Wiadomości z Rudy Śląskiej

91 lat temu w Kochłowicach urodził się Henryk Bista

  • Dodano: 2025-03-12 12:45

Wykreował prawie 100 ról filmowych i około 150 ról teatralnych. Widzowie zapamiętali go z takich produkcji jak: "Dom", "Podróże Pana Kleksa", "Ekstradycja", czy też "Ostatni dzwonek". Dzisiaj obchodzimy 91. rocznicę urodzin wielkiego aktora, który urodził się w Rudzie Śląskiej - Henryka Bisty!

Henryk Bista urodził się 12 marca 1934 r. w Kochłowicach. Dziś przypomina o tym tablica na ścianie jego rodzinnego domu przy ulicy Radoszowskiej 167.

Nie od razu wybrał karierę artystyczną

Początkowo Henryk Bista studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej. Myślał o reżyserii. W 1958 ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Za sprawą Jerzego Golińskiego, dyrektora artystycznego Teatru Wybrzeże w latach 1962–1967, trafił do Gdańska, gdzie był "na etacie" prawie trzydzieści lat (1962–1990). Zagrał tu ponad 80 ról. Zaczynał jako Leon w Śnie srebrnym Salomei Słowackiego, a jego pozycja w zespole Wybrzeża umocniła się na dobre po roli Łazarza w prapremierowej inscenizacji Tragedii o bogaczu i Łazarzu, wyreżyserowanej przez Tadeusza Minca. Swoje największe role teatralne zagrał w przedstawieniach Stanisława Hebanowskiego (np. Adwokat w Maleńkiej Alicji Albee’go, 1971; Gorgoniusz w Cyganerii warszawskiej Nowaczyńskiego, 1975; Gospodarz w Weselu Wyspiańskiego, 1976), a także Marka Okopińskiego, Macieja Prusa, Ryszarda Majora, Kazimierza Kutza czy Krzysztofa Babickiego.

Na srebrnym ekranie zadebiutował w 1968 w filmie Ostatni po Bogu

Największą popularność zyskał w latach 80. Zagrał pułkownika Leona Poznańskiego w serialu "Dom", dyrektora szkoły w "Yesterday", imperatora Wielkiego Elektronika w "Podróżach Pana Kleksa", sędziego Jaskółę w "Piłkarskim pokerze", dyrektora Wronackiego w "Ostatnim dzwonku" i dyrektora zakładów w ”Konsulu”. Współpracował m.in. z Jerzym Kawalerowiczem, Krzysztofem Kieślowskim czy Stevenem Spielbergiem. Ostatni raz na ekranie pojawił się w komedii Olafa Lubaszenki "Sztos" w 1997 r.

kadr z filmu "Podróże Pana Kleksa"

Każda jego kreacja była prawdziwą perełką, dopracowaną w najmniejszym szczególe do perfekcji

Nazywany był aktorem-kameleonem. Henryk Bista za swoją wybitną grę aktorską był wielokrotnie nagradzany m.in.: na Festiwalu Teatrów Polski Północnej — w latach 1969, 1975, 1977, 1983 i 1988. W 1976 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, w 1977 r. został laureatem Nagrody Ministra Kultury i Sztuki I stopnia, a w 1984 r. otrzymał Krzyż Kawalerski OOP.

O Henryku Biście w 2012 roku powstała piosenka, którą wykonuje raper Ten Typ Mes (projekt "A Pamiętasz Jak?").

Aktor długo zmagał się z chorobą nowotworową

Zmarł 8 października 1997 r. w Warszawie. Miał zaledwie 63 lata. Choć od dłuższego czasu zmagał się z ciężką chorobą, jego śmierć była dla wszystkich szokiem. Aktor został pochowany na stołecznych Powązkach, jednak jego ciało ekshumowano i artysta spoczął koło żony na cmentarzu komunalnym we Włocławku.

Od 1996 roku Śląski Teatr Impresaryjny (wcześniej Miejskie Centrum Kultury oraz Miejski Ośrodek Kultury) nosi imię Henryka Bisty.

Komentarze (1)    dodaj »

  • henry

    Ja jestem uczciwy zapłacili za trzy bramki będą trzy bramki...Aktor wielkiego formatu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również