Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nie wyhamował na przejściu dla pieszych i potrącił pieszego. Policjanci apelują

 • Dodano: 2020-12-14 08:15, aktualizacja: 2020-12-14 06:18

Zmienna pogoda z opadami deszczu i śniegu oraz szybko zapadający zmrok nie ułatwia jazdy. Śliska nawierzchnia czy też brak umiejętności jazdy w takich warunkach powodują, że na dochodzi do licznych zdarzeń drogowych, a w szczególności potrąceń pieszych. W środę rano doszło do potrącenia pieszego, dlatego apelujemy o ostrożność, zarówno kierowców, jak i pieszych.

Wraz ze zmianą pogody, na drogach jest coraz bardziej niebezpiecznie - nie tylko dla kierujących pojazdami, ale również dla pieszych. Zima, szczególnie okres, gdy występują opady śniegu to czas, kiedy prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych wzrasta kilkakrotnie. Pogarszające się warunki drogowe: występowanie opadów deszczu i śniegu, śliska nawierzchnia i niskie temperatury, znacznie wydłużają drogę hamowania, co przy dużym natężeniu ruchu na naszych drogach wpływa to negatywnie na bezpieczeństwo użytkowników dróg. W czwartek 10 grudnia w godzinach rannych doszło do potrącenia pieszego na ulicy Niedurnego. Kierowca skody nie wyhamował na śliskiej nawierzchni i potrącił pieszego będącego na oznakowanym przejściu dla pieszych. Pieszy trafił do szpitala, a policjanci z drogówki zatrzymali kierowcy prawo jazdy.

Rozsądek przede wszystkim

Policjanci apelują o ostrożność, zarówno kierowców, jak i pieszych. Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, tylko nasze role czasem się zmieniają. Nieważne jednak czy jedziemy autem, rowerem czy też przemieszczamy się pieszo, pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi. Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale poprzez przestrzeganie zasad ruchu drogowego, technik kierowania pojazdami, odpowiedzialne zachowanie, a także odpowiednie wyposażenie naszego pojazdu możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze.

Pamiętajmy o elementach odblaskowych

Szczególny apel kierujemy również do pieszych. Nawet będąc przed przejściem dla pieszych, należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Przypomnijmy, że podczas jesienno-zimowej aury jesteśmy mniej widoczni. Piesi, jak i rowerzyści powinni pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Warunki drogowe przemawiają za powszechnym, bezwzględnym używaniem elementów odblaskowych nie tylko poza terenem zabudowanym i niezależnie od wieku. Każdy element odblaskowy, niezależnie czy jest to kamizelka odblaskowa, breloczek czy opaska sprawią, że poruszając się po drodze, będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy.

Komentarze (12)    dodaj »

 • renata

  Bardzo proszę o kontakt rodzinę pieszego mój e-mail: rmajch@wp.pl

 • Yeah

  Nie każdy pieszy włazi na drogę. Ja zawsze czekam aż z 2 stron będzie czysto to przechodzę.

 • Torca

  Już jest tak że pieszy ma więcej praw na jezdni niż samochody,,to będzie skutkowało tylko częstymi potrąceniami że skutkiem śmiertelnym,,bo święte krowy włażą na jezdnię bez głowy

 • N.Bytom

  Piszesz z takim jadem uważaj aby na kogoś z Twojej najbliższej rodziny nie trafiło,czego osobiście Ci nie życzę .

 • Zgroza

  Niestety Torca ma rację. Piesi czasem celowo wchodzą prawie pod koła, bo uważają, że na przejściu wolno im wszystko. To prawda, przejście jest królestwem pieszego, ale wchodzić na nie trzeba z głową. Za kierownicą siedzi tylko człowiek i choćby nie wiem jak ostrożnie jechał, to kiedy ktoś wejście mu wprost pod koła, do tego np. na śliskiej nawierzchni, to pieszy nie ma szansy uniknąć potrącenia, a kierowca nie ma szansy zahamować.

 • Halymbiok

  Dzisiaj na Niedurnego doszło do takiego samego zdarzenia, jest nagranie na YT.

 • Ze Świon

  Tam jest strefa 30 pieszy już był prawie na środku drogi, opuszczał już pas ruchu auta które na oko widać że jechalo szybciej i wcale nie hamomował, pieszemu braklo dosłownie pół kroku. Na filmiku to doskonale widać.

 • Zyga

  Czy pieszy nie może mieć trochę rozumu w głowie i nie wchodzić bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd ? I co z tego , że miał pierwszeństwo skoro czasami traci życie lub zdrowie . Takich mi nie żal , żal tylko tego kierowcy .Sam często jeżdżę a gdy chodzę pieszo , to często obserwuję jak zachowują się piesi przed przejściami i włos się na głowie jeży . Jeszcze nigdy nikomu nie wszedłem na przejściu pod auto chyba , że jadący sam się zatrzyma i zaprasza do przejścia , wówczas jestem zmuszony przejść przed nim i tak przez 75 lat nikt mnie nie potrącił ani ja nikogo .Najgorsi są ci co " im się należy " i ci co mają pierwszeństwo ale wielu już nie ma na tym świecie . .

 • Zyga

  Czy pieszy nie może mieć trochę rozumu w głowie i nie wchodzić bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd ? I co z tego , że miał pierwszeństwo skoro czasami traci życie lub zdrowie . Takich mi nie żal , żal tylko tego kierowcy .

 • bunia

  Kamerki w aucie staja się bardzo potrzebne. Gdyby okazało się, że pieszy jednak wtargnął na jezdnię bez upewnienia, że nic nie nadjeżdża - sprawa do sądu o bezpodstawne zabranie prawa jazdy i niemożność prowadzenia samochodu.

 • Kierowca

  Ale piesi tez wchodza na przejscie przed samym samochodem albo idzie z telef.gada i niepatrzy tylko wchodzi na pasy

 • Error

  Sami kierowcy uczą pieszych bycia świętymi krowami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również