Wiadomości z Rudy Śląskiej

Muzeum PRL-u przejdzie w tym sezonie remont! Zobaczcie nowe eksponaty

  • Dodano: 2021-05-17 13:00, aktualizacja: 2021-05-17 20:43

Kultowy maluch, stary autobus, budki telefoniczne, maszyny i urządzenia rolnicze, a także pomniki - to tylko niektóre nowe eksponaty, jakie będzie można podziwiać w rudzkim Muzeum PRL-u. Po remoncie, który zaplanowany jest w tym roku, placówka znowu otworzy swoje podwoje.

Remont Muzeum PRL-u

- Podjęliśmy decyzję o zamknięciu naszego muzeum w tym roku, dlatego że jako prywatna placówka nie jesteśmy w stanie sprostać kosztom, które narzucają na nas obostrzenia związane z koronawirusem – podkreśla Monika Nizioł, prezes Fundacji Minionej Epoki.

- Posiadając kilka obiektów na terenie całego muzeum, które zajmuje kilka tysięcy metrów kwadratowych, musielibyśmy zatrudnić dodatkowych pracowników, którzy zadbaliby o przestrzeganie reżimu sanitarnego, a to wiązałoby się z ogromnymi kosztami. Z tego powodu uznaliśmy, że nie otworzymy muzeum w tym roku, a czas ten wykorzystamy na remont, rozbudowę, zakup nowych eksponatów oraz renowację tych, które nasi goście już mieli okazję podziwiać – dodaje.

Okres, w którym Muzeum PRL-u będzie nieczynne dla zwiedzających, zostanie poświęcony także planom rozbudowy placówki.

– Muzeum mieści się na terenie dawnego folwarku „Dwór Nowa Ruda”, dlatego pomyśleliśmy, że warto by było właśnie iść w tę stronę i sprawić, żeby odzyskał on dawny blask i był taką samą rozpoznawalną marką jak Muzeum PRL-u, które podczas przeszło dziesięciu lat działalności trwale wpisało się w turystyczną mapę Śląska – zaznacza Monika Nizioł.

- Chcielibyśmy, żeby na terenie folwarku, oprócz muzeum, znajdowała się także kawiarenka i być może sala przyjęć okolicznościowych. Jednak realizacją tego pomysłu zajmiemy się na przestrzeni najbliższych pięciu lat – dodaje.

Nowe ekspozycje i pomniki

Po remoncie na odwiedzających muzeum będzie czekać znacznie więcej eksponatów niż dotychczas. Do tej pory oprócz „Kapsuły Czasu” i budynku starych obór, gdzie mieszczą się różne wystawy oraz dawnej stodoły, w której znajduje się spory dział motoryzacji i malarstwa socrealistycznego, goście będą mogli zobaczyć wystawę maszyn i urządzeń rolniczych z lat 50., 60., i 70. Na tym jednak nie koniec. Bielszowickie muzeum wzbogaci się też o cztery nowe pomniki. Co więcej, nie zabraknie też nowości dla miłośników motoryzacji z tamtych lat, ponieważ w muzeum będzie można zobaczyć popularnego malucha oraz przyczepkę kempingową z lat 80.

Muzeum PRL-u i jego historia

Warto dodać Muzeum PRL-u swoją działalność zainaugurowało 4 czerwca 2010 roku. Znajduje się ono przy ul. Zajęczej 42 w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach. Co ciekawe, powstało na pozostałościach dziewiętnastowiecznego folwarku wybudowanego przez rodzinę Ballestremów. Po wojnie majątek ten przeszedł na własność Skarbu Państwa i został zmieniony w PGR (Państwowe Gospodarstwo Rolne). Pod koniec 2018 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisał rudzkie Muzeum PRL-u do Państwowego Rejestru Muzeów. W ubiegłym roku placówka obchodziła dziesięciolecie działalności, jednak z powodu epidemii koronawirusa będzie nieczynne do maja 2022 r.

Więcej na stronie www.muzeumprl-u.pl

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • rado

    Ten autosan ze zdjęcia i tak jest pewnie w lepszym stanie niż połowa autobusów komunikacji miejskiej w Rudzie.

  • Didul

    O i bielszowicki rylobus sie znalazł

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.