Wiadomości z Rudy Śląskiej

Znamy wyniki głosowania na budżet obywatelski 2024!

  • Dodano: 2024-10-04 11:15

W ramach budżetu obywatelskiego na 2025 rok w Rudzie Śląskiej zostaną zrealizowane dwa zadania duże - utworzenie Strefy Aktywnego Wypoczynku i Integracji w dzielnicy Wirek oraz rewitalizacja terenu dawnego podobozu Althammer w Halembie. Wybrano również 10 zadań małych. W głosowaniu wzięła udział rekordowa liczba osób.

- Niemal 10,4 tys. ważnych głosów oznacza, że udało się przebić rekordową dotychczas edycję 2023, kiedy takich głosów było ponad 10,1 tys. Co ciekawe, mimo iż nadal przytłaczająca większość mieszkańców wybiera głosowanie elektroniczne, to liczba głosów papierowych była tym razem zauważalnie większa niż przed rokiem – mówi prezydent Michał Pierończyk. – Rudzianie nadal wolą inwestycje od projektów „miękkich” i stawiają na zadania sportowo-rekreacyjne. Wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu, serdecznie dziękuję – dodaje.

Przypomnijmy, że po raz drugi mieszkańcy Rudy Śląskiej głosowali zgodnie z nowym systemem. Każdy miał możliwość wskazania 4 zadań dużych i 4 małych, przy czym była to maksymalna liczba projektów, na które można było oddać głosy, czyli nie było konieczności wyboru wszystkich 8 zadań. Wybranym projektom, głosujący przydzielali się punkty – kolejno od 4 dla najwyżej ocenianego do 1 dla najniżej ocenianego.

Dwa duże zadania do realizacji: Wirek i Halemba na czele

Wśród zadań dużych (koszt realizacji powyżej 400 000 zł) zdecydowanie zwyciężyło utworzenie Strefy Aktywnego Wypoczynku i Integracji między ulicami Sygietyńskiego a Paderewskiego w Wirku, które uzyskało aż 10 455 punktów. Główne elementy projektu to budowa placu zabaw służącego jednoczesnej zabawie osób z niepełnosprawnościami i zdrowych, utworzenie na terenie Ogrodu Sensorycznego miejsc do rekreacji, odpoczynku i spotkań oraz zakup domku narzędziowego z narzędziami i materiałami do pielęgnacji terenu. Drugie wybrane do realizacji zadanie to rewitalizacja terenu dawnego podobozu Althammer w Halembie z wynikiem 5 501 punktów. W tym przypadku zakres inwestycji obejmuje uporządkowanie istniejącej zieleni, nowe nasadzenia, wykonanie alejek, montaż ławek, koszy na śmieci i stojaków rowerowych, wykonanie oświetlenia oraz wyeksponowanie miejsca pamięci ofiar dawnego podobozu KL Auschwitz.

Trzeba zauważyć, że dwa projekty duże zdobyły więcej punktów niż rewitalizacja terenu dawnego podobozu Althammer. Budowa rolkowiska przy boisku Tartan Niebieskie Dachy otrzymała ich 6637, a budowa skateparku w rejonie ulicy Pordzika - 5910. Jednak szacowany koszt realizacji każdego z tych zadań przekracza kwotę, która zostaje po odjęciu z puli na zadania duże kosztu budowy Strefy Aktywnego Wypoczynku i Integracji. W tej sytuacji kolejnym projektem z największą liczbą głosów z kosztem mieszczącym się w dostępnym limicie jest rewitalizacja terenu podobozu.

