Wiadomości z Rudy Śląskiej

O Rudzie Śląskiej, prezydenturze, inwestycjach i referendum rozmawiam z Andrzejem Stanią

  • Dodano: 2012-06-22 14:00, aktualizacja: 2015-10-01 14:23
Dziś rozmawiam z panem Andrzejem Stanią, prezesem Zwiazku Górnośląskiego, radnym, byłym prezydentem Rudy Śląskiej. 
 
 
Jaka forma będzie odpowiednia – panie radny czy panie prezydencie? 
Oczywiście można używać obu. 
 
Obydwie te funkcje są jednakowo ważne? 
Ważne są obie, jednak z prezydenturą wiąże się o wiele większa odpowiedzialność za podejmowane decyzje oraz dużo większe możliwości i oczekiwania. 
 
W ostatnim czasie inicjatywa referendum lokalnego stała się modna. Czy Pan popiera taką inicjatywę? 
Popieram grupę inicjatywną, która utworzyła się sama, na bazie obserwacji tego, co dzieje się w mieście i nie jest wspierana przez żadne partie polityczne. 
W przeciwieństwie do pana prezydenta Frankiewicza bardzo popieram. Żyjemy w trudnych czasach, mieszkańcy mają zbyt wiele powodów, by być rozżalonymi – z powodu niewiarygodności władzy, niespełnionych oczekiwań. Osoby w średnim wieku na pewno pamiętają sytuację w państwie, gdy oczekiwania wobec III Rzeczypospolitej były ogromne, jednak postanowienia w dużej mierze nie zostały zrealizowane. 
By ludzie angażowali się w budowanie społeczeństwa obywatelskiego i wierzyli w możliwości zmian, dzięki swojej aktywności, referendum jest potrzebne. Jest jedną z form coraz częściej wykorzystywanych, mimo iż w ustawodawstwie funkcjonuje od niedawna. W Rudzie Śląskiej będzie miało miejsce po raz pierwszy. 
 
Zastanawiam się co można było zrobić, by takiej sytuacji uniknąć? 
Pewnych rzeczy uniknąć już nie można było, gdyż zostały wykonane już odpowiednie kroki. 
Po pierwsze nie wolno zbyt pospiesznie ogłaszać i oskarżać nikogo z imienia i nazwiska w momencie braku dowodów, wyroku, badania prokuratorskiego. Był to strzał w kolano. 
Po drugie nie spełnianie obietnic wyborczych i zasłanianie się niewiedzą o faktycznej sytuacji w mieście. Określenie, że jest "ciężko" jest nadużywane w sposób absolutnie potworny. Inwestycje realizowane w mieście były znane powszechnie, a jak wiadomo w końcowym etapie realizacji, ponoszone koszty są najwyższe – tak było w przypadku wdrożenia ISPY, której zakończenie przypadło na rok 2010. Sytuacja nie wiązała się z brakiem wynagrodzeń, jedynie część dodatków socjalnych dla nauczycieli nie została wypłacona w terminie. To wystarczyło, by została nakręcona powszechna spirala niezadowolenia. Sytuacja w mieście była jasna – rok 2011 na pewno nie miał należeć do łatwych, a cała kadencja również wymagała oszczędności. 
Robiliśmy wszystko zgodnie z literą prawa, nad finansami miejskimi czuwa cały czas nadzór finansowy. W efekcie Regionalna Izba Obrachunkowa nie dopatrzyła się winy w moim działaniu. Wiele inwestycji zostało przez nas wykonanych, dodatkowo dzięki temu, że zostały wykonane wcześniej, były tańsze. I obecnie służą ludziom. Miasto odzyskało równowagę finansową. Plan inwestycyjny rozpoczął się w roku 2000 i był konsekwentnie realizowany. By ambitne plany inwestycyjne zostały w budżecie zrównoważone, braliśmy kredyty, środki pochodzące z obligacji komunalnych. Przez 10 lat nazbierało się 600 milionów złotych. Na koniec 2010 roku, wg bilansu, do spłacenia pozostało 206 milionów. Wniosek z tego taki: nie dość, że inwestycje zostały wykonane, to większa część długu została spłacona. 
Epatowanie sukcesem obniżenia zadłużenia z 206 do 160 milionów złotych jest brakiem wyobraźni. 
O pomstę do nieba woła również fakt likwidacji drużyny Zgody Bielszowice, która znajdowała się w elitarnej polskiej ekstraklasie. 
Inna sprawa to odszkodowanie wypłacone przez Kompanię Węglową, które miało być przeznaczone na remont miejskiego kąpieliska. Tymczasem, ku niezadowoleniu wielu rudzian, Zdebel został zamknięty. Strata jest dotkliwa, gdyż basen cieszył się dużą popularnością z powodu przystępnych cen. 
 
