Wiadomości z Rudy Śląskiej

Musiałam tak postąpić, nie było innego wyjścia - rozmowa z prezydent Grażyną Dziedzic

 • Dodano: 2012-03-18 23:30, aktualizacja: 2016-08-25 14:29
Od kilkunastu tygodni wydarzenia w mieście budziły wiele wątpliwości oraz niezadowolenia wśród mieszkańców. Staraliśmy się na bieżąco informować o sytuacji związanej z nieprawidłowościami w miejskim budżecie oraz złożeniu wniosku do prokuratury. 
 
 
Pisaliśmy o inicjatywie grupy mieszkańców, która dąży do zorganizowania referendum, mającego na celu odsunięcie od władzy zarówno prezydent miasta, jak i przedstawicieli Rady Miasta. Z drugiej strony informowaliśmy również o powstaniu Społecznego Komitetu Obrony Prezydent Grażyny Dziedzic pod przewodnictwem mgr inż. Zbigniewa Szymała.
 
 
O wypowiedź w sprawie zaistniałej sytaucji w mieście poprosiliśmy prezydent Grażynę Dziedzic. 
 
 
- Proszę o wytłumaczenie mieszkańcom motywów swojego postępowania oraz uzasadnienie podjętych decyzji.
 
Mieszkańcy miasta wybierając mnie na prezydenta Rudy Śląskiej, powierzyli mi m.in. pieczę nad miejską kasą i finansami. Moim obowiązkiem jest dbać dosłownie o każdą wydawaną złotówkę. Zwłaszcza, że finanse miasta zastałam w opłakanym stanie, czego niektórzy nie chcą już pamiętać. Dlatego kiedy otrzymałam informację o nieprawidłowościach w pionie finansowym nie miałam wątpliwości, że należy o tym poinformować prokuraturę, bo tak stanowi prawo. Każdy funkcjonariusz publiczny, a takim jest również prezydent miasta, ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić prokuraturę o domniemaniu popełnienia przestępstwa. Proszę zwrócić uwagę na słowo – niezwłocznie!!! To oznacza, że nie mogłam najpierw wyjaśnić całej sprawy, a potem dopiero podejmować decyzji, co robić! Prezydent nie ma żadnych uprawnień śledczych. Ci, którzy mnie krytykują za podjęte decyzje wiedzą o tym doskonale… Jestem przekonana, że gdybym postąpiła inaczej, to wtedy i tak byłabym krytykowana.
Nie ukrywam, że to były bardzo trudne dla mnie chwile. Ale musiałam tak postąpić. Nie było innego wyjścia.
 
- Czy spodziewała się Pani takiego obrotu sprawy po złożeniu zawiadomienia do prokuratury?
 
Spodziewałam się, że ta sprawa dla wielu osób będzie szokiem. Dla mnie też była kiedy się dowiedziałam. Niestety zgromadzone dokumenty nie pozostawiały wątpliwości. Nie sądziłam jednak, że będę krytykowana, za działanie zgodne z prawem. Chodzi oczywiście o złożony w prokuraturze wniosek w sprawie domniemania popełnienia przestępstwa. Gdyby ta krytyka pochodziła od osób, które nie znają prawa, to jeszcze bym to zrozumiała, ale najcięższe działa przeciwko mnie wytoczyli Ci, którzy rządzili miastem przez wiele lat i doskonale wiedzą, co należy do obowiązków prezydenta.
 
- Czy wniosek został już uzupełniony i odesłany do prokuratury?
 
Tak, wniosek do Prokuratury Rejonowej w Rudzie Śląskiej został uzupełniony zgodnie z oczekiwaniami prokuratury. Przesłaliśmy ponad 3 tysiące stron różnych dokumentów. Dlaczego tego nie zrobiliśmy do razu? Otóż byliśmy przekonani, że prokuratura otrzymawszy wniosek, zleci niezwłocznie Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Katowicach przeprowadzenie kontroli w Urzędzie Miasta. Z takiego rozwiązania skorzystały władze jednego z miast sąsiednich, kiedy zorientowały się, że jeden z pracowników przywłaszczał sobie miejskie pieniądze. Tamtejsza prokuratura tak właśnie postąpiła. Rudzka prokuratura wybrała jednak inny tryb postępowania i ja tę decyzję szanuję. Oczywiście przygotowanie tylu tysięcy stron dokumentów wymagało trochę czasu, dlatego przesłaliśmy je po kilku dniach.
 
