Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nowe inwestycje w mieście – trwają realizacje projektów Budżetu Obywatelskiego 2024!

  • Dodano: 2024-08-20 11:30

Trwa realizacja projektów, które zostały wybrane do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Przypomnijmy, że spośród 12 zakwalifikowanych projektów dużych wybrano jeden, a z 23 projektów małych zrealizowanych zostanie 10. Już w przyszłym miesiącu będzie okazja do wyboru kolejnych pomysłów, które tym razem zakwalifikowały się do budżetu obywatelskiego na 2025 rok.

Trwa realizacja projektów z BO 2024

Na ten rok spośród dużych projektów wybrano do realizacji budowę kompleksu sportowego "Tartan niebieskie dachy – kompleks sportowy dla mieszkańca w każdym wieku". Zakłada on wykonanie nowego boiska z nawierzchnią ze sztucznej trawy, umieszczenie odpowiedniej infrastruktury, m.in. koszy, ławek czy stojaków na rowery, a także stworzenie strefy gier z powierzchnią poliuretanową, wyposażonej np. w stoły do gry w ping-ponga i chińczyka.

– To największy projekt budżetu obywatelskiego 2024 – zaznacza Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.

– Kilka dni temu wyłoniliśmy wykonawcę robót, który od momentu przekazania terenu budowy ma 3 miesiące na zakończenie inwestycji – dodaje.

Nowoczesne place zabaw dla szkół i przedszkoli

Z kolei z 10 wybranych do realizacji projektów małych najbardziej zaawansowane są prace przy Szkole Podstawowej nr 3 (ul. Norwida 10) oraz Miejskim Przedszkolu nr 32 (ul. Tunkla 96). W lipcu br. przekazano wybranym wykonawcom tereny i budowy trwają. W pierwszej z wymienionych lokalizacji za ok. 300 tys. zł. powstanie „Wesoły zakątek”. Istniejący tam plac zabaw zostanie całkowicie zmodernizowany i rozbudowany, uzupełniony o małą architekturę i nowe nasadzenia. Z kolei przy MP nr 32 powstanie plac zabaw „Ruch, zabawa - bezpieczna sprawa”. Zostaną tam zainstalowane urządzenia edukacyjne: m.in. wóz policyjny i strażacki, karetka, trampolina oraz panele manipulacyjne. Koszt ten inwestycji szacuje się na ponad 290 tys. zł.

Wyłoniono również wykonawców projektów przy Szkole Podstawowej nr 21 oraz miejskich przedszkolach nr 30 i 43. Przy SP nr 21 powstanie eksperymentalny plac zabaw z 9 interaktywnymi stanowiskami. Zainstalowane urządzenia, m.in. zegar słoneczny, kalejdoskop, naukowy HEX, peryskop czy panel muzyczno-sensoryczny, zapewnią naukę przez interaktywną zabawę, rozwijanie pasji i samodzielne eksperymenty.

Z kolei projekt „Bezpiecznie, bajecznie, kolorowo i zdrowo” zakłada powstanie nowoczesnego placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 30. Będzie tam zamontowanych m.in. 26 urządzeń zabawowych. Plac zabaw zostanie również doposażony w elementy tzw. małej architektury: 7 ławek metalowych, płotki drewniane i 3 drewniane furtki. Natomiast przy MP nr 43 pojawią się urządzenia rozwijające zdolności ruchowe czy wspierające rozwój zmysłów, a więc słuchu, dotyku, wzroku czy smaku. Miejsce ma uwzględniać potrzeby dzieci z różnymi wyzwaniami rozwojowymi. Zamontowane będą nie tylko urządzenia zabawowe, ale także drewniane skrzynie do hodowli warzyw i ziół, ławki i kosze.

Oświetlenie toru rolkarskiego i nowe tereny dla czworonogów

Wkrótce powody do zadowolenia będą mieli też użytkownicy toru rolkarskiego przy ul. Jasnej w Bielszowicach. Projekt instalacji oświetlenia tego miejsca również zakwalifikował się do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2024 rok i jest już wybrany wykonawca robót.

W tegorocznej budżecie obywatelskim przegłosowano również projekt budowy wybiegu dla psów „Dogula” w Goduli oraz „PieskoLandii” w Bykowinie. Pierwszy obejmuje utworzenie bezpiecznego i ogrodzonego wybiegu dla psów z przeszkodami w parku im. Adama Mickiewicza. Z kolei „PieskoLandia”, czyli park dla psów powstanie na obecnie niezagospodarowanym terenie przy ul. Górnośląskiej. W obu przypadkach wybrani są wykonawcy.

