Wiadomości z Rudy Śląskiej

MOPS i Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza otrzymają 2,4 mln zł na wspieranie rodzin

 • Dodano: 2020-02-12 06:15, aktualizacja: 2020-02-12 06:37

W sumie 2,4 mln zł otrzyma Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w  Rudzie Śląskiej i Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza na projekty z zakresu rozwoju usług społecznych i zdrowotnych.

Środki będą pochodziły z dotacji unijnej

Przyznane obu instytucjom pieniądze zostaną przeznaczone na działania z zakresu wspierania rodzin oraz przeciwdziałanie ubóstwu i wykluczeniu społecznemu.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego ogłosił wyniki konkursu „Rozwój usług społecznych i zdrowotnych – ZIT Subregionu Centralnego”. W sumie dofinansowaniem objętych ma być 29 projektów, w tym dwa z Rudy Śląskiej.

Projekt Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej " Ruda Śląska dla rodzin" uzyskał dofinansowanie w kwocie 1,2 mln zł.

Jego realizacja zaplanowana jest od 1 kwietnia 2020 roku do 31 marca 2022 roku. Będzie on adresowany do 64 osób zagrożonych ubóstwem oraz wykluczeniem. Planowane działania zakładają rozwój usług społecznych poprzez zaangażowanie asystentów rodzin, psychologów, pedagoga i logopedy.

Projekt ma na celu poprawę funkcjonowania rodzin, które przeżywają trudności w wypełnianiu funkcji rodzicielskich. Grupy docelowe to rodziny wieloproblemowe, w których oprócz bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i w prowadzeniu gospodarstwa domowego występują inne dysfunkcje, np. bezrobocie, bierność zawodowa, niepełnosprawność czy długotrwała choroba - mówi Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza na swój projekt "Idź dalej! Rozwój usług społecznych na rzecz młodzieży i rodzin w  Rudzie Śląskiej" również otrzymało dofinansowanie w kwocie 1,2 mln zł. Działania mają potrwać do końca 2021 roku i objąć swym zasięgiem 150 osób mieszkających w dzielnicach, gdzie występuje kumulacja zjawisk związanych z wykluczeniem społecznym.

Projekt dedykowany jest młodzieży i rodzinom - mówi Alina Szulirz, przewodnicząca Stowarzyszenia. - Dla młodych rozszerzymy ofertę w klubach o ciekawe warsztaty, wyjazdy, codzienną pomoc w nauce i możliwość skorzystania ze wsparcia psychologa, dla tych, którzy go potrzebują. Bardzo ważną kwestią w tym projekcie jest również przygotowywanie młodych do wolontariatu i rozwijanie umiejętności liderskich. W tym celu będziemy rozpoczynać wraz z nimi inicjatywy dla mieszkańców naszego miasta – dodaje.

Rodzinom w projekcie dedykowane będą warsztaty, zajęcia rozwijające pasje oraz pomoc terapeutów, tam, gdzie jest ona niezbędna.

Chcemy wzmacniać potencjał rodziców  i całych rodzin – tłumaczy Alina Szulirz.

Stowarzyszenie od lat prowadzi działania mające na celu pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem w każdym wieku. Jest realizatorem projektów: "SOS dla seniorów w  Rudzie Śląskiej" i „Dom Ubogich - program reintegracji osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością - II edycja”.
 

Do wsparcia w ramach rozstrzygniętego konkursu wybrano 29 projektów

Zostaną one dofinansowane łączną kwotą ponad 35 mln zł, pochodzących ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 Osi Priorytetowej IX. Włączenie społeczne, Działania 9.2. Dostępne i efektywne usługi społeczne i zdrowotne, Poddziałania 9.2.1. Rozwój usług społecznych i zdrowotnych – ZIT.

Warto dodać, że w minionym roku przez Miasto Ruda Śląska zostało złożonych 37 wniosków o dofinansowanie zewnętrzne. Pozytywnie ocenionych oraz przyjętych do realizacji zostało 32. Zawarte umowy gwarantują dofinansowanie na poziomie prawie 80 mln zł. Kolejne 9 wniosków czeka na ocenę oraz wyniki weryfikacji.

Komentarze (19)    dodaj komentarz »

 • Grazyna

  Projekt ma na celu poprawę funkcjonowania rodzin, które przeżywają trudności w wypełnianiu funkcji rodzicielskich. Grupy docelowe to rodziny wieloproblemowe, w których oprócz bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i w prowadzeniu gospodarstwa domowego występują inne dysfunkcje, np. bezrobocie, bierność zawodowa, niepełnosprawność czy długotrwała choroba - mówi Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. PANIE dyrektorze.Zgadzam sie tylko z pomocą w razie choroby.Reszta to bzdura!!!Znam takie rodziny i wierzcie mi ze mama,czasem tata śmiał mi sie w twarz że np. mam stary telefon,że w deszcz czy zimno to do pracy nie pójdzie itd...można mnożyć.A na koniec najlepsze;,,oma nie robiła,matka nie robiła to i ja nie musze bo ,,panstwo "musi mi dać!!!!Pracowałam z takimi .Warto też spojrzeć co ,,biedactwa" wychodzac z ośrodka rzucają do obok do kosza.Rodzicielka z koleżankami oczekuje na pociechy częstując koleżanki drogimi papierosami.Może by tak dołożyć troszeczke na bardzo chore dzieci co prosza,błagają o wsparcie decydujące o życiu!!!Super jest zapewniać atrakcje za cudze pieniądze a inne niech umierają co tam!!! Spróbujcie zaproponować prace od 4-tej rano to zobaczycie oburzenie!!!! Do ,,ciucholandu" żadna z tych,,dam-mamusiek" by nie weszła bo po kimś nie będzie nosiła.Pozdrawiam i pomyślcie nad wyrzucaniem pieniedzy(nawet unijnych)

