Wiadomości z Rudy Śląskiej

Na rudzkich ulicach stanęły trzy nowe wiaty przystankowe!

 • Dodano: 2021-07-14 13:45, aktualizacja: 2021-07-14 19:45

Wiaty przystankowe w Rudzie Śląskiej są jednym z tematów poddawanych pod gorącą dyskusję od dłuższego czasu. Na postawienie jednej z nich mieszkańcy postanowili nawet założyć internetową zbiórkę pieniędzy! Jak dziś poinformował radny Rafał Wypior trzy nowe wiaty stanęły na przystankach w Wirku i Bykowinie.


Spór o wiatę przystankową przy ulicy Gwareckiej w Rudzie Śląskiej

Wiele emocji wśród mieszkańców Rudy Śląskiej wzbudza problem braku wiat autobusowych w niektórych częściach miasta. Od kilku miesięcy o jedną z wiat przystankowych bój toczy radna Ewa Chmielewska. Kiedy zorganizowała zbiórkę na jej zakup, miasto poinformowało, że ta jednak zostanie kupiona z miejskiej kasy.

Wiatę przy ulicy Gwareckiej w Rudzie Śląskiej - Bykowinie usunięto latem 2019 roku. Przyczyną demontażu wiaty był jej zły stan techniczny. Od tego czasu mieszkańcy apelowali o zamontowanie nowej wiaty, ponieważ z przystanku tego korzysta wiele osób. 

Radna Ewa Chmielewska kilkukrotnie zgłaszała interpelacje w sprawie montażu nowej wiaty. Ostatnie odpowiedzi od władz miasta radna otrzymała w listopadzie i grudniu ubiegłego roku. W dokumencie tym wskazano, że pieniądze na podobne inwestycje zostały zabezpieczone w propozycjach budżetu na rok 2021. Jednakże z uwagi na ograniczone możliwości finansowe w projekcie planu budżetu na rok 2021, nie zostały one uwzględnione.

Radna postanowiła więc zorganizować zbiórkę pieniędzy na zakup nowej wiaty przystankowej. W tym samym czasie radni z dwóch klubów – Niezależni Rudzianie i Klubu Radnych Razem dla Rudy Śląskiej złożyli kolejną interpelację w sprawie nowych wiat. W lutym rudzki magistrat poinformował, że do końca 2021 roku w naszym mieście staną trzy nowe wiaty. 


Trzy nowe wiaty przystankowe stanęły na ulicach Rudy Śląskiej

Dzisiaj radny Rafał Wypior poinformował, że w Bykowinie i Wirku stanęły już nowe wiaty przystankowe.

- Nareszcie dobra wiadomość! Właśnie montowane są długo wyczekiwane wiaty przystankowe na przystankach:  Bykowina Górnośląska, Wirek Ratusz oraz Wirek Kościół. Ale żeby nie było tak słodko, to malutkie wtrącenie...  Mam nadzieję, że w tych nowych wiatach oświetlenie będzie działać lepiej, niż to na przystanku Kochłowice - Kościół, gdzie po korespondencji z Wydziałem Inwestycji, cały czas czekam na obiecaną naprawę gwarancyjną Z tego co wiem, trzy nowe wiaty będą tak samo zasilane tj. energią słoneczną. Mam nadzieję, że projektant wyciągnął wnioski z kochłowickiej wiaty. Razem można więcej Niezależni Rudzianie - napisał rudzki radny. 

Nowe wiaty stanęły na przystankach:

 • " Bykowina Górnośląska" kier. Nowy Bytom przy ul. Gwareckiej, 
 • " Wirek Ratusz" kier. Halemba przy ul. 1 Maja w rejonie skrzyżowania z ul. Strażacką,
 • " Wirek Kościół" kier. Halemba przy ul. 1 Maja w rejonie skrzyżowania z ul. Kubiny.

A co ze zbiórką na wiatę w Bykowinie?

Nowe wiaty stanęły już w odpowiednich miejscach. Co zatem ze zbiórką na budowę wiaty przystankowej w Bykowinie? Jak się okazuję, zbiórka cały czas była aktywna. Zebrano 340 złotych. Jej inicjatorka, radna Ewa Chmielewska za pośrednictwem mediów społecznościowych odniosła się do sprawy. 