- Czy była Pani zaskoczona wnioskiem klubu PO o odwołanie p. Michała Pierończyka?
 
Wiceprezydent Michał Pierończyk jest bardzo dobrym pracownikiem. Bardzo sobie cenię to, że jest moim pierwszym zastępcą. Wiele razy udowodnił, że potrafi rozwiązywać problemy i podejmować trudne decyzje. Składając wniosek do prokuratury w sprawie nieprawidłowości w pionie finansowym zrobił to, co nakazuje prawo. Wspominałam już o tym wcześniej.
Dlatego ze zdumieniem przeczytałam, że klub radnych Platformy Obywatelskiej utracił zaufanie i nie widzi możliwości dalszej współpracy z moim zastępcą. Gdyby prezydent Pierończyk faktycznie złamał prawo, to mogłabym to jeszcze zrozumieć. Ale w tym wypadku zrobił to, co każdy funkcjonariusz publiczny powinien zrobić. Dlatego moja odpowiedź na wniosek radnych Platformy Obywatelskiej nie mogła być inna. Nie widzę powodu odwołania wiceprezydenta. Pan Michał Pierończyk cieszy się moim bardzo dużym zaufaniem. Powiem więcej, każdemu szefowi życzyłabym takiego bliskiego współpracownika.
 
- Jak może Pani skomentować inicjatywę mieszkańców ws. referendum?
 
Nie ukrywam, że jestem zaskoczona tą inicjatywą. Pojawia się ona w chwili, kiedy po bardzo trudnym okresie wyprowadzania finansów miasta, wychodzimy "na prostą" i rozpoczynamy szeroko zakrojony program inwestycji. Przypomnę, że kiedy obejmowałam urząd musiałam zapłacić faktury mojego poprzednika na łączną kwotę około 57 mln złotych. Musiałam również szukać dodatkowych dochodów i racjonalizować wydatki. Brakowało w nim pieniędzy na wypłaty dla nauczycieli. Dziś takiego zagrożenia nie ma. Po roku moich rządów, dzięki programowi oszczędnościowemu, udało się nam wyprowadzić finanse miasta na prostą. Nie dość, że spłaciliśmy wszystkie faktury poprzednika, to jeszcze zapewniliśmy nauczycielom pensje oraz przysługujące im dodatki.
Jednak jeszcze bardziej jestem zaskoczona zarzutami, jakie padają pod moim adresem. Są one bardzo ogólne i nie poparte żadnymi dowodami. Co więcej zarzuca mi się sprawy, za które odpowiedzialność ponosi mój poprzednik. Dlatego, kiedy zapoznawałam się z tymi zarzutami przypomniałam sobie stare przysłowie – kowal zawinił, cygana powiesili…
Oczywiście mieszkańcy mają prawo w każdej chwili zwołać referendum. Jeżeli zbiorą wymaganą prawem liczbę podpisów, to wtedy komisarz wyborczy wyznacza termin głosowania. O wynik referendum jestem spokojna. Ufam, że mieszkańcy Rudy Śląskiej docenią to, co zostało zrobione w ciągu minionego roku. A ewentualna kampania referendalna będzie okazją do zaprezentowania nie tylko tego, co zrobiliśmy, ale również tego co zamierzamy zrobić.
 
- Jak to doświadczenie wpłynie na Pani dalszą pracę w magistracie?
 
