Wiadomości z Rudy Śląskiej

O rynku pracy, stopie bezrobocia i podejmowanych działaniach rozmawiam z dyrektor PUP

 • Dodano: 2012-09-12 12:30, aktualizacja: 2015-10-01 14:20
O sytuacji na rynku pracy w Rudzie Śląskiej rozmawiam z dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Iwoną Woźniak – Bagińską.
 
 
Ile osób obecnie jest zarejestrowanych w UP? 
Dane z 31 sierpnia 2012 roku mówią, że w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rudzie Śląskiej zarejestrowanych jest 3767 osób, z czego 2357 to kobiety. W lipcu zarejestrowanych było 3721 osób. Przyrost bezrobocia zwiększa się zawsze późną jesienią po zakończeniu prac sezonowych, a także na przełomie roku. Spadek zwykle notowany jest od kwietnia. 
Pojawiły się informacje, że w wielu miejscach w kraju przyrost bezrobocia przypadł już na lipiec. Tendencja wzrostowa związana jest z niekorzystną sytuacją na rynku pracy. Pracodawcy bronią się przed skutkami kryzysu, redukując zatrudnienie w swoich przedsiębiorstwach.
 
 
Jak wygląda porównanie do zeszłego roku (na przykładzie miesiąca sierpnia). Czy znacznie wzrosła liczba osób bezrobotnych? 
W porównaniu do sierpnia 2011 roku liczba ta wzrosła o 184 osoby. W mieście działa przemysł wydobywczy – wiele osób jest zatrudnionych w górnictwie oraz w zakładach okołogórniczych. Powstają nowe firmy, wciąż rozwija się sektor usług. 
Stopa bezrobocia w skali kraju na koniec lipca 2012 roku wynosiła 12,3%. Dla województwa śląskiego była niższa, wynosiła 10,1%. W Rudzie Śląskiej stopa bezrobocia wynosiła 8% i od początku roku wykazywała tendencje spadkowe. 
Dla porównania: Bytom – 18,6%, Świętochłowice – 16,9%, Zabrze – 12,2%, Chorzów – 11%. 

 
Jakie branże najczęściej dotykają zwolnienia? 
Zwolnienia najczęściej dotykają branży usługowej. W naszym mieście nie było zwolnień grupowych i to uchroniło nas przed znaczącym wzrostem stopy bezrobocia. Zakłady pracy nie są zamykane, likwidacje dotyczą jedynie małych punktów usługowo-handlowych.

 
Na jakie zawody / profesje jest zapotrzebowanie? 
Na podstawie naszych doświadczeń możemy stwierdzić, że najczęściej przedsiębiorcy zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników w zawodzie sprzedawca, w następnej kolejności robotnik budowlany, magazynier, pakowacz. 

 
A ile jest osób długotrwale bezrobotnych? 
W naszym mieście ta liczba to 1196 osób, z czego 841 to kobiety. 
 
 
Zarejestrowane osoby bezrobotne to najczęściej..
Jak wspomniałam, ponad 60% bezrobotnych w naszym mieście to kobiety. 
Ze względu na wiek - najliczniejszą grupę stanowią osoby w wieku 25-34 lat, tj. 1268 osób oraz osoby w wieku 18-24, których w naszym rejestrze jest obecnie 809.
Jeżeli chodzi o podział pod względem wykształcenia- największa grupa to osoby posiadające wykształcenie gimnazjalne oraz poniżej gimnazjalnego -1179 osób, druga co do wielkości grupa to osoby z wykształceniem zawodowym -1063 osoby.
Od pewnego czasu, w całym kraju obserwujemy wzrost liczby osób bezrobotnych z wykształceniem wyższym. Według ekspertów, rola dyplomu w dzisiejszych czasach nieco się zdewaluowała. Trzeba pamiętać, że współczesny rynek pracy wymaga od nas elastyczności oraz multidyscyplinarności. 

 
Tutaj pojawia się pytanie dotyczące zapotrzebowanie na kursy, szkolenia, które również Urząd Pracy organizuje. 
Kursy i szkolenia organizowane są w odpowiedzi na zgłaszane potrzeby rynku pracy. Nie chcemy "produkować" kolejnych sfrustrowanych osób, bo jeśli osoba bezrobotna zostanie przeszkolona i nie znajdzie zatrudnienia, to jej frustracja jeszcze wzrośnie. Wśród kursów organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy mogę wymienić m.in.: kurs obsługi kasy fiskalnej, księgowości czy prawa jazdy określonych kategorii.
 
