Wiadomości z Rudy Śląskiej

Morawiecki: pandemia nasila się, konieczne kolejne obostrzenia

 • Dodano: 2020-11-04 20:45, aktualizacja: 2020-11-05 06:34

Od poniedziałku nauka zdalna rozszerzona na klasy 1-3, od soboty hotele otwarte tylko dla podróżujących służbowo, zamknięte kina, teatry, muzea, galerie, mniejszy limity osób w sklepach oraz ograniczona działalność galerii handlowych - to nowe obostrzenia ogłoszone przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Podczas środowej konferencji prasowej szef rządu podkreślał, że druga fala epidemii może być znacznie groźniejsza i dla Polski, i innych krajów niż przypuszczano wcześniej, a zdaniem ekspertów perspektywy dotyczące epidemii są nieznane. Ocenił przy tym, że listopad będzie jednym z najtrudniejszych miesięcy w czasie pandemii, dlatego apelował o pozostawanie w domach.

Pandemia nasila się, więc nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne; chronimy tym samym służbę zdrowia, chronimy też obywateli, chronimy ludzi przed tragicznymi konsekwencjami pandemii - powiedział premier.

Morawiecki poinformował, że od poniedziałku zostaje rozszerzone nauczanie zdalne również na klasy 1-3 szkoły podstawowej. Jednocześnie przedłużono okres pracy zdalnej dla uczniów powyżej 4 klasy do końca listopada. "Na dzisiaj podajemy datę 29 listopada, być może będziemy musieli ją przesunąć" - zaznaczył premier.

Zapowiedział, że na wsparcie pracy zdalnej nauczycieli przeznaczony będzie dodatkowy bon w wysokości 500 zł na zakup akcesoriów.

Od soboty - poinformował Morawiecki - ograniczenia dotkną wszystkie placówki kultury: teatry, kina, muzea czy galerie sztuki zostaną tymczasowo zamknięte. Ponadto hotele będą otwarte tylko dla gości odbywających podróże służbowe.

Podniesione zostają też "progi bezpieczeństwa dla handlu". "W mniejszych sklepach - poniżej 100 mkw będzie mogła przebywać tylko jedna osoba na 10 mkw" - przekazał. W większych sklepach, jak dotychczas będzie to 1 osoba na 15 mkw. Ponadto sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii i punktów usługowych.

Premier kolejny raz apelował też o pracę zdalną dla wszystkich tych, którzy nie muszą dojeżdżać do pracy, którzy mogą ją wykonywać z domu.

Zapowiedział ponadto, że rząd będzie starał się zaprezentować nowe propozycje pomocowe dla branż najbardziej dotkniętych pandemią, m.in. turystki, hotelarstwa, sektora fitness, jak również będzie kontynuował dotychczasowe formy pomocy takie, jak "postojowe, ZUS, pokrywanie części kosztów zgodnie z zasadami obowiązującymi w Unii Europejskiej".

My teraz znowu bombardujemy Komisje Europejską, żeby szybciej wydała zgodę na te zasady" - poinformował premier. Chcemy pomóc przedsiębiorcom, bo to oni się znajdą w trudnej sytuacji, po to, żeby znowu, jak wiosną ratować i uratować jak największą liczbę miejsc pracy - podkreślił. Dodał, że "wiosną i latem potrafiliśmy to zrobić". "Teraz też będziemy potrafili to zrobić, dlatego wzywam dzisiaj do zaakceptować, do przestrzegania tych wszystkich zasad, tych wszystkich obostrzeń, które wdrażamy, udzielajmy sobie siły nawzajem - zaapelował premier.

Jak mówił, "żaden, nawet najlepszy plan nie powiedzie się, jeżeli nie będziemy odpowiedzialni i solidarni".

Choć nie mamy takich samych poglądów to w tej jednej kwestii powinniśmy być zgodni: epidemia jest fundamentalnym zagrożeniem dla polskiej gospodarki, polskiego systemu zdrowia jest zagrożeniem dla tysięcy istnie ludzkich - podkreślił szef rządu.

Morawiecki zwrócił się także do osób, które biorą udział w manifestacjach i protestach. "Bardzo proszę też wszystkich, którzy dzisiaj nadal chcą protestować, proszę bardzo - protestujmy, ale w sieci, w sieci internetowej. Tam wyrażajmy nasze opinie" - przekonywał.

