Wiadomości z Rudy Śląskiej

Muzyka w ciemności - sensoryczny koncert pianistki Kai Kosowskiej

  • Dodano: 2022-04-21 09:15

Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa „Przemiany” fotografii autorstwa Agnieszki Majnusz.

Przemiany są nieodłączną częścią naszego życia, bez względu na to jak bardzo byśmy się im opierali. Już grecki filozof Heraklit mówił, że zmiana jest podstawowym prawem rządzącym całą naturą i siłą napędową wszelkiego życia. Zmiana wielu osobom kojarzy się z lękiem i niepewnością, jednakże bez niej nie byłoby rozwoju.

W naszym życiu mogą wydarzać się rzeczy, które nas uskrzydlają lub też takie, które podcinają nam skrzydła. W tym projekcie chciałam stworzyć warunki do tego, aby przemiana, która miała się dokonać w uczestnikach, była pozytywna. Moim głównym celem było wzmocnienie wiary w siebie i poczucia własnej wartości osób z jednoczesną dysfunkcją wzroku i słuchu dzięki udziałowi w warsztatach oraz sesjach fotograficznych. Poprzez te działania bohaterowie projektu mogli poczuć się ze sobą lepiej, a przez to spojrzeć na siebie w zupełnie nowy - wyjątkowy sposób. Jednak czyż każdy z nas nie jest wyjątkowy? Czasem tylko potrzebujemy wsparcia kogoś, kto nam to pokaże...

Projekt ten nabrał mocy fotografoterapeutycznej, gdyż każda z osób, która wzięła udział w sesji, początkowo onieśmielona aparatem oraz byciem w centrum uwagi, po pewnej chwili, oswojona z tą nową sytuacją i wzmocniona pozytywnymi komunikatami pod jej adresem oraz przekraczaniem własnych granic, nabierała coraz więcej odwagi i śmiałości. A poprzez pokonanie tych barier oraz otwarcie się na to nowe wyzwanie, bezwiednie każda z tych osób wchodziła w rolę modela/modelki, czując się w niej coraz pewniej i swobodniej. Tym samym dokonywała się, widoczna na twarzach i postawie ciała, przemiana osób, które, być może po raz pierwszy, poczuły i zobaczyły siebie w zupełnie nowym, bardziej pozytywnym świetle. A ponieważ wszystko, co robimy i kogo spotykamy ma znaczenie, więc zapewne i to wydarzenie pozostawiło ślad w ich życiu.

Projekt fotograficzny „PRZEMIANY” był częścią przedsięwzięcia „Bądźmy razem - wsparcie dla osób z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu”, dofinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Linki o wystawie:

Agnieszka Majnusz - pasjonatka i absolwentka studiów z zakresu fotografii podróżniczej i dokumentalnej, zafascynowana fotografią analogową i spędzaniem niekończących się godzin w ciemni fotograficznej. Autorka projektów i wystaw fotograficznych oraz reportaży filmowych, których głównymi bohaterami są osoby z niepełnosprawnościami. Z osobami głuchoniewidomymi związana jest od ponad 11 lat. Posiada uprawnienia tłumacza-przewodnika, zna również alfabet Lorma oraz Polski Język Migowy, więc podczas sesji fotograficznych można się było z nią bez problemu porozumieć różnymi metodami komunikacji.

Współorganizatorzy koncertu i wystawy: Fundacja Transgresja z grupą kobiet "Sensorycznie Wrażliwe" oraz "Silni dla Rudy":


27 maja 2022 (piątek) godz. 18.00

"Muzyka w ciemności" - sensoryczny koncert pianistki Kai Kosowskiej

WSTĘP BEZPŁATNY - wejściówki do odbioru w kasie w MCK 

Zapraszamy na koncert Kai Kosowskiej, pianistki młodego pokolenia, obdarzonej słuchem absolutnym, niewidomej od urodzenia, dla której muzyka jest całym światem.

Kaja Kosowska - fortepian. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo (studia magisterskie) oraz w klasie kompozycji prof. Eugeniusza Knapika (studia licencjackie). Swoje umiejętności rozwijała podczas Kursów Mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Aleksieja Orłowieckiego, Annę Malikovą, Katarzynę Popową-Zydroń, Andrzeja Jasińskiego, Józefa Stompla, Jerzego Sterczyńskiego, Dang Thai Sona, Lee Kum Singa. Stypendystka Prezesa Rady Ministrów (2001 r.). Laureatka Estrady Młodych 42. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Często występuje z recitalami, prezentując w nich arcydzieła fortepianowe takie jak: „Maski” Karola Szymanowskiego, „Preludia”-Debussy’ego czy „Iberię” Isaaka Albeniza. Od kilku lat aktywnie uczestniczy w projektach kameralnych, współpracując z wybitnymi solistami i zespołami kameralnymi (Violapiano, Dumicz Ensemble). Jako solistka występowała z takimi orkiestrami jak Sinfonietta Cracovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach czy Filharmonia Zabrzańska.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również