Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Mieszkańcy Rudy walczą o świetlicę socjoterapeutyczną przy ul. Bujoczka

 • Dodano: 2019-10-08 15:00, aktualizacja: 2019-10-09 12:46

Na ostatnim spotkaniu władz miasta z mieszkańcami Rudy zawrzało. Wiele kontrowersji wzbudziła sprawa zamknięcia świetlicy dla dzieci przy ul. Bujoczka 12. Rodzice wraz ze swoimi pociechami tłumnie zjawili się na spotkaniu i próbowali przekonać władze miasta do zmiany decyzji. Jednak na próżno. Formalnie placówka przestanie działać 1 stycznia 2020 roku.

- Nie rozumiem tej decyzji. Dlaczego to akurat nasza świetlica zostanie zamknięta? Nasze dzieci nie będą miały się gdzie bawić. Nie mamy żadnej alternatywy - mówiła jedna z mieszkanek Rudy, obecna na spotkaniu.

Władze miasta przekonują, że w dzielnicy Ruda funkcjonuje jeszcze jedna placówka wsparcia dziennego oraz inne formy kulturalne m.in. Młodzieżowy Dom Kultury i Osiedlowy Dom Kultury "Matecznik", gdzie dzieci mogą spędzać wolny czas.

- Opieka nad dziećmi sprawowana przez różnego rodzaju jednostki stanowi jedynie formę wsparcia rodziców. Ponadto w dzielnicy Ruda funkcjonuje jeszcze jedna placówka wsparcia dziennego oraz inne formy kulturalne m.in. Młodzieżowy Dom Kultury i Osiedlowy Dom Kultury "Matecznik”, gdzie dzieci mogą spędzać wolny czas. Jednocześnie nadal funkcjonują świetlice szkolne, które są tak przystosowane, że dzieci mogą z nich korzystać - mówiła podczas spotkania w Rudzie, wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Burzliwe spotkanie w Rudzie

Rodzice wraz ze swoimi pociechami tłumnie zjawili się na spotkaniu i próbowali przekonać władze miasta do zmiany decyzji. Przekonywali, że obecnie z usług świetlicy przy ul. Bujoczka korzysta wielu małych rudzian.

- Obecnie do świetlicy uczęszcza 30 dzieci. To jest bardzo dużo. Dzieci czują się tam dobrze. Zmienienie otoczenia może być dla nich stresujące - mówiła mama jednego z dzieci.

Wiceprezydent Krzysteczko zwróciła jednak uwagę, że po analizach prowadzonych w placówkach wsparcia dziennego w ostatnich latach zaobserwowano, iż brakuje regularności w uczęszczaniu dzieci do placówek wsparcia dziennego.

- Dzieci nie zawsze chętnie chodziły do świetlic. Na przykład w świetlicy na ul. Bujoczka organizowane były nawet Dni Otwarte, aby "ściągnąć" dzieci do tej placówki - mówiła podczas spotkania Anna Krzysteczko.

Decyzja ta spowodowana jest obniżonymi dochodami miasta

Obecnie w Rudzie Śląskiej funkcjonuje trzynaście Placówek Wsparcia Dziennego (świetlic), które pomagają ponad 600 dzieciom. Jak zapowiedziała na spotkaniu w Rudzie wiceprezydent Anna Krzysteczko - część świetlic zostanie przekształcona w inne formy wsparcia dzieci. Natomiast 350 dzieci nadal zabezpieczonych będzie opieką dzienną.

Decyzja ta spowodowana jest obniżonymi dochodami miasta związanymi m.in. z obniżeniem podatku od osób fizycznych, zwolnieniem od tegoż podatku osób do 26 roku życia, a także zabezpieczeniem środków na wzrost najniższego wynagrodzenia. Jak informują przedstawiciele rudzkiego magistratu, obecnie miasto musi skupić się na realizacji nałożonych na samorządy licznych zadań obowiązkowych.

