Wiadomości z Rudy Śląskiej

Od kilku dni rozmieszczone w całym mieście czujniki pomiaru jakości powietrza nie działają

 • Dodano: 2021-02-02 11:45, aktualizacja: 2021-02-06 17:31

Od kilku dni rozmieszczone w całym mieście czujniki pomiaru jakości powietrza nie działają. Jak poinformował wiceprezydent Krzysztof Mejer, że firma, która je zainstalowała "nie jest już zainteresowany ich reaktywacją". 

Czujniki pomiaru jakości powietrza

Warto przypomnieć, że 15 czujników smogu, zostało zamontowanych w Rudzie Śląskiej na początku 2018 roku. Urządzenia dokonywały pomiaru pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 oraz emisji dwutlenku węgla i tlenków azotu. Odczyty z czujników można było śledzić w trybie rzeczywistym za pośrednictwem specjalnie dedykowanej strony internetowej. Miasto na ten cel przeznaczyło 18 tys. zł.

Czujniki były zainstalowane w następujących miejscach:

W Rudzie Śląskiej nie działają już czujniki smogu 

Kilka dni temu wiceprezydent Krzysztof Mejer poinformował, że firma, która zainstalowała czujniki "nie jest już zainteresowany ich reaktywacją". 

- Od kilku dni rozmieszczone w całym mieście czujniki pomiaru jakości powietrza nie działają. I już niestety nie będą nas informować o poziomie zanieczyszczeń powietrza. Firma, która je zainstalowała nie jest już zainteresowana ich reaktywacją. W związku z tym szukamy nowego dostawcy, nowych czujników. Niestety trochę to potrwa. Za utrudnienia i niedogodności  przepraszamy. Osobom, które codziennie śledzą poziom zanieczyszczenia polecam na ten czas aplikację przygotowaną przez Urząd Marszałkowski w Katowicach - Śląskie SMOGSTOP - napisał wiceprezydent Rudy Śląskiej. 


Aplikacja Śląskie SMOGSTOP

Aplikację Śląskie SMOGSTOP można pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store. Platforma i aplikacja mobilna oparte są na szczegółowych analizach medycznych oceniających ryzyko wystąpienia i zaostrzenia schorzeń nie tylko kardiologicznych, ale również diabetologicznych, pulmonologicznych i pediatrycznych w zależności od poziomu zanieczyszczeń powietrza. 

Dzięki aplikacji, mieszkańcy na bieżąco mogą śledzić jakość powietrza w regionie. Użytkownik otrzymuje komunikaty o jakości powietrza i spersonalizowane komunikaty zdrowotne. Osoby korzystające z aplikacji mogą utworzyć profil nie tylko dla siebie, ale również dla osób starszych i dzieci.

Komentarze (21)    dodaj »

 • aaa

  Trzeba było więcej drzew z ul 1 Maja wyciąć :D

 • observer

  Czy dobrze zrozumiałem? Miasto wydało 18 tys zł "jakiejś" spółce, która zamontowała "jakąś" chińszczyznę, i teraz mówi że ma to w d.....? Kto podpisał umowę z takim - poażal się Boże - kontrahentem?. Czy był na to przetarg? Jesli tak, to czy najważniejszym kryterium była cena?? Chyba "ktoś" powinien zapłacić za to z własnej kieszeni

 • Lol

  Misiu kiedy ty się urodziłeś? Myślisz że jak kupisz do domu sprzęt to firma ci go już na zawsze będzie utrzymywać? Kupili w 2018, do tego gwarancja 2 letnia. Gwarancja minęła a firma nie chce jasno za utrzymanie i naprawę. Co w tym dziwnego ? Co ty byś chciał za 18 tysięcy?

 • #DziedzicRaus

  Widać observer tylko obserwuje, z czytaniem ze zrozumieniem ma już problem!Observer tyle ile miasto wydało (cel słuszny) w te dwa lata to w miesiąc dostaje złotousty Kaszub ku Twojej uciesze!

 • #DziedzicRaus

  Na portalu cenzura działa, wczorajszy mój wpis niewygodny?