Rozumiem, że Pan w referendum weźmie udział? 
Tak. Niezależnie od tego czy jestem radnym czy nie. Jest to szansa dla wszystkich, którzy chcą się czuć obywatelami i współtworzyć społeczeństwo obywatelskie. Gdybyśmy zorganizowali referendum w sprawie budowy spalarni odpadów komunalnych w Rudzie Śląskiej, wówczas także należałoby wziąć w nim udział. A niewykluczone, że takie będzie. Jest szansa na budowę zakładu termicznej utylizacji odpadów komunalnych przez prywatnego inwestora, bez udziału środków unijnych , który byłby źródłem dochodów dla budżetu miasta ( z racji płacenia podatków), a z drugiej miałby za zadanie porządkowanie przestrzeni na terenie Śląska ( nie byłoby nowych dzikich wysypisk). 
 
Czy Pan, jako radny nie czuje się urażony wnioskiem o odwołanie Rady Miasta? 
Rada Miasta to 25 radnych. Nie wyobrażam sobie, że dokonując zmiany na stanowisku prezydenta, miałby on pracować z Radą Miasta w niezmienionym składzie. Małe roszady są możliwe, ale lepsze dla obu stron byłyby powtórne wybory. A mieszkańcy swym zaufaniem mogą wówczas obdarzyć wybraną osobę, wybraną ekipę rządzącą. 
 
Referendum w Bytomiu zaskoczyło wysoką frekwencją. 
Bytom jest dla nas przykładem pozytywnym. Wrócę jeszcze do wypowiedzi prezydenta Gliwic, który zniechęcał ludzi do udziału w referendum, wyśmiewając się przy tym z tej formuły budowania społeczeństwa obywatelskiego. Społeczeństwo Rudy Śląskiej, Bytomia, Świętochłowic czy Zabrza różni się znacznie od społeczeństwa Gliwic. Nie wszędzie argumenty ekonomiczne są równie ważne. 
 
Po przeprowadzonym referendum ważne jest to, co dalej będzie się działo w mieście – kto obejmie władzę, czy polityka poprzednika będzie kontynuowana. Czy Pan myślał o kandydowaniu? 
Jeszcze nie wiem, nic nie jest wykluczone. Najpierw referendum, następnie takie decyzje. Jest kilka osób, które brały udział w poprzednich wyborach prezydenckich i myślę, że część z tych osób może znów wziąć w nich udział. 
 
Co jest ważne w polityce? 
Ważna jest moralność. Pamiętam odpowiedź zmarłego już kandydata na Prezydenta RP – Adama Strzembosza. Podał mi przykład: przy stoliku w herbaciarni we Lwowie siada Pan, zamawia herbatę i ciastko, zjada, zostawia należytą opłatę i kopiejkę napiwku. Przy tym samym stoliku siada drugi Pan, również zamawia herbatę i ciastko. Po zjedzeniu zostawia opłatę, a w ramach napiwku – przesuwa na swą stronę stołu kopiejkę zostawioną przez poprzednika. Taka sytuacja ma miejsce w Rudzie Śląskiej – przypisywanie sobie nie własnych sukcesów. 
 
