Od kilku dni rozmieszczone w całym mieście czujniki pomiaru jakości powietrza nie działają. Jak poinformował wiceprezydent Krzysztof Mejer, że firma, która je zainstalowała "nie jest już zainteresowany ich reaktywacją".
Czujniki pomiaru jakości powietrza
Warto przypomnieć, że 15 czujników smogu, zostało zamontowanych w Rudzie Śląskiej na początku 2018 roku. Urządzenia dokonywały pomiaru pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 oraz emisji dwutlenku węgla i tlenków azotu. Odczyty z czujników można było śledzić w trybie rzeczywistym za pośrednictwem specjalnie dedykowanej strony internetowej. Miasto na ten cel przeznaczyło 18 tys. zł.
Czujniki były zainstalowane w następujących miejscach:
- Bielszowice – Dom Kultury, ul. Kokota
- Bykowina - Szkoła Podstawowa nr 23, ul. 11 Listopada
- Bykowina – Oczyszczalnia ścieków "Barbara", ul. Barbary
- Chebzie – Miejskie Przedszkole nr 14, ul. Węglowa
- Czarny Las - stadion lekkoatletyczny, ul. Czarnoleśna
- Godula - Szpital Miejski, ul. Lipa
- Halemba - Oczyszczalnia ścieków " Halemba-Centrum", ul. Młyńska
- Halemba - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2, ul. Kaczmarka
- Kochłowice – Szkoła Podstawowa nr 20, ul. Wyzwolenia
- Nowy Bytom - budynek Urzędu Miasta, Plac Jana Pawła II
- Orzegów - DPS Senior, ul. Puszkina
- Orzegów - Burloch Arena, ul. Bytomska
- Ruda – budynek MPGM TBS, ul. Janasa
- Wirek - budynek MPGM TBS, ul. 1 Maja
- Wirek – budynek Szkoły Podstawowej nr 8, ul. Główna.
W Rudzie Śląskiej nie działają już czujniki smogu
Kilka dni temu wiceprezydent Krzysztof Mejer poinformował, że firma, która zainstalowała czujniki "nie jest już zainteresowany ich reaktywacją".
- Od kilku dni rozmieszczone w całym mieście czujniki pomiaru jakości powietrza nie działają. I już niestety nie będą nas informować o poziomie zanieczyszczeń powietrza. Firma, która je zainstalowała nie jest już zainteresowana ich reaktywacją. W związku z tym szukamy nowego dostawcy, nowych czujników. Niestety trochę to potrwa. Za utrudnienia i niedogodności przepraszamy. Osobom, które codziennie śledzą poziom zanieczyszczenia polecam na ten czas aplikację przygotowaną przez Urząd Marszałkowski w Katowicach - Śląskie SMOGSTOP - napisał wiceprezydent Rudy Śląskiej.
Aplikacja Śląskie SMOGSTOP
Aplikację Śląskie SMOGSTOP można pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store. Platforma i aplikacja mobilna oparte są na szczegółowych analizach medycznych oceniających ryzyko wystąpienia i zaostrzenia schorzeń nie tylko kardiologicznych, ale również diabetologicznych, pulmonologicznych i pediatrycznych w zależności od poziomu zanieczyszczeń powietrza.
Dzięki aplikacji, mieszkańcy na bieżąco mogą śledzić jakość powietrza w regionie. Użytkownik otrzymuje komunikaty o jakości powietrza i spersonalizowane komunikaty zdrowotne. Osoby korzystające z aplikacji mogą utworzyć profil nie tylko dla siebie, ale również dla osób starszych i dzieci.