Wiadomości z Rudy Śląskiej

Niezależni Rudzianie: "Wspólnym mianownikiem wszystkich działań powinna być Ruda Śląska"

 • Dodano: 2020-08-12 13:45

Na początku lipca czwórka radnych Rudy Ślaskiej ogłosiła powstanie nowego klubu w radzie miejskiej. W grupie Niezależnych Rudzian znaleźli się: Łukasz Wodarski, Rafał Wypior, Roman Kubica oraz Marek Szymański, którzy dla portalu RudaSlaska.com.pl opowiadają o niezależnej wizji miasta.  

Jaka jest wizja Rudy Śląskiej według klubu Niezależni Rudzianie?

Łukasz Wodarski: Wizją klubu radnych Niezależni Rudzianie, to miasto przyjazne dla jej mieszkańców, bezpieczne, nowoczesne, mimo jego industrialnego charakteru.

Jak przekonać innych radnych do tej wizji?

Roman Kubica: Chcielibyśmy działać dla dobra miasta ponad podziałami partyjnymi. Jesteśmy radnymi aktywnymi, podejmującymi różne inicjatywy na rzecz miasta i chcielibyśmy pozostałych radnych zaprosić do współpracy. Zdajemy sobie sprawę, że trudno jest opuścić szeregi swoich partii, bądź klubów radnych, ale mamy nadzieję, że nasze projekty uchwał, które zamierzamy w przyszłości składać, znajdą uznanie w oczach pozostałych radnych naszego miasta.

W Radzie Miasta są teraz cztery kluby radnych. Nie jest Wam po drodze z żadnym z pozostałych?

Marek Szymański: Absolutnie nie. Liczymy na współpracę z wszystkimi klubami radnych dla dobra naszego miasta. Na pewno popierać będziemy dobre projekty uchwał i liczymy na to samo od pozostałych radnych. Wspólnym mianownikiem wszystkich działań powinna być Ruda Śląska. U nas w klubie każdy członek jest inny, każdy ma trochę inne spojrzenie na sprawy miasta, ale potrafiliśmy się dogadać i wierzymy w to mocno, że możemy to samo zrobić z całą Radą Miasta.

Czy w klubie będzie obowiązywała dyscyplina podczas głosowania?

Rafał Wypior: Przed nami dopiero pierwsza wspólna sesja jako Niezależni Rudzianie. Na pewno będziemy się regularnie spotykać przez sesjami i komisjami, żeby wypracować wspólne stanowisko w najważniejszych kwestiach dla miasta. 

Cztery głosy – to dużo czy mało?

Łukasz Wodarski: Cztery głosy to prawie pięć, a pięć w realiach naszego miasta to bardzo dużo. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak do tej pory wyglądał podział głosów w Radzie Miasta. Zasadniczo nic się nie zmieniło po utworzeniu naszego klubu radnych. Wiemy, że nasze głosy w połączeniu z głosami jakiegokolwiek klubu radnych nie dają większości w Radzie Miasta. Nasze pojawienie się na scenie politycznej Rudy Śląskiej ma pokazać, że istnieje coś oprócz Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Radnych Komitetu Pani Prezydent Grażyny Dziedzic

Czy aktywność klubu wyjdzie również poza mury urzędu miasta?

Marek Szymański: Aktywność klubu na pewno nie skupi się tylko i wyłącznie na działalności w rudzkim magistracie. Każdy z nas składa interpelacje w imieniu mieszkańców i czynnie uczestniczy w pracach różnych komisji.  Do tej pory wszyscy radni z naszego klubu aktywnie działali w swoich dzielnicach, a teraz mamy okazję pewne inicjatywy rozszerzyć na całe miasto.

Jakie są teraz największe wyzwania stojące przed naszym miastem?

Roman Kubica: Największym wyzwaniem stojącym przed naszym miastem jest wyjście z kryzysu finansowego, który rozpoczął się pod koniec ubiegłego roku. Coraz mniejsze wpływy z podatków do miasta przełożyły się na cięcia w budżecie na szereg zadań obowiązkowych i fakultatywnych. Dodatkowo pandemia wirusa COVID-19 pogłębiła ten stan rzeczy.

Co jest obecnie największym problemem  Rudy Śląskiej?

Rafał Wypior: Dla Rudy Śląskiej obecnie problemem jest widmo utraty wpływów do budżetu. Jest to związane z likwidacją wielu miejsc pracy. 

I jaka byłaby na to recepta?

Rafał Wypior: Ruda Śląska jest centralnie położona w Metropolii Górnośląskiej i powinna wykorzystać ten fakt. Wspaniała lokalizacja oraz dobra infrastruktura drogowa powinna przyciągać potencjalnych nowych inwestorów. Sztandarową inwestycją powinno być zatem dokończenie trasy N-S.

Komentarze (25)    dodaj komentarz »

 • zuza

  Może szanowni Panowie zainteresują się odorami na Karmańskim, tu nie da się żyć.Współczuję ludziom którzy zakupili tu mieszkania i domy i będą spłacać kredyty 30 lat. Ciekawe czy deweloper informuje o tym fakcie nabywcę- wątpię bo wtedy za pół ceny by tego nikt nie kupił. Za parę lat Ruda będzie pusta,nie będzie podatków, nie będzie młodych nie będzie nic. Tylko o stołki zawsze będzie wojna.

