Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nie żyje Jan Szyszko - były minister środowiska miał 75 lat

 • Dodano: 2019-10-09 13:15

Niespodziewanie dziś przed południem zmarł były wiceminister środowiska, polityk Prawa i Sprawiedliwości, Jan Szyszko. O śmierci poinformował na swoim Twitterze Prezydent RP Andrzej Duda.

Nieoficjalnie jako przyczynę śmierci podaje się zatorowość płucną. Jan Szyszko miał 75 lat.

Naukowiec i polityk ale przede wszystkim dobry i życzliwy Człowiek, pasjonat przyrody, którego darzyłem wielką sympatią i szacunkiem - napisał o zmarłym prezydent Andrzej Duda:

Jan Szyszko przez wiele lat pełnił funkcję ministra środowiska

Jan szyszko był ministrem ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa jeszcze w rządzie Jerzego Buzka w latach 1997 - 1999. Ponownie tekę ministra środowiska objął za rządów Prawa i Sprawiedliwości w latach 2005 - 2007. Gdy w 2015 roku PiS ponownie objął władzę, również Jan Szyszko wrócił na stanowisko ministerialne, najpierw z nadania premier Beaty Szydło, następnie Mateusza Morawieckiego. Był posłem na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji.

Komentarze (15)    dodaj komentarz »

 • BAZIA z Mazur

  Prof. Szyszko to był wspaniały Minister Ochrony Środowiska. Wielki znawca i miłośnik przyrody, Na jednej ze stron „ekologii” przeczytałam o Profesorze: „W 2006 roku wydał kontrowersyjną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji obwodnicy przecinającej Dolinę Rospudy” – czy ona naprawdę była kontrowersyjna? Obwodnica miała przebiegać estakadą nad doliną Rospudy, co ocaliłoby gatunki chronione. W związku ze znacznym nasileniem protestów organizacji ekologicznych zmieniono w 2009 roku przebieg drogi, co pochłonęło znaczne koszty a przyniosło odwrotny skutek. Rzesze turystów dosłownie zadeptały dolinę Rospudy, chcąc obejrzeć „sławną” Dolinę i po rzekomo ochronionej przyrodzie nic nie pozostało, żadnej żabki itp. To był typowy protest polityczny.To samo dotyczy rzekomej wycinki Puszczy Białowieskiej. Wycinano obumarłe zaatakowane przez szkodnika drzewa w tzw. otulinie Puszczy. Decyzja i tak była opóźniona o kilka lat, bo poprzednicy Profesora zaniedbali ochronę Puszczy. Wokół Puszczy bowiem utworzona jest strefa ochronna – otulina, która obejmuje lasy zagospodarowane o powierzchni 3224,26 ha. Jest to strefa ochronna Puszczy!!! Działania ekologów pozbawiły Puszczę ochrony.A łowiectwo? W europejskich krajach jest gałęzią gospodarki. W takiej np. Szwecji w okresie polowań najtańsze mięso w supermarketach to mięso reniferów. Dziczyzna to najzdrowsze i najtaniej pozyskiwane mięso. A nasi obrońcy zwierząt łownych to hipokryci.Polecam książkę „Hipokryzja”. Autorem jest dyrektor ZOO w Warszawie Andrzej Kruszewicz - wielki znawca i miłośnik zwierząt, orędownik gatunków ginących.Przedwczesne odejście Profesora to wielka strata dla polskiej przyrody.

 • boluś

  W lasach już świętuje syćko co przetrwało jego rządy"a ekolodzy mają nowe święto DZIEŃ WKOPANIA SZYSZKI! Mioł być Dzień Posadzenia Szyszki ale Ponbóczek sprawioł inaczyj.

 • ewa

  Ktoś pamięta, że nie zgodził się na przejęcie lasów państwowych, przez zachodnich inwestorów. Już by się wiadome grupy panoszyły.RiP.

 • kolorowy człek

  te korniki z puszczy przyszli po niego co chcioł je zniszczyć

 • ewald

  miłośnik natury którą niszczył. tak go zapamiętamy. nie będę po nim płakał.

 • Ad iracundiam proni

  No i ?????????????????

 • observer

  O zmarłych mówi się dobrze...albo wcale. Więc nic nie powiem.

 • Łosica

  Kochał lasy.

 • dewil

  co wyciął - to wyciął... teraz już go nie ma , a zniszczenia zostały... I tak będzie po każdym z tej partii :(

 • Ryl

  A to łon mieszkoł w Rudzie?

 • Globroter

  W sumie to nie daleko.

 • olo

  Pasjonat przyrody

 • olo

  Miało być "pasjonat przyrody" .

 • natura

  Pasjonat - w języku polskim od zawsze ten zwrot występował w rozumieniu - człowiek gwałtowny, łatwo wybuchający gniewem. Dopiero od jakiegoś czasu mówi się tak, o osobie mającej jakieś zainteresowania. Te przyrodnicze pana Ministra zapamiętam jako te które na zawsze odcisnęły się w Puszczy Białowieskiej.

 • Sylwia

  Dziki mogą odetchnąć z ulgą...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.