Protest w przestrzeni publicznej grozi tym, co naukowcy teraz pokazują, czyli gwałtowną liczbą przyrostu zakażeń - stwierdził. Dodał, że konsekwencje nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa są widoczne w liczbie zakażeń z dwutygodniowym opóźnieniem. Chcemy skutecznie wdrożyć te nasze zasady. Jeżeli jednocześnie też uda się ograniczyć mobilność społeczną, jeśli rzeczywiście dojdzie do wygaszenia protestów społecznych - to tysiące istnień ludzkich może zostać uratowane - podkreślił Morawiecki.

Premier ostrzegł, że kolejnym stopniem obostrzeń po podejmowanych obecnie „jest tylko narodowa kwarantanna i całkowity lockdown, całkowite zamknięcie handlu, usług, również części zakładów, żeby powstrzymać najgorsze czyli pęknięcie w całości służby zdrowia”.

Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców, włączamy ten bardzo ostry hamulec bezpieczeństwa; jeżeli jednak przekroczy 70-75 przypadków na 100 tys., to będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny – bardzo zasadnicze zakazy przemieszczania się, poruszania się i wszelkie zakazy, które umożliwią nam realizację scenariusza, który jest najbardziej potrzebny – powiedział.

Dodał, że jeśli liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem będzie się utrzymywała na poziomie 25-50 na 100 tys., "to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych", a przy 10-25 zakażeniach na 100 tys. będzie można przywrócić zasady obowiązujące w strefie żółtej.

Oby jak najszybciej to nastąpiło, ale dzisiaj nie możemy tego zakładać" – zaznaczył. "Musimy się przygotowywać do życia, funkcjonowania, kształcenia, prowadzenia działalności gospodarczej w ramach zupełnie innego reżimu sanitarnego – oświadczył, argumentując, że czterotygodniowy lockdown w Izraelu spowodował znaczny spadek przyrostu nowych zakażeń. Te metody, wiemy to zresztą doskonale z naszego własnego doświadczenia z wiosny, działają – dodał.

Premier zapewniał też, że rząd "chce chronić służbę zdrowia, wytrzymałość służby zdrowia po to, żeby chronić ludzi". Zapewnił, że w Polsce "wciąż są duże rezerwy sprzętu".

Respiratorów wydanych zostało w ostatnich tylko dwóch tygodniach ponad tysiąc. W przypadku kolejnych tygodni mamy do wydania następny tysiąc respiratorów, a więc sprzęt jest - zapewnił dodając, że łóżek szpitalnych "na razie jest jeszcze wolnych 30 proc.".

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • obolały psychicznie

  Wirusy były ,są i będą od samych narodzin człowieka niestety jeden organizm jest odporniejszy od drugiego ,dlaczego wszyscy mają odbywać bezprawny areszt domowy ,gdzie jest zdrowy rozsądek rządzących ,czy na pewno zależy im na naszym zdrowiu pod hasłem zostań w domu chroń innych ,w poprzednich latach umierało dziesięć razy więcej jak obecnie publikowane rekordy zakażeń i zgonów dlaczego nas oszukują w tak perfidny sposób .

  • obolały psychicznie
   2020-11-08 19:22
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • lolo

  ŻAL mi tych ludzi , którzy jeszcze sobie i innym wmawiają ,że to jakiś ogólnoświatowy spisek przeciwko nam,że to wszystko ściema ,podawanie fałszywych statystyk , że czegoś takiego jak koronawirus nie ma ..O ile to jeszcze mogło się przebić kilka miesięcy temu , tak teraz już tylko prawdziwe oszołomy mogą poddawać wiarygodność tej pandemii.Nie wiem co wom boroki powiedzieć .Może jak cylnie na keregoś z wos albo z rodziny czego wam nie życze oczywiście, to może wreszcie uwierzycie.Jeszcze do jednego z nich co podpisuje się lol.Te twoje głupoty być może miały by jakiś sens jakby pandemia była tylko w Polsce.ALE jak zresztą dobrze wiesz panuje na całym świecie i oprócz Budki wszyscy zapowiadali drugą falę epidemii właśnie teraz na jesień.

 • qpa

  Hyyy ? Czy to nie nasz premier powiedział ze pandemia jest w odwrocie i wirusa już nie ma ? Przez pół roku nie robili kompletnie nic i nagle październik ich zaskoczył. Zwykłe patałachy w rządzie i nic więcej. Ale oczywiście wina Tuska. Wy pisiory jesteście niemożliwi. Tak samo jak strajk kobiet jest wina kobiet a nie JK który nie dbając o Polaków wrzucił bombę w najgorszym momencie.