 
Czy zgłaszają się osoby zainteresowane odbyciem stażu? Czy UP ma jeszcze w tym roku na ten cel fundusze?
Mam niewątpliwą przyjemność poinformować, że pozyskaliśmy kolejną pulę środków finansowych przeznaczonych na sfinansowanie staży zawodowych. Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane, ponieważ w dalszym ciągu przyjmujemy wnioski. Staż jako okres nabywania umiejętności i kompetencji zawodowych jest korzystny zarówno dla pracodawcy, jak i dla stażysty. 

 
Z jakiego źródła pochodzą te środki?
Zawsze na początku roku wszystkie urzędy pracy działające na terenie kraju otrzymują środki z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, których podział następuje według założonego algorytmu (liczba osób bezrobotnych w mieście, stopa bezrobocia, dodatkowe uwarunkowania). 
Środki przekazane na początku roku okazały się niewystarczające i już w drugim kwartale Powiatowym Urzędom Pracy zaczęło brakować pieniędzy. Rozpoczęliśmy wtedy starania o dodatkową pulę finansową i uzyskaliśmy ją ze środków rezerwy Funduszu Pracy. Jest to fundusz przyznany na ściśle określonych zasadach i my musimy spełnić postawione nam warunki, dlatego pracodawcy są zobowiązani zatrudnić osoby po stażu na min. 3 miesiące. 
 
 
W jaki sposób, poza organizacją staży, Powiatowy Urząd Pracy próbuje zmniejszyć bezrobocie? 
Dysponujemy obecnie środkami na dotację dla osób, które chciałyby rozpocząć działalność gospodarczą, oraz środkami przeznaczonymi na refundację wyposażenia stanowiska pracy (warunkiem jest utworzenie i utrzymanie nowego stanowiska pracy przez przedsiębiorcę, który może otrzymać od nas sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli około 20 tysięcy złotych). 
Realizujemy wszystkie zadania, które wynikają z ustawy. Staramy się zapewnić dobre pośrednictwo pracy, wdrożyć szeroki wachlarz możliwości, dzięki któremu będziemy wspierać osoby bezrobotne. Dla młodych osób znakomitą propozycją jest staż, dla osób doświadczonych korzystna jest refundacja stanowiska pracy. Indywidualizujemy nasze usługi. 
Pozyskujemy środki z różnych źródeł – nie ograniczamy się do tych przyznanych z Ministerstwa Pracy. Wielokrotnie aplikujemy o środki w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ( EFS). 
W latach 2004-2012 z Funduszy Pracy otrzymaliśmy kwotę 36 milionów złotych, sami z EFS pozyskaliśmy kwotę 26 milionów. W ramach tych pieniędzy zrealizowaliśmy 46 projektów.  
Staramy się wspierać przedsiębiorczość kobiet – zachęcamy, by same zadbały o swoją przyszłość. Zorganizowaliśmy wspólnie z Urzędem Miasta konferencję "Kobieta w roli głównej".
Po raz kolejny włączyliśmy się w organizację Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Aktywnie obchodziliśmy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. 
W październiku mamy plan zorganizowania forum dla przedsiębiorców. 
I jeszcze jeden projekt, który jest unikatowy dla Rudy Śląskiej– osoby, które rozpoczęły z naszą pomocą działalność gospodarczą, spotykają się i dzielą swoimi doświadczeniami. Powiatowy Urząd Pracy organizuje dla nich spotkania poświęcone networkingowi, czyli budowaniu sieci kontaktów biznesowych. Uczestniczą w nich zewnętrzni eksperci. 


Czy osoby bezrobotne mogą spotkać się z doradcą zawodowym? 
Nie ma z tym żadnego problemu. Każda osoba zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy może indywidualnie zgłosić się do doradcy zawodowego lub zostać skierowana przez pracownika, którym najczęściej jest pośrednik pracy. 
Udając się do doradcy zawodowego, nasi klienci mogą liczyć na wsparcie m.in. w zakresie planowania kariery zawodowej, sporządzania dokumentów aplikacyjnych, określenia predyspozycji zawodowych na podstawie wywiadu oraz testów psychologicznych, wyboru odpowiedniego kierunku szkolenia. 
Zapraszam serdecznie na stronę internetową Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej: www.puprudaslaska.pl, gdzie znajdą Państwo informacje dotyczące obszaru naszych działań.
 
 
Dziękuję za rozmowę. 

 

Komentarze (22)    dodaj komentarz »

 • ujajuja

  Więc ogarnijcie się Urzędasy bo pełnicie funkcje publiczno-społeczne, finasowane przez Społeczeństwo!!!!BRAWO BARDZO TRAFNIE !

