RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Obchody urodzin patronki przedszkola nr 40 w Rudzie Śląskiej

  • Dodano: 2021-09-10 14:15, aktualizacja: 2021-09-10 18:26

W piątek, 10 września, dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 40 w Rudzie Śląskiej uroczyście obchodziły kolejną rocznicę urodzin patronki swojego przedszkola - Marii Kownackiej. Z tej okazji odbyło się przyjęcie urodzinowe, któremu towarzyszył wyśmienity tort, balony, tańce i zabawy muzyczne.

Urodziny Marii Kownackiej w przedszkolu

Na zajęciach dzieci rozmawiały o życiu i twórczości Marii Kownackiej, słuchały utworów Patronki, przypomniały sobie przygody Plastusia, jego sąsiadów z Tosinego piórnika oraz wykonały prace plastyczne nawiązujące do ulubionych bohaterów książek pisarki.

Maria Kownacka

Maria Kownacka przyszła na świat w dworku w Słupie 11 września 1894. Była polską pisarką, tłumaczką z języka rosyjskiego, autorką sztuk scenicznych i słuchowisk radiowych dla dzieci. Autorka "Plastusiowego pamiętnika" i "Rogasia z Doliny Roztoki".

W 1919 zadebiutowała na łamach prasy: jej utwory zostały opublikowane w czasopismach dla dzieci "Płomyczku" i "Płomyku". Maria Kownacka napisała, m.in. “Bajowe bajeczki i świerszczykowe skrzypeczki, czyli o straszliwym smoku i dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku”  (1935), opowiadania “Kukuryku na ręczniku” (1936) i sztukę teatralną “Cztery mile za piec” (1937). 

W latach trzydziestych Kownacka rozpoczęła współpracę z teatrem “Baj”. Kiedy wybuchła wojna, autorka przebywała na wsi, gdzie zajęła się nauczaniem na tajnych kompletach. Po powrocie do Warszawy redagowała czasopismo powstańcze dla dzieci “Dziennik Dziecięcy”.

Maria Kownacka została odznaczona między innymi srebrnym Krzyżem Zasługi (1948), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1952), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1975), a także szczególnie cennymi, bo przyznanymi jej przez młodych czytelników nagrodami Order Uśmiechu (1971) i Orle Pióro (1978).

Pisarka zmarła w Warszawie w 1982 roku. Została pochowana na warszawskich Powązkach.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj »

  • Katarzyna W.

    Super!Najlepsze przedszkole!Pozdrawiamy!

  • Irol

    W jaki Rudzie?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.