 • Karl

  Serio ktoś to oglądał te odczyty ? To się ludziom nudzi jednak...

 • fajerberga

  No wiesz? Przecież teraz ludzie bez fejsa i smartfona to się nawet wysra... załatwić nie potrafią :-) przecież trzeba sprawdzić, czy w klopie powietrze jest nieskażone...

 • Padre

  Karl serio, w przedszkolu do którego chodzi moje dziecko śledzili to uważnie gdyż były awantury, że dzieci idą na spacer w smogu co lekarze odradzają. Jako że czujniki były ok. 50 m od przedszkola zaczęli śledzić pomiar.

 • carlito

  Oczywiście. Przed każdą aktywnością na "świeżym" powietrzu. Jak było za dużo to albo maska antysmogowa, albo rezygnacja z uprawiania sportu w danym dniu.

 • giekar

  Szkoda. Codzienni przed prognozą pogody na "windy" sprawdzałem jakość powietrza na stronie internetowej informującej o pomiarach z tych czujników. Dlaczego tak musi być, że coś co dobre i bardzo przydatne musi zniknąć ? Co prawda już Kopernik wymyślił zasadę, że dobry pieniądz jest wypierany przez zły pieniądz, podobnie jest z firmami samochodowymi, teraz - informacje o jakości powietrza. Mądry "gość" ten Kopernik był. Wszystko działa wedle wymyślonych przez niego zasad. No, może z jednym wyjątkiem tzw. "płaskoziemców", ale ci, wiadomo - są niereformowalni..

 • boluś

  I Urzyndów' tam gorsza hołota wypiera lepszą? I trza Rewolucji coby poprzontać!

 • ekolog

  nie bedzie na śląsku wydobycia węgla wiec i czujniki bedą nie potrzebne.Kolejny przykład by pozamykać kopalnie!!!

 • wnerw

  to teraz policzcie ile za pieniądze wy[...]ione na czujniki można było włączyć lamp na ulicach!!!!!!

 • #DziedzicRaus

  Wnerw niewiele, dla przykładu za iluminacje świąteczne płaci się ok 200 tys zł za dwa miesiące, więc policz sobie chłopie i zobacz jaki twój wpis nietrafiony!O te iluminacje się rzucaj chłopie, tu wyłącza się lampy, bo oszczędności po czym lekką ręką idzie kasa na światełka....

 • Zigfrid

  18 tysięcy to pewnie nawet 1 lampy nie kupisz a co dopiero mówić o poaczeniu i świeceniu.

 • Lis

  wnerw widać, żeś znafca światowiec...

 • Rajnhold

  No i dobże. Jakoźdź powietsza w Rudzie jest tak fantastyczna, rze nie ma potżeby wydawania kasy na niepotszebne nikomu czójniki. Lepiej te pieniondze pżeznaczyć na nową chalę dla akrobatyki, ktura bendzie zamiast basenu w Nowym Bytomjó

 • Kasia

  Na Nowym Bytomiu to powinna być szkoła dla takich jak ty analfabetów

 • Pozdro

  Kasienko czy ty nie zauwazyłas ze takie posty z celowymi błedami ortograficznymi to prowokacja dla takich jak ty...wiec po co sie bawisz sie w polonistke. Zawsze jak czytam te kometarze polonistow- poprawiaczy to mam niezly ubaw bo zero kometarza na temat ale swoj trzeba wstawic zeby zostawić ślad. Mam nadzieje ze napisałam poprawnie

 • mgx

  W ramach walki ze smogiem najprościej zdemontować urządzenia do pomiaru zanieczyszczeń. Prosta sprawa - nie ma wyników - nie ma problemu. Jednego nie potrafię pojąć - jeden drugiemu niszczy zdrowie i nikt tego nie zgłasza. Jedyne wytłumaczenie jest takie, że dzisiaj wieje z zachodu - to jeden truje drugiego, a jutro bedzie wiało ze wschodu to drugi będzie truł pierwszego - i nie ma co w to mieszać Straży Miejskiej czy innych służb. PATOLOGIA

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również