- Jeśli chodzi o projekt „ Burloch Arena – upiększamy i dbamy o przestrzeń wokół nas!” to jeszcze w tym tygodniu zostaną otwarte oferty na jego wykonanie złożone w ramach procedur przetargowych i mamy nadzieję na wybór wykonawcy i szybkie podpisanie umowy na realizację – informuje Piotr Janik.

Burloch Arena czeka na wykonawcę

Przy Burloch Arenie zostanie uporządkowana przestrzeń, nasadzona roślinność ozdobna, a także wykonane oświetlenie boiska wielofunkcyjnego.

Nie udało się natomiast wybrać wykonawcy zadania „Murki kultowe – jak nowe!”. To projekt modernizacji małej architektury znajdującej się przy alei pieszo-rowerowej w Bykowinie. W ramach jego realizacji zostaną odnowione murki, mostki i balustrady, ale także przeprowadzony zostanie montaż siedzisk, koszy czy stojaków na rowery. Zostanie także nasadzona zieleń. Przetarg został unieważniony, a tym samym procedura będzie powtórzona.

Obecnie trwają też procedury związane z realizacją przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Do głosowania zakwalifikowało się 12 wniosków dotyczących zadań dużych oraz 26 zadań małych. Za trzy tygodnie, od 9 do 22 września br., rudzianie będą mogli wybierać, które z projektów zostaną wykonane w 2025 roku.

Komentarze (4)    dodaj »

  • maja

    Mimo wszystko pewne zmiany powinny w Budżecie Obywatelskim nastąpić.Nie wymieniam konkretnie o jakiego projektodawcę chodzi i nie idzie tu o to ,że mam do niego żal , bo w tym przypadku najzwyczajniej wykorzystuje stworzoną możliwość uczestniczenia w składaniu wniosków corocznie ale też prawda jest taka ,że jeżeli złożony projekt jest w imieniu większego środowiska to jego szansa na przegłosowanie jest znacznie łatwiejsza od wniosku złożonego przez mniejszą grupę zainteresowanych .NP.szkoła licząca kilkaset uczniów z pomocą rodziców uczni , babć i innych krewnych za namową dyrekcji jest w stanie i robi to wygrywać wszystko co się da.W ten sposób wnioskodawca ,który składa projekt nawet nie wiadomo jak bardzo pożyteczny nie mając takiego poparcia jak szkoła jest na straconej pozycji. Łatwiej jest zmobilizować rodziców uczniów niż mieszkańców ,których by mogły inne projekty dotyczyć , którzy do tego średnio lub wcale się takimi akcjami interesują . W ten sposób jedni mając już opanowaną strategię na pozyskanie właściwej ilości głosów wygrywają rok po roku swoje kolejne projekty ,inni się też m.in dlatego zniechęcają , bo widzą ,że z nimi nie mają większych szans .Powinno więc się wprowadzić taką zasadę ,że dany obiekt np. szkoła po zwycięskim projekcie ,nie może już następnego roku składać wniosku ponownie ,a dopiero może uczynić to w kolejnym roku (co dwa lata) .Inaczej BO będzie wyłącznie dla wybranych ,a nie o to chyba chodzi.

  • Lowus

    Kiedy planuje się zakończenie prac przy budowie placu zabaw przy MP nr 43, ponieważ na chwilę obecną dzieci nie mają możliwości wyjścia na zewnątrz przy pięknej pogodzie, a prace w ogóle nie postępują. Koparka służy do cięcia komara, a reszta sprzętu tylko "wygląda", podczas gdy pracownicy zabijają czas na huśtaniu się na huśtawkach. Prace wykonywane chyba w wolnej chwili pomiędzy innymi projektami w mieście :/

  • Rudzianka

    Kiedy powstanie jakiś wodny plac zabaw w Rudzie śląskiej?

  • Wyborca

    Większość projektów realizowanych będzie w szkołach i przedszkolach a co z osiedlami gdzie są naprawdę bardzo duże braki. Boiska, place zabaw , miejsca gdzie mali i duzi mogą spędzać czas. Szkoły i przedszkola są państwowe więc to państwo jest za nie odpowiedzialne. Nie może być tak że w przedszkolu nie ma placu zabaw albo w szkole boiska. Nowe projekty które zostały złożone też dotyczą przedszkoli i szkół ktoś chyba nie rozumie do czego został stworzony budżet obywatelski.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również