Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nowy nabytek Muzeum PRL przyjechał z Kalwarii!

 • Dodano: 2018-01-04 15:00

Rudzkie Muzeum PRL wzbogaciło się o nowy siedmiotonowy eksponat. To pomnik wzniesiony w dwudziestolecie powstania Polskiej Partii Robotniczej. Przyjechał aż z Kalwarii Zebrzydowskiej!

Ustawowy obowiązek likwidacji reliktów komunizmu z przestrzeni publicznej dotyczy nie tylko patronów ulic (o czym pisaliśmy tutaj i tutaj), ale i pomników. Ten, który od 1962 rok stał na rynku w Kalwarii Zebrzydowskiej, nie zostanie jednak zniszczony - dołączył do zbiorów rudzkiego Muzem PRL. 

To Kalwaria wystąpiła do nas z zapytaniem, czy bylibyśmy zainteresowani pomnikiem i to po ich stronie leżało zadbanie o legalność całej procedury - zebranie zgód i opinii odpowiednich instytucji. Aby móc przewieźć pomnik, należało go najpierw rozebrać i to na siedem elementów. Oczywiście na wiosnę zostaną one z powrotem połączone w całość  - mówi Monika Żywot, prezes Fundacji Minionej Epoki, właściciel i dyrektor Muzeum PRL-u

#ogłoszenia#

Wraz z pomnikiem do Bielszowic przyjechała także pamiątkowa tablica: początkowo był to napis „Cześć i chwała bojownikom poległym w walce o Polskę Ludową. Społeczeństwo ziemi wadowickiej”. W 1985 roku został on usunięty z pomnika i w jego bocznej części umieszczono tablicę:„Za udział mieszkańców w walkach partyzanckich z okupantem niemieckim Rada Państwa PRL uchwałą z dnia 16 października 1985 nadała Miastu Kalwaria Zebrzydowska Krzyż Partyzancki."

Pomnik, który przyjechał do naszego miasta 16 grudnia,  znajduje się obecnie w jednym z muzealnych magazynów. W pełnej krasie będzie można go podziwiać od nowego sezonu, który rozpocznie się w Muzeum w ostatni weekend kwietnia. 

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Kikol

  To jest parodia muzeum I jeszcze platne wstyd

 • Krystyna

  mogę przyjąć na własną posesję ,wszystkie pomniki PRL .

 • nina

  Następne do muzeum będą pomniki Kaczyńskich ,,,,,,,?

 • hromani

  Czytam w jakimś starym artykule 'Muzeum Śląskie bierze udział w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego organizowanego przez... itd" - czyli muzeum też podlega pod ustawę dekomunizacyjną gdyż też jest przestrzenią publiczną.Z deszczu pod rynnę :-)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.