Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce i zebrali zalegające w lesie śmieci

 • Dodano: 2019-03-24 09:00, aktualizacja: 2019-03-25 23:41

W sobotę w Halembie odbyła się kolejna akcja mieszkańców, którzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zebrać zalegające w lesie śmieci.

W sobotę (23.03) z parkingu przy sklepie Biedronka (ul. Leśna) w Halebie kilkanaście osób uzbrojonych w rękawiczki i worki wyruszyło leśnymi ścieżkami, aby zebrać jak najwięcej porozrzucanych w lesie śmieci. Tegoroczna akcja to także inicjatywa radnych. W pierwszym sprzątaniu wzięli udział radni Ewa Chmielewska, Roman Kubica i Łukasz Wodarski.

Akcję sprzątania rozpoczęliśmy już w ubiegłym roku jako Koalicja Obywatelska. Teraz ją kontynuujemy już jako radni. W czasie akcji robimy zdjęcia, by pokazać, jak konkretne miejsce wyglądało przed i jak po sprzątaniu. Taka akcja ma swoją nazwę Trash Challenge i jest w tym roku bardzo popularna - mówiła radna Ewa Chmielewska.

Początkowo akcja sprzątania śmieci w naszych rudzkich lasach postrzegana była jako element kampanii wyborczej, ale działania na rzecz ochrony środowiska pokazały, jak wielu mieszkańcom Rudy Śląskiej leży na sercu czystość w naszych lasach - dodał radny Łukasz Wodarski.

W akcji udział wzięło kilkunastu mieszkańców Rudy Śląskiej. Podczas paru godzin sprzątania, uczestnicy akcji zebrali m.in.: porzucone butelki szklane i plastikowe, foliowe torebki, starą odzież i buty. Łącznie zebrano ponad 50 worków śmieci. Organizatorzy akcji zapowiadają już kolejne spotkania w innych dzielnicach miasta.

Mamy nadzieję, że dołączą do nas mieszkańcy, szczególnie z dziećmi. Ta akcja, oprócz tego, że uczy zwracać uwagę na to, co dzieje się wokół nas służy również integracji lokalnej społeczności. W czasie wspólnego sprzątania powstają też fajne pomysły na zagospodarowanie okolicy. Na pewno też złożymy interpelacje o postawienie w miejscach, w których sprzątaliśmy koszy na śmieci, bo często właśnie ich brak powoduje zaśmiecenie okolicy - podsumowuje  Ewa Chmielewska.

Jak zaznaczają organizatorzy akcji było to społeczne, oddolne działanie, żeby zachęcić mieszkańców do troski o czystość lasu i nieśmiecenie.

W trakcie akcji rozdaliśmy materiały informacyjne w ramach kampanii "Działaj z imPETem". Możemy być chyba zadowoleni ze zbiórki, natomiast większa frekwencja pomogłaby nam zebrać jeszcze więcej śmieci z bardzo zaśmieconego lasu. Chcielibyśmy podziękować firmie Remondis, która sprezentowała nam 200 worków i zobligowała się do odbioru posegregowanych śmieci - mówił Łukasz Wodarski. - Jako radni Rudy Śląskiej chcielibyśmy zaapelować o częstsze patrolowanie lasów, a w szczególności miejsc, w których odbywają libacje alkoholowe. Chodząc po lesie zauważalny jest brak koszy na śmieci i te także przydałyby się w miejscach wejścia do lasu z osiedla. Zdajemy sobie sprawę, że lasy należą do Lasów Państwowych, ale może uda się wypracować jakieś rozwiązanie - dodał.

Następne sprzątanie odbędzie się w najbliższą sobotę na terenie tzw. Lasku Bolońskiego w  Bykowinie ( za strefą aktywności przy ul. Pordzika).

Zapraszamy do udziału w akcji sprzątania lasów wszystkich mieszkańców. Jest to najlepsza lekcja ochrony środowiska dla całych rodzin - dodał Łukasz Wodarski.

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • Mieszkanka Halemby

  Dziękujemy! Prosimy wszystkich, żeby nie wyrzucać śmieci do lasu podczas spaceru, tylko zabierać je ze sobą do domu. Każdy chce korzystać z lasu na Halembie: rodzice z małymi dziećmi, rowerzyści, wędkarze, mlodzież, seniorzy a nikt o niego nie dba. Zróbmy coś dobrego i nie niszczmy przyrody! Papierek się sam nie podniesie, a w domu przecież nie wyrzucamy śmieci na podłogę tylko do kosza...

 • Halymbiorz

  Zajmijcie się tymi żulami co tam dziennie przesiadują, wtedy będzie mniej śmieci.

 • Tomek

  Jak przychodzi urzędnik na sprzątanie to źle, bo chce zbić kapitał polityczny. Jak go nie ma to źle bo nic nie robi. A ilu mieszkańców mają dzielnice w których są te akcje? Pewnie więcej niż 14. Lasy to dobro wspólne. To, że nie jest to 'moje' to nie znaczy, że mam o to nie dbać, czy wręcz tam śmiecić. Więc albo ktoś się ruszy, i coś się zacznie dziać, albo można siedzieć i szukać wymówek - a bo to nie moje, a bo to nie ja naśmieciłem, a bo nie ma ludzi z ratusza wiec ja nie muszę sprzątać. A przyjemnie wyjść czasem do lasu wolnego od śmieci. Z drugiej strony akcje te są za mało 'reklamowane'. Ciężko się dowiedzieć kiedy są.

 • Kieres

  Dobrze, że mamy też takich radnych, którym zależy na czystym, przyjaznym otoczeniu i zdrowym środowisku a nie tylko tych, którzy chcą budować kolejne markety i magazyny. Bo tylko zdrowe środowisko gwarantuje dobre i szczęśliwe życie naszym dzieciom i wnukom. Szkoda, że nie każdy to rozumie. Z drugiej strony radni powinni wykazać się może większą determinacją w egzekwowaniu utrzymania porządku i czystości od podmiotów, które są za to odpowiedzialne bo takie akcje utrwalają w nich tylko próżniactwo i indolencję - chcecie mieć czysto, to sobie posprzątajcie.

 • Francik

  a ci finansowani przez MOPs leżą do góry brzuchem, kogo Straż Miejska złapała na wysypywaniu śmieci, ile jest foto pułapek zainstalowanych, najprościej dzieci pogonić do sprzątania.

 • andre

  Teraz tylko wystawić rachunek lasom państwowym , bo to one są właścicielami terenu. To jest ich zakichany obowiązek.

 • jo...

  Jej a gdzie pracownicy urzędu miejskiego dlaczego pani prezydent i reszta świty nie pomogą w sprzątaniu parków lasów .

 • Marek

  Teren jest własnością lasów państwowych i to ten podmiot jest odpowiedzialny za sprzątanie tego terenu, a nie pracownicy urzędu, którzy i tak mając dużo roboty niewiele zarabiają !

 • Big Brat

  Radny nie jest pracownikiem urzedu . Nich się wykazują, pan Wodarski i pani Chmielewska są wybitnie aktywni śmiech na sali i wszystko na fb a jeszcze jedno co chwilę się pytacie p Mejera o cos na portalu FB a nie wiecie gdzie jego gabinet ....

 • leśny

  No No mieszkancy smieci zbierali,przeca nie kto inny jak mieszkancy smiecili,czy jak tam to jest.

 • Pks

  Ale gwarantuje, ze ten kto smiecil, to do akcji sprzatania sie nie przylaczyl..

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.