 • Henrietta

  milczenie jest złotem!, a Praca w Urzędzie Pracy to misja.....i nie każdy może być misjonarzem! Bo panie w UP traktują bezrobotnego jak zło konieczne. Ludzie którzy z różnych przyczyn stracili pracę, w jakiś sposób sobie nie radzą lub poprostu szukają w UP wsparcia są inspiracją dla coraz to nowych żartów. Żeby tego było mało szanowne urzędniczki zabierają głos i komentują powyższy artykuł oraz fachowo doradzają...same siebie punktując. Wystarczy że p.dyrektor się skompromitowała, a jakby na to nie patrzeć jest wizytówką UP. I spróbujcie przekonać czytelników co do kompetencji pracowników rudzkich Urzędów! Argumenty, przykłady... Bo chcę uwierzyć że żyję we wspaniałym mieście! Może nieliczni zaliczają się jeszcze do grona tych młodych ludzi którzy nie przesiąknęli kolesiostwem i wierzą w wyniosłe idee...chciałoby się powiedzieć - pożyjemy zobaczymy! ale wiem że już wkrótce będą jak inni bo...z kim przystajesz takim się stajesz! Tak na marginesie to zauważam, że często trudno stwierdzić kto jest petentem, a kto urzednikiem!! Więc ogarnijcie się Urzędasy bo pełnicie funkcje publiczno-społeczne, finasowane przez Społeczeństwo!!!!

 • matka

  Nasz kochany urząd pracy.Syn zdał maturę zarejestrował się w urzędzie.Po pierwszej rozmowie na pożegnanie pani życzyła synowi powodzenia w poszukiwaniu pracy ,że w gazetach jest sporo ogłoszeń.Na drugim spotkaniu idzie na wycieczke po urzędzie.

 • Kasia

  Przecież urząd nie musi każdemu dać pracy "na tacy". Czasem można poszukać czegoś na własną rękę - przecież chodzi o jego przyszłość. Niech się przyłoży.

 • marta

  urzad pracy- powinien pokazywac oferty pracy bezposrednie..bo po co w takimr azie on jest? zeby rejestrowac ilosc bezrobotnych? nie powinni dawac ogloszen od posrednikow..

 • otoPolskaWłaśnie

  Żenada!! Urząd Pracy, Biuro Aktywizacji Zawodowej i inne, a na stołkach ludzie bez jakichkolwiek kompetencji!!! Pani Dyrektor sama nie wie co mówi. Doradcy zawodowi...hahaha. Jak człowiek ledwo po studiach i to zwykle zaocznych na zamiejscoym Wydziale UJ w Psimiu Dolnym, bez żadnego doświadczenia zawodowego, bo przecież zatrudniony w UP dzięki koneksjom matki, babki i ciotecznego stryjka może cokolwiek doradzić? Nawet te "stare" zrzędy niewiele mogą doradzić bo całe życie przesiedziały na[...]ach i grzejąc ciepłe posadki. Śmiech na sali! A dotyka to również innych Urzędów! Jak ktoś już napisał...może się zamienimy? Do ujajuja: fedruj gościu i się bezrobotnych nie czepiaj! Zasiłki biorą bo się im należą! Tak jak tobie się będzie należała wcześniejsza emerytura! Choć szczerze ci życze żebyś do 67 roku sprzątał te pożal się Boże parki!!! Nie będzie miasto budowało konkurencji dla spółek miejskich oraz tych których struktury są mocno nasiąknięte urzędasami: Zieleń Miejska, PUK, itd. Stąd nie będą finansować wszelkiego typu przedsiębiorczości, która mogłaby się okazać bardziej "obrotna"!!! Reasumując działania UP są takie żeby sam UP sprawiał wrażenie potrzebnego!!!

 • anna

  Ale jesteś sfrustrowany...Sprawdź najpierw, jakie doświadczenie i wykształcenie mają doradcy zawodowi. Mylisz się bardzo. Zanim zarzucisz komuś brak kompetencji to sam ich poszukaj.

 • mk

  "Staramy się zapewnić dobre pośrednictwo pracy"...smiechu warte kłamstwo...

 • smutna

  Najlepsze jest podczas wizyty " Niestety nic dla Pana / Pani nie mamy , proszę sledzić naszą stronę internetową. Chce Pan / Pani termin za miesiąc czy dwa " Tyle w temacie ...