- W końcu doczekamy się wiaty przystankowej... Niby taka oczywista rzecz - wiata, która chroni przed złymi warunkami atmosferycznymi - a tyle starań, tłumaczeń, że jest pilnie potrzebna, tyle oczekiwania na jej postawienie. No i nasza zrzutka, na którą niektórzy z Was już wpłacili - napisała radna Ewa Chmielewska. - UWAGA: zrzutka wciąż jest niezakończona, gdyż informowałam, że zamkniemy ją dopiero, jak będzie wiata. Ponieważ wiata już prawie jest, więc czas, byśmy zastanowili się, na co przeznaczymy środki zgromadzone na tej zrzutce. Mamy czas - zrzutka trwa do końca roku. Z tego co pamiętam, jest tam paręset złotych. W jednym z przyszłych postów napiszę jeszcze o tym, może zrobimy sondaż, by wszyscy zainteresowani mogli się opowiedzieć - dodała.

Zobacz także

Komentarze (23)    dodaj komentarz »

 • :)

  Miasto nie ma na wiatę za 7 tyś a kadra zarządzająca zarabia po 20 tyś miesięcznie każdy i na to jest. Wystarczy jeden vice i pieniądze się znajdą.

 • Rozśmieszony

  Wstydź tym pisać !!! 2 lata na wiatę czekają ! Nie jeżdżę komunikacją miejską, ale ludzie płacą za bilety i nie mają nawet godziwych warunków.

 • Rozśmieszony

  Urzekła mnie ta historia ( 2 lata na wiatę) !!!

 • Aga11

  Chce jeszcze zaistniec Ewa

 • Efka

  Zrzuta na wiate przystankową to brzmi jak kiepski żart...nawet Ferdynad Kiepski by na ten pomysł nie wpadł. Swoją drogą ciekawe ilu naiwnych czyt. G...pich sie ściepło na tà inwestcje ktorą powinno zaperwnić Miasto Ruda Śląska.

 • Krzyś

  Przyczyną demontażu wiaty nie był zły stan techniczny, tylko fakt, że byłą to wiata z kioskiem. Likwidowano kioski i zarazem wiaty. A miejsca pod tą wiatą w ch.... Ławeczka dla dwóch osób i tyle w temacie

 • I ja

  Tanio szybko i byle jak....

 • Rysiek

  Wiekszego c nie bylo leje wieje i wyglado jak ajhniete

 • boluś

  Z każdom aktualizacjom wiyncej wiat. Tylko tak dalyj i można olać Urząd

 • #DziedzicRaus

  To jest sukces na miarę naszych czasów... Jak widać często duże inwestycje (nie do końca trafione) są prowadzone a takie drobne rzeczy urastają do rangi ogromnego problemu. Niech to będzie nauczką dla przyszłych rządzących tym miastem. Tych obecnych nie ma co pouczać wiedzą lepiej, na szczęście już pozwoli kończą!

 • Trsl

  A może by tak wkoncu bloki na Brzozowej ocieplić !!!!!!!!

 • Misiek

  O to pytaj zarządcę nieruchomości.

 • Emeryt

  A kiedy będzie zrzutka na windy Morawieckiego w ramach dostępność plus ?

 • mieszkanka

  Super, a może ktoś pomysli o przystanku na chebziu w stronę goduli czy nowego bytomia?!

 • Chebzie

  Przy okazji.Czy na Chebziu na drodze w okolicy pętli tramwajowej nie powinny być namalowane pasy dla pieszych,w miejscu gdzie wymieniono asfalt.Czekacie chyba na wypadek,bo ruch tam jest bardzo duży ,a pieszych chcących przejść na drugą stronę również sporo.Nie ma pasów więc kierowcy nie mają obowiązku się zatrzymywać.Czy to kogoś w mieście interesuje w ogóle

 • Nnn

  Nie ma pasów ale są znaki

 • boluś

  Skala "osiągnięć" Tego Miasta pod rządami Miłościwie nam Panujących " PORAŻA

 • evul

  ciekawe co z wieżowcem w chebziu

 • asdf

  A co ma publiczna wiata do prywatnego wieżowca?Właściciel czeka aż przyjdziesz z łopatą

 • cykliniosz

  Śpi w ostatniej ławce w zardzewiałym tramwaju na Chebziu. Zimą się obudzi i poda sobie ręce z fabryką samochodów elektrycznych na terenach byłej Huty Pokój oraz farmie solarnej po elektrowni Halemba...

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.