Dziesięć lat Pana prezydentury to lata zadłużania miasta, ale przede wszystkim inwestowania. 
Czas zadłużania w pewnych granicach po to, by inwestować. Każdy z nas się zadłuża, to jest norma w naszych czasach. Jeden z szefów RIO powiedział, że gmina, który nie bierze kredytów jest podejrzana, bo nie dba o swoich mieszkańców, nie działa prorozwojowo. 
 
Jest coś co jest największym Pana sukcesem? 
W ostatnim czasie wykonałem sobie rachunek sumienia z podjętych działań i większych inwestycji. Było tego sporo i nie mogę wyróżniać niczego. 
Podejmowaliśmy różne decyzje – niektóre wręcz dramatyczne, takie jak zarezerwowanie środków w budżecie na rozpoczęcie budowy trasy N – S. Rozpoczęcie budowy basenu na Halembie, który będzie służył mieszkańcom całego regionu północnego. Budowa boisk, służacych dzieciom i młodzieży. Termomodernizacja budynków mieszkalnych, już od 2001 roku. Zmiana oświetlenia z białego, energochłonnego na nowe, oszczędne. 
Jedną z większych inwestycji była budowa rynku. Ale również zaopatrzenie Policji w niezbędny sprzęt, rozbudowa liczebna Straży Miejskiej, poprawienie jakości dróg ( ul. Czarnoleśna, Kokota, Górnośląska, skrzyżowania, ronda), hale gimnastyczne przy szkołach podstawowych. Powołany do życia Śląski Park Przemysłowy dał miejsce zatrudnienia dla 350 osób. Tam ma siedzibę m.in. biuro architektów, autorów projektu Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. 
Trzeba spojrzeć na ogrom inwestycji, a nie tylko na zadłużanie. 
 
Prowadzona przez Pana polityka w zakresie finansów publicznych została zaskarżona w RIO? 
Owszem, była zaskarżana wielokrotnie w ciągu ostatnich dwóch latach. Muszę powiedzieć, że RIO w jednym przypadku dopatrzyło się małej winy i otrzymałem upomnienie, a w drugim przypadku zostałem uniewinniony. 
 
A czy Pan zgadza się z decyzją o sprzedaży PEC-u? Bo ten pomysł pojawił się jeszcze w czasie trwania Pana prezydentury? 
Tak, myśmy to zaproponowali. Decyzja o sprzedaży sreber rodowych nie była popularna, wiele głosów przez to straciłem, prawdopodobnie więcej niż te 304, których brakowało mi do zwycięstwa. Mogliśmy wówczas dokonać sprzedaży, w ten sposób uniknęlibyśmy takiej trudnej sytuacji na kilka następnych miesięcy. Jednak cena nam nie odpowiadała, liczyliśmy na lepszą ofertę. 
Obecnie w Rudzie Śląskiej Carbo Energia jest monopolistą w zakresie dostarczania ciepła. Dla zrównoważenia zapędów monopolistycznych, których na szczęście do tej pory nie widać, dobrym pomysłem byłoby pozyskiwanie ciepła z utylizacji odpadów komunalnych. Spalarnia stałaby się wówczas alternatywą. 
 
Czas Pana prezydentury jest krytykowany ze względu na brak reform w szkolnictwie? 
Z jednej strony można powiedzieć, że nie podjęto reform, a z drugiej strony że był to czas inwestowania w edukację. Ruda Śląska ma jeden z najniższych wskaźników skolaryzacji, w związku z tym wizerunek miasta należy zmieniać. Nauczyciel nie mogą być obciążeni nadmierną liczbą uczniów, bo wiadomo, że efektywność nauczania w małych grupach jest zdecydowanie wyższa. Powtarzam, że świadomie inwestowaliśmy w edukację. Zadałem sobie trud, by przez wiele lat osobiście uczestniczyć w uroczystościach pasowania na pierwszoklasistę. Po to, by zaczarować dzieci, by polubili uczyć się, by polubili tę zabawę intelektualną i zmotywować ich do osiągania sukcesów. 
 