 • pepe

  Niezależnym, to można być 180 pod zimią, reszta to ściema (przybudóki róznych partii) . Mimo to powodzenie i zdrowia życzę.

 • Rudafan

  Znom jednego z nich i tak jak to stare powiedzenie brzmi jak się niy chce robić to do polityki. Brzydzą się tą osobą bo to stary kombinator i tyla, patrzy jak się z koryta dobrze nażrec. Patrząc na jego fałszywy wzrok rzygać mi się chce. Do łopaty rowy kopać!!!

 • Jorgu

  No i dobrze!!! Koniec POPiSu w Rudzie Śląskiej!!!!

 • Klaun

  Cis do niemiec

 • R.

  Może zamiast zgryźliwych komentarzy warto czasem poczekać, dać szansę komuś,komu się chce. Poza tym nie zgadzam się, że nic nie wskórają, bo jest ich za mało - od czegoś trzeba zacząć. Teraz 4, a może za jakiś czas więcej. A na ocenę, czy to są następni do koryta przyjdzie czas.

 • T.

  warto poczekać? do uja pana na co poczekać?! 2 lata z 5-letniej kadencji mijają, co zrobili? Opłaty w górę, lampy nie świecą, drogi dziurawe, ale dieta jest wypłacona na czas! i nie pieprzcie ludzie o pisie i winie rządu bo miasto było już źle zarządzane w czasach PO!

 • Noelka

  Jesteś bardzo krytyczny.A co Ty zrobiłeś,żeby w tym mieście było lepiej?Najlepiej wszystko skrytykować.Czytając komentarze można wyciągnąć tylko taki wniosek:cokolwiek by w tym naszym mieście nie zrobiono trzeba z góry krytykować.Sami maruderzy chyba tutaj nie mieszkają,są też tacy ,którym się coś chce i może uda im się coś poprawić.Pozdrawiam.

 • Trzask

  Ale was pisiorki boli to wszystko. A ja im dobrze życzę. Każdy z nich zrobił więcej przez rok niż cały klub pis we wszystkich kadencjach.

 • Error

  Obecność pana Wodarskiego w tym gronie wyklucza moje zaufanie do tego przedsięwzięcia.

 • Anna

  To prawda. Mnie też zniechęca :(

 • boluś

  Oczekuja nostępnego artykułu w kierym NiyżaLEŻNI opowiedzom o swoich dotychczasowych osiągnięciach dla mieszkańców R Sl. Tylko konkretnie Panowie'

 • Ryl

  Boluś jedno pytanie. Coś ty pożytecznego zrobił dla naszego miasta? Dasz jeden przykład-zawsze masz moją łapkę w górę.

 • Kamil z Halemby.

  Napisałem do Pana Wodarskiego wiadomość na mesengerze w sprawie interwencji na ul.Leśnej (Halemba) o pomoc w zmianie organizacji ruchu. 1/3 jest jako jednokierunkowa a przydało by się żeby koło kościoła też tak było bo w niedziele ulica ta jest sparaliżowana. Minął rok i nie uzyskałem odpowiedzi a i na Leśnej też się nic nie zmieniło. Więc uważam że on i tak nic nie zrobi bo nie ma wyborów i nie musi dbać o swoj wizerunek jak nie potrzebuje żeby oddać na niego swój głos. A zaproszenie na facebooku do polubienia tego stowarzuszenia wysłał mi już 2razy. Ma tupet.

 • Zibi

  A ty myślisz, że dla jednego Kamilka ktoś będzie zmieniał organizację ruchu całej ulicy, bo ty tak chcesz? Weś sie idz polotej.

 • olo

  a dlaczego nie? w Kochlowicach jeden sp.erdolił wyjazd z Piłsuckiego na oświęcimską, to może gdzieś indziej jeden może cos poprawić?

 • Kamil z Halemby.

  Napisałem do Pana Wodarskiego wiadomość na mesengerze w sprawie interwencji na ul.Leśnej (Halemba) o pomoc w zmianie organizacji ruchu. 1/3 jest jako jednokierunkowa a przydało by się żeby koło kościoła też tak było bo w niedziele ulica ta jest sparaliżowana. Minął rok i nie uzyskałem odpowiedzi a i na Leśnej też się nic nie zmieniło. Więc uważam że on i tak nic nie zrobi bo nie ma wyborów i nie musi dbać o swoj wizerunek jak nie potrzebuje żeby oddać na niego swój głos. A zaproszenie na facebooku do polubienia tego stowarzuszenia wysłał mi już 2razy. Ma tupet.

 • Fred

  Niezależni od czego ? trzech platfusów i jeden na doczepkę, nie chcą być kojarzeni z PO. Dokładnie tak Dziedzic oszukała wyborców, pozując na niezależną a po wyborach od razu dała do zrozumienia że PO to jej partia. Rozumiem że przynależność do PO to obciach I nie pomaga w zdobyciu poparcia , ale drugi raz taki numer jak kłamstwo Dziedzic nie przejdzie . Wiemy kim jesteście i kto za wami stoi, skompromitowane PO.

 • Jojo

  Co do pisiorow się miała skleić.

 • Ula

  Wszyscy są niezależni do czasu...

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.