Wiadomości z Rudy Śląskiej

Za nami spotkanie władz miasta z mieszkańcami Rudy. Jakie problemy zostały poruszone?

 • Dodano: 2021-11-05 10:00

Ponad 3 godziny trwało zakończone wczoraj wieczorem spotkanie władz Rudy Śląskiej z mieszkańcami dzielnicy Ruda.

Przebudowa ul. Janasa

Wśród pytań najwięcej dotyczyło rozpoczynającej się przebudowy ul. Janasa, możliwości podłączania budynków do sieci gazowej, czy spraw związanych z remontami miejskiej infrastruktury. Te ostatnie w niektórych częściach dzielnicy są niemożliwe, m.in. z powodu nieuregulowania stanu prawnego niektórych nieruchomości.

Przebudowa ul. Janasa to jedna z głównych przyszłorocznych inwestycji w Rudzie. Prace związane z jej modernizacją właśnie się rozpoczynają, stąd zainteresowanie mieszkańców szczegółami tego przedsięwzięcia.

– To bardzo złożona inwestycja, bo oprócz budowy nowej nawierzchni drogi, miejsc parkingowych, chodników i oświetlenia, obejmuje ona likwidację istniejącej kanalizacji ogólnospławnej i budowę kanalizacji sanitarnej wraz z wykonaniem nowych przyłączy kanalizacyjnych i przełożeniem sieci wodociągowej – wyliczał wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Mieszkańcy otrzymali zapewnienie, że będą informowani z wyprzedzeniem o spodziewanych utrudnieniach związanych z robotami. Aktualnie trwa jeszcze zatwierdzanie projektu organizacji ruchu na czas przebudowy. W terenie natomiast rozpoczęła się wycinka drzew kolidujących z inwestycją.

Podłączenie budynków do sieci gazowej

Z przebudową ul. Janasa wiąże się także budowa sieci gazowej w tym miejscu.

– To oczywiście zadanie realizowane przez zewnętrznego operatora gazowniczego. Wiedząc, że ulica będzie kompleksowo przebudowywana, i że w tym czasie można przy okazji zrealizować tak inwazyjne prace, jak budowa rurociągu, zwróciliśmy się do spółki gazowniczej o możliwość poprowadzenia tam gazociągu i podłączenia do niego budynków z naszego miejskiego zasobu - tłumaczył wiceprezydent Michał Pierończyk.

W ten sposób do sieci gazowej podłączonych zostanie 5 budynków miejskich, w tym siedziba Młodzieżowego Domu Kultury. Nowa sieć gazowa to także szansa dla osób prywatnych, które również mogą się starać o przyłączenie do niej.

O możliwość podłączenia do nowego źródła ciepła pytali się także lokatorzy poddanego niedawno termomodernizacji budynku przy ul. Piastowskiej 52. W tym przypadku miasto stara się o pozyskanie środków zewnętrznych na ten cel.

Remont miejskiej infrastruktury

Sporo pytań dotyczyło możliwości remontu miejskiej infrastruktury. Oprócz kwestii związanych z kosztami takich prac, często przeszkodą są także sprawy własnościowe. Część nieruchomości nie jest bowiem własnością miasta, w innych zaś przypadkach miasto jest tylko jednym z kilku właścicieli gruntów. To powoduje skuteczne zablokowanie inwestycji. Taka sytuacja jest m.in. w rejonie ulic Wylężoła Głowackiego.  

Co ciekawe, czasami problemem w przejęciu działki przez miasto może być jej... zaśmiecenie.

- Czynimy starania o pozyskanie ternu od Spółki Restrukturyzacji Kopalń, na którym znajduje się Szyb Franciszek. Okazuje się, że oprócz spraw stricte własnościowych na przeszkodzie stoją opady, które na tej działce zostały zdeponowane. Szacujemy, że koszt ich utylizacji wynosi ok. 1,5 mln zł - wyliczał Krzysztof Mejer.

Prędkość na ul. Piastowskiej

Podczas spotkania kilka osób podnosiło temat przekraczania prędkości przez pojazdy na ul. Piastowskiej. Wiceprezydent Krzysztof Mejer zapowiedział, ze zwróci się do komendanta rudzkiej policji o częstsze kontrole na tym odcinku. Inne problemy zgłaszane podczas dzisiejszego spotkania dotyczyły m.in. remontu klatek schodowych budynków komunalnych przy ul. Magnolii, dokończenia budowy chodnika w Parku Gorgol, czy przycinki drzew przy ul. Sobieskiego. Jedna z mieszkanek obecna na spotkaniu zaapelowała o możliwość wydłużenia godzin obowiązywania nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w mieście nie od 23:00 do 6:00, ale już od 22:00.  