Edukacja ważna jest również w górnictwie. Czy górnictwo to dla Rudy Śląskiej błogosławieństwo czy przekleństwo? 
Klasy górnicze przy technikum na Halembie istnieją już od kilku lat. Rzeczywiście wskutek reform rządu w zakresie górnictwa wielu doświadczonych ludzi odeszło na emeryturę. By młody człowiek, rozpoczynający pracę mógł czuć się bezpiecznie musi być wykształcony zarówno pod względem merytorycznym, jak i praktycznym. Szkoły górnicze są więc dobrym rozwiązaniem. 
 
Górnictwo w mieście jest jak najbardziej potrzebne. Ale bardzo ważna jest metoda eksploatacji węgla. To, że w Katowicach, Chorzowie, Świętochłowicach, części Zabrza budynki stoją zawdzięczamy temu, że prowadzona była eksploatacja węgla z systemem podsadzki hydraulicznej ( w miejsce wydobytego węgla była wtłaczana woda z piaskiem – woda odpływała, a piasek tworzył trwałe wypełnienie). Ta przestrzeń wybrana się nie zapadała. Inna metoda była praktykowana na terenie Zabrza Makoszowy, Rudy Śląskiej Bielszowic czy Bytomia Karbia, gdzie eksploatowano w systemie zawału skał stropowych, gdzie wybrana przestrzeń się zapada. 
Obecnie nigdzie nie wydobywa się węgla z użyciem podsadzki hydraulicznej, dlatego też niektórzy cieszą się z faktu zaprzestania wydobycia, np. Katowice. Miasto dużych inwestycji nie chce być kojarzone z drganiami ziemi, co jest następstwem eksploatacji węgla na zawał. 
Oczywiście nie można pozbawić kraju takiego skarbu jakim jest węgiel, niemniej jednak w latach 2000 – 2010 do budżetu państwa z górnictwa węgla kamiennego wpłynęło prawie 60 miliardów złotych, natomiast w ramach nagłaśnianej pomocy do kopalń wróciło jedynie 10 miliardów złotych. Czy przy takiej proporcji jest to przyzwoite? Może należałoby więcej pieniędzy przeznaczyć na koszty związane ze szkodami górniczymi. 
Dlatego uważam, że ważną sprawą jest pozostawienie w gminach górniczych większych środków z tytułu prowadzonej eksploatacji. Jestem inżynierem górnikiem i szczęśliwie przepracowałem 25 lat na kopalni Bielszowice i jest to zawód piękny, szlachetny, ale również taki, który wychowuje. Wiele jest prawdy w opowieściach o Skarbniku – Skarbnik nie cierpi złych ludzi. 
 
Zadaniem Związku Górnośląskiego, którego jest Pan prezesem, jest również promocja kultury. A jak jest z kulturą w Rudzie Śląskiej? Czy zgadza się Pan ze stwierdzeniem, że to miasto jest pustynią kulturalną? 
Miasto Ruda Śląska nigdy pustynią kulturalną nie było. Nie zgadzam się ze stwierdzeniem profesora Andrzeja Klasika, że miasto bez teatru to nie jest miasto. To nie jest jedyny wyznacznik kultury w mieście. Niestety na taką budowę nie możemy sobie pozwolić.
Kultura to nie tylko teatr, nie tylko filharmonia, to również orkiestry dęte, młodzieżowe grupy teatralne, stosunek do ludzi starszych, niepełnosprawnych, wsparcie dla działań uniwersytetu III wieku, pomoc dla stowarzyszeń, zajmujących się młodzieżą, często zaniedbaną.  
Podczas mojej dziesięcioletniej prezydentury w mieście miało miejsce wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, miasto odwiedziło wiele gwiazd formatu ogólnokrajowego, jak i światowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by aktywnie korzystać ze scen w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu czy też  Domu Kultury w Bielszowicach i zapraszać gwiazdy, aktorów formatu ogólnopolskiego. Nie jesteśmy w stanie stworzyć w każdej dzielnicy prężnie działającego domu kultury, należy zastanowić się nad tym jak wszystkich mieszkańców poinformować o wydarzeniach np. MCK-u i zachęcić do udziału w nich. 
Kultura była, jest i będzie w Rudzie Śląskiej i widać ją na każdym kroku w mieście. 
 
