Trwa realizacja projektów, które zostały wybrane do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Przypomnijmy, że spośród 12 zakwalifikowanych projektów dużych wybrano jeden, a z 23 projektów małych zrealizowanych zostanie 10. Już w przyszłym miesiącu będzie okazja do wyboru kolejnych pomysłów, które tym razem zakwalifikowały się do budżetu obywatelskiego na 2025 rok.
Trwa realizacja projektów z BO 2024
Na ten rok spośród dużych projektów wybrano do realizacji budowę kompleksu sportowego "Tartan niebieskie dachy – kompleks sportowy dla mieszkańca w każdym wieku". Zakłada on wykonanie nowego boiska z nawierzchnią ze sztucznej trawy, umieszczenie odpowiedniej infrastruktury, m.in. koszy, ławek czy stojaków na rowery, a także stworzenie strefy gier z powierzchnią poliuretanową, wyposażonej np. w stoły do gry w ping-ponga i chińczyka.
– To największy projekt budżetu obywatelskiego 2024 – zaznacza Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.
– Kilka dni temu wyłoniliśmy wykonawcę robót, który od momentu przekazania terenu budowy ma 3 miesiące na zakończenie inwestycji – dodaje.
Nowoczesne place zabaw dla szkół i przedszkoli
Z kolei z 10 wybranych do realizacji projektów małych najbardziej zaawansowane są prace przy Szkole Podstawowej nr 3 (ul. Norwida 10) oraz Miejskim Przedszkolu nr 32 (ul. Tunkla 96). W lipcu br. przekazano wybranym wykonawcom tereny i budowy trwają. W pierwszej z wymienionych lokalizacji za ok. 300 tys. zł. powstanie „Wesoły zakątek”. Istniejący tam plac zabaw zostanie całkowicie zmodernizowany i rozbudowany, uzupełniony o małą architekturę i nowe nasadzenia. Z kolei przy MP nr 32 powstanie plac zabaw „Ruch, zabawa - bezpieczna sprawa”. Zostaną tam zainstalowane urządzenia edukacyjne: m.in. wóz policyjny i strażacki, karetka, trampolina oraz panele manipulacyjne. Koszt ten inwestycji szacuje się na ponad 290 tys. zł.
Wyłoniono również wykonawców projektów przy Szkole Podstawowej nr 21 oraz miejskich przedszkolach nr 30 i 43. Przy SP nr 21 powstanie eksperymentalny plac zabaw z 9 interaktywnymi stanowiskami. Zainstalowane urządzenia, m.in. zegar słoneczny, kalejdoskop, naukowy HEX, peryskop czy panel muzyczno-sensoryczny, zapewnią naukę przez interaktywną zabawę, rozwijanie pasji i samodzielne eksperymenty.
Z kolei projekt „Bezpiecznie, bajecznie, kolorowo i zdrowo” zakłada powstanie nowoczesnego placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 30. Będzie tam zamontowanych m.in. 26 urządzeń zabawowych. Plac zabaw zostanie również doposażony w elementy tzw. małej architektury: 7 ławek metalowych, płotki drewniane i 3 drewniane furtki. Natomiast przy MP nr 43 pojawią się urządzenia rozwijające zdolności ruchowe czy wspierające rozwój zmysłów, a więc słuchu, dotyku, wzroku czy smaku. Miejsce ma uwzględniać potrzeby dzieci z różnymi wyzwaniami rozwojowymi. Zamontowane będą nie tylko urządzenia zabawowe, ale także drewniane skrzynie do hodowli warzyw i ziół, ławki i kosze.
Oświetlenie toru rolkarskiego i nowe tereny dla czworonogów
Wkrótce powody do zadowolenia będą mieli też użytkownicy toru rolkarskiego przy ul. Jasnej w Bielszowicach. Projekt instalacji oświetlenia tego miejsca również zakwalifikował się do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2024 rok i jest już wybrany wykonawca robót.
W tegorocznej budżecie obywatelskim przegłosowano również projekt budowy wybiegu dla psów „Dogula” w Goduli oraz „PieskoLandii” w Bykowinie. Pierwszy obejmuje utworzenie bezpiecznego i ogrodzonego wybiegu dla psów z przeszkodami w parku im. Adama Mickiewicza. Z kolei „PieskoLandia”, czyli park dla psów powstanie na obecnie niezagospodarowanym terenie przy ul. Górnośląskiej. W obu przypadkach wybrani są wykonawcy.
- Jeśli chodzi o projekt „ Burloch Arena – upiększamy i dbamy o przestrzeń wokół nas!” to jeszcze w tym tygodniu zostaną otwarte oferty na jego wykonanie złożone w ramach procedur przetargowych i mamy nadzieję na wybór wykonawcy i szybkie podpisanie umowy na realizację – informuje Piotr Janik.
Burloch Arena czeka na wykonawcę
Przy Burloch Arenie zostanie uporządkowana przestrzeń, nasadzona roślinność ozdobna, a także wykonane oświetlenie boiska wielofunkcyjnego.
Nie udało się natomiast wybrać wykonawcy zadania „Murki kultowe – jak nowe!”. To projekt modernizacji małej architektury znajdującej się przy alei pieszo-rowerowej w Bykowinie. W ramach jego realizacji zostaną odnowione murki, mostki i balustrady, ale także przeprowadzony zostanie montaż siedzisk, koszy czy stojaków na rowery. Zostanie także nasadzona zieleń. Przetarg został unieważniony, a tym samym procedura będzie powtórzona.
Obecnie trwają też procedury związane z realizacją przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Do głosowania zakwalifikowało się 12 wniosków dotyczących zadań dużych oraz 26 zadań małych. Za trzy tygodnie, od 9 do 22 września br., rudzianie będą mogli wybierać, które z projektów zostaną wykonane w 2025 roku.