Zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty plastyczne, czy koncerty na zabytkowym osiedlu Ficinus - to tylko niektóre atrakcje, które przygotowano w ramach rudzkiej odsłony Industriady 2020. Przypomnijmy, że w tym roku na Szlaku Zabytków Techniki znalazły się dwa obiekty położone w Rudzie Śląskiej. To kolonia robotnicza Ficinus oraz Stacja Biblioteka, czyli gmach dworca PKP w Chebziu, który otrzymał status obiektu zaprzyjaźnionego Industriady.
Święto Szlaku Zabytków Techniki na stałe wpisało się w kalendarium wydarzeń województwa śląskiego. Ruda Śląska jak zwykle włączyła się w to wydarzenie. Chociaż przygotowania do Industriady trwały długo, dzień przed planowaną imprezą Urząd Miasta poinformował jednak o zmianach w programie.
- Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną zostaliśmy zmuszeni ograniczyć program Industriady na Ficinusie. Zostają odwołane warsztaty artystyczne, spotkanie z autorem Kazimierzem Szymeczko, hodowcą gołębi oraz pokaz dawnych sprzętów AGD i stoisko Spiżarni Starego Domu. Budynek Biblioteki Ficinus będzie niedostępny dla zwiedzających - czytamy na stronie rudzkiego magistratu.
Industriada 2020 na Ficinusie
Jednak ani zmiany w programie, ani chłodna aura nie zniechęciły rudzian do przybycia na Ficinus. Co prawda frekwencja była nieco mniejsza niż w ubiegłych latach, jednak osoby biorące udział w wydarzeniu nie kryły swojego zadowolenia.
- Jest trochę zimno, ale mam nadzieję, że zaraz się rozgrzejemy. Dzieciaki biorą udział w warsztatach plastycznych, a my możemy wysłuchać pięknego koncertu Orkiestry Dętej KWK Pokój. Bardzo się cieszę, że udało nam się dzisiaj tu przybyć - mówiła pani Krystyna z Kochłowic.
Industriada po raz 11. zawitała do Rudy Śląskiej - na zabytkowym osiedlu Ficinus na mieszkańców czekała masa atrakcji. Chętni rudzianie mogli zwiedzić osiedle z przewodnikiem. Można było obejrzeć kościół ewangelicki i poznać historię jednego z najstarszych osiedli robotniczych w regionie. Przewodnik przybliżał historię tego miejsca, a także nawiązywał do historii dzielnicy, lokalnych legend i opowieści.
O godz. 17:00 odbył się otwarty plener malarski dla dzieci pod okiem uznanego na Śląsku artysty Jarosława Kassnera. Nie zabrakło też Śląskich Animacji dla dzieci - dawnych gier i zabaw na śląskim placu.
Na zabytkowym osiedlu Ficinus stanęła też scena, na której wystąpili m.in.:
- Orkiestra Dęta KWK Pokój pod dyr. Jacka Kampy,
- Fifidroki,
- Patryk Filipowicz,
- Marek Makaron Motyka,
- Cocotier,
- Grzegorz Płonka z zespołem.
Industriada on-line
Również w tym roku do świętowania przyłączyła się Stacja Biblioteka, która ponownie została obiektem zaprzyjaźnionym Industriady. Tutaj wydarzenia zaplanowano on-line.
– Zdecydowaliśmy, że tegoroczne świętowanie na Stacji Biblioteka w całości przeniesiemy do sieci. Na profilu FB Stacji Biblioteka dostępny będzie link do poszczególnych wydarzeń – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej.
Między innymi można było zobaczyć "Komisorza Hanusika na Chebziu" – bohatera książek M. Melona w interpretacji bibliotekarzy ze Stacji Biblioteka. Odbył się też koncert zespołu Tomasza Garbasa z akompaniamentem szumu kasztanowców i mknących po szynach pociągów.
Ponadto odbył się pokaz, który poprowadziła ekspertka od tworzenia aranżacji miniaturowych ogrodów w szkle, prezentacja wystawy filatelistycznej, filumenistycznej, numizmatycznej i modeli tworzonych z zapałek oraz warsztaty kreatywne pt. "Opowieści z mchu".
Industriada jest świętem Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego
To jedyny tego typu festiwal w Europie Środkowo – Wschodniej. Impreza promuje unikalny w skali kraju turystyczny szlak, który zrzesza najciekawsze obiekty związane z przemysłowym dziedzictwem regionu. Reprezentują one tradycję górniczą, hutniczą, energetykę, kolejnictwo, łączność, produkcję wody oraz przemysł spożywczy. Na tej liście znajduje się także kolonia robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej, która powstała w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen. Pomysł Industriady został zainspirowany niemieckim wydarzeniem o nazwie "ExtraSchicht", organizowanym od 2001 roku w Zagłębiu Ruhry. I edycja Industriady odbyła się 12 czerwca 2010 roku. Liczba uczestników tego święta wyniosła wtedy blisko 29 tysięcy i z roku na rok rośnie.