 • zamysł

  Kretyńskie rozporządzenia , wyniszczające społeczeństwo z każdej strony, prawda niestety bardzo mocno boli i nie daje nam wyboru decydowania co jest dobre a co złe , głębiom nasze chore dusze bezsensownymi postanowieniami zniewalającymi ,upokarzającymi w wiadomym celu ,tylko śmierć wybawi nas z opresji rządowych katów .

 • Tom

  Obostrzenia dla zahipnotyzowanych bezmózgowców ,czy naród nie zważa na wypowiedzi św.Mateusza Morawieckiego doprowadzające do agonii Polskiego społeczeństwa ,kiedy opadnie kurtyna zagłady życia społecznego doprowadzająca do szaleństwa i nienawiści wobec samych siebie.

 • zrujnowane myśli

  Wojna psychologiczna toczy nasze umysły robi z nas nieświadomych niewolników kosztem zdrowia przez światową elitę napierającą na narody narzucając zniewolenie rozporządzeniami i fałszywymi wzmiankami sztucznie nasyconymi liczbami które w ludziach wywołują paniczny strach ,obawę co będzie jutro , zaostrzenia sięgają zenitu niepewności a za razem wściekłość i nienawiść do rządzących ,dlaczego i po co niszczą starą rzeczywistość czy na pewno jest za dużo ludzkich istnień które należy zlikwidować wyrafinowanymi metodami na masową skalę które nie przechodzi przez logiczne myślenie zmasowanej hipnozy społeczeństwa na zatracenie wszystkiego co mamy zapisane w szarych komórkach .Jeśli ci co wymyślili ten plan nie zrezygnują to doprowadzą w końcu do unicestwienia samych siebie w katastrofalnych skutkach .

 • ANTY UE

  No widzę że pandemia strachu nabiera rozpędu . Jestem tylko ciekawy do czego to wszystko zmierza że żaden kraj nie potrafi się wyłamać i przestać robić testy. Coś czuję że już niedługo będzie kolejna seria badań przesiewowych w górnictwie. No i oczywiście zmierza to wszystko do drugiego lockdownu który uderzy w nas wszystkich z kilkukrotnie większa siłą niż ten wiosenny . A wystarczy wejść na stronę euromomo.eu w zakładkę Graphs and maps i zobaczyć statystki zgonów w 27 krajach co przesyłają tam dane . Widać że żadnej pandemii aktualnie nie ma czyli do 43 tygodnia tego roku bo do tego są statystki. Aktualnie mamy 45 tydzień i z ciekawości czekam na aktualizację strony.

 • no to co?

  Widzę , że kopiuj wklej opanowołeś do perfekcji.

 • ANTY UE

  nie tracę czasu na pisanie tego samego mojego poglądy nie zmieniły się w ogóle dlatego kopiujechociaż dodałem coś nowego jak stronę euromomomoże ktoś przynajmniej jedna osoba przejrzy na oczy

 • lol

  A w szpitalach pod respiratorami leżą ochotnicy.... Gdzie chowią się takie tumany jak ty ?

 • ANTY UE

  proszę zobaczyć ile zgonów jest aktualnie w Europie na tle innych lat to jest na stronie euromomożyczę wszystkim opanowania ducha w tych ciekawych czasach

 • Alojz

  Wy antycovidowcy musicie mieć w rodzinach osoby które są właścicielami hurtowni medycznych dlatego wciskacie kity aby ludzie nie nosili masek itd bo wy zarobicie

 • ksiundz

  Średnio w tych tygodniach roku w Polsce umierało w ostatnich latach po 7-8 tysięcy osób. Obecnie umiera ponad 10-12 tysięcy. Dane oficjalne GUS. Lepiej trzymaj się dalej swoich urojeń bo twardymi danymi się nie podeprzesz.

 • ANTY UE

  włacz stronę euromomo i zobacz statystyki panie ksiundz

 • ksiundz

  panie anty, zauważyłeś że tam nie ma danych z Polski ? Zauważyłeś te Piki pomiędzy 15 a 20 tygodniem ? Zobacz sobie na dane z Polski z października i porównaj je z danymi z poprzednich lat. Po co wciskasz ludziom kity ? Jesteś do wszystkiego na "anty" ? Tak dla zasady ? Jak małe dziecko ?

 • ANTY UE

  Wiem że nie ma danych z Polski . Ciekawe czemu ich tam nie przekazują. Te skoki 15 a 20 tygodniem widziałem ale przez resztę roku nic nadzwyczajnego się nie dzieje

 • lol

  Fajny jest ten wirus posłuszny. Jak AD miał wygrać wybory to wirus ustępował a jak JK wzburzył naród i są protesty to wirus atakuje :)Oj Mati.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.