Wiadomości z Rudy Śląskiej

Na czym polegają dopłaty do odszkodowań?

  • Dodano: 2022-07-19 11:30

Kolizja bądź wypadek, a później oczekiwanie na rekompensatę strat – tak w dużym uproszczeniu wygląda proces począwszy od powstania przyczyny roszczenia aż do końcowego etapu uzyskania świadczenia. Często pieniądze od ubezpieczyciela sprawcy na koncie poszkodowanego pojawiają się dość szybko. Lecz tak samo często kwota jest na tyle niska, iż nie będzie w stanie pokryć wyrządzonej nam szkody. Wtedy rozwiązaniem staje się dopłata do odszkodowania.

Nieuczciwe praktyki ze strony firm ubezpieczeniowych niestety cały czas są nagminne. Ubezpieczyciel chce zapłacić jak najmniej, stąd też chwyta się różnych możliwości obniżenia wartości szkody bądź kosztu naprawy. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest zaniżanie wartości pojazdu, wliczanie do kosztorysu cen zamienników, a nie części oryginalnych, bądź uwzględnianie niższych niż rynkowe stawek za roboczogodzinę.

Nie musisz godzić się na warunki ubezpieczyciela

Mamy pełne prawo zabiegać o kwotę odszkodowania, która w 100 proc. zrekompensuje nam naprawę uszkodzonego pojazdu. Jeśli uważasz, że kwota wypłacona przez ubezpieczyciela sprawcy, jest zbyt niska w stosunku do kosztów, jakie musisz ponieść, masz kilka możliwości rozwiązania problemu. Zanim jednak wdrożysz któryś z nich, upewnij się, że Twoje uwagi pokrywają się z wyliczeniami mechanika z autoryzowanego serwisu bądź są zbieżne z kalkulacją niezależnego rzeczoznawcy. Gdy Twoje przypuszczenia zostaną potwierdzone, możesz działać. Pamiętaj, że rzeczoznawca towarzystwa ubezpieczeniowego dokonuje oceny, opierając się na zewnętrznych oględzinach uszkodzeń. A te tylko częściowo mogą oddać charakter zniszczeń mechanicznych.

W związku z niezadowoleniem z kwoty odszkodowania możemy złożyć odwołanie do ubezpieczyciela, a także zainteresować sprawą Rzecznika Finansowego. Jeśli te opcje zawiodą, pozostaje nam wstąpienie na drogę sądową albo – nawet zamiast wszystkich wymienionych rozwiązań – skorzystanie z dopłaty do odszkodowania. Dzięki temu unikniemy zbędnych formalności.

Czym jest dopłata do odszkodowań?

Dopłata do odszkodowań to potoczny odpowiednik prawniczej cesji wierzytelności. Jednak niezależnie od tego, jak nazwiemy tę czynność, zawsze sprowadza się ona do tzw. sprzedaży szkody. Takie rozwiązanie oferuje Helper. Jeśli jesteś nim zainteresowany, wypełnij formularz kontaktowy dostępny na stronie internetowej firmy bądź zadzwoń pod numer: +48 881 389 389 lub +48 22 397 41 93. Pamiętaj, aby szczegółowo opisać swój przypadek, a do wiadomości załączyć wszelkie dokumenty. To pomoże ekspertom precyzyjnie ocenić możliwości uzyskania dla Ciebie dodatkowych środków. Przedstawiciele firmy po zapoznaniu się ze sprawą umową się z Tobą na spotkanie i przedstawią szczegóły oferty. Gdy uzgodnione warunki będą dla Ciebie zrozumiałe i dogodne, podpiszesz umowę i dzięki temu uprawnisz firmę do wstąpienia na drogę sądową z ubezpieczycielem. Po rozpoczęciu przewodu sądowego sprawa jest procesowana aż do jej ostatecznego wyjaśnienia. Rozliczenie opiera się zaś na prowizji liczonej wyłącznie od efektu.

Jednak skorzystanie z dopłaty do odszkodowania nie jest dostępne dla każdego. Po tę opcję można sięgnąć jedynie wtedy, gdy:
– miała miejsce szkoda częściowa bądź całkowita,
– poszkodowany nie zawarł ugody z ubezpieczycielem,
– od zdarzenia / wypłaty świadczenia nie minęło więcej niż 3 lata,
– poszkodowany nie zdecydował się na naprawę samochodu,
– pojazd nie został sprzedany.

Co można pokryć z OC? Kiedy polisa nie zadziała?

Temat odpowiedzialności cywilnej (OC) najczęściej porusza się w kontekście rekompensaty uszkodzeń pojazdu, lecz warto wiedzieć, że tego typu polisa zakresem działania obejmuje też wiele innych obszarów. Z OC możemy np. pokryć koszty, które ponieśliśmy za odholowanie pojazdu, czy uregulować tzw. placowe pobierane za postój auta w danym miejscu z racji jego niesprawności – aż do czasu naprawy.

W prawie przewidziano również szereg wyłączeń odpowiedzialności, jeśli chodzi o OC. W myśl art. 38 „Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych” zakład ubezpieczeniowy nie odpowiada za szkody rzeczowe wyrządzone przez kierującego posiadaczowi auta, a także za szkody: w przewożonych za opłatą ładunkach, przesyłkach lub bagażu; polegające na utracie gotówki, biżuterii, papierów wartościowych itd. czy polegające na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska.
 
Eksperci firmy Helper, oprócz rozpatrywania przypadków dopłat do odszkodowań, oferują także pomoc w uzyskaniu odszkodowań z tytułu zdarzenia niepożądanego w pracy bądź świadczeń za śmierć bliskiej osoby wskutek wypadku. Z przedstawicielami firmy można kontaktować się od poniedziałku do piątku w godzinach 9–17, pod numerem: 22 397 41 93, lub od poniedziałku do niedzieli – od 9 do 20 – pod numerem: 881 389 389. Konsultanci odpowiadają też na korespondencję. Wiadomość wystarczy przesłać na adres: biuro@helper-cpp.pl.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.