Jestem bogatsza w kolejne doświadczenie. To niewątpliwie pomoże mi w dalszym kierowaniu miastem. Jeżeli taka sytuacja się powtórzy, to postąpię identycznie. Każdy przypadek łamania prawa, czy też nieprawidłowości, spotka się z ostrą reakcją z mojej strony. Dopóki będę prezydentem, dopóty nie będzie w magistracie "zamiatania" takich spraw pod dywan. Mówię o tym dlatego, ponieważ jeden z radnych wypowiadał się, że na moim miejscu tak właśnie, by zrobił.
Jako prezydent miasta, a także jako mieszkaniec Rudy Śląskiej oczekuję, iż pracownicy samorządowi będą działać dla dobra interesu publicznego poprzez sprawne, rzetelne i zgodne z prawem wykonywanie swoich obowiązków.
 
Dziękuję za rozmowę. 
 
 
Wkrótce Państwo również będą mogli zadać osobiście nurtujące pytania pani prezydent, gdyż rozpoczynają się spotkania z mieszkańcami w poszczególnych dzielnicach. 
O terminie i miejscu na pewno napiszemy na łamach portalu. 
 

Zobacz także

Komentarze (85)    dodaj komentarz »

 • arka

  Jest Pani Prezydentem którego zazdroszczą nam inne miasta i pukają się w głowę na głupotę pewnej grupy mieszkańców. Tak trzymać. Popieram.

 • marta

  ciekawe, że wcześniej nikt nie marudził:) aa zapomniałam, 3 dni Rudy Śląskiej wynagradzało wszystko inne:) dajcie już spokój z tą nienawiścią. pożyjemy, zobaczymy.. jest cała kadencja na realizacje planów.. potem będziemy WSZYSCY oceniać idąc do kolejnych wyborów.

 • jestemzmiasta

  wszystkie ościenne miasta maja fundusz na ten cel ! Jedynie Ruda Śląska ma gdzies mieszkańców którzy za swoje pieniądze dbaja o ekologię ! Wstyd ! tak wladza dba o nas podatników !

 • lecho

  zobaczcie jak wyglądają alejki na cmentarzu,w n. bytomiu drzewa do wycinki zzm wysyła do um a ten jest głuchy.moze postawic tam wyporzyczalnie butów gumowych,byłby niezły biznes

 • podatnik

  ale to hasło o referendum pogoniło wam kota.Nareszcie ruszyliście te wasze 4 litery inaczej dalej gralibyście w bambuko. Coś się zaczęło dziać,mam nadzieję, że to nie z obaw o utratę fotelików. Chociaż tak nie do końca wam wierzymy może to tylko taka wasza gra dla zmyły jak zresztą zawsze.

 • mieszkaniec

  były zamiary i wiele pisania o jego oczyszczaniu i nowelizacjach,ale jak na razie,to tylko wycinka drzew wam się udaje!.

 • mieszkaniec

  były zamiary i wiele pisania o jego oczyszczaniu i nowelizacjach,ale jak na razie,to tylko wycinka drzew wam się udaje!.

 • katt

  a tak na marginesie... może i mylnie, ale zakładam, że każdy gdyby dostał się do władzy w pierwszej kolejności zatrudniałby swoich więc ten argument przeciwko jest śmieszny.. Czy to Stania, Czy Dziedzic czy ktokolwiek inny.. każdy wciska swoich:) Pewnie Ci którzy tak się w tym temacie oburzają robiliby to samo... A może byli tymi znajomymi? Nie wiem, nie wnikam. Konkretne argumenty za referendum, a nie 'pitolenie'...

 • mmmmm

  przestańcie pisac o tej drogiej wodzie bytom, warszawa, wrocław płaci podatek od deszczu więc proszę nie skomleć

 • waple

  To się tam przeprowadz!

 • zbychu

  nie jesteśmy psami więc nas nie pouczaj i nie tresuj - swoje o wodzie wiemy i cena za nią u nas ma się nijak do podatku od deszczu . Jak się jest radną to lepiej zamilcz a nie strofuj

 • ma

  dokładniedajcie już spokoj, dajcie Pani Prezydent skończyć co zaczęła a potem ocenimy ją w następnych wyborach....naprawdę zaczyna to wyglądać jak nagonka poprzedników a nie walka o sprawiedliwość.. jakakolwiek ona jest!