 • marta

  po co urzad pracy? mialam nadzieje ze to jest instytucja ktora pomaga znalezc prace, lub pomoze przeksztalcic profil zawodoy na inny.. a tu prosze ogloszenia zbieraja ze stron do ktorychmamy dostep [rzez posrednikow!!! jak to, czy ktoras z osob pracujacych w UP poszla by do praca przez posrednika za 500zł? to zapraszam zamienmy sie miejscami?! jak toj est ze inzynierowie sa tam zarejestrowani przez rok ... i nie otrzymuja od pracownikow zadnych ofert pracy? wie pani jak to jest, prosze sobei samej szukac pracy.. TO JESZCZE RAZ PYTAM: od czego jest URZAD PRACY??? zamknijmy je i zrobmy je prywatne wtedy ludziom bedzie zalezalo na tym, aby zalatwic prace jak najwiekszej liczbie osob, bo od tego beda dostawaly premie... a tak? tak to wszyscy maja to gdzies.. bo oni cieple posadki w urzedzie maja..

 • Adam

  To, że Ministerstwo dało pieniadze na aktywizację takich grup osób-tj. do 30 r.ż. i powyżej 50, to nie jest akurat wina Urzędu Pracy! Po prostu te grupy na rynku pracy maja najciężej i tyle.

 • Blanka

  Tak , a osoby 31-49 niech sobie załatwią taki fajny kijek , żeby po śmietnikach chodzić i puszki zbierać. Brawo dla osoby , która Projekt napisała. WIELKIE BRAWO !!!

 • Berna

  Przez 3miesiące(czerwiec i calutkie wakacje bez dnia wolnego po 7,5h pracowałam za darmo w szpitalu miejskim z myślą ze dostanę po zakończeniu przyuczenia jakiś etat (odrabiałam staż pozwalający na przywrócenie prawa wykonywania zawodu)niestety gdy otrzymałam pismo o ukończeniu okazało się ze szpital nie ma etatów dla pielęgniarek.Gdyby ktoś z urzędu widział co się dzieje na oddziale gdzie leży 48pacjentów a pielegniarki są 3 to by od razu wyzdrowiał

 • uja juja

  Jest cała rzesza bezrobotnych na zasiłkach biorą pieniądze za nic ---jest tyle parków do sprzątania i ogólnie prace porządkowe zatrudnic bezrobotnych i tu przeznaczyc pieniądze a nie na jakies bzdurne szkolenia z których nic nie wynika i nie ma żadnych efektów !Bo z przeciętnego kowalskiego nie zrobi nikt biznesmena ! POZDRAWIAM

 • uja juja

  URZEDY PRACY W takim wymiarze jak obecnie są niepotrzebne ! tam nie ma żadnych konkretów a nie każdy sie nadaje do prowadzenia własnej działalności ! Brak działń długofalowych skierowanych do pracodowców .Ulgi dla pracodawców promujące przyjęcie pracownika na co najmniej 2 lata

 • zielonooka

  Gdyby pracodawcy nie mieli zbyt dużych wymagań wobec prcownika to by było wszystko ok! Ja nie potrafię już od maja znleść prcy! To jest koszmar!Praca jest ale co z tego jak oni takiego wymagania dają.A urzad pracy nic nie oferuje a jak już topo roku siedzenia w nim żałosne!!!

 • Pieron

  Szukam pracy stałej, nie na wyzysku np. na magazynachCV na pieron.mycv.plPS na górnika za późno, bo do 30-tki do ochrony to jak będę chciał dorobić na emeryturze

 • podejmę pracę

  Zdobycie pracy i znajomości nie są od dziś nowością. Nawet w UP organizuje się nabór na stanowiska pracy dawno już obsadzone ... i po co ludziom roobią nadzieję ?

 • sflustrowana po UP

  Urząd Pracy promuje tylko zmniejszenie zatrudnienia dla mlodych do 30 lat życia ludzi. Ludzie, ktorzy juz ten wiek przekroczyli nie mają co liczyc na Urząd Pracy. Wszyscy, którzy znaleźli pracę a skonczyli 30 lat zrobili to na własną rękę - nic Urząd nie pomógł ....

 • Wojtek

  Dokładnie tak.Zgosiłem się w tym roku, iż jestem pracodawcą, mam potencjalnego kandydata z odpowiednimi kwalifikacjami i chciałbym otrzymać dofinansowanie na stworzenie nowego miejsca pracy.W odpowiedzi usłyszałem, ze DO 30 roku zycią i PO 50-tym roku zycia.Niestety, moj kandydat skończył 30-tkę w maju. A piszą, ze Ruda Śląska, to miasto możliwości...

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.