśnie ta różnica - jak widać nie na tyle istotna, by ktoś ją wziął pod uwagę.

 • rudzian 1

  czemu wszystkich komentarzy tutaj nie dajecie chyba za dużo prawdy napisałam pan Majer powiedział ze dzieci w zimę nic nie musza robić po szkołach nawet trenować piłki a czemu ona biega ????????

 • jo

  "Rodzice wraz ze swoimi pociechami tłumnie zjawili się na spotkaniu". Boł jedyn chop na bani ze swojom babom i 2000+. Wiym, boch tam boł.

 • Zyczliwa

  Zmien dilera bo chyba ty byles na bani i co sie w [...]asz do jej 500+ jak masz jakies zazalenia to do WARSZAWY

 • Ja

  Zgadzam się

 • Xyz

  Wszystko widac na filmie...były matki z dziećmi. Po wypowiedzi Krzysteczko wyszli

 • Zyczliwa

  Bo na ich idiotyczne tlumaczenia i klamstwa szkoda czasu

 • Kukus

  Wyszły bo do słowa nas nie dopuścili mamy na dzieci pieniądze oczywiście i my jako rodzice chętnie możemy dopłacać ale nas NIK nie słucha tylko wytyka te 500+ to jest chore pretensje do rządu a nie do nas

 • Kukus

  Ja na bani ból bo kompot wypiol z banie jak by co to nie Mo 2000+ i na dodatek Mo troje dzieci z orzeczeniem a badania i leki są drogę i zodyn na to nom nie diwo skuli tego 500+ jest durs ostuda weź sobie je może Ci starczy na wszystko jak jedna świetlica Mo być zamknięto to niech wszystkie zamkną i zrobią krawężniki na ochrona żab do [...]y z takim rządem z Rudy Śląskiej porostu powinno wam być wstyd że wszyscy wytykocie te p[...]ne 500+zrob sobie bajtle i tyz bydziesz mieć 500+to tyle

 • mieszkanka

  ,,Decyzja ta, jest spowodowana obnizonymi dochodami miasta''. A jakże by inaczej. Ceny w górę, woda w górę, śmieci w górę, a dochody maleją. Dlaczego? Dlatego, ze pensje urzednikow czterech urzędów miasta tez w górę. I pomyśleć, ze kiedyś nie bylo komputerów, mieszkancow bylo ok. 200 tyś, 5 szpitali, a urzednicy mieścili się w jednym budynku( bez przybudowki). Teraz ledwo 130 tyś mieszkańców, a urzad rozbudowany, ze ho ho.

 • noa

  "W związku z poprawą sytuacji materialnej rodzin z terenu Miasta Ruda Śląska planujemy zintensyfikowanie działań w kierunku profilaktyki i walki z uzależnieniami - zapowiada wiceprezydent Anna Krzysteczko."Szanowna pani - właśnie m.in ta świetlica realizowała poprzez swoje działania profilaktykę bardzo szeroko rozumianą - nie poprzez odczyty, czy szkolenia, ale pracę w środowisku - taka jest najbardziej skuteczna. Może oszczędności warto by poszukać jednak gdzie indziej, zwłaszcza, że ta "poprawa sytuacji materialnej rodzin w Rudzie Śląskiej" nie oznacza automatycznie poprawy sytuacji dzieci, ale to przecież oczywistość, prawda?

 • Bb

  I tak przed wyborami taka decyzja, aż dziwne.

 • Rychu

  Ciekawe jakby każda krzycząca matka miała uiścić zapłatę za świetlicę na miesiąc czy by się tak udzielała,ja za darmo to trzeba walczyć choćby po trupach.

 • Zyczliwa

  Niech cie glowa przez to nie boli...

 • Acik

  Zgadzam się niech jom głową nie boli każda matak dopłacić do tego

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.

Drogi Użytkowniku!

Dokładamy wszelkich starań by korzystanie z naszego serwisu było dla Ciebie komfortowe.

Dlatego staramy się dopasować dostępne w nim treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu przez administratora danych osobowych w celach analitycznych i statystycznych.

Przez dalsze korzystanie, bez zmian ustawień w zakresie prywatności, z naszego serwisu wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.

Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić w przeglądarce ustawienia dotyczące plików cookies, a także uzyskać dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach z naszej Polityki Prywatności.

Przejdź do serwisu