Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nie można ignorować potrzeb społecznych - rozmowa z radnym Józefem Skudlikiem

 • Dodano: 2012-03-21 21:45, aktualizacja: 2017-04-21 09:50
Imię i nazwisko: Józef  Skudlik
Przynależność do klubu Prawo i Sprawiedliwość
Dzielnice: Nowy Bytom, Wirek, Czarny Las
Miejsce i godzina dyżuru:

Pierwsza i trzecia środa miesiąca w godz. 14:00 - 16:00 w siedzibie budynku "Huty Pokój" przy ul. Niedurnego 79 (I piętro)
Właściwie można mnie spotkać od poniedziałku do piątku  od godz.  6:00 - 15:30 w siedzibie organizacji związkowych "Huty Pokój" S.A.  

 
 
1.Jak wygląda Pana praca jako radnego?  
Praca radnego to w znacznej mierze pełna dyspozycyjność, to codzienny kontakt z mieszkańcami. Sądzę, iż w ten sposób sobie ją wyobrażałem. 
 
2.Czy praca przynosi Panu satysfakcję?
Jak najbardziej, przyjemnie jest realizować społeczne oczekiwania. A właśnie do tego w mojej roli jestem powołany. 
 
3.Co było Pana celem, który chciał Pan zrealizować, gdy kandydował Pan na radnego?
Moim celem było zwiększenie skuteczności działania związkowca w zakresie potrzeb społecznych, poprzez możliwość bezpośredniej współpracy z Zarządem Miasta oraz z naczelnikami wydziałów. W ciągu ponad pięciu lat, w znacznym stopniu, udało się je zrealizować. 
 
4.Co udało się Panu zrealizować, co jest Pana sukcesem?  
Konsekwentnie - od ponad 5  lat - udaje mi się (przy znacznym nakładzie własnych środków) urozmaicać comiesięczne spotkania mieszkańców. Na każdym zebraniu frekwencja wynosi ponad 120 osób.
 
5.A czy jest coś co można uznać za społeczną porażkę, inicjatywę niespełnioną? 
Niestety, brak, jak na razie, placu zabaw w rejonie parku przy ul. Parkowej w Rudzie Śląskiej 9.
Smutny wizerunek podwórek przy ulicach Kazimierza oraz Czarnoleśnej w Rudzie Śląskiej 9. Niestety brak w najbliższym czasie nadziei na zmiany. Powodem jest zadłużenie mieszkańców z tytułu opłat czynszowych w Spółdzielni Mieszkaniowej "Perspektywa".    
 
6.Z jakimi problemami borykają się mieszkańcy w dzielnicy, którą Pan reprezentuje?
Podczas rozmów z mieszkańcami dowiaduję się w jaki sposób żyją. Najczęściej pojawia się temat postępującej biedy ( dotyka chyba 50% społeczeństwa )  oraz nędzy ( 10% społeczeństwa).
 
7.Jakie tematy poruszają najczęściej mieszkańcy, przychodzący do Pana na dyżury?
Tematy poruszane przez mieszkańców często się powielają. Najczęściej poruszana jest kwestia mieszkaniowa oraz problem związany z brakiem możliwości zatrudnienia. Zdarzają się również rozmowy, a właściwie porady z zakresu pożycia małżeńskiego.
W pierwszej kolejności rozważam te zgłoszenia, które można załatwić bezpośrednią reakcją w zakładach pracy, Urzędzie Miasta, Policji czy Straży Miejskiej. 
 
8.Jakie są największe i obecnie najpilniejsze potrzeby miasta?  
Należy priorytetowo wprowadzić właściwą atmosferę, po dwóch nazbyt nagłych i pochopnych decyzjach.   
 
9.Na jakie problemy Rada Miasta powinna zwrócić uwagę w najbliższej kolejności?
Należy skupić się na bardzo rozważnym, ale konsekwentnym podziale środków po restrykcyjnych działaniach wobec samorządów ministra finansów oraz pozostałych "europejskich ekonomistów" Rządu RP. 
 
10. Jak Pana zdaniem będzie wyglądało miasto za 10 lat? Jakie plany/ zamierzenia?
Trudno to określić patrząc na działania, które nawiasem mówiąc, mogą stać się coraz częstsze, grupy niezadowolonych oraz przegranych w wyborach samorządowych.
 
11. Jak ocenia Pan wpływ mediów na opinię mieszkańców miasta?  
Media lokalne mają bardzo istotny wpływ na opinię mieszkańców miasta. Dlatego też, jak najbardziej zasadna jest inicjatywa przedstawienia na portalu sylwetek radnych z naszego miasta. Myślę, że jest potrzebna szczególnie teraz.
Sam również na bieżąco staram się czytać zarówno artykuły, jak i komentarze użytkowników.
 
