Podczas ostatniej, sierpniowej, sesji Rady Miasta rudzcy radni powołali Radę Muzeum przy Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. Kto wszedł w jej skład?
Rada Muzeum przy Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej powołana. Jej kadencja zaczyna się w 2021 roku i potrwa do 2025. W jej skład weszły znane osoby związane z naszym miastem – zarówno naukowcy, jak i samorządowcy, a także reprezentanci Rudy Śląskiej w Sejmie i Senacie.
Członkowie rady muzealnej to:
- prof. Bronisław Barchański - związany od początku kariery naukowej z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą,
- Krystian Gałuszka - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.,
- Beata Kiszel- dyrektor Muzeum w Tarnowskich Górach,
- Marek Wesoły - poseł,
- Agnieszka Płaszczyk - radna,
- dr Jacek Siebel - historyk, dyrektor Muzeum Historii Katowic,
- Dorota Tobiszowska - senator,
- dr hab. Dorota Świtała-Trybek prof. Uniwersytetu Opolskiego,
- Jan Wyżgoł - prezes Towarzystwa Przyjaciół Rudy Śląskiej.
Przypomnijmy, że początki formowania się rudzkiego muzeum przypadają na 1976 rok, kiedy to w mieście utworzono Miejską Izbę Regionalną, działającą przy Towarzystwie Przyjaciół Miasta Rudy Śląskiej. Dalsze zmiany miały miejsce w 1983 roku, kiedy otrzymała status, a jej nazwę zmieniono na Muzeum Społeczne. Z kolei rok później nadano jej imię Maksymiliana Chroboka. Nie bez przyczyny, bowiem to właśnie Chrobok był jednym z organizatorów muzeum i jego pierwszym dyrektorem. Gmina przejęła placówkę dopiero w 1990 roku i od tej pory jest to muzeum miejskie. Jej siedziba mieści się w budynku zbudowanym na początku XX wieku. Dawniej znajdowała się tutaj szkoła dokształcająca i gospodarstwa domowego. Później nadano mu inną funkcję, a mianowicie ulokowano to ratusz gminy Ruda.