Wiadomości z Rudy Śląskiej

Minister Edukacji Narodowej: zamknięcie szkół przedłużone do 24 maja

  • Dodano: 2020-04-24 13:00

Minister Edukacji Narodowej poinformował, że obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na odwieszenie działalności szkół, przedszkoli i żłobków. Dlatego rząd zdecydował o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek - do 24 maja. Do tego czasu przedłużone są też ograniczenia prowadzenia działalności dydaktycznej w szkołach wyższych.

- Obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na to, abyśmy odwiesili działalność szkół, przedszkoli i żłobków; ograniczenie tym razem przesuwamy na znacznie dłuższy termin - do 24 maja - poinformował w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Po piątkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbyła się wspólna konferencja prasowa ministrów: zdrowia Łukasza Szumowskiego, edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego oraz nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka.

- Niestety obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na to, abyśmy odwiesili działalność szkół, przedszkoli i żłobków. Dlatego też zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek - podkreślił minister edukacji narodowej.  - To ograniczenie tym razem przesuwamy na znacznie dłuższy termin, bo do 24 maja" - dodał.

Piontkowski zaznaczył, że uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych kontynuują naukę w formie zdalnej. Zaznaczył jednocześnie, że za kilka dni rząd poda informacje, czy "będzie możliwość w części tych placówek prowadzenia jakiejś formy działalności opiekuńczej".

Podano też terminy egzaminów:

  • matura 2020 będzie odbywała się od 8 czerwca do 29 czerwca (ze względu na sytuację epidemiologiczną nie będzie części ustnej. Będą to tylko egzaminy pisemne);
     
  • egzamin ósmoklasisty będzie odbywał się od 16 do 18 czerwca
     
  • egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) będzie odbywał się od 22 czerwca do 9 lipca
     
  • egzamin zawodowy (Formuła 2019) będzie odbywał się od 17 do 28 sierpnia.

Jednocześnie Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformował, że proces rekrutacji na uczelnie będzie nieco zmodyfikowany - z uwagi na to, że terminy wyników matur będą przesunięte. Te terminy jednak pozwalają, by rok akademicki rozpoczął się w normalnym trybie.

Komentarze (11)    dodaj »

  • mama

    Niektórzy siedzą na opiekuńczym i nie muszą nic robić. Ci to mają fajnie.

  • daro

    Wiecznie nauczyciele narzekają. Obrażeni bo muszą w domu materiał przygotowywać i przesyłać uczniom. Na tym właśnie praca zdalna polega. Potem przyjdzie wrzesień i jak się sytuacja unormuje to znowu wymyślą jakieś strajki i tyle z tego będzie. Nauczyciele to byli kiedyś i jeszcze Ci w wieku przedemerytalnym posiadają na prawdę solidną wiedzę, dzisiaj to tylko ofiary odgórnie narzuconego choregu systemu edukacji. Magistra czy inżyniera to obecnie każdy może skończyć, ale z drugiej strony patrząc za kilka lat to nawet nauczyciele będą mieli przewalone jak trzeba będzie uczyć pokolenie 500+ ...

  • Marek

    Nareszcie mam święty spokój i nie muszę ciągle upominać niezainteresowanych uczniów. Teraz uczy się tylko ten kto kto tego naprawdę chce.

  • antek

    Skoro nauczyciele i dzieci mają tyle wolnego teraz powinni w Lipcu i Sierpniu chodzić do szkoły zamiast wakacji jeśli sytuacja ulegnie poprawie.

  • Marek

    Jakiego wolnego?? Masz dzieci w wieku szkolnym??!! Ja mam i mogę ci powiedzieć że dzieci teraz mają dużo więcej materiału i zadań do zrobienia. A kto im w tym pomaga ?- my rodzice. Swoją drogą nauczyciel też musi poświęcić swój czas aby takie lekcje przygotować. Więc proszę nie siej plotek , nie opowiadaj głupstw że ktoś ma teraz wolne!! Jak twoją firmę zamkną z powodu coronavirusa to też będziesz chciał ten czas odrabiać po swojej szychcie albo w czasie urlopu?! Pomyśl zanim coś napiszesz...

  • Zarozumiały Belfer

    Więcej? Ha, ha. Realizuję 10% tego, co w szkole, a narzekają, że za dużo, bo w domu muszą robić. Może dotrze do P.T.Rodziców, ile roboty normalnie wykonują z dziećmi nauczyciele.Niestety dzieci nie są kompletnie nauczone samodzielności i nie potrafią nic samodzielnie zrobić. W szkole udają, że słuchają, że się uczą. Więc trudno by w domu pomagał im nauczyciel, pomaga w szkole.Pracuję w tygodniu od 7 do 21, a dzieci mają jedno wyjaśnienie: nie mam dostępu do komputera, komputer mam w naprawie. Mnie nikt o to nie pyta.I tak uważam, że to fantastyczna robota - ci, którzy chcą uczą się, z efektami.I nie pisz Daro, nieuku "ci" z wielkiej litery, bo mnie coś trafia, jak czytam"(...) to byli kiedyś i jeszcze Ci w wieku (...)". Zajrzyj czasem do słownika.

  • Belfer

    To powinieneś zarobić tylko 10%.

  • Nauczyciel

    Jakie wolne? Mamy więcej pracy niż gdybyśmy pracowali w szkole, codziennie przygotowuje zajęcia dla każdego ucznia, każdemu wysyłam i z każdym się komunikuje ...czasem kończę pracę o 17 Pracuje ma swoim sprzęcie, więc proszę nie pisać idiotyzmow jak nie masz człowieku pojęcia jak wygląda praca nauczyciela!!!!!!

  • Pani domu

    Wiecznie pokrzywdzeni .Ciągle nam wszystkim wypominają ,że nie mamy pojęcia o pracy nauczyciela.My mamy ,to wy niestety nie macie zielonego pojęcia jak wygląda praca u innych i to powoduje ,że ciągle żyjecie w przekonaniu ,że nikt nie ma tak ciężko jak wy .Trochę pokory , szczególnie teraz gdy widzimy jak ciężko pracują ,lekarze , pielęgniarki i wiele innych osób zaangażowanych w walce koronawirusem .Nikt wam nie wypomina ,że macie obecnie pracę w domu , ale jakby na to nie patrzeć jesteście w uprzywilejowanej sytuacji w stosunku do większości społeczeństwa.Doceńcie wreszcie swoją pracę , bo mimo ,że jest odpowiedzialna i nie łatwa to n ie możecie ciągle wszystkim opowiadać jak wam ciężko ,ile godzin musicie pracować .Takie biadolenie nie działa na nikogo.

  • Tak powinno być

    Zamilcz..i nie pie...ol.

  • rex

    A o której zaczynasz?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również