Spotkanie w  Rudzie było trzecim z jesiennej serii debat

Ogółem podczas tegorocznej edycji władze miasta zaplanowały osiem spotkań. W ich trakcie mieszkańcy zapoznają się ze zrealizowanymi zadaniami, dowiedzą się o planach inwestycyjnych na 2022 rok, sami zaś mogą zgłaszać swoje uwagi i problemy dotyczące życia w mieście. Kolejne spotkanie odbędzie się w poniedziałek 8 listopada o godz. 17:00 w Szkole Podstawowej nr 36 w  Orzegowie i będzie dotyczyło spraw tej dzielnicy oraz sąsiedniej Goduli.

Przypomnijmy, że dzielnicowe spotkania z władzami miasta, odbywające się zawsze wiosną i jesienią, to inicjatywa prezydent Grażyny Dziedzic, która zapoczątkowana została w 2011 roku. Do tej pory odbyło wzięło w nich udział ponad 7 tys. osób. W 2020 roku wiosenna seria została przerwana po trzech spotkaniach w związku z pandemią koronawirusa. W tym czasie zorganizowano dwa spotkania on-line za pośrednictwem mediów społecznościowych. Spotkania w formule tradycyjnej wznowione zostały 18 października 2021 r.

Harmonogram pozostałych spotkań:

 • 18.10, godz. 17:00 – Halemba – Szkoła Podstawowa nr 27 przy ul. Zamenhofa 12,
 • 21.10, godz. 17:00 – Bielszowice – Dom Kultury przy ul. Kokota 170,
 • 25.10, godz. 17:00 – Kochłowice – III Liceum Ogólnokształcące przy ul. Oświęcimskiej 90,
 • 04.11, godz. 17:00 – Ruda – Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Janasa 28,
 • 08.11, godz. 17:00 – Godula i Orzegów – Szkoła Podstawowa nr 36 przy ul. Bytomskiej 45,
 • 15.11, godz. 17:00 – Bykowina – ROD „Sielanka” przy ul. Plebiscytowej,
 • 18.11, godz. 17:00 – Wirek i Czarny Las – Szkoła Podstawowa nr 8 przy ul. Głównej 1,
 • 22.11, godz. 17:00 – Nowy Bytom i Chebzie – Miejskie Centrum Kultury przy ul. Niedurnego 69.
Za nami spotkanie władz miasta z mieszkańcami Rudy. Jakie problemy zostały poruszone? / fot. UM Ruda Śląska

Komentarze (12)    dodaj »

 • Popierająca

  coo za brak szacunku na sali, władza przed nimi a oni siedzą , na bacznośc albo na kolana!!! Przepraszam Magistrat za tą widownie

 • pracownik listopadowy

  Ja to bym chciał, by rządy śląskiej gospodyni były już za nami...

 • GOŚĆ

  Powody?

 • wyborca

  a mosz klapy na oczach i nie widzisz

 • pracownik listopadowy

  Wyborco, klap nie trzeba, w mieście ciemno. ;)

 • TLK

  Stara RUDA, to jeden wielki syf.

 • Bombon

  Mejer znowu płakał że podatki są za niskie i że wszystko przez PIS ? żenada.

 • Ernest_Vitczok

  No to miasto rozszerzyło prace na Janasa o gazociąg, którego pierwotnie nie planowano. Jeżeli, ktoś chętny to musi złożyć wniosek i uzbroić się w cierpliwość. Polemizował bym, że budowa gazociągu jest mocno inwazyjna, kiedyś tak, obecnie to kilka dziur i wciąganie przewodu. Tak vice prezydencie, dalej uważam, że te spotkania są bez sensu. Na Rudzie było sporo osób, bo przebudowa Janasa to sprowokowała. Założę się że Godula i Orzegów będą świecić pustkami!

 • Jorg

  Najważniejszy punkt spotkania: wydłużenie prochibicji w mieście. Hahaha. Większych problemów ohma nie mo

 • Maria Kowalska

  Bardzo miłe spotkanie. Pan Krzysztof Mejer bardzo rzeczowo podejmuje wszystkie tematy i zawsze służy wsparciem i pomocą. Jestem dumna pracując w urzędzie z osobami na które mogę liczyć i zawsze wesprą w trudnych sytuacjach. Znając Pana Krzysztofa wiem że sprosta wszelkim trudnością.

 • Ziga z Wirku

  Noo, po takim wpisie to premia murowana a może nawet jakiś awansik?

 • Holik

  Ha ha ha jeszcze go pocałuj w d .... e

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również