Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zakończyły się prace budowlane związane z modernizacją Muzeum Miejskiego

 • Dodano: 2020-12-03 15:30

Zakończyły się prace budowlane związane z modernizacją Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. Obiekt po remoncie zyskał około 900 metrów kwadratowych przestrzeni wystawienniczej. Budynek ma też nową dachówkę i efektowne oświetlenie fasady.

- Zakończyliśmy prace budowlane związane z modernizacją Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. Inwestycja obejmowała kompleksowy remont budynku i obejścia oraz przystosowanie pomieszczeń pod aranżację nowej wystawy. Po remoncie muzeum zyskało około 900 metrów kwadratowych przestrzeni wystawienniczej, a co ważne cały budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ostatnim etapem finalizującym modernizację obiektu będzie przygotowanie nowej wystawy stałej "Czas to pieniądz", po której oprowadzać będą wirtualni przewodnicy – Karol Godula i Joanna Gryzik - napisała prezydent Grażyna Dziedzic

Po modernizacji cała placówka przy ul. Wolności 26 ma do dyspozycji ok. 1430 m2. Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 9,2 mln zł, z czego blisko 4 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

Do remontu dołożyła się również Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która przekazała na ten cel 333 tys. zł z Metropolitalnego Funduszu Solidarności.

Modernizacja Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka

Zakres wykonanych w muzeum prac objął m.in.:

 • wymianę poszycia dachowego z blachy na dachówkę, 
 • wykonanie nowej instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania i wentylacji, 
 • instalację nowoczesnego monitoringu wizyjnego oraz systemu przeciwpożarowego. 

Wewnątrz budynek został  dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wybudowano dodatkową klatkę schodową, w której umieszczono windę. Renowacji została  poddana także elewacja, a podwórko muzeum zyskało nową powierzchnię z kostki granitowej i ogrodzenie.

- Również pomieszczenia biurowe przeszły gruntowny remont, a przestrzenie wystawiennicze przygotowane są zgodnie z projektem wystawy stałej, wykonanym przez profesjonalne biuro architektoniczne – mówi Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. - W ramach inwestycji przywrócona została także kawiarnia, która funkcjonowała w budynku jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku – dodaje. Na zewnątrz wymieniono schody od strony frontowej, a fasada budynku muzeum została podświetlona.

Wystawa "Czas to pieniądz"

Dodatkowo wykonane zostało profesjonalne nagłośnienie do wystawy "Czas to pieniądz". Wirtualnymi przewodnikami po ekspozycji i zarazem po świecie ekonomii będą dwie sztandarowe dla Rudy Śląskiej i dla fenomenu kapitalistycznych fortun postacie: Karol Godula, który świadczy swoim życiem o tym, że poprzez wykształcenie, pracowitość, inwencję i konsekwencję jednostka potrafi prawie z niczego stworzyć imperium przemysłowe na skalę europejską oraz Joanna Gryzik, która wielokrotnie pomnożyła otrzymany od niego w spadku majątek. Ekspozycja będzie zlokalizowana na dwóch kondygnacjach - na parterze i na piętrze prawego skrzydła oraz w łączniku budynku. Lewe skrzydło przeznaczono na pomieszczenia administracyjno-biurowe dla pracowników muzeum oraz na wystawy czasowe. 

Prace nad modernizacją Muzeum Miejskiego trwały od 2017 roku

Remont zakończył się 30 listopada br. Prace nad modernizacją Muzeum Miejskiego trwały od 2017 roku. W pierwszym etapie wykonane zostały roboty związane z adaptacją i przebudową pomieszczeń po byłym komisariacie Policji i wykonaniem klatki schodowej wraz z windą. Drugi etap, rozpoczęty w sierpniu ubiegłego roku, obejmował remont budynku i obejścia muzeum oraz przystosowanie pomieszczeń pod aranżację nowej wystawy stałej.

Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka zostało powołane uchwałą Rady Miasta 13 grudnia 1990 roku. Powstał wtedy zespół do organizacji poszczególnych działów i opracowywania zbiorów zgodnie ze standardami obowiązującymi w muzealnictwie. Zbiory dokumentują historię wszystkich dzielnic Rudy Śląskiej, a więc Bielszowic, Bykowiny, Chebzia, Czarnego Lasu, Goduli, Halemby, Kochłowic, Nowego Bytomia, Orzegowa, Rudy i Wirku.

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Kat

  Ponad 5 mln zł dołożyło miasto do tego interesu. Kolejna inwestycja generująca koszty. Nigdy nie zarobi ten budynek na siebie. Są ważniejsze problemy w tym mieście. Ale....trzeba przeciąć wstęgę i pochwalić na rejsie.

 • Krzysztof

  A cos o kosztach?

 • hihihi

  dyrektor nowy też by się tam przydał

 • Olo

  Już się nie mogę doczekać spotkania z Godulą i Śląskim Kopciuszkiem...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.