 
Dziękuję za rozmowę. 
 

 
W związku z tym, iż od dnia 23.06 od godz. 24:00 obowiązuje cisza wyborcza, żadne komentarze związane z tematem referendum lokalnego nie będą publikowane na łamach portalu.  
 
 

Komentarze (39)    dodaj »

  • Nowobytomianin

    Ludzie,jeszcze pół roku rządów p.Stani i miasto było by bankrutem.Jestem emerytem 0d 10 lat,odwiedzam nasze dzielnice i stwierdziłem,że to co zrobiono w Rudzie Śl przez ostatnie półtora roku,to P.Stania nie zrobił by przez całe życie. Twierdzi,że komitet referendalny powstał samoistnie, Gu..o prawda.Za tym stoją panowie Stania,Kania i Domżalski.Znalezli "śleprów"do roboty,a potem ich oleją.Do dzisia kłaniają się drobni podwykonawcy :PLAZY :Olejmy referendum.Niech w mieście zapanuje spokój.

  • Orzegowianin

    "Nie jesteśmy w stanie stworzyć w każdej dzielnicy prężnie działającego domu kultury, należy zastanowić się nad tym jak wszystkich mieszkańców poinformować o wydarzeniach np. MCK-u i zachęcić do udziału w nich. Kultura była, jest i będzie w Rudzie Śląskiej i widać ją na każdym kroku w mieście." w 2004 za jego prezydentury wyburzono niezgodnie z prawem Dom Kultury w Orzegowie, który był pod opieką konserwatorską.

  • mp

    radni którzy są emerytami powinni odejść zrobić miejsce młodym!!

  • grazyna

    ma pan z tym racje na np gornicy maja wielkie emerytury i jeszcze vida do pracy bo nie maja co robic w domu a my kturzy kiedys pracowali i wyszla choroba i renty sie nie naleza do pracy chcemy pojsc to okazuje sie ze za starzy wola mlodych natomiast mlodzi za taka kase robic niechca a nas przed 50 niechca porypana ta polska i ci kturza nia rzadza pograzona

  • komenyujący z piastowskiej

    1. po co remontować ZDEBEL jak za płotem budujesz AQUAPARK . po co . Kawałek dalej jadąc w stronę Gliwic stoi następny , tudzież pusty . Pieniądze wywalone w błoto2.Po co komu granitowy plac przed kościołem , tak przed kościołem . Chyba tylko Twojemu najlepszemu doradcy :-) żeby wyeksponować świątynię i stworzyć wielki plac kościelny. A te iglaki w doniczkach to powinieneś na własny koszt przechowywać w domu na zimę3. Droga N-S to chyba Twoje największe osiągnięcie . Za niebagatelną kasę węzeł pod zametem który jest nam potrzebny jak 5 koło . No ale miało być dla inwestorów prywatnych ,spalarnia , biedronka . Tak a propos czy widziałeś gdześ w cywilizowanym kraju spalarnię w centrum miasta ? A może by tak dwie Twoje wielkie inwestycje zamienić miejscami .Może wtedy dalej kierowałbys miastem z kupioną radą miejską za posady w prezydium .Przecież tam się już wejść nie dało i za chwilę musiałbyś wynająć kawałek tej największej w N.Bytomiu budowli by posadowić kolejnych pociotków.Można by tak jeszcze długo ale przynajmniej część ich straciła pracę i zrobiło referendumW prawdziwej demokracji za swoje fanaberie musieliby zapłacić .Ale nie przejmuj się Ja i paru innych rudzkich przedsiębiorców dołożymy do pustej kasy tej wsi żeby na wszystko wystarczyło i Twoje długi było za co spłacać

    • komenyujący z piastowskiej
      2012-06-25 21:19
    • odpowiedz
  • czas emigrować

    " PODZIWIAM" LUDZI Z TAK GRUBĄ SKÓRĄ, ZAKOCHANYCH W SOBIE I SWOICH WIELKICH CZYNACH.LUDZI KTÓRZY MAJĄ ZA KOMPLETNYCH IDIOTÓW MIESZKAŃCÓW. LUDZI KTÓRZY MYŚLĄ, ŻE SĄ PANAMI ŚWIATA. MNIE TO PRZERAŻA....

