Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nowe nazwy rond w Rudzie Śląskiej - hołd dla Bukala i Pielera

  • Dodano: 2025-03-27 15:15, aktualizacja: 2025-03-28 09:07

Rudzcy radni nadali dziś nowe nazwy dwóm rondom. To, które mieści się przy zbiegu ulic 1 Maja, Głównej i Obrońców Westerplatte, będzie nosiło imię Franciszka Bukala. Natomiast rondo powstałe przy ulicy Magazynowej i alei Rodziny Gurtlerów będzie rondem imienia Franza Pielera.

Rudzcy radni nadali nowe nazwy dwóm rondom

Dziś uhonorowane zostały dwie niezwykłe postacie, które na stałe wpisały się w historię naszego miasta. Nadanie imion Franciszka Bukala oraz Franza Pielera dwóm rondom w Rudzie Śląskiej to wyraz szacunku i pamięci dla ich zasług – mówi Michał Pierończyk, prezydent miasta.

- To także efekt wsłuchania się w głos mieszkańców, którzy wskazali, że te osoby zasługują na takie wyróżnienie – dodaje.

Franz Pieler – górnik, wynalazca i zasłużony obywatel

Franz Pieler urodził się 11 maja 1835 roku w Arnsbergu w Westfalii. Ukończył studia w Aachen i Bonn, a następnie przez ponad trzydzieści lat działał w branży górniczej, piastując kierownicze stanowiska. W 1885 roku, po rezygnacji ze służby państwowej, przeniósł się z rodziną do Rudy. Tutaj przez dwadzieścia pięć lat pracował jako dyrektor generalny w kopalni należącej do hrabiego Franciszka Ksawerego Ballestrema. Przyczynił się do rozbudowy kopalń i budowy kolonii robotniczych. Nadzorował większość budów i inwestycji realizowanych w latach 1885-1910, w tym budowę kościoła pw. św. Józefa. Za jego urzędowania zelektryfikowano część Rudy, powstała apteka, gospoda hrabiowska (dziś restauracja Adria), budynek poczty, kilka budynków szkolnych, na ulicach pojawiły się tramwaje elektryczne, założono cmentarz rudzki oraz utworzono straż pożarną przy szybie Franciszek.

Wynalazki Franza Pielera i jego zasługi

Warto dodać, że Franz Pieler był również wynalazcą, docenianym m.in. za tzw. „lampę Pielera”, oznaczającą ciśnienie gazów kopalnianych oraz metodę wydobywania węgla z podsadzką piaskową. W 1897 roku został odznaczony przez cesarza Wilhelma II Hohenzollerna królewskim złotym orderem i mianowany radcą górniczym. Trzy lata później otrzymał złoto-srebrne, przyozdobione m.in. 180 brylantami, Młotki Górnicze.

Pieler pozostał na Śląsku do śmierci 25 października 1910 r. i został pochowany w mauzoleum zbudowanym na rudzkim cmentarzu przy ulicy Porębskiej. Spoczywa tam wraz z synem Adolfem i żoną Emilią, która zmarła 15 września 1921 r. W 2010 roku pojawił się pomysł odnowienia zabytkowej kaplicy grobowej Pielerów. Na czas prac renowacyjnych doczesne szczątki Emilii, Franza i Adolfa były złożone w mniejszych trumnach u boku hrabiego Ballestrema w krypcie sanktuarium św. Józefa. W kwietniu 2016 roku uroczyście złożono je w pierwotnym miejscu. Świadkiem wydarzenia był m.in. Rudiger Pieler, praprawnuk Franciszka.

Franciszek Bukal – działacz na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Z kolei Franciszek Bukal urodził się w Rudzie Śląskiej 11 września 1930 roku. Całe życie związał ze swoim rodzinnym miastem, tutaj działał zawodowo i założył rodzinę. W 1990 roku został radnym I kadencji Rady Miasta Ruda Śląska, w której zasiadał również w II i III kadencji. W swoich działaniach był szczególnie zaangażowany w sprawy osób z niepełnosprawnościami i przez cały czas swojej pracy w charakterze radnego usilnie zabiegał, by ich potrzeby były zauważane i spełniane. Postulował utworzenie systemu instytucji wspomagających edukację, rehabilitację i pracę zawodową osób z niepełnosprawnościami, a także działał na rzecz likwidacji barier architektonicznych w obiektach użyteczności publicznej. Był współtwórcą takich placówek jak: Szkoła Podstawowa nr 12 im. św. Łukasza w Wirku (Szkoła Życia), Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci Niepełnosprawnych oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bykowinie, a także pomysłodawcą olimpiad sportowych dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Franciszek Bukal uważał, że społeczeństwo cywilizowane to takie, które troszczy się o wszystkich swoich członków, zwłaszcza najsłabszych – mówi prezydent miasta Michał Pierończyk.

