19 marca wspominaliśmy św. Józefa, patronującego rzemieślnikom i przedsiębiorcom. W sobotę, 22 marca, w kościele pw. św. Michała Archanioła w Orzegowie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji wszystkich rudzkich rzemieślników i przedsiębiorców.
Msza w intencji rzemieślników
19 marca obchodziliśmy Dzień Rzemieślników i Przedsiębiorców, w związku ze wspomnieniem św. Józefa, ich patrona. W ramach dalszego świętowania, 22 marca w kościele pw. św. Michała Archanioła w Orzegowie odbyła się uroczysta msza w intencji wszystkich rudzkich rzemieślników i osób prowadzących własną działalność. Nie zabrakło na niej przedstawicieli różnych zawodów, w tym również piekarzy i cukierników, którzy obchodzili swoje święto 15 marca. Mszy przewodniczył biskup Grzegorz Olszowski, który wygłosił homilię o misji przyświecającej wszystkim rzemieślnikom.
We mszy udział wziął również prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk.
- Dziękuję za Państwa zaangażowanie, profesjonalizm i rzetelność. Życzę Wam dalszych owocnych działań, realizacji wszystkich planów oraz sukcesów. Niech przyniosą satysfakcję z pracy i poczucie spełnienia. W życiu prywatnym życzę wielu powodów do uśmiechu, rodzinnego szczęścia oraz zdrowia. Niech Święty Józef ma Was zawsze w swojej opiece – czytamy w mediach społecznościowych prezydenta.
My również przyłączamy się do życzeń dla wszystkich rudzkich przedsiębiorców i rzemieślników – dużo zdrowia i spełnienia w swojej codziennej, ciężkiej pracy!
Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości
Organizacja zrzeszająca rzemieślników z naszego miasta powstała w 1959 roku pod nazwą Cech Rzemiosł Różnych. Przez lata znacznie się rozwijała – w ramach cechu utworzono kasę zapomogowo-pośmiertną, Rzemieślniczą Spółdzielnię Remontowo-Budowlaną Zaopatrzenia i Zbytu „Budrem”, otwarto Dom Rzemiosła i nadano mu sztandar cechowy. Od 2000 roku Cech znany jest pod nazwą Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości. Od 2019 roku jego siedziba znajduje się przy ulicy Sienkiewicza 1A/2 w Wirku. W tym samym roku Cech obchodził 60-lecie istnienia!
Zadaniem Cechu jest promocja działalności gospodarczej i społeczno-zawodowej rzemiosła, reprezentacja interesów środowiska rzemieślników i przedsiębiorców, a także kultywowanie jego tradycji i dorobku. Dzięki ścisłej współpracy z Izbą Rzemieślniczą w Katowicach i Powiatowym Urzędem Pracy w Rudzie Śląskiej, Cech z sukcesami wspiera lokalny rynek pracy, organizując praktyczną naukę zawodu i nadzorując rekrutację i proces kształcenia uczniów.