  • ******************

    Jestem starsza osoba i bardzo cieszylem sie jak dostalem zaproszenie do osrodka nie pelnosprawnych na Halebie byly to spotkania powstancow i rodz katynskich ale w tym roku czegos takiego nie bylo dlaczego co nasza p prezydent nie ma na to pieniedzy nie zadamy nic tylko tych spotkan bo zwsze bylo milo i wesolo gdzie to teraz jest moze mi ktos odpisze jestem juz osoba wiekowa ale z checia na spotkania poszedlem

  • gospodyni domowa

    Ach..moim zdaniem Stania ma moralny obowiazek by sie wypowiadac skoro byl w tym i zna od podszewki miasto.a to ze nadal mu sie chce angazowac i konfrontowac po tym wszystkim to wierzcie mi pewnie nie chodzi o kase, bo co to za kasa za 24hpracy i odpowiedzialnosci, stresow itp. moze po prostu chce by bylo lepiej bo gdzies tam wie, wierzy ze mozna lepiej. a to ze angazuje sie w referendum nie znaczy ze bedzie prezydentem, tylko znaczy ze chce swoja osoba przekonac innych ze mozna miec swoje zdanie, naswietlis problem!no tak, ale niektorzy lekaja sie, bo jak sie ma swoje zdanie to trzeba za nim stac i je bronic.on to pewnie wie najlepiej.pozdrawiam

  • bozka53

    Jeden wielki cyrk.Wszędzie ten sam bałagan.Kąpielisko "Zdebel" mialo być wyremontowane i powinno istnieć,bo bylo to najwieksze kąpielisko w mieście ,a teraz co mamy?Jestem za odwołaniem p.Dziedzic,a na kogo głosować w kolejnych wyborach to się okaże,kogo nam zaproponują.Napewno nie jestem za powrotem pStani.Nie można wchodzić dwa razy do tej samej rzeki.

  • pamiętajacy

    A feeeeeeeeee....

  • taLLinner

    Tak jak wy ludziska się żrecie na tym forum, tak samo robią ci co się biją o stołki. Żal mi was wszystkich bo czy to ważne kto rzadzi, bedzie rządził? I tak tylko chodzi o "koryto"! a nie o Kowalskiego, Nowaka, którzy co miesiąc się dokładaja na te hCołotę! Lepiej nam nie bedzie bo w d.#.upie mają ludzi!!! Wybudują wam rondo, odpicują chodnik, postawią OTI?#?#? i sie zachwycacie .... taaaaaakaa Ameryka! Bo Stania nam RYNEK zrobił...iuuhhhaaaahhaa! Boże patrzysz na to i sie nie wkur....? Ta nasza Ruda to taki CIEMNOGRÓD z wszystkimi przywarami Polaków zawistnych, niwdzięcznych! Żali się co drugi, bo ZDEBLA mu zamknęli! A co może chdziłeś się tam odlać, albo 2-ójke zrobić? Ludzie a jakie to standardy tych Rudzkich obiektów??? Chyba wicie jak powinien wyglądac kompleks rekreacyjny w XXI wieku? Jasne że się mozna wkur... że z "bajtlem" nie ma kaj iść? Ale kasa poszła w piz...! Będzie OTI choć nazwa już nieaktualna odkąd OTI=KiLLer Tako D.U.P.N.O. szklarnia z oczkiem wodnym! Dotowana co miesiąc przez tych samych Kowalskiego i Nowaka!!! A żeby nie zapomineć o ukochanych moich RYLACH pewnie dostaną karnety, bo robią w tych wspaniałych zakładach pracy, z tym całym socjalem. hCuj... mnie mo wziąc jak Stania liczy 60mln wyszło, 10 wróciło ....ale zapomniał dodać że 20mln to strata!!! Dobrodziej STANIA pomyślał o całym regionie północnym!!! Bedą teraz nawet z Warszawsi przyjeżdzać?? Bo im aKUWApark jest dziwny?? DebiŁ! 150 tyś Rudziaków daje się ściemniać jak mały przedszkolak????!!! Myśla że jednak nie! I NIe docie sie zrobić z mózgu papki. Tych co się podpisali za referenum to powini zapnąć za KOŃ i POLE orać!!! Bo wydali swoje pieniądze=NASZE pieniądze na referenduP! LEPIEJ NIE BĘDZIE, na 100%!!