 • ruda

  Dzisiaj załatwiałam niełatwą sprawę w urzędzie i zostałam obsłużona super, co nie było częste u poprzedniej władzy - nikt nie zwracał uwagi na poziom obsługi przez urzędników. Widzę tu wysokie wymagania Prezydentki i tak trzymać! Mówi się,że w urzędzie wszyscy się boją PDziedzic i to dobrze bo lepiej niektórzy pracują

 • aktun

  Kobieto dzisiaj jest 25 marca a termin płatności minął 15 marca do dzisiaj nie mam decyzji o wysokości podatku, co Oni tam w tym Urzędzie robią. Nie mają czasu bo muszą pisać peany na cześć szefowej, która jest złą gospodynią. Która to gospodyni nie odbiera pieniędzy w terminie? Szefowa nieudolna to i pracownicy lecą w bambuko.

 • Petentka

  Dziś takze bylam w urzedzie po 15ej i stalam godzinę do kasy aby zaplacic dzierzawe i podatek. Tego nigdy nie bylo. Wiadomo ze ludzie pracują wiec tylko zostaje czwartek aby sprawy w urzedzie zalatwic. Pani prezydent powinna o tym wiedziec i ze jak jest termin do zaplaty do konca marca (nie mowie juz ze decyzje jeszcze nie byly gotowe co nigdy sie nie zdarzalo) to trzeba ten jeden dzien po 15ej zorganizowac wiecej stanowisk!!!!! Biedni pracownicy bo potem oni obrywają od petentow.

 • rudzianka

  Kiedyś nie było kolejek do kasy, bo trzeba było obejść najmniej trzy pokoje, druczki, pieczątki podpisy i później kasa. Teraz to jest wszystko w jednym pokoju załatwiane, a ludzie mają tyle czasu żeby wszystko opłacić to czekaja na ostatni tydzień, a na dodatek co niektórzy mogą zapłacić to przez internet ale lepiej iść stać i narzekać.A taką oplate to dobry wnuczek/a tez zrobia jak im sie powie.

 • aktun

  Zaraz zaraz a komu za to płacą, kto pobiera wysokie wynagrodzenie, czyżby wnuczek?W Urzędzie zatrudnionych setki osób łącznie z Panią Dziedzic a wnuczek ma za nich robotę odwalać. Opamiętajcie się!

 • Iga

  Bardzo ciekawe co piszesz!Ja zawsze płaciłam podatek w styczniu,w tym roku nie mogłam tego zrobić ponieważ nie miałam obliczonego podatku.Dopiero 10 marca dostałam decyzje,pojechałam zapłacić ale przy okazji chciałam zapłacić podatek za garaż,i co się okazuje że nie moge go zapłacić bo nie jest obliczony.Więc kto tu czeka na ostatni tydzień? Fajne ułatwienia jak dla ciebie,jak masz dużo czasu to możesz jeżdzić tam i z powrotem i postać w kolejce jak ci się nudzi!

 • Oko

  Ta kobieta została wybrana przewagą 300 zakupionych przez siebie głosów. Gdyby nie to z pewnością nigdy nigdzie nie byłaby prezydentową. Skandal. A przewodniczący Szymała (mgr inż. - po co w dzisiejszych czasach on się tytułuje nawet w anonsach reklamowych - po co to świadczy o jego zaawansowanej chorobie, spustoszeniu intelektualnym i daleko idącej głupocie, zakłamaniu społecznemu i matactwie. Ten facio winien mieć jedynie tytuł Mistrza Ceremonii Matactwa i Zamieszania. Won z naszego miasta jak Ona tak On i ich lizusy.

 • Wyborca

  To szczyt bezczelności zarzucać P.Dziedzic,że kupiła głosy - ciekawo za czyje pieniądze.Chyba że masz na myśli pieniądze podatników (czyli moje),za które robił sobie kampanię Pan Stania.P.Dziedzic robiła kampanię za PRYWATNE pieniądze ludzi,którzy dobrowolnie ja sponsorowali!!!!!!!!!!!!

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.