Kwestie związane z drogami oraz problemami z parkowaniem zdominowały wczorajsze spotkanie władz Rudy Śląskiej z mieszkańcami Wirku i Czarnego Lasu. W odpowiedzi na zgłaszane sprawy mieszkańcy usłyszeli m.in. zapowiedź modernizacji odcinka ul. Wyzwolenia od numeru 138 do Mam numeru 195.
Naprawa nawierzchni ul. Wyzwolenia
– W tym miesiącu ogłoszony został przetarg na przebudowę kanalizacji sanitarnej i deszczowej, a także odtworzenie nawierzchni tej drogi. To powinno rozwiązać wieloletnie problemy ze stanem tej ulicy, za której stan odpowiada wieloletnia eksploatacja górnicza – zapowiedział wiceprezydent Krzysztof Mejer.
Naprawa nawierzchni ul. Wyzwolenia to temat, który ciągnie się już przez wiele lat. Wszystko przez skutki prowadzonego tu przez górnictwo wydobycia. Prowadzona eksploatacja spowodowała także problemy z właściwym funkcjonowaniem kanalizacji. Odczuwają to mieszkańcy pobliskich domów, którzy podczas wczorajszego spotkania apelowali o pomoc.
W końcu pojawiła się realna szansa na rozwiązanie wszystkich tych problemów. Na początku listopada rudzkie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ogłosiło postępowanie przetargowe na realizację inwestycji.
- Aby naprawa drogi miała sens, trzeba to zrobić kompleksowo, dlatego w pierwszej kolejności wybudowana zostanie nowa kanalizacja sanitarna i deszczowa, a co najważniejsze, w kosztach zadania partycypować będzie strona górnicza – podkreślał Krzysztof Mejer.
Otwarcie ofert w ogłoszonym przetargu zaplanowano na koniec miesiąca.
Magistrat przypomina, że w tym roku miasto zakończyło I etap modernizacji ul. Wyzwolenia na odcinku od numeru 142 do 86. Za ponad 2,8 mln zł wykonano kanalizację deszczową w rejonie tej ulicy oraz ul. Wireckiej. Blisko 2 mln zł na ten cel udało się pozyskać z unijnego dofinansowania.
Ulica Lecha
Inne poruszane wczoraj przez mieszkańców drogowe kwestie dotyczyły m.in. ul. Lecha. W tym przypadku chodziło o ujednolicenie statusu drogi. Jedna jej część jest drogą publiczną, a druga nie. Wynika to z uregulowania kwestii własnościowych, miasto od niedawna jest bowiem dopiero właścicielem tego odcinka. Niestety, aby mógł on być drogą publiczną, musi spełniać szereg kryteriów dotyczących parametrów jezdni. By spełnić te wymagania, droga ta musiałaby zostać praktycznie przebudowana, co wiąże się z ogromnymi kosztami.
Ulica Osiedlowa
Mieszkańcy zwracali także uwagą na problemy z parkowaniem w rejonie ul. Osiedlowej. Wiceprezydent Michał Pierończyk zwrócił uwagą na możliwość zwrócenia się wspólnot mieszkaniowych o dzierżawę terenu od miasta i wykonania parkingu środkami własnymi wspólnoty.
Przyszłoroczne inwestycje
Tradycyjnie podczas spotkań w dzielnicach mieszkańcy mogli usłyszeć zapowiedź realizacji przyszłorocznych inwestycji. W 2022 r. władze miasta planują realizować w Wirku m.in. dwa przedsięwzięcia z zakresu termomodernizacji. Chodzi o termomodernizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych przy ul. Sienkiewicza 3 i Tuwima 8, a także termomodernizację i podłączenie do nowego źródła ciepła budynku mieszkalnego przy ul. Krasińskiego 6. Wpierw jednak wykonana musi zostać dokumentacja techniczna jego przebudowy. Inną przyszłoroczną inwestycją, która wpisana została do projektu budżetu Rudy Śląskiej na 2022 r., jest dostosowanie budynku Szkoły Podstawowej nr 7 do wymogów przeciwpożarowych. W Wirku w nowym roku realizowane będą także trzy inwestycje z budżetu obywatelskiego na 2022 r
Spotkanie w Rudzie było już siódmym tej jesieni zebraniem dzielnicowym
Ogółem podczas tegorocznej edycji władze miasta zaplanowały osiem spotkań. W ich trakcie mieszkańcy zapoznają się ze zrealizowanymi zadaniami, dowiadują się także o planach inwestycyjnych na 2022 rok, sami zaś mogą zgłaszać swoje uwagi i problemy dotyczące życia w mieście. Ostatnie jesienne spotkanie odbędzie się w poniedziałek 22 listopada o godz. 17:00 w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu i będzie dotyczyło spraw tej dzielnicy oraz sąsiedniego Chebzia.
Przypomnijmy, że dzielnicowe spotkania z władzami miasta, odbywające się zawsze wiosną i jesienią, to inicjatywa prezydent Grażyny Dziedzic, która zapoczątkowana została w 2011 roku. Do tej pory odbyło wzięło w nich udział ponad 7 tys. osób. W 2020 roku wiosenna seria została przerwana po trzech spotkaniach w związku z pandemią koronawirusa. W tym czasie zorganizowano dwa spotkania on-line za pośrednictwem mediów społecznościowych. Spotkania w formule tradycyjnej wznowione zostały 18 października 2021 r.
Harmonogram pozostałych spotkań:
18.10, godz. 17:00 – Halemba – Szkoła Podstawowa nr 27 przy ul. Zamenhofa 12,21.10, godz. 17:00 – Bielszowice – Dom Kultury przy ul. Kokota 170,25.10, godz. 17:00 – Kochłowice – III Liceum Ogólnokształcące przy ul. Oświęcimskiej 90,04.11, godz. 17:00 – Ruda – Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Janasa 28,08.11, godz. 17:00 – Godula i Orzegów – Szkoła Podstawowa nr 36 przy ul. Bytomskiej 45,15.11, godz. 17:00 – Bykowina – ROD „Sielanka” przy ul. Plebiscytowej,18.11, godz. 17:00 – Wirek i Czarny Las – Szkoła Podstawowa nr 8 przy ul. Głównej 1,- 22.11, godz. 17:00 – Nowy Bytom i Chebzie – Miejskie Centrum Kultury przy ul. Niedurnego 69.