 • Jo

  Adolf....ty się chyc pozodnej roboty a nie będziesz z mopsu korzystać

 • KKs

  Kobieta 3 dzieci,każde z innym bez wstydu,takim to mops pomaga na każdym kroku,i tak oto patologia rodzi patologię.

 • Adolf

  Pieniądze szanuję i nie wydaję na głupoty dlatego potrafię odłożyć. Moja kobieta nie pracuje, mamy alimenty, rodzinne, i 1500zł z 3 dzieci. W mojej opinii tylko głupiec poszedłby do pracy, mając takie przywileje. przynajmniej dzieci dobrze wychowane bo kobieta ciągle się nimi opiekuje a nie szlajają się po podwórku

 • Luksus

  Masz Adolf rację 100%, nie tylko ty tak uważasz. Podzielam twoją opinię. Jednak tu na forum same urobione ,,madki" polki, które na własne życzenie i z nudów chodzą do pracy i potem takie wariatki narzekają na swój los że, im niby ciężko. Jest 500+ to każdy ma wybór jak je spożytkować. Tym pazernym ludziom zawsze będzie mało dlatego ,,madki" chcą pracować.

 • kathy

  Na 100% też jesteś nierobol

 • CinCin

  Najlepiej żyć z Państwa,być może dzieci dobrze wychowane,ale całe życie patrzą na nieróbstwo,kasa to nie wszystko

 • rodo

  Najlepsze jest to,jak matka samotnie wychowuje dzieci,a dobry wujek przychodzi tylko w odwiedziny po kilka godzin na dobę,czasami też zamieszka na dłużej,ale oczywiście matka potrzebuje dużo ciepła którego nie są w stanie dać jej dzieci,do takich zawsze dorzuci się mops.

 • spry[...]e

  O...i taka matka to pożyje, wujek spenetruje dogłębnie a mops zapełni kieszeń, przyjemne z pożytecznym.

 • Rudzianka

  Powinni sie wziasc za tych co korzystaja z Mopsu i w zamian niech odpracuja bo dostaja co tylko sie da a mops to popiera lewe zarobki maja korzystaja z mopsu niepracuja mieszkaja w nowym budownictwie i dofinansowania maja. Niech mops sie wezmie do pracy bo nic z tym niefobia a ludzie pracujacy na takich pracuja. Wstyd

 • ruda miasto patologii

  Na patola 2,5 mln się znalazło, a na to co na co rzeczywiście trzeba pieniędzy to jak zawsze nie ma...

  • ruda miasto patologii
   2020-02-12 17:27
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Rud

  Niech te osoby co korzystają z opieki zrobię coś dla rudy śląskiej niech posprzatają lub wykażą się czym innym ile jest takich rodzin co wielce nie żyje z chłopami swymi i korzystają z opieki ubrane jak modelki bo jest matką sama wychowującą dzieci A chłop w domu siedzi masakra

 • Kati4

  Plan biznesowy mieszkanca RŚl- samotna madka- min. 5 dzieci- agresywny, rotacyjny konkubent- nadzór komisji ds. rozwiazywania problemów alloholowych- bez prawa własności do mieszkania - członek systemu "bezrobotny +" w urzedzie pracy- wykształcenie niepełne gimnazjalne- wrodzona roszczeniowość - niesplacona chwilowka na bieżącą konsumpcję- wyborca "królowej" MOPSu

 • paweł

  I znowu promowanie lenistwa.Czemu osoby zaradne i pracowite nie są promowane?Takie projekty pomagają przede wszystkim twórcom tych projektów, wszystkim osobom i firmom które je obsługują.

 • noa

  Jakie promowanie?? Jest to zazwyczaj praca nad przekazywaniem wzorców, których ci ludzie od pokoleń być może nie mają, a dla ciebie i dla mnie są czymś tak naturalnym, jak oddychanie i jedzenie.

 • Axelmixer

  "A kto nie pracuje niech też nie je."

 • Bronka

  Brawo. Dalej wspomagać "niezaradność". Pogonić całe to dysfunkcyjne towarzystwo do roboty i zabrać zasiłki - to zaczną dobrze funkcjonować.

 • Ktoś

  Zmień Bronka konstytucję i ustawę o pomocy społecznej a potem wdrażaj swoje mądrości w życie. Mops nie rozdaje, wypełnia to, co nakazuje ustawa, a ustawodawców wybieramy sami. Zacznijcie myśleć zanim postawicie krzyżyk przy kandydacie na wybory, chcecie Państwa socjalnego to je macie.

 • kwiatowe

  Najlepszym wsparciem rodziny sa pracujacy rodzice.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.