  • jozefosmenda

    Oj Andrzeju,Andrzeju!W latach naszej wspólnej pracy na rzecz miast (2000-2002) zawsze podkreślałeś, że twoim idolem jest Jacek Piechota.Był to facet ,który nigdy nie mówił całej prawdy a mnie swoją gadką działał na nerwy.Po latach widzę, że uczeń przerósł mistrza!Be komentarza zatem.

  • Rudzian

    Panie JÓZEFIE, czas najwyższy aby Pan również zrezygnował z swoich zasług dla U.M. Może by Pan tak społecznie trochę podziałał.Z miasta już dosyć kasy Panu dano.

  • eDZIU

    Magnoli , Szczęść Boże , Cynkowa itd itd . CO WYBUDOWAŁA DZIEDZICOWA ????? ODWOŁAĆ I TO PRĘDKO !!!!!1

  • gorol

    Proszę o wyjaśnienie ,co można zrobić za niecałe 2-lata,zastając miasto w tak agonalnym stanie jak ,to pokazywał"bilans otwarci"Na sport było "0" to kto zarżnął Zgodę-chyba Stania.Jeżeli chodzi o górnictwo to niech "AS"się pochwali ile wydał zezwoleń na eksploatację "na podsadzkę"najpierw porządny rachunek sumienia jak przykładny katolik, a dopiero później ,można coś zarzucać

  • kocik

    ...tylko z nazwy katolik , paradujący po kościele do pierwszej ławki...

  • jA

    NIE BĄDZ SMIESZNY .SAM FAKT ,ZE JUZ BEDZIE REFERENDUM O CZYMS SWIADCZY. GDYBY BYLA WPORZADKU NIE BYLO BY TEGO. ZMIENIC JA I TO SZYBKO

  • ter

    w referendum chodzi tylko o władzę i profity. A moze będziemy robic co rok referendum? Jesteśmy bogaci! niech każdy troche sobie porządzi! Rozsądni ludzie nie pójdą do referendum. Pójda tylko rozżaleni - ale im żadna włądza nie pomoże. Oni zawsze będą "przeciw".

  • mieszkaniec

    I wyszło szydło z worka, P.Stania mówił wcześniej, że nie będzie kandydował na stanowisko prezydenta a tu... i wszystko wiadomo kto napędza ten kołowrotek. Szkoda kasy i czasu ( mieszkańców )Na rozliczenie Dziedzic byłby czas podczas normalnych wyborów. Oj spieszy się komuś do stołka.Czyli jak zawsze.

  • Normalny

    to słowa pani prezydent w służalczych Wiadomościach Ruskich, pani śp. Skarbnik nie żyje, spalarnia zwłok w środku miasta, chyba do spalania kolejnych niewygodnych w tym mieście, ciekawe z czyjej kasy będzie wypłacone odszkodowanie firmie Hofman za błędną decyzję Prezydent,do tego 1 osobowy zarząd w wodociągach, jaśnie nieomylnego Domżalskiego z najdroższa wodą w okolicy, woda w tym mieście jest potrzebna do prania mózgów mieszkańcom,

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również