Wiadomości z Rudy Śląskiej

Narodowe Czytanie znowu w Rudzie Śląskiej. W tym roku czytamy "Kordiana"

  • Dodano: 2024-09-05 08:00, aktualizacja: 2024-09-05 08:24

W najbliższą sobotę, 7 września, o godz. 12.00 na orzegowskim rynku (w razie niepogody w Galerii „Czapla” w Centrum Inicjatyw Społecznych Stary Orzegów Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kard. A. Hlonda 29) odbędzie się Narodowe Czytanie. W tym roku w całej Polsce będzie czytany „Kordian” Juliusza Słowackiego. W rudzkiej odsłonie wydarzenia w tytułową rolę wcieli się Bartłomiej Wagner z Teatru „Pierro” prowadzonego w II LO przez Annę Morajko-Fornal. Udział wezmą również m.in. uczniowie klas mundurowych z IV LO im. H.C. Hoovera.

Narodowe Czytanie "Kordiana"

- Serdecznie zapraszam mieszkańców do wspólnego czytania, które nie tylko przybliża treści najpiękniejszych utworów literatury polskiej, ale także jednoczy wokół ponadczasowych wartości, które w swych dziełach zawarli geniusze poezji i prozy – mówi prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk, który będzie czytać fragmenty utworu wraz z małżonką.

Swój udział we wspólnym czytaniu dzieła Słowackiego zapowiedzieli również rudzcy parlamentarzyści i samorządowcy. Jak zwykle będzie możliwość otrzymania pamiątkowej pieczęci na własnych egzemplarzach „Kordiana”.

O utworze

Juliusz Słowacki napisał „Kordiana” podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat „Kordian” doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.

Akcja "Narodowe Czytanie" organizowana jest od 2012 roku

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W 2015 roku lekturą Narodowego Czytania była „Lalka” Bolesława Prusa, w 2016 roku  „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Z kolei w 2018 roku, w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, akcja miała wyjątkowy charakter. Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W kolejnym roku lekturą był zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

W 2020 roku czytana była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, a rok później „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W 2022 roku, Roku Romantyzmu Polskiego, odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, natomiast w 2023 roku w tysiącach miejsc w całej Polsce i na świecie czytano „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również