Rudzianie wybrali także 10 zadań małych (koszt realizacji do 400 000 zł):

  • modernizacja placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 30 (5 766 punktów),
  • rozbudowa tras rowerowych w Parku Strzelnica (4 910 punktów),
  • modernizacja placu zabaw przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 (3 845 punktów),
  • remont boiska do koszykówki przy kompleksie Tartan Niebieskie Dachy (3 664 punkty),
  • modernizacja placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 8 (3 550 punktów),
  • modernizacja placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 35 (3 522 punktów),
  • wykonanie oświetlenia i poprawa bezpieczeństwa osiedlowej strefy aktywności przy ul. Górnośląskiej (3 058 punktów),
  • utworzenie siłowni na świeżym powietrzu przy Szkole Podstawowej 6 (3 025 punktów),
  • naprawa nawierzchni boiska przy Szkole Podstawowej nr 27 (2 819 punktów),
  • modernizacja placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 24 (2 748 punktów).

Szczegółowe informacje o projektach i ich lokalizacji, a także wyniki głosowania na poszczególne zadania, dostępne są na platformie elektronicznej rudzkiego budżetu obywatelskiego - https://rudaslaska.budzet-obywatelski.org.

Ważnych głosów było 10 394. Prawie 95% głosów oddano za pośrednictwem wspomnianej platformy elektronicznej, najczęściej przy użyciu urządzeń mobilnych, na które przypadło ponad 75% wszystkich ważnych głosów.

Komentarze (8)    dodaj »

  • ZpyskaHanyska

    Czyli skate park i rolkowisko nie powstana mimo że zdobyły wiecej głosów niż podobóz Althamer bo kasa sie nie spina to po co to głosowanie. A Halemba wszędzie wypisuje że wygrali jak dla mnie to przekret i tyle. Ważne że będzie więcej miejsca na Hale i supermarkety.

  • kwiatowe

    BO = budzet oswiatowy. To typowe latanie dziury w budzecie oswiaty pod pretekstem budzetu obywatelskiego.

  • Ben

    Wszystkie czołowe miejsca ,to szkoły.Przypadek ?Nie sądzę!

  • rado

    Czyli tak na prawdę nic ciekawego, tylko jak co roku wydawanie pieniędzy głównie na cele oświatowe. W kółko tylko kasa na szkoły, przedszkola itp.

  • Kpina + ironia / szydera

    Normalnie nawet wróżka Jadzia, ani tym bardziej wróżbita Maciej, nie mogli przewidzieć, że na 10 projektów małych będzie 5x modernizacja placu zabaw i 2x remont nawierzchni boiska... coś, co w kraju nie z mokrej dykty i trocin jest finansowane z budżetu oświatowego.

  • antyK

    Zobaczcie jak wyglądają inne miasta, a tu wieczne łatanie dziur za marny budżet. Natomiast parków magazynowych jest od groma.

  • jorg

    Budżet beznadziejny same szkolnictwo , dla ludzi nic. To oświata powinna robic a nie obywatele.

  • Nonsens

    To beznadziejnie chore zasady rodawania tych pieniędzy.Są mniejsze środowiska i społeczności.Co z tego ,że zgłaszają czasem naprawdę pożyteczne i potrzebne projekty ,jak nie są w stanie namówić do nich większej grupy osób.Szkoły ,które okupują czołowe miejsca na liście zwycięskich projektów, czerpią z BO pełnymi garściami i to od lat.Szkoła liczy kilkaset uczniów.Nauczyciele mający obecnie łatwy kontakt elektroniczny z każdym z rodziców tych uczniów wysyłają jednym kliknięciem do wszyskich prośbę o udział w głosowaniu podają nawet link do miejsca skąd mogą głosować,zaznaczając ,że to robią dla swoich dzieci .To działa,bo musi.I tak głosują wszyscy nauczyciele ,ich rodziny ,no i oczywiście rodzice uczniów ,z babciami dziadkami może inną rodziną.Rzecz jasna ,że do tych szkół nie można mieć pretensji.Wykorzystują naiwnie sporządzone warunki udziału w tym konkursie.Nie ma w tym przypadku ,że po pieniądze Budżetu sięgnęły głównie placówki oświatowe.Mniejsze grupy choćby stanęły na głowie nie mają z nimi szans.To wypacz zupełnie sens tego konkursu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również