Wiadomości z Rudy Śląskiej

Na skwerze znajdującym się naprzeciw budynku Biblioteki Ficinus powstanie strefa relaksu

  • Dodano: 2021-05-05 14:45

Jeszcze w tym roku na skwerze znajdującym się naprzeciw budynku Biblioteki Ficinus powstanie strefa relaksu. Ma to być miejscem edukacji i spotkań. Projekt zostanie zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego.


"Strefa relaksu" przy Bibliotece Ficinus

Projekt "Strefy relaksu" przy Bibliotece Ficinus zyskał uznanie mieszkańców i zostanie zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego. Zakres prac obejmuje zagospodarowanie skarpy ogrodem skalnym, montaż schodów i ławek, urządzenie łąki kwietnej,  utwardzenie terenu pod funkcję sceny artystycznej oraz montaż urządzeń zabawowych.

Pojawią się tam również wagoniki kopalniane jako symbol historii tego miejsca. 

- Umiejscowienie wagoników na terenie kolonii Ficinus wpisze się w górniczy charakter osiedla oraz będzie stanowić dodatkowy element atrakcji dla zwiedzających zabytkowe domki - zauważa Iwona Małyska, koordynator obiektu na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

W planach są również wycieczki i warsztaty edukacyjne oraz wznowienie tradycyjnych spotkań, tzw. "twórczych piątków na Ficinusie".

- Planujemy tam odwiedziny wycieczek, przede wszystkim dziecięcych, które będą mogły korzystać z takich zajęć edukacyjnych, zobaczyć, jak kiedyś wyglądała kuchnia w śląskim mieszkaniu robotniczym, stąd tez takie miejsce, gdzie część z tych zajęć będzie się mogła odbywać na wolnym powietrzu. Planujemy zrobić też tam miejsce do występów na wolnym powietrzu - mówiła Iwona Małyska.


Zabytkowa kolonia robotnicza "Ficinus"

Osiedle powstało dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie Pokój). Kolonia składa się z szesnastu domów i jest jednym z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. Wszystkie budynki, co nietypowe w regionie, zbudowano z piaskowca, a otwory okienne i drzwiowe ozdobiono ceglanym obramieniem.

Kolonia jest jedynym zabytkiem z naszego miasta położonym Szlaku Zabytków Techniki, który skupia obecnie 40 najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim. Cztery lata temu. Ficinus trafił na krótką listę obiektów, których obecność na Szlaku jego zarządca, czyli samorząd województwa, uznał za zagrożoną. Powodem stała się niewystarczająca otwartość na turystów, m.in. brak miejsca z informacją turystyczną i szerszą ofertą na miejscu. Miasto dostarczyło jednak program naprawczy.


Biblioteka Ficinus

Budynek przy ul. Kubiny 24 to jedyny zabytkowy dom na osiedlu Ficinus, który obecnie należy do miasta. Pozostałe budynki znajdują się w rękach prywatnych. Prace budowlane polegały na odtworzeniu pierwotnych elewacji zewnętrznych oraz detali architektonicznych wnętrza charakterystycznych dla tej zabudowy. Obiekt został poddany odbudowie z wykorzystaniem historycznych materiałów. Łączny koszt renowacji wyniósł niecałe 2,8 mln zł, z czego prawie 1,5 mln zł pochodzi z dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Obecnie Biblioteka Ficinus otwarta jest dla czytelników. Działa także punkt informacji turystycznej i sklepik z pamiątkami regionalnymi.

W budynku mieści się salka animacyjna wyposażona w sprzęt audiowizualny, przeznaczona  na spotkania, prelekcje czy wystawy. Co ważne, funkcjonuje tutaj punkt informacji o Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz stała wystawa muzealna pt. "W dawnej śląskiej kuchni". Wystrój wnętrza nawiązuje do historii miejsca. 

Godziny pracy Biblioteki Ficinus:

  • poniedziałek - piątek - w godz. 11.00 – 13:00 i 14:00 – 18.00.
Na skwerze znajdującym się naprzeciw budynku Biblioteki Ficinus powstanie strefa relaksu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również