– Dzięki swojej charyzmie, otwartości, rozległym kontaktom, a także uporowi i konsekwencji, zrealizował wiele ambitnych i nowatorskich projektów, które były pionierskie w skali kraju. Do dziś korzystamy z owoców jego pracy - dodaje.

Za swą działalność był wielokrotnie nagradzany, a 27 września 2007 roku został mu nadany tytuł „Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska”. Zmarł 3 maja 2023 roku i jest pochowany na wireckim cmentarzu.

Komentarze (16)    dodaj »

  • Tadek

    po co chodzic robic glulupm nadizej jak i tak nie nie do ciera i zawsze ma jakies wymówki moze kolejna przyspieszona wyborcza na prezydenta . ile razy pisałem o wydłuzeniu lini 139 po likfidacji 144 uchichlo ani dechu ani slychu masakra mam nadzieje ze w tym roku załapie sie na zamiane mieszkania w switoclowicach bądz chorzów

  • brak słów

    Rada i prezydent zajmują się [...]ami.Nie zauważyli, że gdy w pogodny dzień jedzie się ul. Niedurnego od strony Chebzia to widać unoszące się dymy, pyły i inne wyziewy z palącej się hałdy. Jest to klęska żywiołowa, której skutki dla zdrowia ludzi w całej Rudzie są olbrzymie, Oczywiści niekompetentny prezydent z wianuszkiem dobrze opłacanych zastępców tego nie rozumie. Może zorganizuje kolejne spotkanie z którego nic nie wyniknie. Stosowane metody doraźnego gaszenia wodą podsycają jedynie zapożarowanie. Ale kto by się przejmował prawdziwymi problemami. Ruda Śląska dziadzieje z dnia na dzień, a prezydent bez honoru powinien podać się do dymisji. Na radnych nie liczę, bo to jak zwykle zlepek nieszkodliwych idiotów, którzy dbają jedynie o swój interes.

  • Mr B.

    Przy plazie powinno się nazywać Rondo UK

  • Xyz

    Lepiej byłoby podjąć uchwałę w sprawie likwidacji tych wysokich porośniętych kopców na rondzie, które skutecznie ograniczają widoczność przy wjeździe na rondo

  • Kpina + ironia / szydera

    To jest celowe działanie, żeby obrzydzić ci jazdę samochodem: kiedyś zwiększało się przepustowość, budując kolejne pasy - dzisiaj się je likwiduje pod ścieżki rowerowe, robi thebillne "ronda" w kształcie precla, na których copa z krzaczorami skutecznie ogranicza pole widzenia, buduje się drogę N-S z prędkością projektową 100km/h, po czym stawia się ograniczenie do 80... a psiarnia zamiast stać przy szkole rano, to się chowa w krzakach przy gazowni xDD a potem usta pełne frazesów o nowej religii pod nazwą BEZPIECZEŃSTWO xDD stek bzdur dla lemingów.

  • ANTY UE

    Wiesz po co są te kopce po to aby nikt na rondzie się nie widział bo to poprawia bezpieczeństwo

  • Rudzianin

    Jaki jest sens nazywania rond?

  • 112

    Ile można kawę pic w UM? W wolnym czasie zajmują się głupotami.

  • Ruda z Rudy

    Ruda Śląska- jedno z najuboższych miast w regionie, a rajcy wydają pieniądze na głupoty. I ta hipokryzja przy tym do potęgi entej! Wpierw p.Pieler- Niemiec, choć Ruda nigdy nie była niemiecka, potem p.Bukal i to w mieście, gdzie Rudzki mops tylko zerka i kombinuje- komu zabrać grupę. To miasto jest coraz bardziej obrzydliwe.

  • ddd

    Co za ignorant historyczny! Cala Ruda powstala kiedy jej zarzadcom byl Pieler, wszystkie najladniejsze budynki w dzielnicy z przelomu XIX/XX wieku powstawaly przy jego udziale.

  • Rudziol

    Pewnie tym sposobem budował potęgę kraju w którym żyjemy.A może tylko robił karierę i tworzył swój majątek? Tylko czy na dobro Polski, czy na dobro Wilusia?

  • Ola

    Nie trzeba być historykiem ani z zawodu, ani z zamiłowania, ale można zapytać sztuczną inteligencję bądź skromną Wikipedię zanim publicznie pochwali się swoją niewiedzą.

  • mieszkaniec

    pisowskie władze są obrzydliwe, miasto jest spoko

  • Katrina

    Co tu komentować ,zróbcie jesze rondo Hitlera

  • Patrzący

    No właśnie, jakby nie było rodowitych Rudzian, którzy by na to zasłużyli. No ale wystarczy obejrzeć jak wyglądają pomniki tych którzy walczyli i ginęli za nas za Polskę np.ten przy ul.Piastowskiej.Groby niektórych powstańców na Orzechowskim cmentarzu wyglądają jak przysłowiowe chasioki.Wstyd ale na ajne majne klajne jest pieniądz.

  • jo...

    I ciekawie ile kasy poszło na to.i komu to jest potrzebne nazwy rond.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również