- Należy zauważyć, iż obecnie pobyt w tych placówkach jest bezpłatny i nie ma możliwości pobierania żadnych opłat od rodziców dzieci do nich uczęszczających. Z uwagi na powyższe trwają rozmowy z organizacjami pozarządowymi, dotyczące zapewnienia dzieciom miejsc w innych formach wsparcia, w których będzie możliwe wprowadzenie odpłatności rodziców za udział dzieci w zajęciach. Ponadto dotychczas funkcjonujące placówki będą mogły przekształcać się w inne formy wsparcia dzieci - mówi Adam Nowak, rzecznik rudzkiego magistratu.

Władze miasta podkreślają także, że statystyki wykazują, iż nastąpiła znaczna poprawa funkcjonowania dzieci w środowiskach. Dlatego miasto planuje zintensyfikowanie działań w innym kierunku.

W związku z poprawą sytuacji materialnej rodzin z terenu Miasta Ruda Śląska planujemy zintensyfikowanie działań w kierunku profilaktyki i walki z uzależnieniami - zapowiada wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Zobaczcie nagranie ze spotkania w Rudzie. Sprawa świetlicy została poruszona w 75 minucie nagrania.

Zobacz także

Komentarze (44)    dodaj komentarz »

 • Aniela ze świetlicy z rudy

  Świetlicę z naszych podatków. A pani krzysteczko Anna jest mądra obiecuje przed wyborami. A tak obiecuje wszystko remonty. Świetlic nie pozamyka a po wyborach odp przegrałam to nic nie robię.. TylkoDobre wrażenia jak wszyscy w naszym urzędzie nasi.. Pani prezent jeszcze większe...

  • Aniela ze świetlicy z rudy
   2020-02-29 18:19
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • kasia

  swietlice z nowego bytomia i na halembie tez sa zamykane

 • Miki

  Jakby kazali płacić za swietlice to ani jedno by nie chodziło. Lepiej niech wydadzą na zwalczanie alkoholizmu. Dzieci mają rodziców i to z nimi maja spędzać czas, oni mają im pokazywać świat!!

 • Kadra świetlicy

  Proszę Państwa. Pracuje w świetlicy od lat. Rozumiem wszystkie żale Ale chciałabym wyjaśnić, że praca w świetlicy nie polega wyłącznie na odrabiania zadań z dziećmi, czy zabawie. To głównie prowadzony proces wychowawczy nie tylko dzieci Ale także ich rodzin. Wychowawcy pomagają w różnych problemach od szkolnych po poważne problemy rodzinne. Udzielają wsparcia, podają rozwiązania. Pracują nad poprawą relacji w rodzinie, kształcą rodziców pod względem wychowawczym pomagają w sytuacjach kryzysowych, współpracują z instytucjami, itp. Ponadto organizują kolonie, wycieczki, itp. Wielu ludzi nie ma pojęcia na czym polega praca w świetlicy. To nie tylko zabawy i nauka. Poza tym prowadzi się zajęcia każdego dnia. Dzieci kształcą swoje zdolności plastyczne, sportowe, kulinarne, zdobywają wiedzę na temat szkodliwości różnych substancji psychoaktywnych i wiele innych. A czy dom kultury tego uczy? To placówki przeznaczone głównie do rozwijania poszczególnych pasji i zdolności. Długo mogłabym pisać. Mam takie życzenie żeby ludzie odwiedzali nasze placówki, zobaczyli jak żyjemy, jak organizujemy święta dla dzieci. Zapraszamy

 • Zyczliwa

  Niech wladze Miasta Ruda Slaska zamkna wszystkie swietlice na terenie Miasta jak twierdza ze poprawila sie sytuacja dzieci bo dostaja rozne swiadczenia od Panstwa.

 • mama

  Poprawiła się sytuacja księży,mają etaty w szkołach szpitalach, urzędach i jeszcze miasto stale dokłada, a na dzieci załuje, zamiast kasy na religie dać na świetlice, ale religia jestna życzenie rodziców.