12. Czy mogę prosić o komentarz do bieżącej sytuacji w mieście. 
Patrząc na skład grupy inicjatywnej, nie jestem zaskoczony tą inicjatywą. Nie wiem jak działania będą przebiegały dalej i jakie pociągnie to za sobą konsekwencje, ale na pewno jestem tą sytaucją zaniepokojony. Traktuje to jako inicjatywę niezadowolonych mieszkańców.
 
13. Czy chciałby Pan przekazać coś mieszkańcom na łamach portalu?
Proszę , by rzetelnie i właściwie oceniali antyspołeczne działania rządu koalicji PO - PSL.  
 
14. Jaką zasadą stara się Pan kierować w życiu?  
Szacunku i życzliwości wobec ludzkiej problematyki uciążliwości życia. Chciałbym doczekać: dobroci wzajemnej, uczciwości postępowania na co dzień oraz sprawiedliwości społecznej.  
 
15. Proszę o dokończenie: Ruda Śląska to dla mnie…  
To miasto mojego życia, lub raczej miasto mojego pozytywnego dotychczasowego postępowania. 
 
Dziękuję za rozmowę.

Zobacz także

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • RobolzWERKU

  Pan Skudlik tak bardzo jet zajęty ludźmi z urzędem związanymi że daaawno już zapomniał po co został wybrany przez pracowników Huty Pokój. Od dawna mimo że jest związkowcem nie ma dla związkowców czasu nie wstyd panu?? Gdyby miał pan honor nie brał by pan za to pensji i nie nazywał siebie związkowcem bo tylko wstyd pan przynosi innym związkowcom.

 • Kamiec A.

  Panie Radny konkretnie o antyspołecznych działaniach Rządu PO -PSL, bo powtarza Pan wyświechtane slogany Prezesa Kaczyńskiego.I miesza Pan mieszkańcom w głowach, a tak Pana chwalą, że może Pan startować na Prezydenta.

 • paulek/ze bukowiny

  kaj jest ten nowy cmentorz[kerchow]

 • Magda

  Pan Skudlik jest najlepszym radnym,jest ponad podzialami politycznymi,potrafi bardzo duzo pomoc ludziom a nie jak inni radni,ktorzy dbaja tylko o swoje interesy.Jest uczynnym czlowiekiem.

 • mamuska

  Zgadzam sie w 1000%:)

 • zbiyracz podpisów

  Takich jak pan ludzi szczerych i życzliwych, uczynnych w tym UM za wielu nie ma.Nawet gdyby odwołano cała radę, pan będzie proszony o zasiadanie w niej ponownie.Jest pan tego godzien.Zrobimy wszystko aby tak się stało.

 • Obserwator życia rudzkiego

  To Radny z klasą, tak mi sie wydaje, obserwujac wystąpienia Radnego. Mam wrażenie, że stara się działać ponad podziałam, nie jest politykiem, lecz radnym, który wie, po co został radnytm i zdaje sobie sprawę, że radny - to funkcja wysokiego zaufania społecznego, a nie jak to jeden zradnych mówi, "że moga mu z pukla zjechać". Pan Skudlik jest radnym z prawdziewgo zdarzenia.

  • Obserwator życia rudzkiego
   2012-03-24 21:46
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • merci

  z tego co godo wyniko wielgie NIC

 • mamuska

  nic?jakie nic to jest czlowiek ktory jest otwarty na problemy ludzi a nie tak jak inni RADNI maja nas gleboko w poszanowaniu!!!!byle siedza na stolkach a o nas nie pomiataja, tylko szkoda ze nie pamietaja kto ich na te stolki posadzil!!!!

 • ROCO

  DZIĘKI PANU SKUDLIKOWI MOJE DZIECKO ZOSTAŁO PRZYJĘTE DO PRZEDSZKOLA.

 • mamuska

  To jest naprawde wlasciwa osoba na wlasciwym miejscu..Pan Skudlik pomogl nam w zorganizowaniu piaskownicy przy ul.Chorzowskiej i Krasickiego...jeszcze raz Panu bardzo dziekujemy za pomoc...

 • Sąsiadka

  Teraz tylko czekac na nowy piasek bo narazie dzieci bawia sie w pozostałościach.No i przydały by sie huśtawki, oraz nowa ''ławka'' Pozdrawiam mamuśke ;-)

 • Anna

  Kaj ty na Chorzowskiej mosz piaskowica? A na Krasickiego to lepiej się nie pojawiac bo ino w ryja mozna dostać...

 • mamuska

  heheh jak kaj miedzy Chorzowska a krasickiego jest piaskownic.A za darmo sie w ryja nie dostaje ...

 • Slepo anna

  No kaj bo jo jej nie widza

 • PO

  TO WEŻ BRELE

 • mamuska

  to kobito czym predzej do okulisty sie wybierz bo stoi wielko piaskownica w koloze zielonym ...krasickiegi 1 a chorzowska 13!!!!!!!!!!!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.