 • Kukus

  Jak ja czytam komentarze i nostop wytykane jest te 300 i 500+ to zygac się chce te 300 raz w roku rodzice dostajom i za to kupujemy przybory szkolne 500+ jest przeznaczane na dzieci też na leki i inne wszystko drożeje wszystko do góry idzie dzieci rosną po żeby są większe a jak dzieci są chore i co miesiąc czeba kupować leki albo badania robić prywatnie to co wiemy jak jest z służba zdrowia to tego nikt pod uwagę nie bierze tylko wytykanie a 500+ nie jest z gumy i nie mnozy się a w urzędzie miasta też majom dzieci i też dostajom 500+ a świetlica na bujoczka była pierwsza świetlica która została otwarta

 • fafik

  Ciekawe. Funkcjonującą świetlicę się likwiduje, a nieczynną koksownię się rewitalizuje. No i porównanie kosztów ... Ciekawa ekonomia ...

 • Patol

  Wysyłomy dzieci na świetlica i potym przez 3-4 godziny momy wolne. Mogymy pić, ćpać, kurzyć i bzykać i nikt nom niy przeszkodzo. A jak nom zamknom świetlico to co ? Może jeszcze som mom sie zajmować moimi bajtlami ? Abo 500+ zamiast na imprezy mom na dzieci przeznaczyć ? No chyba ogupieliście ! Chca żeby świetlica ostała !

 • noa

  Jeśli były takie matki świetlicowych dzieci, które piły i ćpały w czasie i przewalały 500, gdy dzieci były w świetlicy, to będą to robiły nadal, tyle że dzieci nie będą miały alternatywy. To jest właśnie ta różnica - jak widać nie na tyle istotna, by ktoś ją wziął pod uwagę.

 • rudzian 1

  czemu wszystkich komentarzy tutaj nie dajecie chyba za dużo prawdy napisałam pan Majer powiedział ze dzieci w zimę nic nie musza robić po szkołach nawet trenować piłki a czemu ona biega ????????

 • jo

  "Rodzice wraz ze swoimi pociechami tłumnie zjawili się na spotkaniu". Boł jedyn chop na bani ze swojom babom i 2000+. Wiym, boch tam boł.

 • Zyczliwa

  Zmien dilera bo chyba ty byles na bani i co sie w [...]asz do jej 500+ jak masz jakies zazalenia to do WARSZAWY

 • Ja

  Zgadzam się

 • Xyz

  Wszystko widac na filmie...były matki z dziećmi. Po wypowiedzi Krzysteczko wyszli

 • Zyczliwa

  Bo na ich idiotyczne tlumaczenia i klamstwa szkoda czasu

 • Kukus

  Wyszły bo do słowa nas nie dopuścili mamy na dzieci pieniądze oczywiście i my jako rodzice chętnie możemy dopłacać ale nas NIK nie słucha tylko wytyka te 500+ to jest chore pretensje do rządu a nie do nas

 • Kukus

  Ja na bani ból bo kompot wypiol z banie jak by co to nie Mo 2000+ i na dodatek Mo troje dzieci z orzeczeniem a badania i leki są drogę i zodyn na to nom nie diwo skuli tego 500+ jest durs ostuda weź sobie je może Ci starczy na wszystko jak jedna świetlica Mo być zamknięto to niech wszystkie zamkną i zrobią krawężniki na ochrona żab do [...]y z takim rządem z Rudy Śląskiej porostu powinno wam być wstyd że wszyscy wytykocie te p[...]ne 500+zrob sobie bajtle i tyz bydziesz mieć 500+to tyle

 • mieszkanka

  ,,Decyzja ta, jest spowodowana obnizonymi dochodami miasta''. A jakże by inaczej. Ceny w górę, woda w górę, śmieci w górę, a dochody maleją. Dlaczego? Dlatego, ze pensje urzednikow czterech urzędów miasta tez w górę. I pomyśleć, ze kiedyś nie bylo komputerów, mieszkancow bylo ok. 200 tyś, 5 szpitali, a urzednicy mieścili się w jednym budynku( bez przybudowki). Teraz ledwo 130 tyś mieszkańców, a urzad rozbudowany, ze ho ho.

 • PZPR

  Kiedyś jak ci było żle to na skargę do 1 sekretarza PZPR teraz do księdza - więc cud się nie zdarzy,,,,

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.